دسته‌بندی نشده

تقویت کننده ترمز چه کاری انجام می دهد؟

بسیاری از رانندگان امروزی متوجه نمی شوند که هنگام کار با وسایل نقلیه خود کمک زیادی دریافت می کنند. برای مثال، سیستم‌های فرمان برقی باعث می‌شوند رانندگان از نیروی کمتری برای هدایت خودروهای خود استفاده کنند. بوسترهای ترمز همین کار را برای سیستم ترمز انجام می دهند.

تقویت کننده ترمز یک جزء ترمز است که هر نیرویی را که به پدال ترمز وارد می کنید، تقویت می کند. وقتی روی پدال پا می گذارید، فشار بسیار بیشتری توسط آن بوستر به سیستم ترمز وارد می شود. خستگی را کاهش می دهد و به شما کمک می کند با کمترین تلاش سریع تر و محکم تر ترمز کنید.

تقویت‌کننده‌های ترمز برای مدت طولانی دوام می‌آورند و به ندرت از کار می‌افتند، اما با این حال، باید بدانید که چگونه کار می‌کنند و در صورت خرابی چه اتفاقی می‌افتد. این راهنما همه این موارد را در بخش های بعدی به شما نشان می دهد.

تقویت کننده ترمز چیست و چگونه کار می کند؟

تقویت کننده ترمز جزئی است که نیرویی را که با پا به پدال ترمز وارد می کنید، تقویت می کند. بنابراین، هر زمان که پای شما روی آن پدال فشار می آورد، بوستر میزان فشاری را که به سیلندر اصلی می رسد افزایش می دهد.

سیستم ترمز یک ویژگی ایمنی حیاتی در وسیله نقلیه شما است و بدون شک تقویت کننده ترمز به آن کمک می کند تا کار خود را انجام دهد.

هنگام رانندگی، چندین بار از ترمز استفاده می‌کنید، و این می‌تواند فوق‌العاده خسته‌کننده باشد اگر در سفر طولانی هستید. تصور کنید که این کار را بدون تقویت کننده ترمز انجام دهید – می توانید بدون فرمان برقی نیز رانندگی کنید!

یک مثال کامل، تقویت کننده ترمز سری 80 در لندکروزرها است. بدون کمک یک تقویت کننده قدرتمند مانند آن، پای شما به سرعت در تلاش برای کار کردن ترمزهای آن کامیون همیشه خسته می شود.

تقویت کننده ترمز علاوه بر جلوگیری از خستگی، هنگام ترمزگیری سریع، مانند مواقع اضطراری، شما را ایمن نگه می دارد. فقط مقدار کمی نیروی شما برای درگیر شدن کامل ترمزها و توقف کامل ماشین شما لازم است.

بوسترهای ترمز با تقویت نیروی شما و جلوگیری از خستگی مزایای مشابهی را برای سیستم های فرمان برقی ارائه می دهند. بنابراین، جای تعجب نیست که سیستم های ترمز با این تقویت کننده ها به عنوان ترمزهای قدرتی نیز شناخته می شوند.

این روزها، ترمزهای برقی یک ویژگی استاندارد در بسیاری از مدل‌های جدید خودرو هستند، اما همه وسایل نقلیه در جاده‌ها از آن برخوردار نیستند. اگر با یک مدل قدیمی تر بدون ترمز برقی رانندگی می کنید، وقت آن است که با خودتان خوب رفتار کنید. می‌توانید کیت‌های تقویت‌کننده ترمز را خریداری کنید، آن‌ها را در ماشین خود نصب کنید و از رانندگی مدرن لذت ببرید.

انواع مختلف تقویت کننده ترمز چیست؟

بوسترهای ترمز در سه نوع وجود دارند: بوستر ترمز خلاء، پمپ خلاء و تقویت کننده ترمز هیدرولیک.

در اینجا نحوه کار آن‌ها آمده است:

تقویت کننده ترمز خلاء: این رایج ترین نوع در مدل های خودروهای امروزی است. یک سیستم دیافراگمی خلاء ایجاد می کند و از مقداری هوا برای تقویت نیروی ترمز استفاده می کند.

پمپ های خلاء: این بوسترها مشابه نمونه بالا عمل می کنند. با این حال، برای ایجاد اثر خلاء به پمپ ها متکی است.

تقویت کننده های ترمز هیدرولیک: برخی از تقویت کننده های ترمز به جای آن از فشار هیدرولیک استفاده می کنند. فشار توسط پمپ سیستم فرمان تامین می شود که قدرت ترمز را تقویت می کند.

نشانه های خرابی تقویت کننده ترمز چیست؟

سیستم ترمز و تقویت کننده شما برای ایمنی شما در جاده بسیار مهم هستند. به همین دلیل است که باید علائمی را که به شما می گوید تعمیر تقویت کننده ترمز ضروری است را درک کنید.

از ما بخرید

علائم خرابی تقویت کننده ترمز

  1. مقاومت پدال ترمز

اولین و ظریف‌تر نشانه‌ای که نشان می‌دهد تقویت‌کننده ترمز شما از کار می‌افتد، زمانی است که مقاومت پدال ترمز اضافه شود. به عبارت دیگر، هنگامی که می خواهید سرعت وسیله نقلیه خود را کاهش دهید، پدال ترمز شما برای فشار دادن بیش از حد معمول چالش برانگیز می شود.

این اتفاق می افتد زیرا تقویت کننده ترمز دیگر نیرویی را که روی پدال وارد می کنید تقویت نمی کند. بنابراین، برای درگیر کردن سیستم ترمز، کمک لازم را از آن دریافت نمی‌کنید.

  1. حرکات و موقعیت غیرمعمول پدال ترمز

جدای از افزایش مقاومت، تقویت کننده ترمز مشکل ساز نیز باعث می شود پدال ترمز شما رفتار غیرعادی داشته باشد.

به عنوان مثال، زمانی که پای خود را بلند می کنید، ممکن است پدال ترمز به موقعیت اولیه خود بازگردد. این احتمالاً زمانی اتفاق می‌افتد که محفظه‌های تقویت کننده ترمز آنطور که باید متعادل نباشند.

  1. افزایش فاصله ترمز

یکی دیگر از نشانه های ظریف خرابی تقویت کننده ترمز، افزایش فاصله ترمز است. بنابراین، زمانی که توقف خودروی شما بیش از حد معمول طول می کشد، همیشه بهتر است ابتدا قطعات اصلی ترمز خود را عیب یابی کنید. این شامل بررسی لنت ترمز و روتورها برای آسیب دیدن است.

اگر آن قطعات هنوز در وضعیت خوبی هستند، مقصر احتمالی تقویت کننده ترمز است. دلیلش این است که یکی از چندین نشانه خرابی دیافراگم تقویت کننده ترمز این است که از عملکرد موثر اجزای اصلی ترمز جلوگیری می کند.

این منجر به عدم اصطکاک ایجاد شده برای کاهش سرعت خودرو و افزایش فاصله کلی ترمز می شود.

  1. خرابی موتور

باور کنید یا نه، خرابی بوستر ترمز نیز می تواند بر موتور تأثیر بگذارد و باعث خرابی آن شود.

به یاد داشته باشید: تقویت کننده ترمز برای تقویت فشار ترمز شما به خلاء متکی است. بنابراین، یک تقویت کننده شکست خورده می تواند نشت هایی ایجاد کند که کل عملکرد آن را مختل کند.

به عنوان مثال، یک تقویت کننده ترمز مشکل ساز می تواند با مکش بیش از حد هوا بر ترکیب سوخت و هوای موتور تأثیر بگذارد. که مستقیماً بر روند احتراق موتور تأثیر می گذارد و باعث خرابی های مختلف می شود.

چه زمانی باید تقویت کننده ترمز خود را تعویض کنم؟

بوسترهای ترمز معمولاً در طول عمر خودرو دوام می آورند. بنابراین، اکثر مردم حتی نیازی به دانستن در مورد تقویت کننده های ترمز ندارند. تنها استثنا در صورتی است که تقویت کننده ترمز از کار بیفتد و علائمی مانند مواردی که قبلاً در مورد آن خواندید نشان داده شود.

همیشه باید سعی کنید مشکلات بوستر ترمز را قبل از فکر جایگزینی تعمیر کنید، زیرا ممکن است هزینه بر باشد. بعلاوه، برخی از مشکلات تقویت کننده به راحتی با جایگزینی فقط جزء آسیب دیده یا با تعمیرات تقویت کننده ترمز ضروری قابل رفع هستند.

هنگامی که این دو گزینه را رد کردید، باید فوراً تقویت کننده ترمز خود را تعویض کنید.

همیشه اخبار مربوط به فراخوان خودرو یا مشکلات شناخته شده ای را که ممکن است در مورد وسیله نقلیه شما و تقویت کننده ترمز آن اعمال شود، بررسی کنید. همچنین، مطمئن شوید که برای جلوگیری از سوء تفاهم فقط به اطلاعات رسمی تکیه کنید، مانند فراخوان فرضی تقویت کننده ترمز فورد اج که اصلاً فراخوانی نبود.

آیا می توانید بدون تقویت کننده ترمز رانندگی کنید؟

نه، شما نمی توانید بدون تقویت کننده ترمز کاملاً کارکرده رانندگی کنید. حتی اگر بقیه وسیله نقلیه شما به درستی کار کند، تقویت کننده ترمز معیوب خطر شما را در جاده افزایش می دهد و دیگران را در معرض خطر قرار می دهد.

بهترین گزینه شما این است که ماشین خود را برای تعمیر یا تعویض بوستر ترمز به کارگاه ببرید یا مکانیک را از محل شما بازدید کند.

بوسترهای ترمز معمولاً در طول عمر خودرو دوام می آورند. با این حال، همیشه این احتمال وجود دارد که تعمیرات یا تعویض لازم باشد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا