مشخصات فنی خودرو

افزایش طول عمر صفحه کلاچ خودرو

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین قطعات خودرو صفحه کلاچ می باشد عمر مفید این قطعه پرمصرف کم است علی الخصوص میان رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی مثل تاکسی. با توجه به افزایش قیمت های لوازم و قطعات ماشین و همچنین دستمزد تعویض بهتر است عمر این قطعه مهم و کلیدی را به حداکثر رساند.

باید بدانید که عملکرد صحیح و سالم بودن صفحه کلاچ بر کشش خودرو و شتاب آن تاثیر میگذارد و همچنین رانندگی را راحت تر و روان تر تجربه خواهید کرد. پس چه بهتر است به جای هزینه های گزاف و داشتن رانندگی اصولی و درست تر با دانستن چند نکته مهم و ساده عمر مفید صفحه کلاچ ماشین‌مان را افزایش دهیم.

ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی نکات و ترفند هایی درباره ‌ی افزایش طول عمر مفید صفحه کلاچ خودرو بپردازیم،  پس با ما همراه باشید.

عمر مفید صفحه کلاچ چند هزار کیلومتر است؟

ممکن است سیستم کلاچ خودرو هر 50 الی 60 هزار کیلومتر بسته به نوع رانندگی فرد و شرایط ترافیکی و … نیاز به تعویض داشته باشد. با یک رانندگی اصولی و معقول می توان عمر مفید صفحه کلاچ را تا 70 هزار کیلومتر هم افزایش داد و بالعکس رانندگانی که در مسیرهای پرترافیک رانندگی میکنند و اصول صحیح رانندگی را رعایت نمی کنن این عدد به 45 هزار کیلومتر هم تقلیل پیدا می کند.

هنگامی که راننده خودرویی در حین رانندگی پای خود را هنگامی که قصد تعویض دنده را ندارد از روی کلاچ برنمیدارد در طولانی مدت و به مرور باعث کم شدن عمر صفحه کلاچ ماشینش می شود و این یک عمل اشتباه است که باید اصلاح شود

اما گاهی ممکن است عمر صفحه کلاچ خودرویی 70 تا 80 هزار کیلومتر افزایش یابد و نیازی به تعویض نباشد، این اتفاق برای رانندگانی می افتد که معمولا در مسیرهای بدون ترافیک و برون شهری تردد می کنند ولی در هر صورت لازم و واجب است که  هرراننده ای پس از طی کردن میزان کیلومتر استاندارد سیستم دیسک و کلاچ خودرو را به موقع چک و بررسی کنند.

لذا پس از طی این میزان کیلومتر، حتما حواستان به چک کردن سیستم کلاچ و انتقال قدرت خودرویتان باشد.

این مورد را به یاد داشته باشید اگه خودرویتان زیادی گاز می خورد و در عین حال شتاب خوب و مطلوبی ندارد باید صفحه کلاچ را تعویض کنید، چون صفحه کلاچ در حرکت و سرعت خودرو تاثیر زیادی میگذارد .

افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

عدم استفاده بی‌مورد از صفحه کلاچ خودرو در رانندگی

باید بدانید وقتی پدال کلاچ کاملا بالا نیامده به معنی استفاده از کلاچ است. بعد از تعویض دنده در حین رانندگی پای خود را به طور کامل از روی کلاچ بردارید. بعضی از رانندگان به اشتباه عادت دارند پای خود را گاه و بی گاه روی کلاچ نگه دارند حتی تماس اندک

پای  شما و همچنین تماس مستمر شما در حین رانندگی با پدال کلاچ باعث آسیب به صفحه کلاچ و در پی آن منجر به کاهش طول عمر صفحه کلاچ خودرو می شود.

همچنین این نکته را فراموش نکنید هنگام تعویض دنده، اگر فاصله زمانی گرفتن تا رها کردن کلاچ کوتاه باشد طول عمر صفحه کلاچ خودرو شما افزایش می یابد.

افزایش زول عمر مفید صفحه کلاچ خودرو
افزایش زول عمر مفید صفحه کلاچ خودرو

نوع رانندگی در جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری

عمر صفحه کلاچ خودرو وابسته به نوع رانندگی شما در جاده های درون شهری و برون شهری تفاوت دارد همانطور که قبلا اشاره کردیم استاندارد عمر مفید و طول زمان استفاده از صفحه کلاچ به عواملی چون:  رانندگی اصولی و یا نادرست و جاده های برون شهری و بدون ترافیک و یا درون شهری و پرترافیک بستگی دارد.

رانندگی کردن در ترافیک های سنگین و بدنبال آن گرفتن متعدد کلاچ و ترمز باعث کوتاه شدن عمر صفحه کلاچ می شود.

متوقف کردن خودرو در مسیرهای سربالایی رانندگی

هنگامی که ناچار به رانندگی در مسیر سربالایی هستید و در ترافیک سنگین گیر کرده اید و عادت دارید به جای ترمز کردن کلاچ را نیمه فشار دهید تا از حرکت خودرو به عقب جلوگیری کنید در واقع عمل ترمز کردن را نه به صورت کامل بلکه نصفه نیمه انجام می دهید، باید بدانید که این کار به مرور باعث خرابی صفحه کلاچ خواهد شد.

هرچه در سربالایی به موتور خودرو فشار وارد شود دور موتور خودرو بالا می رود و به گیربکس فشار وارد می شود همین موضوع باعث می شود عمر صفحه کلاچ به اتمام برسد پس هیچ گاه از کلاچ برای نگه داشتن خودرو در سربالایی استفاده نکنید. چون باعث سوختن صفحه کلاچ می شود.

بهترین راه در این شرایط استفاده از ترمزدستی برای متوقف کردن خودرو در سربالایی‌ها می باشد.

تعویض دنده خودرو به صورت کامل

در بعضی موارد راننده در موقعیت هایی با درست تعویض نکردن دنده به طوری که هیچ فشاری به روی پدال کلاچ وارد نمی کند و کلاچ را قبل از جا افتادن کامل دنده آزاد می کند باعث کاهش عمر صفحه کلاچ خودرو خواهد شد.

و همچنین گاهی اوقات رانندگانی بر حسب عادت هنگام تعویض دنده پایشان را خیلی دیر از روی پدال کلاچ برمیدارند و اصطلاحا قبل از غیر فعال کردن صفحه کلاچ عمل تعویض دنده را انجام می دهند که در این مورد یعنی وقتی که عمل کامل تعویض دنده قبل ازغیرفعال کردن صفحه کلاچ انجام نشود به مرور باعث فرسایش صفحه و خرابی زودتر از حد استاندارد صفحه کلاچ و کج شدن دیسک و بی ثباتی و گرمای بیش از حد خواهد شد و نهایت باعث خشکی و خرابی صفحه کِلاچ می شود.

توصیه می کنیم در زمان رانندگی و بعد از تعویض دنده، صفحه کلاچ را غیرفعال کرده و پای خود را از روی آن بردارید.

حمل بارهای سنگین و سوزاندن صفحه کلاچ خودرو

اگر مجبور به حمل بارهای سنگین با خودرویتان و به خصوص در جاده های سربالایی هستید توصیه می کنیم با سرعت مناسب حرکت کنید و همچنین دنده های را به آرامی و درست تعویض نمایید تا فرسودگی صفحه کلاچ را به حداقل برسانید .

حمل و نقل بار های سنگین ف بکسل کردن خودرو های دیگر ، همچنین تیکاف کردن باعث وارد شدن آسیب شدید و فشار آمدن به صفحه کلاچ می شود

همچنین در صوردتی که در صندلی‌های جلو بیش از دو نفر نشسته باشند و این کار به دفعات تکرار شود، صفحه کلاچ آسیب می‌بیند و تمام می‌شود.

برای جلوگیری از این مساله سعی کنید به میزان ظرفیت و توان خودروی خود دقت نمایید.

اگر در شرایطی مجبور به بکسل کردن خودرویی شدید بهتر است بسیار آرام و با سرعت کم حرکت کنید و از راننده خودروی عقبی بخواهید که از ترمز های بی جا خودداری کند و فشار مضاعف به خودروی شما وارد نکند چرا که باعث کشیده شدن خودرو به عقب می شود و این کار باعث فشار و آسیب شدید به صفحه کلاچ می شود

علائم نشان دهنده ضعیف شدن صفحه کلاچ کدام است؟

هنگامی که کلاچ را رها می کنید پای شما را بلافاصله به عقب پرتاب می کند

هنگام تعویض دنده، دنده ها صدا می دهند

در هنگام رانندگی و حرکت ماشین دور موتور افزایش پیدا میکند اما سرعت به نسبت آن تغییری نمیکند

پدال کلاچ از حالت ارتجاعی و فنری خود در می آید و خشک و سفت می شود

به علت خشکی و خرابی سیم کلاچ ممکن است کلاچ حالت پله پله ای پیدا کند

علائمی که نشان می دهد باید صفحه کلاچ را عوض کرد

  1. در حین رانندگی پشت فرمان متوجه این موضوع شوید که ماشین تان زیاد از حد گاز می خورد و به نسبت آن شتاب مناسب و حرکت مطلوبی ندارد، این یکی از علائم تعویض صفحه کلاچ است
  2. همینطور در سربالایی های با شیب متوسط ممکن است مجبور باشید فقط با دنده سنگین برانید و این بارزترین علامت برای تعویض صفحه کلاچ خودروی شما نیز می باشد.
  3. گاه اتفاق می افتد که دنده‌های اتومبیل، مخصوصا دنده یک و دنده عقب خوب جا نرفته و به سختی این اتفاق رخ می دهد. این اشکال در ترافیک‌های سنگین نیز به وضوح دیده شده است.
  4. یکی دیگر از نشانه های قطعی تعویض صفحه کلاچ خودرو این است که دنده های اتومبیل مخصوصا دنده یک و دنده عقب به خوبی جا نرود و یا به سختی این اتفاق رخ دهد، در ترافیک های سنگین این مشکل کامل حس می شود.
  5. و گاهی اتفاق می افتد که ماشین را در حالت دنده یک قرار می دهید و کلاچ را رها کنید و یک دفعه موتور و کابین اتومبیل به لرزش می افتد، زمان تعویض دیسک و صفحه خودروی تان فرا رسیده است.

اگر میخواهید قبل از تمام شدن دیسک و صفحه کلاچ اتومبیل‌تان، همچون یک تعمیرکار ماهر آن را تشخیص دهید این تست را انجام دهید

دنده ماشین ماشین را که بدون حرکت است را در حالت 2 قرار دهید و کلاچ را رها کنید اگر ماشین شما حرکت کرد و خاموش نشد بدانید که دیسک و صفحه تمام شده اما اگر ماشین خاموش نشد نیاز به تعویض صفحه کلاچ نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله رینگو به طول عمر مفید صفحه کلاچ خودرو  پرداختیم. به همین منظور علائم نشان دهنده ضعیف شدن صفحه کلاچ را ذکر کردیم و سپس راهکارها و ترفند های افزایش طول عمر صفحه کلاچ را شرح دادیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد. اگر این مطلب برای شما مفید بود خوشحال می شویم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا