مشخصات فنی خودرو

خام سوزی خودرو | بررسی صفر تا صد دلایل + راهکار رفع آن‌ها

خام سوزی خودرو یکی از مشکلاتی است که باعث تولید بوی نامطلوبی از اگزوز ماشین می‌شود. اصلاح خام سوزی زمانی استفاده می‌شود که بنزین به‌طور کامل درون محفظه احتراق با اکسیژن ترکیب نشده (در واقع بنزین را ناقص می سوزاند ) و از منیفولد و مجاری اگزوز بدون تغییر خاصی خارج می‌شود این اتفاق سبب می‌شود دوده سیاه از اگزوز خودرو خارج شود که به راحتی می توان بوی بنزینی را که از اگزوز خارج می‌شود، استشمام کرد.

علاوه بر این باعث افزایش بیش از حد استاندارد در مصرف بنزین خودرو می‌شود بطوری که آمپر بنزین زودتر از موعد به سمت پایین می‌رود و باک بنزین زودتر از همیشه خالی می‌شود .

در این مطلب از مجله رینگو، دلایل خام سوزی و  تشخیص هر کدام را شرح داده ایم ؛ همراه ما باشید.

علائم خام سوزی خودرو :

علائمی که نشان دهنده ی خام سوزی ماشین هستند عبارتند از :

روشن شدن چراغ چک خودرو

دوده ی سفید

دوده روی شمع ها

بوی بنزین اطراف اگزوز خودرو

افزایش مصرف بنزین

عملکرد نامنظم موتور خودرو موقع درجا کارکردن

چه دلایلی که موجب خام سوزی میشود؟

شمع های خراب یا فرسوده | خرابی سیستم جرقه‌زنی

شمع وایرها، کویل ها بخش های مهمی از خودرو هستند که در ایجاد احتراق و روشن شدن خودرو نقش به سزایی دارد.

باید به این نکته توجه داشت که شمع خودرو قسمت اساسی در همه خودرو هاست و اگر خراب و یا کثیف و فرسوده شوند ونتواند کار خود را به درستی انجام دهند منجر به جرقه زنی ناقص درون سیلندر می‌شود چون نمی تواند تمام سوخت محفظه احتراق را بسوزاند و به دنبال آن ریپ زدن موتور و خام سوزی بنزین درون سیلندر اتفاق می‌افتد و باعث می شود کل خودرو به خوبی کار نکند و قطعات دیگر آسیب ببینند .

مشکل دیگری که به واسطه خرابی شمع خودرو به وجود می‌آید سخت شدن فرآیند استارت زدن مخصوصا در سرمای صبح زمستان می باشد که خود مسئله‌ای ناخوشایند برای رانندگان است.

هنگامی که شمع ها کثیف و فرسوده می‌شوند در واقع نوک آنها که الکترود را پوشش می‌دهند فرسوده می‌شوند و کیفیت اولیه خود را ازدست می‌دهند همین موضوع باعث می‌شود انفجار سوخت داخل محفظه احتراق به صورت ناقص انجام شود و بنزین به صورت کامل نسوزد و بدون واکنشی با اکسیژن، از اگزوز خارج شود و خام سوزی اتفاق بیفتد.

با انجام سرویس دوره‌ای و تعویض به موقع شمع و وایر‌ها می‌توان از بروز این مشکل خودداری کرد، در مطلبی از مجله رینگو به بررسی و نحوه تعویض شمع و وایر به صورت کامل پرداخته‌ایم، مقاله نحوه تعویض وایر شمع خودرو را از دست ندهید .

خرابی سنسور اکسیژن و سایر سنسورهای  وابسته به سیستم سوخت رسانی

سنسور اکسیژن قطعه مهمی در خودرو های بنزینی به حساب می‌آید و وظیفه آن کنترل میزان پاشش دقیق سوخت نسبت به مقدار اکسیژن گازهای خارج شده از اگزوز ماشین می‌باشد اگر از زمان تعویض سنسور اکسیژن زمان زیادی بگذرد و یا تحت هر شرایطی خراب شود قطر سوراخ‌های ریز روی انژکتور از مقدار استاندارد خود بیشتر شده و بنزین را بیشتر از حد معمول به درون سیلندر می‌پاشد و داده‌های اشتباهی به واحد پردازش کنترل مرکزی اتومبیل ارسال می‌شود.در واقع تزریق سوخت توسط انژکتورها که از طرف آیسیو چک می‌شود، به‌طور دقیق انجام نخواهد شد و بنزین به حالت خام‌سوزی از اگزوز خارج می‌شود.

بهتر است قبل از بروز این مشکل خودرو توسط سرویس کار چک شود و نسبت به میزان خرابی و کثیفی، تعویض قطعه و یا شستشو شود.

همچنین ممکن است با خرابی سایر سنسور ها از قبیل سنسور موقعیت دریچه گاز ، سنسور فشار هوا و حس گر جریان هوا که وظیفه ای تقریبا مشابه به سنسور اکسیژن در خودرو را دارند، منجر به خام سوزی در خودرو شوند .

 نقص در سیستم انژکتور

از دیگر عوامل خام سوزی در خودرو انژکتور ها هستند، و اگر طی زمان استاندارد تعویض و یا در صورت کثیفی شستشو داده نشوند، قطر سوراخ های ریز روی انژکتور از مقدار استاندارد خود بیشتر شده و بنزین را بیشتر از حد معمول به درون سیلندر می پاشد و در این حالت بنزین به حالت خام سوزی از اگزوز خارج می شود و مصرف بنزین بالا می رود.

سوراخ های بسیار کوچک روی انژکتور ها، وظیفه تبدیل سوخت مایع به قطرات بسیار ریز و تقریبا پودر مانند و تزریق‌شان به محفظه سیلندر یا منیفولد هوا را دارند و در صورت اختلال در سیستم انژکتور، نسبت استاندار میان هوا و غلظت سوخت بر هم می‌خورد و خام سوزی اتفاق می‌افتد.

ما در رینگو در مطلبی جداگانه به اهمیت شستن انژکتور ها پرداخته ایم، مقاله اهمیت شستن انژکتور در افزایش سلامت خودرو از دست ندهید.

نقص در سیستم اگزوز و خام سوزی ماشین

آخرین موردی که می تواند منجر به خام سوزی در خودرو شود خرابی سیستم اگزوز خودرو است. اگر در سیستم اگزوز ماشین اختلال ایجاد شود، میزان اکسیژن گازهایی خارج شده از اگزوز، دیگر برای سیستم های احتراق خودرو قابل تحلیل و محاسبه نیست و به دنبال همین خطا در عملکرد سیستم پاشش سوخت به درون موتور هم اختلال ایجاد می شود و میزان مصرف بنزین هم افزایش می یابد و خام سوزی رخ می دهد.

به همین دلیل است که چک کردن سالانه سیستم اگزوز و لوله‌های مربوط به آن مهم است، همیشه باید از سالم بودن اگزوزها اطمینان حاصل کنید .

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم به 4 عاملی که باعث خام سوزی در موتور خودرو می شوند بپردازیم و همچنین راه های جلوگیری از این اتفاق را بیان کردیم. خام سوزی خودرو به راحتی قابل تشخیص است و به راحتی رفع می شود به شرطی هرراننده ای با رعایت موارد ساده ای چون: سرویس دوره ای به موقع ، شستشوی انژکتور ها و تعویض به موقع شمع و وایرها ، تعویض منبع اگزوز ، پاک سازی مسیر ورودی هوا و تعویض به موقع فیلتر هوا و ….. از بروز این مشکل جلوگیری کند.

از اینکه رینگو را انتخاب کردید و تا پایان این مطلب همراه ما بودید متشکریم، اگر تجربه ای راجع به خام سوزی و علائم خام سوزی داشته اید، خوشحال می‌شویم که تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا