مشخصات فنی خودرو

چه زمانی لنت ترمز خودرو را تعویض کنیم؟

لنت ترمز خودرو چیست؟ وظیفه لنت ترمز خودرو چیست؟ انواع لنت ترمز خودرو چیست؟ زمان تعویض لنت ترمز خودرو چه زمانی است؟ علائم تعویض لنت ترمز خودرو چیست؟ تعویض لنت ترمز خودرو به چه عواملی بستگی دارد؟ عمر لنت ترمز خودرو چقدر است؟ آیا افزایش وزن خودرو می تواند عمر مفید لنت ترمز خودرو را کاهش دهد؟ عوامل موثر بر طول عمر لنت ترمز خودرو چیست؟

لنت ترمز خودرو را می توان یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات هر خودرویی دانست. در واقع لنت ترمز خودرو بخشی است که به نوعی به سلامت راننده و سرنشینان بستگی دارد. مشکل اینجاست که اساسا رانندگی همیشه یک شغل پرخطر در نظر گرفته می شود. زیرا شما در حال رانندگی با وسیله نقلیه ای چند صد تنی با قابلیت رسیدن به سرعت بالای 100 کیلومتر در ساعت هستید. این دستگاه می تواند هر چیزی را به سرعت و به راحتی از بین ببرد و سرنشینان آن را بکشد. یکی از مهم ترین قسمت های هر خودرویی که احتمال این اتفاق را کاهش می دهد و اطمینان در استفاده از خودرو را افزایش می دهد، لنت ترمز است.

در واقع اگر بخواهیم ساده تر بگوییم لنت ترمز خودرو وظیفه تبدیل انرژی جنبشی خودرو به انرژی های دیگر مانند گرما و غیره را بر عهده دارد و در واقع لنت ترمز باید چرخ ها را در کمترین زمان ممکن متوقف کند. لنت ترمز خودرو زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که بخواهیم با سرعت های بسیار بالاتر از آن استفاده کنیم. در واقع، شاید چندین قسمت مشغول تبدیل انرژی هستند و برای حرکت یک ماشین کار می کنند. اما برای توقف خودرو، اغلب لنت های ترمز خودرو هستند که باید این وظیفه را به تنهایی انجام دهند و تمام انرژی جنبشی چرخ ها را در سریع ترین زمان ممکن جذب کنند. بنابراین اطلاع از شرایط نگهداری این لنت ها و تعویض به موقع آن ها می تواند شرایط ایمن تری را برای رانندگی ایجاد کند.

از ما بخرید

لنت ترمز خودرو و عمر مفید آن ها

لنت ترمز خودرو نیز مانند هر قسمت دیگر عمر مفید مشخصی دارد. وقتی از اصطلاح عمر مفید برای قطعات مختلف استفاده می شود، منظور ما این است که اساساً اگر بهترین شرایط برای نگهداری آن قطعه وجود داشته باشد، طولانی ترین عمر کاری آن قطعه را عمر مفید در نظر می گیریم. همین مشکل در مورد لنت ترمز خودرو نیز وجود دارد.

در واقع عمر مفید لنت ترمز خودرو می تواند به نوع لنت ترمز، محل رانندگی، نوع رانندگی، میانگین سرعت رانندگی، شتاب ها و توقف های متوالی و همچنین تعداد سرنشینان (وزن وسیله نقلیه) بستگی داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به طور کلی و در شرایط عادی عمر مفید لنت ترمز خودرو برای چرخ های جلو 20 تا 30 هزار کیلومتر و برای چرخ های عقب حدود 70 تا 100 هزار کیلومتر است. بنابراین عملا می توان گفت که چرخ های جلو مهم ترین محل استفاده از لنت ترمز محسوب می شوند و بیشترین فشار ترمز بر روی این چرخ ها وارد می شود.

بنابراین پیشنهاد می شود به جنس لنت ترمز خودرو به خصوص چرخ های جلو بیشتر توجه کنید. اما اگر بخواهیم از نظر زمانی به این مشکل نگاه کنیم، معمولاً گفته می‌شود که بهتر است سالیانه لنت‌های ترمز خودرو (مخصوصاً لنت جلو) را چک کرده و در صورت نیاز تعویض کنیم. اینها شرایطی است که هر راننده و صاحب خودرو باید بداند و به آن عمل کند. در واقع استفاده صحیح از لنت ترمز خودرو و تعویض به موقع آن می تواند در نجات جان مسافران بسیار موثر باشد.

بنابراین با توجه به تعویض لنت ترمز خودرو و عدم اطاعت از آن، سلامت خودرو و یا هزینه های نگهداری آن تنها مورد نگرانی نیست. لنت ترمز خودرو وسیله ای است که مستقیما با زندگی سرنشینان خودرو سروکار دارد.

لنت ترمز خودرو و علائم تعویض

برای تعویض لنت ترمز خودرو نباید به عمر مفید آن اعتماد کنید. در واقع همانطور که گفتیم عمر مفید اصطلاحی است که نشان می دهد یک قطعه چقدر در بهترین حالت دوام می آورد. بنابراین برای تعویض لنت ترمز خودرو باید به علائم توجه کنیم. یکی از مهم ترین نشانه های تعویض لنت ترمز، ضربه یا لرزش پدال ترمز است.

در واقع، اگر احساس می‌کنید که پدال ترمز زیر پای شما می‌لرزد، اولین چیزی که باید به آن فکر کنید انتهای لنت‌های ترمز خودروتان است. یکی دیگر از نشانه های تعویض لنت ترمز خودرو می تواند کشیدن فرمان به سمت خاصی در حین رانندگی و ترمز باشد. صدای سوتی که هنگام ترمزگیری می شنوید یکی دیگر از نشانه های سایش لنت ترمز است. علاوه بر اینها، پایین آمدن سطح روغن ترمز و روشن شدن چراغ پشت آمپر را می توان یکی از مهم ترین نشانه های تعویض لنت ترمز خودرو دانست.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا