مشخصات فنی خودرو

انواع پدال خودرو، شرایط استفاده و ایرادهای رایج گاز و ترمز و کلاچ

برای یادگیری رانندگی ابتدایی‌ترین نکاتی که آموزش داده می‌شود معرفی انواع پدال خودرو، روش‌ها، و موقعیت‌های درست استفاده از آن‌هاست. آشنایی با پدال‌ها به طور صحیح به راننده کمک می‌کند که رانندگی بهتری داشته باشد. پدال‌ها از اصلی‌ترین اجزا و سیستم ماشین هستند که حرکت و توقف ماشین توسط آن‌ها کنترل می‌شود. پدال‌ها نیز به طور طبیعی مثل قطعات دیگر دچار خرابی و ایرادهایی می‌شوند، تشخیص دادن ایرادها و تعمیر به‌موقع آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به حفظ سلامتی سرنشینان و بهبود کیفیت رانندگی کند. در ادامه این مطلب از مجله رینگو قصد داریم شما را با انواع پدال خودرو، شرایط استفاده از آن‌ها، و البته ایرادهای رایج گاز، ترمز و کلاچ بیشتر آشنا کنیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی انواع پدال خودرو

در خودروهای دنده‌ای سه پدال قرار داده شده که گاز، ترمز، و کلاچ هستند، اما در ماشین‌های جدیدتر و اتوماتیک پدال کلاچ حذف شده است. ترتیب قرارگرفتن پدال در ماشین‌های دنده‌ای به این شکل است که در سمت راست پدال گاز، ترمز در وسط و پدال کلاچ در قسمت چپ قرار داده شده است. در ماشین‌های اتوماتیک نیز به‌این‌ترتیب است که پدال گاز در سمت راست و ترمز در سمت چپ طراحی‌شده. در قسمت بعدی وظایف هرکدام از پدال‌ها را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

انواع پدال خودرو
انواع پدال خودرو

پدال گاز

در پی فشار دادن پدال گاز به دلیل اتصال این پدال به دریچه گاز، هوا به پیشرانه وارد می‌شود. یعنی دریچه گاز باز شده و هوای بیشتری به پیشرانه ورود می‌کند. به‌این‌ترتیب سرعت خودرو و میزان سوخت مصرفی نیز افزایش پیدا می‌کند.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک برای پراید کدام است؟


ایرادهای رایج پدال گاز

در مواردی نیز ممکن است با فشار دادن پدال سرعت ماشین بیشتر نشود و مشکلاتی مثل گیرکردن پدال پیش بیاید. ایرادهای پدال گاز را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

گیر کردن پدال گاز

این مشکل در مواقعی پیش می‌آید که خودرو دچار ایراد در بعضی قسمت‌ها باشد مثل:

 • گرفتگی دریچه گاز
 • شکستگی پدال گاز و یا آسیب‌دیدن سیم یا همان کابل گاز
 • ایراد در سنسور پدال از دلایل گیرکردن پدال گاز خودرو شماست

فشار دادن پدال گاز و عدم افزایش سرعت خودرو

در این مواقع و پیش از مراجعه به تعمیرکار شما می‌توانید با آهسته فشار دادن پدال گاز سرعت خودرو را افزایش دهید. مخلوط شدن آب و بنزین، ایراد در فیلتر هوا و سوخت، بهم خوردن تنظیمات زمان‌بندی احتراق،  یا فرسودگی بنزین می‌تواند از دلایل این مشکل باشد.

می‌توان گفت اگر پدال گاز را فشار داده اما سرعت ماشین بیشتر نمی‌شود مشکل از دریچه گاز است و احتمالاً سوخت و هوا به میزان کافی به پیشرانه نمی‌رسد.

گیرکردن پدال گاز

درصورتی‌که جعبه‌دنده ماشین شما دستی است باید به این طریق عمل کنید، از ترمز دستی استفاده کرده و دنده را در حالت خلاص قرار دهید و بعد پیشرانه را خاموش کنید. شما باید بعد از فشار دادن پدال گاز ماشین را در حالت خلاص قرار دهید. درصورتی‌که ماشین شما اتوماتیک و خودکار باشد نیز باید دنده را در حالت خلاص گذاشته و از ترمز دستی استفاده کرده و ماشین را خاموش کنید.

گاز خوردن ماشین بدون دلیل

اگر در دریچه گاز خودرو مشکلی باشد ماشین بدون دلیل گاز می‌خورد. نکته اینجاست که در هنگام فشار دادن پدال گاز باید قدرت دهنده را مدنظر داشته باشید و دور پیشرانه هماهنگ با دهنده باشد.

پدال ترمز

نحوه عملکرد پدال ترمز به این صورت است که شما حتی اگر نیروی کمی به پدال وارد کنید ماشین ترمز خواهد کرد بااین‌حال پدال ترمز نیز در مواردی اشکالاتی خواهد داشت که در ادامه مطلب مشکلات آن را بررسی می‌کنیم.

سفت بودن پدال ترمز

اگر پدال ترمز نرم نباشد و باید نیروی زیادی به آن وارد شود تا عملکرد داشته باشد ممکن است ایراد از ضعیف بودن بوستر ترمز، نشتی شیلنگ خلأ، عملکرد اشتباه دریچه بررسی‌کننده، و یا درست نصب نشدن قطعات ترمز باشد.

عملکرد ضعیف ترمز

در لحظات حساس ممکن است درست عمل‌نکردن و به‌موقع عمل نکردن ترمز ماشین واقعاً دردسرساز باشد.

از جمله دلایل عملکرد ضعیف ترمز موارد زیر است :

 • کم شدن و یا اتمام روغن ترمز
 • نقص فنی در قسمت سیلندر اصلی ترمز
 • وجود هوا در مخزن روغن ترمز
 • تمام شدن لنت ترمز

نرم بودن پدال ترمز

یکی دیگر از نقص‌های رایج پدال ترمز نرم بودن آن است. این اشکال ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • وجود نشتی در شیلنگ‌ها
 • وارد شدن هوا به مدار هیدرولیک
 • تمام شدن لنت ترمز یا وجود خوردگی در آن
 • کثیف بودن روغن ترمز
 • ارتعاش پدال ترمز
 • شل شدن اتصالات فرمان
 • بهم خوردن تعادل در چرخ‌ها خرابی آن و یا شل شدن پیچ‌ها
 • وجود خوردگی در دیسک‌های ترمز از دلایل ارتعاش پدال است

پدال کلاچ خودرو

اصلی‌ترین ویژگی برای شناخت کلاچ این است که بدانیم بدون استفاده از آن ماشین اصلا حرکت نمی‌کند.در واقع کلاچ از اجزای اصلی سیستم انتقال نیرو است. با کلاچ شروع حرکت ماشین و توقف حرکت انجام می‌شود.

وظایف کلاچ به شرح زیر است:

 • تعویض دنده
 • خلاص کردن ماشین
 • اتصال بین موتور و گیربکس
 • برقراری امکان انتقال نیرو بین آن‌ها

ایرادها و مشکلات رایج پدال کلاچ

مهم‌ترین نکته این است که بدانید صفحه کلاچ عمر مفید محدودی دارد که معمولاً بعد از طی‌کردن شصت هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد. علائمی مثل:

 • لرزش در اتاق خودرو
 • سفت شدن پدال کلاچ
 • درجازدن دنده
 • همخوانی نداشتن دور پیشرانه و سرعت خودرو نشان‌دهنده تمام شدن صفحه کلاچ هستند

بکسواد کلاچ

از شایع‌ترین خرابی‌هایی که در کلاچ ایجاد می‌شود بکسواد آن است. این ایراد با لغزش صفحه کلاچ بین فلایویل و دیسک کلاچ به وجود می‌آید.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ژاپنی کدام است؟


لرزش کلاچ

از دیگر خرابی‌هایی که امکان دارد در کلاچ ایجاد شود لرزش آن است روغنی شدن صفحه کلاچ عدم تنظیم درست شاخک‌های دیسک کلاچ از دلایل این مشکل است.

فشار به پدال کلاچ و شنیدن صدای جیغ

اگر این صدا با فشار بر پدال کلاچ به گوش رسید باید بدانید که بدون شک کلاچ دچار ایراد شده است. ساییدگی و فرسودگی کلاچ از دلایل این خرابی است.

خلاص نکردن کلاچ، فروریختن سریع لنت صفحه نیز از دیگر ایرادهای پدال کلاچ است. دلایلی که باعث بروز این ایرادها می‌شود عبارت‌اند از:

 • خلاصی بیش‌ازحد کلاچ
 • در یک امتداد نبودن موتور و گیربکس
 • تاب برداشتن صفحه کلاچ

تنظیم نبودن دوشاخه کلاچ و گریپاژ صفحه

نکته مهمی که باید رعایت کنید تا کلاچ ماشین عمر مفید طولانی‌تری داشته باشد این است که برای استراحت پا و یا حتی از روی عادت و حواس‌پرتی پای خود را روی پدال کلاچ قرار ندهید. شما می‌توانید برای استراحت پاها صندلی خود را بهتر تنظیم کرده و یا از قسمت‌هایی از ماشین که برای استراحت تعبیه‌شده استفاده کنید.

دلایل خرابی در کلاچ

رعایت‌نکردن بعضی نکات باعث می‌شود عمر مفید کلاچ زودتر از موعد استاندارد به پایان رسیده و دچار آسیب شود. موارد زیر دلایل خرابی کلاچ است:

رانندگی با سرعت بالا

واردشدن فشار زیاد به موتور ماشین در حرکت به سربالایی

تعداد زیاد سرنشینان ماشین

پا گذاشتن روی پدال کلاچ در هنگام رانندگی

نکته مهم

در مواقعی که پدال‌های ماشین گیرکرده باشد یک عامل ساده ممکن است باعث این اتفاق باشد و آن هم استاندارد نبودن کف‌پوش‌های ماشین است. استاندارد نبودن کف‌پوش‌ها باعث جابه‌جایی آن‌ها شده و کف‌پوش به زیر پدال رفته و پدال را متوقف می‌کند.

سخن پایانی

در این مطلب از مجله رینگو با انواع پدال خودرو و ایرادهای رایج پدال گاز و کلاچ و ترمز به طور کامل و دقیق آشنا شدید. آشنایی با انواع پدال و خرابی‌ها و تشخیص زودهنگام ایرادها می‌تواند راننده را از خطرات جدی دور کند و تجربه رانندگی خوبی را به همراه داشته باشد.

تیم رینگو کنار شماست تا با به‌روزترین و کامل‌ترین اطلاعات، بهتر از همیشه از خودروهای خود مراقبت کنید. فراموش نکنید که باری خرید لاستیک خودرو همیشه می‌توانید روی ما حساب کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا