خودرو

رانندگی با باک خالی بنزین | مشکلات و عواقب آن برای خودروی شما

رانندگی باک خالی بنزین چه مشکلاتی برای خودرو ایجاد می‌کند؟ همان‌طور که بدن انسان برای کار و فعالیت نیاز به انرژی دارد، خودرو هم برای حرکت کردن نیاز به سوخت دارد. بنزین نباشد ماشین یک سانتی‌متر هم جابه‌جا نمی‌شود. چراغی که نشان از خالی شدن باک است زمانی روشن می‌شود که حدود ده تا ۱۵ درصد ظرفیت باک بنزین داخل آن مانده است. رانندگی درحالی‌که چراغ هشدار بنزین جلو چشمتان چشمک می‌زند و دائماً یادآوری می‌کند که تا نزدیک‌ترین جایگاه سوخت فاصله زیادی دارید، دست‌کمی از یک کابوس ندارد. روشن شدن چراغ بنزین اصلاً موضوع کم‌اهمیتی نیست و به‌محض اطلاع از کمبود بنزین در باک، باید ماشین را به اولین و نزدیک‌ترین پمپ‌بنزین برسانید. اما باتوجه‌به اینکه حداکثر ۱۰ درصد باک خودرو بنزین است، اگر بخواهید با همین باک خالی به رانندگی ادامه دهید و هشدار را ندیده بگیرید چه اتفاقی می‌افتد؟ این مطلب از رینگو قرار است به شما اطلاعاتی درباره باک خالی بنزین بدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما باشید.

عواقب رانندگی با باک خالی چیست؟

درست است که حتی وقتی که چراغ چشمک‌زن بنزین هم روشن شده است باز کمی بنزین در خودرو هست اما یک باک پر ۲۰، ۳۰ لیتری کجا یک باک بنزین ۴.۵ لیتری کجا! در چنین شرایطی رانندگی با باک خالی یک ریسک بزرگ است که خودرو را تا آستانه خرابی و هزینه‌های تعمیر می‌برد. در ادامه لیستی از آسیب‌هایی که باک بنزین خالی به خودرو می‌زند را برای شما می‌شماریم:

فرسایش پمپ سوخت

یکی از مهم‌ترین کارکردهایی که در پمپ سوخت قرار گرفته است خنک شدن آن است. پمپ‌بنزین همان‌طور که در حال کار است توسط همین سوختی که در آن وجود دارد، خنک می‌شود. همچنین بنزین اصطکاک بخش‌های مختلف پمپ را از بین می‌رود و باعث روان‌تر شدن عملکرد پمپ می‌شود. نبود بنزین کافی در باک به این معنی است که پمپ دیگر نمی‌تواند خنک شود، عملکرد درست و روانی ندارد و به‌سرعت در معرض خطر داغی شدید و ازکارافتادن قرار می‌گیرد.

هواگرفتگی

همین کارکردن پمپ بدون بنزین باعث می‌شود که هوا به داخل پمپ وارد شود. نفوذ هوای اضافی به پمپ‌بنزین ماشین هم روی درستی خود پمپ تأثیر می‌گذارد هم ممکن است آسیبی جدی به موتور خودرو وارد کند. اگر در مدت زمانی مجبور به رانندگی با باک خالی بنزین شدید و بعد از آن احساس کردید باک دچار هواگرفتگی شده است هر چه سریع‌تری هوای نفوذ پیدا کرده به داخل باک را تخلیه کنید تا مشکل‌ساز نشود.

تجمع رسوب در باک

ماده سوختنی که وارد باک می‌شود اغلب دارای مقادیر زیادی از آلاینده‌ها است که کف خودرو جمع می‌شوند. به‌مرورزمان رسوباتی که در باک جمع شده‌اند ته‌نشین و به حالت لجن در پمپ درمی‌آیند. وقتی که با باک خالی بنزین به رانندگی خود ادامه می‌دهید، این فرایند باعث ایجاد حالت جنبشی شدید و کنده شدن لجن‌های انباشته شده در باک خودرو می‌شود. ازکارافتادن و گرفتگی فیلتر سوخت هم دیگر نمی‌تواند مانع نفوذ رسوبات و ذرات ته‌نشین آلوده‌کننده به داخل موتور شود. در آخر، این لجن‌ها توسط پمپ مکیده و به موتور می‌روند. چنین اتفاق ناخوشایندی منجر به مسدود شدن انژکتور و فیلتر سوخت هوا خواهد شد که البته یک خرج اضافی هم روی دستتان می‌گذارد.

ازکارافتادن مبدل کاتالیزور

وقتی بنزین به‌اندازه کافی به موتور نرسد، عمل احتراق در موتور ناقص انجام می‌شود. همین اتفاق مبدل‌‌های کاتالیزور درون اگزوز را از کار می‌اندازد و لازم است هزینه گزاف و بسیار زیادی برای تعویض آنها باید پرداخت کنید.

ازکارافتادن و توقف خودرو

همان‌طور که در شروع بحث گفتیم، بنزین مثل انرژی لازم انسان برای فعالیت و کار است. درنهایت هرچقدر هم که شما باک خالی بنزین را نادیده بگیرید، با باک خالی نمی‌توان به مقصد رسید. بعد از تمام شدن آن ۴.۵ لیتر هم بالاخره خودرو متوقف می‌شود. این بار ممکن است در موقعیت و شرایط شلوغ و مشکل‌زایی این اتفاق بیفتد که دیگر هیچ کاری از شما برنمی‌آید. حتی تمام شدن بنزین و توقف خودرو در جاده‌های خارج شهر هم دردسر زیاد خود را دارد. چنین مشکلاتی کمترین عواقب رانندگی با باک بنزین خالی است.

رانندگی اضطراری با باک بنزین خالی

درهرصورت ممکن است موقعیتی پیش بیاید که مجبور شوید حتی برای چند کیلومتر هم که شده، با باک خالی رانندگی کنید. در این موقعیت رعایت کردن چند نکته ساده اما مهم کمک می‌کند تا شرایط را تحت کنترل خود داشته باشید و از متوقف شدن نابجای خودرو تا حد زیادی جلوگیری کنید. این نکات را در ادامه می‌خوانید:

  • سرعت خودرو را ثابت و در حدود ۶۵ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت نگه‌دارید.
  • سرعت خودرو را طوری تنظیم کنید که دور موتور عددی بین ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ چرخش در دقیقه را نشان دهد.
  • ترمزهای زیاد و شتاب‌های ناگهانی نداشته باشید.
  • شیشه پنجره‌ها را ببندید تا مقاومت در برابر باد کم شود.
  • همه لوازم جانبی الکترونیکی، رادیو، پخش و شارژر تلفن را خاموش و جدا کنید.
  • لاستیک‌های کم‌باد مصرف و سخت را افزایش می‌دهند، فشار تایرها را بررسی کنید.
  • اگر مجبور به توقف بیش از یک دقیقه هستید، خودرو را در حالت درجا نگذارید و حتماً خاموش کنید.

جمع‌بندی

رانندگی با باک خالی بنزین به‌راحتی می‌تواند خودرو شما را در معرض یک آسیب جدی قرار دهد. وقتی چراغ بنزین خودرو خبر از پایان سوخت می‌دهد، به این معنی است که حداکثر ۴.۵ لیتر بنزین در خودرو باقی‌مانده و برای سوخت‌گیری مجدد، باید هر چه سریع‌تر خودرو را به یک جایگاه سوخت‌گیری برسانید. اگر به این هشدار بی‌توجهی کنید درنهایت مشکلاتی مثل فرسایش پمپ سوخت، هواگرفتگی، تجمع رسوب در باک، ازکارافتادن مبدل کاتالیزور و خودرو در کمین خودرو است.
شما تابه‌حال تجربه این اتفاق را داشته‌اید؟ اگر مجبور به رانندگی با باک خالی شده‌اید، چه اقداماتی را برای کمتر شدن آسیب‌های این اتفاق انجام داده‌اید؟ نظرها و دیدگاه‌های خود را با ما در رینگو به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید: 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا