مشخصات فنی خودرو

وقتی باتری ماشین برقی تمام می شود چه اتفاقی می‌افتد ؟

چیزهای زیادی در مورد وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) وجود دارد. آن‌ها ساکت، جادار، با تکنولوژی بالا، کارآمد هستند و می توانید آنها را در خانه «پر کنید». ناگفته نماند هیجان رانندگی با چیزهای پیشرفته. اما زندگی با خودروهای الکتریکی تماماً گل سرخ نیست و یکی از بزرگترین نگرانی‌های مربوط به خودروهای الکتریکی را می‌توان با دو کلمه خلاصه کرد: اضطراب برد. آیا ماشین برقی شما برد کافی برای رساندن شما به جایی که باید بروید دارد؟

اگر هرگز با خودروی الکتریکی رانندگی نکرده‌اید، فکر اینکه باتری از بین می‌رود و شما را سرگردان می‌کند می‌تواند استرس‌زا باشد. ما متوجه شدیم که وقتی باتری یک ماشین الکتریکی تمام می‌شود، برای بسیاری از مردم ناشناخته بزرگی است، اما لزومی ندارد. همانطور که مشخص است، وقتی باتری یک EV به 0٪ می رسد، آنقدرها هم که فکر می کنید چشمگیر نیست. در واقع، ما یک خودروی الکتریکی را تا 0 درصد شارژ کردیم تا بفهمیم چه اتفاقی می‌افتد. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که با کم شدن شارژ EV شما و در نهایت تمام شدن آن چه انتظاراتی داشته باشید.

وقتی باتری ماشین الکتریکی کم می شود چه اتفاقی می افتد؟

دقیقاً اتفاقی که با نزدیک شدن به 0٪ باتری EV و در نهایت مرگ می افتد، از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت است. اما به طور کلی، وقتی باتری شما به صفر می رسد، می توانید انتظار موارد زیر را داشته باشید.

وقتی باتری ماشین الکتریکی کم می شود چه اتفاقی می افتد؟
وقتی باتری ماشین الکتریکی کم می شود چه اتفاقی می افتد؟
از ما بخرید

بسیاری از هشدارها

هرکسی که قبلاً یک ماشین بنزینی رانده شده است، احتمالاً وقتی سوزن نشانگر گاز نزدیک به خالی می شود، آن چراغ زرد کوچک سوخت روی داشبورد را دیده است. همه ما می دانیم که چه کاری باید انجام دهیم: نزدیک ترین پمپ بنزین را پیدا کنید و آن را پر کنید.

با خودروهای برقی، اوضاع کمی متفاوت است و هشدارهای بسیار بیشتری دریافت می کنید. یک خودروی الکتریکی به شما اطلاع می‌دهد که باتری در حدود 20 درصد شارژ می‌شود و به تدریج با کاهش و کاهش شارژ، فوریت هشدارها را افزایش می‌دهد. بسته به سازنده، نشانگر باتری ممکن است تغییر رنگ دهد و ممکن است از شما خواسته شود که یک ایستگاه شارژ را در سیستم ناوبری خودرو (در صورت وجود) پیدا کنید. ممکن است اعلان‌های دیگری ظاهر شوند تا شما را تشویق کنند تا در اسرع وقت مکانی برای شارژ پیدا کنید و نشان می‌دهند که چه مقدار محدوده باقیمانده برای انجام این کار دارید.

وسایل نقلیه الکتریکی هشدارهای بیشتری به شما می دهند زیرا شارژ یک خودروی الکتریکی به اندازه پر کردن خودروی گازسوز راحت نیست. ایستگاه های زیادی برای شروع وجود ندارد و حتی شارژ سریع زمان بیشتری نسبت به پر کردن مخزن بنزین دارد. بنابراین در سناریوی کلاسیک «به من کمک کن کمکت کنم»، خودروی برقی شما به شما هشدارهای زیادی می‌دهد تا در اسرع وقت برای سفری جانبی به ایستگاه شارژ برنامه‌ریزی کنید.

0%  شارژ

اگر به اندازه کافی طولانی بروید، در نهایت نشانگر باتری شما “0٪” را نشان می دهد. اما این بدان معنا نیست که باتری شما هنوز کاملاً از بین رفته است. دقیقاً همانطور که نشانگر گاز قبل از خشک شدن کامل مخزن نشان می دهد که “خالی” است، ماشین های الکتریکی معمولاً قبل از تخلیه کامل باتری ها صفر را نشان می دهند و در آزمایش ما توانستیم 15 مایل اضافی را طی کنیم. این ظرفیت اضافی وجود دارد به همان دلیلی که یک ماشین بنزینی کمی اضافی دارد: برای اینکه بتوانید به جایی برسید که بتوانید در اسرع وقت سوخت گیری کنید.

مسئله این است که شما نمی توانید بابت آن هزینه ذخیره که تعداد مشخصی مایل به شما می دهد، بانک کنید. اگر روز خنکی است و در منطقه ای با زمین نسبتاً مسطح هستید، ممکن است بتوانید قبل از اینکه باتری واقعاً از بین برود، چند مایل را طی کنید. اما اگر در یک روز گرم در یک منطقه تپه ای هستید؟ مایل های ذخیره شما به طور قابل توجهی کمتر خواهد شد.

با از بین رفتن باتری ماشین الکتریکی چه اتفاقی می افتد؟

در مقایسه با یک خودروی گازسوز که بنزینش تمام می‌شود، خودروهای الکتریکی سرعت خود را کاهش می‌دهند و پس از اتمام شارژ در مراحلی متوقف می‌شوند. هنگامی که مخزن سوخت یک خودروی گازسوز خشک می شود، واکنش ناگهانی رخ می دهد. موتور متوقف می شود و چیزهایی مانند فرمان برقی و ترمزهای برقی کار نمی کنند. ماشین به شدت کند می شود زیرا احتمالاً هنوز در دنده است و قبل از اینکه متوجه شوید در وسط خط خود گیر کرده اید و ترافیک را مسدود می کنید.

تمام شدن آب در یک خودروی برقی تقریباً به همان اندازه چشمگیر نیست. اگر به نوعی توانسته اید تمام هشدارهایی را که خودرویتان به شما پرتاب کرده است را از دست بدهید و پس از رسیدن به نشانگر 0 درصد، از مقدار کمی شارژ ذخیره باتری عبور کرده اید، این روند در واقع بسیار تدریجی است.

سرعت محدود

اولین چیزی که متوجه خواهید شد این است که خودرو به حالت “لاک پشت” می رود، که به دلیل نماد لاک پشت که در برخی از خودروهای برقی روی داشبورد نمایش داده می شود، نامگذاری شده است. چرا نماد لاک پشت؟ چون سرعتت کم میشه

این نماد لاک پشت نشان می دهد که باتری EV در شرف تمام شدن است و تلاش می کند تا حد امکان محدوده رانندگی را از مقدار کمی شارژ باقی مانده کم کند. محدود کردن سرعت همچنین به شما زمان می‌دهد تا با خیال راحت به کنار جاده بروید یا قبل از اینکه باتری واقعاً تمام شود، خود را به ایستگاه شارژ بکشید، بنابراین به خطر ترافیکی تبدیل نمی‌شوید. علاوه بر حالت لاک پشت، چندین اخطار مداوم در مورد اتمام شارژ باتری، نیاز به عقب کشیدن و پیدا کردن شارژ در اسرع وقت و غیره دریافت خواهید کرد.

توقف کامل

در نهایت، خودرو به سادگی نمی تواند جلوتر برود و پس از کاهش تدریجی تا خزیدن، کاملا متوقف می شود. امیدواریم به هشدارهای مختلف توجه کرده باشید و به کنار جاده کشیده باشید. همانطور که تجمع باتری مرده می تواند ضد آب باشد، خاموش شدن نهایی می تواند کمی چشمگیر باشد، زیرا خودرو خود را در پارک می گذارد تا از غلتیدن آن جلوگیری کند.

با این حال، باتری خالی به این معنی نیست که ماشین ناگهان یک وزنه کاغذی است. چند چیز مانند شیشه های برقی، قفل درها، و ترمز دستی شما، به همراه سیستم ناوبری شما (بنابراین می توانید به تخت مسطح بگویید که شما را از کجا بیاورد)، باید برای مدتی مانند یک گاز کار کنند. ماشین برقی شما به سادگی نمی توانید هیچ جا رانندگی کنید.

آیا می توانید یک ماشین الکتریکی را یدک بکشید یا هل دهید؟

خودروهای برقی را می‌توان در حالت خنثی قرار داد و در مسافت‌های کوتاه هل داد و می‌توان آن‌ها را یدک‌کش کرد، اما فقط روی یک کامیون تخت.

اگر متوجه می‌شوید که با باتری خودروی برقی مرده سرگردان شده‌اید، واقعاً فقط یک گزینه دارید: با یک شرکت یدک‌کش تماس بگیرید تا شما را به ایستگاه شارژ برساند. بسیاری از برنامه های امداد جاده ای این نوع خدمات را به صورت رایگان پوشش می دهند. مهمتر از همه، حتماً به شرکت یدک کش اطلاع دهید که در حال رانندگی با خودروی برقی هستید و برای گرفتن شما به یک تخت مسطح نیاز دارید. سازندگان خودروهای برقی به طور کامل به شما خواهند گفت که بکسل کردن محصولاتشان با نوعی یدک‌کش که فقط یک جفت چرخ را از روی زمین بلند می‌کند – و به دو چرخ دیگر اجازه می‌دهد روی پیاده‌رو بچرخد – می‌تواند به خودروهای الکتریکی آسیب جدی وارد کند، زیرا موتورهای الکتریکی نیرو تولید می‌کنند. و هنگام چرخش چرخ های جاده گرما می شود. پس آن تخت مسطح را بگیرید!

اگر باتری ماشین تمام شده و خودش را در پارک گذاشته است، چگونه می‌خواهید آن را سوار کامیون کنید؟ سازندگان به این فکر کرده‌اند، و یک حالت سرویس ویژه وجود دارد که می‌توانید آن را فعال کنید که خودرو را در حالت خنثی قرار می‌دهد تا بتوان آن را در مسافت‌های کوتاه هل داد یا کشید تا روی تخت مسطح مانور دهد.

هنگامی که به ایستگاه شارژ رسیدید، به سادگی وصل شده و منتظر بمانید. شاید کیت اورژانس شما باید شامل یک کتاب خوب برای خواندن باشد؟

آیا می توانید باتری مرده را به تاخیر بیندازید؟

بهترین اقدام پیشگیرانه ای که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید شارژ کافی برای رسیدن به جایی که می خواهید دارید، به علاوه مقداری ذخیره برای سفرهای جانبی غیرمنتظره دارید. هیچ قانون جهانی برای آن وجود ندارد – این چیزی است که شما باید خودتان و سبک زندگی خود را دریابید . اما وصل کردن برق در شب و اجازه دادن به EV خود را در خانه شارژ کنید، یکی از هوشمندانه‌ترین حرکاتی است که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید انرژی کافی برای سفرهای روز بعد دارید.

وقتی باتری شروع به کم شدن کرد، متأسفانه کار زیادی نمی توانید انجام دهید. اتکا به ترمز احیا کننده می تواند کمک کند، و اگر ماشین شما حالت رانندگی با یک پدال دارد، ممکن است به شما کمک کند چند مایل اضافی اضافه کنید. اما هنگامی که ماشین شما شروع به کشیدن آستین شما برای شارژ مجدد کرد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به هشدار توجه کنید و یک ایستگاه پیدا کنید.

یک ماشین الکتریکی تا کجا می تواند پیش برود؟

اکثر خودروهای برقی کنونی مسافتی بین 230 تا 350 مایل را ارائه می‌دهند، و تعداد کمی از آن‌ها با برد کمتر از 100 مایل یا حداکثر 500 مایل. این موضوع در مورد خودروهای برقی دست دوم کمی پیچیده‌تر می‌شود، زیرا برخی از خودروهای الکتریکی قدیمی برد کمتری دارند و باتری‌های برخی از آن مدل‌های قدیمی‌تر در طول زمان مستعد از دست دادن برد هستند.

در دسترس بودن گسترده خودروهای برقی با برد بیش از 200 مایل به این معنی است که اکثر رانندگان می‌توانند خودروی برقی پیدا کنند که برای برآوردن نیازهای روزانه رانندگی خود مشکلی نداشته باشد، بنابراین نباید نگران تمام شدن آب خود باشید. با این حال، اگر می خواهید با خودروی برقی خود سفر جاده ای طولانی تری داشته باشید، ممکن است مشکل ساز باشد. هنوز جایگاه‌های شارژ به اندازه پمپ بنزین‌ها فراگیر نشده‌اند، بنابراین باید برای کمی برنامه‌ریزی بیشتر وقت بگذارید تا مطمئن شوید که می‌توانید در راه توقف کنید. اگر می‌خواهید در مورد باتری‌های EV و دوربردترین خودروها نسبت به بودجه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نتیجه

واقعیت این است که بعید به نظر می رسد در این شرایط به پایان برسد. اکثریت خریداران خودروهای برقی وسایل نقلیه خود را در خانه شارژ می کنند، بنابراین روز خود را با آب فراوان برای فعالیت های روزانه خود شروع می کنند. البته، خرید یک خودروی الکتریکی با محدوده مورد نیاز سبک زندگی شما مهم است. اما تنها کاری که باید انجام دهید این است که مراقب آن شارژ سنج باشید، درست مانند سنج سوخت خودروهای بنزینی. اگر شروع به کم شدن کند، پیدا کردن یک ایستگاه شارژ و صرف چند دقیقه برای افزودن مقداری الکترون، دردسر بسیار کمتری نسبت به مرگ کامل ماشین شما دارد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا