مشخصات فنی خودرو

پدال ترمز کار نمی کند | وقتی در حال رانندگی هستید چه کاری باید انجام دهید

یکی از اساسی ترین کارکردهای خودرو تولید نیرو و حرکت رو به جلو است. با این حال، اگر وسیله نقلیه بتواند متوقف شود، به همان اندازه مهم است. به همین دلیل است که ترمزها بخش مهمی از خودرو هستند و باید بدانید که وقتی متوجه شدید پدال ترمز کار نمی کند چه کاری انجام دهید. پدال ترمز ممکن است با فرورفتن روی زمین بدون مقاومت زیاد یا سفت شدن و فشار دادن بیش از حد از کار بیفتد. در هر صورت، اگر در حین رانندگی اتفاق افتاد، باید آرامش خود را حفظ کنید. با تعویض دنده های پایین تر و زدن تدریجی ترمز دستی سرعت ماشین خود را کاهش دهید. سپس، با خیال راحت جلو بروید و ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید. خرابی پدال ترمز می تواند یک سناریوی کابوس برای هر راننده ای باشد که برای آن آماده نیست. این راهنما را تا انتها بخوانید تا با واکنش صحیح و توقف ایمن خودرو، خطرات و نگرانی های خود را مدیریت کنید. با مجله رینگو همراه باشید.

چگونه بفهمم پدال ترمز خوروی من کار نمی کند؟

در مرحله اول، مهم است که بدانیم وقتی پدال ترمز شما کار نمی کند چه معنایی دارد. این به این دلیل است که پدال و سیستم ترمز به طور کلی می توانند به روش های مختلف خراب شوند.

دو حالتی که باید سریعاً به عنوان خرابی ترمز تشخیص دهید عبارتند از:

وقتی پدال ترمز روی زمین فرو می‌رود: اولین راهی که می‌دانید پدال ترمز شما درست کار نمی‌کند، زمانی است که خیلی نرم است. به عبارت دیگر، پدال ترمز بسیار عمیق‌تر از حد معمول فرو می‌رود، گاهی اوقات وقتی روی آن پا می‌گذارید تا سطح زمین فرو می‌رود.

هنگامی که فشار دادن پدال ترمز را سخت می بینید: پدال ترمز نیز زمانی کار نمی کند که برعکس این اتفاق می افتد، یعنی زمانی که پدال برای فشار دادن آن بسیار سخت است.

هر دو سناریو بالا به دلایل مختلف اتفاق می افتد. به عنوان مثال، پدال ترمز فرورفته معمولاً به دلیل نشتی در واحد سیستم ترمز ضد قفل (ABS) یا نشتی مایع ترمز رخ می دهد. در نتیجه، سیستم فشار خود را از دست می دهد و پدال روی زمین فرو می رود.

از سوی دیگر، پدال ترمزی که فشار آن خیلی سخت است می تواند به دلیل خرابی پمپ یا گم شدن تسمه مارپیچ باشد.

در هر صورت، وقتی پدال ترمز درست کار نمی کند، باید ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید.

اگر پدال ترمز هنگام رانندگی از کار بیفتد چه می کنید؟

همه رانندگان باید دلایل عمومی از کار افتادن پدال ترمز خود را بدانند. اما مهمتر از آن، شما باید بدانید که اگر پدال هنگام رانندگی از کار افتاد، چه کاری انجام دهید.

درست است! اگر پدال هنگام پارک خودرو از کار بیفتد یک چیز است، اما اگر در حالی که وسیله نقلیه متحرک است این اتفاق بیفتد بسیار خطرناک است.

چه پدال ترمز شما در حین رانندگی روی زمین فرو رود یا بیش از حد سفت شود، در اینجا اقدامات اضطراری وجود دارد که باید انجام دهید:

مرحله 1: روی جاده تمرکز کنید

پدال ترمزی که به طور ناگهانی از کار می افتد می تواند به طرز باورنکردنی حواس شما را پرت کند به ویژه هنگامی که روی پدال پا می گذارید صادق است، اما به درستی پاسخ نمی دهد.

به یاد داشته باشید: ماشین شما هنوز در حال حرکت است. بنابراین، باید روی جاده تمرکز کنید، نفس عمیقی بکشید و وضعیت را ارزیابی کنید.

روشن کردن چراغ خطر نیز یک ایده عالی است، زیرا به رانندگان پشت سر شما هشدار می دهد که کمی در مشکل هستید.

هنگامی که آرامش خود را به دست آوردید و پذیرفتید که پدال ترمز شما از کار افتاده است، می توانید اقدامات اصلاحی را تا حد امکان راحت انجام دهید.

مرحله 2: ترمزها را پمپ کنید

فرض کنید پدال شما نرم است و روی زمین فرو می‌رود، در این صورت سیستم ترمز شما نشت می‌کند و از کمبود فشار در داخل رنج می‌برد.

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که پدال ترمز را به طور مداوم پمپ کنید. انجام این کار به ایجاد حداقل فشار در سیستم ترمز شما کمک می کند.

امید این است که با پمپ کردن ترمزها فشار کافی برای کاهش سرعت خودروی شما، حداقل اندکی ایجاد شود.

از ما بخرید

مرحله 3: به دنده پایین تغییر دهید

با گذراندن این فرآیند، اولویت اصلی شما کاهش سرعت خودرو تا حد امکان است. راه دیگری که می توانید این کار را انجام دهید این است که به تدریج به دنده های پایین تر تغییر دهید.

چه در یک خودروی گیربکس اتوماتیک یا دستی، تعویض دنده به دنده پایین تر باعث کاهش سرعت خودرو می شود. به این دلیل که هر دنده پایین سرعت خروجی گیربکس را کاهش می دهد و در عین حال گشتاور را افزایش می دهد.

بنابراین، نه تنها سرعت ماشین شما را کاهش می دهد، بلکه کنترل شما را بر ماشین شما نیز افزایش می دهد.

مرحله 4: ترمز دستی را به تدریج فشار دهید

یکی دیگر از اقداماتی که برای کاهش سرعت وسیله نقلیه شما انجام می شود، زدن تدریجی ترمز دستی است.

ترمز دستی با مکانیزمی متفاوت از ترمزهای رانندگی شما کار می کند، که معمولاً از کابل هایی تشکیل شده است که مستقیماً به چرخ ها متصل می شوند. این بدان معناست که پدال ترمز ناموفق روی ترمز دستی شما تأثیری نمی گذارد، بنابراین می توانید با کشیدن تدریجی اهرم آن را فشار دهید.

مرحله 5: به طرفین بکشید

همانطور که سرعت ماشین خود را کاهش می دهید، تمرکز شما باید بر روی کشیدن ایمن وسیله نقلیه خود به کنار جاده باشد.

هنگامی که ایمن شدید، باید با کامیون یدک کش تماس بگیرید تا وسیله نقلیه خود را به تعمیرگاه ببرید. رانندگی با یک خودرو بدون ترمزتجربه ای ناخوشایند است، زیرا برای شما و سایر کاربران جاده بسیار خطرناک است.

نتیجه گیری

ترمزهای شما مهمترین ویژگی ایمنی وسیله نقلیه شما هستند. بنابراین، اگر پدال ترمز از کار افتاد حتی به طور موقت باید فوراً ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

ترمزهای شما بخشی از ماشین شما هستند،ترمزهای بد نه تنها شما و مسافرانتان را در معرض خطر قرار می دهند، بلکه عابران پیاده و سایر کاربران جاده را نیز به خطر می اندازند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا