مشخصات فنی خودرو

علت خرابی پلوس

احتمالاً تاکنون برای شما پیش‌آمده باشد که در هنگام رانندگی با خودرو صدای تق‌تقی از پایین خودرو، یعنی چرخ‌های آن، به گوش شما رسیده باشد. اگر این صدا فقط یک‌بار شنیده شود ممکن است مشکل خاصی نباشد اما اگر به طور مداوم این صدا به گوش شما برسد بایستی آن را جدی بگیرید و به‌سرعت به یک مکانیک مراجعه کنید. قسمتی از خودرو که خراب شده احتمالاً پلوس باشد. پلوس یکی از قسمت‌های خودرو است که در قسمت جلوبندی قرار گرفته و وظیفه انتقال نیرو از دیفرانسیل به چرخ‌ها را بر عهده دارد. همان‌طور که در مقدمه اشاره شد، در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی پلوس خودرو و علائم خرابی آن بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید علت خرابی پلوس را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پلوس و نحوه کارکرد آن

این قطعه در قسمت جلوبندی خودرو تعبیه شده است و وظیفه انتقال نیروی تولید شده توسط موتور به گیربکس و سپس از آن به دیفرانسیل را دارد. در ادامه این فرایند، دیفرانسیل که وظیفه تنظیم دور چرخ‌ها را بر عهده دارد و در بین چرخ‌های راست و چپ و عقب و جلو قرار می‌گیرد، این نیرو را از طریق یک میله به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. از گذشته تاکنون و باتوجه‌به تغییر ساختار و موتور خودروها، عملکرد پلوس نیز دستخوش تغییر شده است. در گذشته خودروهای قدیمی پلوس‌هایی داشتند که وظیفه انتقال قدرت را از طریق تعداد فراوانی ساچمه به انجام می‌رساند. اما انتقال قدرت در خودروهای امروزی به‌وسیله یک سه شاخه، نیرو منتقل می‌شود. پلوس‌های امروزی از این سه‌شاخه‌ها (که در داخل سرپلوس‌ها قرار دارند) تشکیل شده‌اند و نسبت به سری‌های قدیمی، از ضریب انتقال نیروی بالاتری برخوردار هستند. مطابق با آن چه ذکر شد، در حالت استفاده از دوچرخ، میزان نیروی انتقالی تنها به این دوچرخ وارد می‌شود درحالی‌که از هر چهارچرخ استفاده شود، میزان اصطکاک و مصرف سوخت بالا می‌رود. به همین خاطر در خودروهای امروزه از پلوس خلاص کن استفاده می‌شود تا استهلاک خودرو را در این قسمت به کمترین حد برساند.

قطعات اصلی پلوس

پلوس‌های امروزی از چهار قسمت عمده تشکیل شده‌اند که عبارت‌اند از:

  • گردگیر
  • مشعلی
  • سه شاخه
  • سرپلوس

۱. گردگیر

همان‌طور که از اسم این قطعه می‌توان متوجه شد، گردگیر وظیفه حفاظت از پلوس خودرو را در برابر خاک و گردوغبار بر عهده دارد. این قطعه در میان چرخ و جعبه‌دنده قرار می‌گیرد و به‌واسطه تماس مستقیم آن با جعبه‌دنده، جز قطعات اصلی و بسیار حیاتی خودرو به شمار می‌رود و بایستی به هرگونه تغییر صدا و یا احتمال خرابی آن سریعاً واکنش نشان دهید و پیش از واردکردن آسیب جدی به خودرو، آن را تعویض کنید.

۲. مشعلی

این قطعه در قسمت انتهایی جعبه‌دنده نصب شده و با اتصال به سه شاخ که در داخل جعبه‌دنده تعبیه شده است، به پلوس متصل می‌شود.

۳. سرپلوس

این قطعه پلوس را به  چرخ‌ها متصل کرده و وظیفه انتقال نیرو و سیستم تعلیق را بر عهده دارد. از آن جایی که چرخ‌های خودرو ثابت نیستند و در هنگام حرکت به گردش درمی‌آیند، بایستی از سرپلوس استفاده شود تا پلوس و چرخ‌ها را به هم متصل کند؛ بنابراین می‌توان گفت نتیجه وجود سرپلوس، گردش و حرکت نرم چرخ‌ها در زمان پیچاندن فرمان و خودرو است.

۴. سه شاخه

این قطعه نیز در قسمت اتصال میله پلوس و مشعلی تعبیه شده است. درصورتی‌که این قطعه خراب شود، خود را با ضربات پشت‌سرهم به موتور و در نهایت آسیب‌زدن به دسته موتور نشان می‌دهد.

دلایل خرابی پلوس

دلایل متعددی برای خرابی پلوس وجود دارد که شما با شناختن این دلایل می‌توانید از آسیب‌های جدی به خودروی خود و انجام کارهای مضر در رانندگی، پیشگیری کنید. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

۱. عدم بررسی پلوس و اتصالات آن و نداشتن سرویس‌های منظم

۲. رهاکردن ناگهانی کلاچ

۳. درصورتی‌که شما همواره به طور ناگهانی و ضربتی ترمز کنید و یا در هنگام حرکت ترمز دستی را بکشید، پلوس زودتر مشکل پیدا می‌کند

۴. تعویض دنده غلط و واردکردن فشار زیاد به جعبه‌دنده و  موتور

۵. روشن‌کردن اتومبیل با هل دادن

۶. تحمیل بار زیاد به خودرو و فشار به موتور

۷. بکسل کردن خودروها و یا دنباله‌های سنگین و واردکردن فشار فیزیکی بیش از ظرفیت به بدنه خودرو

۸. پاره شدن گردگیر و واردشدن خاک و ذرات گردوغبار به درون پلوس

۹. انجام حرکات نمایشی مانند دور پلیسی و Take Off

۱۰. خرابی سرپلوس

۱۱. سفت کردن بیش از حد پیچ‌های سرپلوس

۱۲. عدم نگهداری درست خودرو و بی‌توجهی به موتور خودرو

۱۳. سهل‌انگاری در تعویض قطعات خودرو؛ درصورتی‌که مشکلاتی برای جلوبندی یا چرخ‌های به وجود بیاید و شما آن را نادیده بگیرید، احتمالاً شاهد خرابی پلوس‌ها خواهید بود

نکته: عمر مفید پلوس را دقیقاً نمیتوان به‌درستی تخمین زد چرا که به مسائل مختلفی، از جمله موارد ذکر شده در بالا، بستگی دارد؛ بنابراین در کل عمر مفید پلوس را میتوانید با نگهداری صحیح خودرو و رانندگی با حفظ شرایط ایمنی و دقت بالا افزایش دهید و نهایت استفاده را از آن ببرید.

نشانه‌های خرابی پلوس خودرو

تاکنون علت‌های خرابی پلوس را ذکر کردیم اما در ادامه نشانه‌های خرابی آن را بیان می‌کنیم که به ما می‌گویند زمان تعویض پلوس و یا تعمیر خودرو است. برخی از این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

۱. یکی از نشانه‌های رایج و راه‌های تشخیص ساده خرابی پلوس این است که هنگامی پدال گاز را فشار دادید و یا آن را رها کردید، صدای تقه به گوش شما می‌رسد و شما لازم است هرچه سریع‌تر آن را تعویض کنید.

۲. نشانه دیگر لرزش اتاق و دنده خودرو در زمان‌هایی است که شما با سرعت بالا اقدام به تعویض دنده می‌کنید؛ بنابراین باید برای این مورد هم به مکانیک مراجعه کنید.

۳. نشانه دیگر خرابی پلوس خودرو که شاید مهم‌ترین نشانه هم باشد، شنیدن صدای تق‌تق در هنگام پیچاندن فرمان و چرخاندن چرخ‌ها است. برای تشخیص خرابی پلوس‌ها می‌توانید فرمان را به یک طرف بچرخانید و درصورتی‌که صدای تق‌تق شنیدید، سرپلوس آن سمت دچار مشکل شده است و لازم است تعویض شود.

۴. واردشدن ضربه‌های مستمر به موتور، تکان و لرزش دسته دنده در سرعت‌های پایین، لرزش ملموس کابین و فرمان در سرعت بالا نشانه خرابی سرپلوس است و در صورت تعویض نشدن آن، باید قید دسته موتور خودروی خود را بزنید.

۵. اگر در هنگام رانندگی با افزایش سرعت صداهای غیرعادی و گوش‌آزار شنیدید، احتمالاً بلبرینگ پلوس خراب شده است. عدم تعویض این قطعه در نهایت باعث واردآمدن آسیب‌های بسیاری به محورها، جلوبندی و پلوس می‌شود.

۶. در خودروهای محور عقب، اگر نشتی روغن در بلبرینگ چرخ را مشاهده کردید سریعاً به مکانیک مراجعه کنید، چرا که اگر مشکل از پلوس باشد ممکن است خطرات بزرگی در پی داشته باشد.

۷. در زمانی که خودرو ساکن است می‌توانید به بررسی گردگیرهای پلوس بپردازید و در صورتی پارگی آن را تعویض کنید.

خراب‌شدن پلوس چه خطراتی را در پی دارد؟

مطابق با آن چه تا اینجا بیان کردیم پلوس یک قطعه حیاتی در خودرو است و ایجاد مشکل در آن می‌تواند علاوه بر هزینه‌های سنگین، حوادث بسیاری را برای سرنشینان پدید آورد. در اینجا چند مورد از این خطرات را ذکر می‌کنیم که شما را با پیامدهای بی‌توجهی به مشکلات و خرابی‌های پلوس آشنا کنیم.

۱. یکی از مهم‌ترین خطرات خرابی پلوس از کنترل خارج‌شدن خودرو و خارج‌شدن اختیار آن از دست راننده است که می‌تواند موجب واژگونی و صدمات مالی و جانی بسیار شود.

۲. مورد دیگر خرابی محفظه ساچمه‌ها است که باعث قفل شدن فرمان و بنابراین عدم توانایی کنترل آن می‌شود. یکی دیگر از خطرات خرابی محفظه ساچمه‌ها قفل شدن چرخ‌ها است که درهرحال باعث ایجاد صدمه و حوادث سخت می‌شود.

۳. خراب‌شدن پلوس ممکن است به جعبه‌دنده خودرو صدمات جدی وارد کند و باعث آسیب شدید به موتور خودرو شود که جبران هزینه‌ و تعمیر آن را بسیار مشکل می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم شما را با ساختار پلوس و نحوه کارکرد و علائم خرابی آن آشنا کنیم. باتوجه‌به آن چه که در این نوشته شرح دادیم، پلوس قطعه‌ای بسیار مهم و حیاتی در خودرو است و رانندگان بایستی به هرگونه مشکل و خرابی آن حساس باشند. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا