خودرو

مؤثرترین آپشن‌های ایمنی خودرو کدام‌اند؟ | آشنایی با مهم‌ترین مسائل مربوط به ایمنی خودرو

تا همین چند سال پیش، وقتی صحبت از ایمنی خودرو می‌شد، آن‌چه توجه همه را جلب می‌کرد کیفیت موتور، گیربکس، تایرها و کابین بود. خودرویی که از باکیفیت‌ترین قطعات اولیه برخوردار بود، به عنوان یک خودروی خوب و ایمن شناخته می‌شد.

اما با پیشرفت تکنولوژی و همه‌گیر شدن خرید خودرو، آپشن‌های ایمنی خودرو به فناوری‌های روز دنیا مجهز شده و اتومبیل‌ها روزبه‌روز ایمن‌تر از گذشته شدند. در این مطلب از مجله رینگو می‌خواهیم درباره شگفت‌انگیزترین آپشن‌های ایمنی خودرو صحبت کنیم.

آپشن‌های به‌کاررفته در اتومبیل‌های جدید

در دنیای امروز، تکنولوژی و فناوری در اکثر صنایع حرف اول را می‌زند. صنعت خودروسازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده است. با نگاهی دقیق به این صنعت، خواهیم دید که بسیاری از خودروها به آخرین تکنولوژی‌ها مجهز هستند. اگرچه سلیقه و نیاز انسان، ورود فناوری به صنعت خودرو را توجیه می‌کند؛ اما مهم‌ترین دلیل ورود تکنولوژی به دنیای خودروسازی، رقابت تنگاتنگ و دائمی خودروسازان در جهان بوده است.

شکل‌گیری قوانین سخت‌گیرانه برای شرکت‌های اتومبیل‌سازی و بالارفتن سطح توقع مشتریان، سبب شده تا این شرکت‌ها به دنبال انواع راه‌های افزایش سهم خود از بازار باشند که مهم‌ترین راه، همان

پیاده‌سازی تکنولوژی‌های پیشرفته و ارائه خودروهایی با آپشن‌های روز دنیا است.

انواع خودرو بر اساس آپشن ایمنی

خودروها بر اساس آپشن ایمنی خودرو به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

۱- خودروهایی که به سامانه هشدار برخورد از جلو و هشدار انحراف از مسیر تجهیز شده‌اند.

۲- خودروهایی که دارای سامانه هشدار برخورد از جلو، هشدار انحراف از مسیر و ترمز خودکار اضطراری هستند.

۳- اتومبیل‌هایی که علاوه بر امکانات دو گروه اول، کروز کنترل انطباقی نیز دارند.

۴- اتومبیل‌هایی که مجهزترین و تکامل‌یافته‌ترین نسل خودرو در جهان هستند و از تمامی امکانات ایمنی خودرو، مانند فرماندهی خودکار بین خطوط، هشدار تردد در جلو و کنار خودرو و امکانات سه گروه قبل، برخوردارند.

سیستم‌های ایمنی روز دنیا در خودروها

همان‌طور که اشاره کردیم در خودروهای مختلف، از تجهیزات متفاوت و البته گوناگونی برای ایجاد ایمنی استفاده شده است. در ادامه با برخی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی در خودروهای روز دنیا آشنا شوید.

ترمز ABS یا ترمز ضد قفل

ترمز ضد قفل از سال ۱۹۹۵ در میان خودروسازان به محبوبیت رسید. تا قبل از آن، راننده‌ها برای ممانعت از قفل شدن چرخ‌ها، به طور مداوم روی سطوح لغزنده پدال ترمز را فشار می‌دادند. با ورود ترمز ABS، خودروها به هنگام سرخوردن، از این ترمز فرمان گرفته و از قفل شدن چرخ‌ها ممانعت می‌شود. درعین‌حال سیستم ABS، فشار ترمز روی هر چهارچرخ را جداگانه تنظیم می‌کند.

سنسور TMPS یا سنسور باد تایر

سنسور TMPS حدود ۱۵ سال است که در برترین شرکت‌های خودروسازی جهان، استفاده می‌شود. البته در سال‌های اخیر، این تکنولوژی وارد بازار کشور ما هم شده است. سنسور باد تایر دو مدل دارد. در نسخه اول، تعداد دور چرخ، محاسبه شده و چرخی که فشار تایر استانداردی نداشته باشد، شناسایی می‌شود. این مدل، ارزان‌ترین مدل سنسور TMPS است.

در مدل دوم، یک سنسور فشار وایرلس در هر چرخ، وضعیت را بررسی کرده و گزارش می‌دهد. این مدل، اغلب در ماشین‌های گران‌قیمت و لوکس به کار می‌رود.

ایربگ جانبی یا SAS-SAB

ولوو اولین شرکتی بود که ایربگ جانبی را در مدل ۸۵۰ به کار برد. پس از آن شرکت مرسدس از دو ایربگ جانبی در دو طرف صندلی استفاده کرد و برخی شرکت‌ها نیز یک ایربگ جانبی را بین صندلی‌ها قرار دادند. در حال حاضر نحوه جاسازی ایربگ‌ها بسته به شرکت خودروساز و مدل خودرو تعیین می‌شود.

ترمز BA یا ترمز کمکی

طبق آمارهای جهانی، اکثر تصاد‌ف‌ها به دلیل بی‌توجهی به جلو اتفاق می‌افتد. در شرح این آمارها آمده است که صحبت راننده با سرنشین‌های دیگر، مشغول بودن با تلفن همراه و توجه به صفحه کیلومترشمار، بیش‌ترین دلیل بی‌توجهی به جلو هستند.

ترمز کمکی یکی از آپشن‌های ایمنی خودرو است که در مواقع اضطراری، زمانی که راننده حواسش از جلو پرت می‌شود، عمل می‌کند. این ترمزها اغلب توسط دوربین کار گذاشته شده در پشت آینه یا جلوی پنجره، موقعیت را بررسی می‌کنند.

ترمز BA در مدل‌های گران‌تر، با ترکیب سنسور فراصوتی و سنسور لیزری، موانع موجود در سر راه خودرو را تشخیص داده و به‌جای راننده، تصمیم به توقف خودرو می‌گیرد.

کنترل پایداری یا ESP

اگرچه ترمز ABS مهم‌ترین دستاورد مهندسان خودروسازی است؛ اما سیستم کنترل پایداری نیز از جایگاه ویژه‌ای در میان آپشن‌های ایمنی خودرو، برخوردار است. این سیستم در سال ۱۹۹۵ توسط کمپانی بوش وارد صنعت خودروسازی شد و برای اولین‌بار در مرسدس S-class و بی‌ام‌و سری7 به کار رفت.

وظیفه سیستم کنترل پایداری این است که به طور مداوم عملکرد ABS، کنترل کشش و میزان چرخاندن فرمان را رصد کرده و اگر شتاب جانبی‌ای تشخیص دهد، فعال می‌شود.

سیستم ایمنی FCW یا سیستم هشدار برخورد از جلو

این سیستم که یکی از مهم‌ترین آپشن‌های ایمنی خودرو است، تازه‌ترین تکنولوژی صنعت خودروسازی محسوب می‌شود. طیف وسیع این تکنولوژی، سبب شده تا هزینه آن بالا نباشد و درعین‌حال رانندگی را برای انسان‌ها ایمن‌تر کند. سیستم کمک‌راننده هشدار برخورد از جلو، در هنگام خطر برخورد از جلو، اخطاری مبنی بر وجود مانع در سر راه، برای راننده ارسال می‌کند.

سیستم FCW به کمک دوربین و رادار به جاده اشراف داشته، به‌محض تشخیص یک شیء بر سر راه خودرو، شروع به ارسال هشدار برای راننده می‌کند. البته این سیستم در شرکت‌های مختلف با قابلیت و جزئیات متفاوتی کار گذاشته می‌شود.

ایمن کردن خودرو

در این مقاله مؤثرترین آپشن‌های ایمنی خودرو را معرفی کردیم. مسئله مهم این است که خودروی بسیاری از ما، فاقد این آپشن‌های پیشرفته است. بااین‌حال برخی موارد می‌تواند به ما کمک کند تا خودروی خود را در ایمن‌ترین حالت ممکن نگهداری کنیم.

رسیدگی به خودرو، تعویض به‌موقع رینگ، اسپرت و تایر خودرو به همراه توجه به اصول حفاظت از موتور خودرو، می‌تواند در بالابردن ایمنی اتومبیل نقش بسزایی داشته باشد. خرید لوازم مستهلک شده خودرو، یکی از دغدغه‌های صاحبان اتومبیل است. چرا که دسترسی به لوازم باکیفیت و اصل، کار راحتی نیست.

جمع‌بندی

در این مطلب با مؤثرترین آپشن‌های خودرو در جهان مدرن آشنا شدیم. رینگو به‌عنوان ارائه‌دهنده محصولات خودرو، بهترین تایرها را با تضمین کیفیت کالا به‌صورت آنلاین در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. کافی است با شماره ۰۲۱۸۸۵۱۹۶۵۰ تماس گرفته و از خدمات فروشگاه رینگو استفاده کنید. تیم پشتیبانی ما در تمام مراحل خرید آنلاین تایر ماشین کنار شما هستند تا تجربه‌ای فوق‌العاده بسازید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا