مشخصات فنی خودرو

نشانه هایی برای لزوم بازرسی ترمز خودرو

ما متوجه شده ­ایم که برای همه افراد مهم نیست که همواره خودروی خود را در شرایطی بی‌عیب‌ونقص نگهداری کنند. حتی بسیاری از مردم تمایل چندانی ندارند که مشکلات خودروی خود را قبل از این که تبدیل به یک مشکل جدی شوند، تشخیص دهند. اما یک بخش از خودروی شما بایستی همواره در بهترین و ایمن­ ترین حالت خود باشد؛ یعنی ترمز خودروی شما. چرا که سلامت ترمز خودروی ضامن ایمنی و حفظ جان شماست و بایستی دراسرع‌وقت به علائم خرابی آن واکنش نشان دهید و در تعمیر آن بیشترین عجله ممکن را به خرج دهید. در این مقاله از مجله رینگو ما شما را با ده نشانه‌ای که نشان‌دهنده معیوب بودن سیستم ترمز شماست آشنا می ­کنیم. پس با ما همراه باشید.

نشانه‌های خرابی سیستم ترمز

  • ۱. جیغ کشیدن ترمزها با صدای بلند
  • ۲. ساییدگی و پارگی قابل‌مشاهده
  • ۳. صدای جیغ ترمز با وجود لنت ­های نو
  • ۴. لرزش پدال ترمز
  • ۵. پاسخ کند سیستم به اقدام برای ترمز کردن
  • ۶. حساسیت بالای ترمزها
  • ۷. حساسیت پایین ترمزها
  • ۸. گودال کوچک که در آن روغن جمع شده است
  • ۹. کشیده شدن خودرو به یک طرف
  • ۱۰. صداهای ساییدگی

این موارد به‌تفصیل در ادامه شرح داده خواهند شد.


در مجله رینگو بخوانید : انواع دیسک ترمز


۱. جیغ کشیدن ترمزها با صدای بلند

اگر زمانی که ترمز می­ گیرید صدای جیغ بلند می­ شنوید، چندان جای نگرانی نیست؛ این صدا به این معنا نیست که ترمز خودروی شما هر لحظه ممکن است از کار بیفتد. صدای جیغ در واقع ناشی از تکه فلزی است که در لنت ترمز شما تعبیه شده است و زمان کم‌شدن لنت ترمز و تعویض سریع آن را به شما اطلاع می­ دهد؛ بنابراین اگر این صدا را شنیدید، بهتر است که به مکانیک مراجعه کنید.

۲. ساییدگی و پارگی قابل‌مشاهده

راه دیگر برای بررسی وضعیت لنت ترمز، بازرسی چشمی آن است. می­ توانید آن­ها را بین پره­ های (Spokes) چرخ که روی روتور فلزی فشرده شده ­اند، ببینید. اگر لنت ­ها کمتر از یک‌چهارم اینچ ضخامت داشته باشند، زمان آن است که آن­ها بررسی یا اقدام به تعویض شان کنید.

۳. صدای جیغ ترمز با وجود لنت­های نو

صدای جیغ بلند یا سایر صداهای بلندی که از ترمز شما شنیده می­ شوند، همواره به معنای این نیست که شما به یک‌دست لنت ترمز جدید نیاز دارید. گاهی اوقات به این معناست که روتورهای شما لعاب دارند که این ناشی از بیش از حد استفاده کردن از ترمز است که باعث گرم‌شدن و سوختن فلز می ­شود. اگر یک حلقه تیره یا علائم آبی رو روتورها مشاهده کردید، باید آن­ها را تعویض کنید. البته این ایده خوبی نیست که در سرعت­ های بالا پدال ترمز را به طور متوالی فشار دهید، چرا که نه‌تنها روتورها را می ­سوزاند، بلکه می ­تواند باعث منحرف شدن آن­ها نیز بشود.

۴. لرزش پدال ترمز

هنگامی که روتورهای شما تاب برداشته باشند، باعث ایجاد لرزش یا ضربه از طریق پدال ترمز می­ شوند. اما همیشه ترمزهای سهل‌انگارانه تنها دلیل انحراف خودرو نیستند. اگر روتورها خیلی نازک و قدیمی باشند، مستعد تاب خوردگی هستند و بایستی هر چه زودتر تعویض شوند.

۵. پاسخ کند سیستم به اقدام برای ترمز کردن

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که لازم بود سریعاً توقف کنید اما احساس کردید که ترمزها به‌خوبی خودرو را کنترل نمی­ کنند و یا آن‌طور که بایدوشاید پاسخگو نیستند، این می­تواند نشانه­ ای از نشتی در سیستم ترمز باشد. بااین‌حال بایستی به مکانیک مراجعه کنید تا نشتی هوای احتمالی شیلنگ ترمز یا نشتی در روغن ترمز را برطرف کند.

۶. حساسیت بالای ترمزها

اگر ترمزهای شما با کمترین و نرم­ترین تماس پای شما با پدال ترمز خودرو را متوقف می­ کنند، ممکن است به این معنی باشد که یا به تعویض روغن ترمز نیاز دارید و یا روتورهای شما به طور ناموزونی فرسوده شده­ اند. درهرصورت این نشانه ­ای که باید به مکانیک مراجعه کنید.

۷. حساسیت پایین ترمزها

از سوی دیگر اگر برای متوقف کردن خودرو نیاز است پدال ترمز را در حدی فشار دهید که به کف خودرو بچسبد، این نیز به نوبه خود یک مشکل است. این مشکل ممکن است به این معنی باشد که روغن ترمز شما کم است، هوا در روغن ترمز وجود دارد یا لنت ترمز شما خیلی نازک است. همچنین ممکن است نشانه­ ای از مشکل در سیستم هیدرولیک خودروی شما باشد. برای تشخیص و برطرف‌کردن این مشکل بهتر است به مکانیک مراجعه کنید.

۸. گودال کوچک که در آن روغن جمع شده است

ساده­ ترین راه برای تشخیص نشتی مایع از سیستم ترمز این است که زیر خودروی خود را بررسی کنید. اگر پس از مدتی پارک کردن خودرو، یک گودال کوچک مایع پیدا کردید که شبیه روغن‌موتور تازه است اما لزج نیست، این احتمالاً روغن ترمز باشد.

۹. کشیده شدن خودرو به یک طرف

اگر در حین ترمز کردن احساس کردید که یک نیروی نامرئی خودروی شما را به یک سمت می­ کشد، احتمال زیادی وجود دارد که لنت­ های ترمز به شکل ناموزون فرسوده شده و نیاز به تنظیم داشته باشند. همچنین این مسئله می­تواند نشانه ­ای از وجود ماده­ای خارجی در روغن ترمز باشد، به این معنا که باید مایع را حتماً تخلیه و جایگزین کنید.

۱۰. صداهای ساییدگی

اگر به‌نوعی روش ­های بالا را برای تشخیص تضعیف ترمز خودروی خود فراموش کردید، به‌زودی صدای بدتری خواهید شنید: ساییدن یا غیژ غیژ متالیک سنگین که به این معناست که لنت­ها کاملاً فرسوده شده ­اند. در این حالت احتمالاً جایگزین وجود ندارد و صدای ساییدگی (سنگ کوبی) از سایش صفحه فلزی به روتور می ­آید. در مدت‌زمان کوتاهی این امر می­ تواند روتورها را خراش دهد یا حتی فلز را با هم ذوب کند و باعث چسبیدن ترمزها شود که این یک خطر ایمنی است و باید فوراً رفع شود.


در مجله رینگو بخوانید : فیلتر روغن در خودرو | قطعه‌ای که باید جدی گرفته شود


آیا ترمزهای شما می­خواهند به شما چیزی نشان دهند؟

اگر هر یک از علائم بالا را دیدید، شنیدید یا احساس کردید که نشان می­ دهد ترمزهای شما به توجه حرف ه­ای نیاز دارند، منتظر نمانید. حتی مشکلات جزئی مانند فرسودگی لنت ترمز و یا نشتی کوچک روغن ترمز، در صورت نادیده‌گرفته‌شدن، می­ تواند برای شما بسیار گران تمام شود و البته صحت و درستی سیستم ترمز برای همه خودروها و ایمنی کار افراد یک مسئله کاملاً ضروری است.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی مشکلاتی که ممکن است برای سیستم ترمز خودرو پیش بیاید پرداختیم و نشان دادیم که علائم هرکدام از این مشکلات به چه شکلی بروز پیدا می­ کنند. امیدواریم از مطالعه این نوشته بهره کافی را برده باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا