معرفی خودرو

نکات مهم در خرید پراید دست دوم

در حال حاضر خودرو پراید در بازار خریدوفروش خودروهای دست دوم پادشاهی می‌کند! شاید این سؤال پیش بیاید که چرا پراید با آمار بالای تصادفات جاده‌ای و ایمنی پایین این همه طرفدار دارد؟ باید گفت در سال‌های گذشته به دلیل جهش ناگهانی نرخ ارز و قیمت بالای خودروهای داخلی و خارجی، تنها گزینه پیش‌روی طبقه متوسط جامعه همین پراید است. متأسفانه اقشار ضعیف جامعه حتی توان خرید پراید دست دوم را هم ندارند! به همین دلیل اگر با زحمت بسیار پولی برای خودرو پس‌انداز کرده‌اید و انتخاب شما خرید پراید دست دوم است، باید نکات مهم در خرید پراید دست دوم را در نظر بگیرید. در این مقاله از رینگو به بررسی فاکتور‌های مهم در انتخاب پراید دست دوم می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چگونه پراید دست دوم انتخاب کنیم؟

تولید پراید که از سال ۱۳۷۲ باقدرت در ایران آغاز شده بود، خط تولید آن در سال ۱۳۹۹ برای همیشه متوقف شد! در این میان مدل‌ها و فیس لیفت‌های جدیدی از این خودرو پر طرفدار وارد بازار شدند، اما به طور محسوسی کیفیت آن‌ها با گذشت هرسال رو به افول نهاد. این روند نزولی در آخر نتوانست دوام زیادی داشته باشد و پرونده این خودرو بازار پسند که با پراید صبا باز شده بود در اردیبهشت ۱۳۹۹ بسته شد. در زمان خرید پراید دست دوم ویژگی‌های مدلی که در نظرتان هست را از قبل بررسی کنید. نکات مهم در خرید پراید دست دوم در زیر آورده شده است.

حواستان به سال تولید پراید باشد

سال تولید معمولاً اولین چیزی است که خریدار و فروشنده به آن اشاره دارند. قبل از دیدار حضوری پراید این گزینه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. کسی که قصد خرید خودرو مدل ۱۳۹۸ را داشته باشد با فروشنده‌ای که پراید مدل ۱۳۹۰ برای عرضه دارد وارد معامله نمی‌شود. هرچند سال تولید پراید نشان از میزان کارکرد و خیلی ویژگی‌های دیگر پراید دارد، اما همه چیز نیست. روش نگهداری پراید و میزان استفاده از آن تأثیر زیادی در سالم بودن پراید دست دوم دارد. به‌هرحال شما باید قبل از خرید حسابی ماشین را برانداز کنید. با این قیمت‌های سر به فلک کشیده و هزینه‌های نگهداری بالای ماشین‌های دست دوم، حواستان را خوب جمع کنید!

مورد مهم دیگری که به سال تولید مربوط می‌شود، موتور پراید دست دوم است. پراید‌هایی که از سال ۸۳ به بعد وارد بازار شده‌اند انژکتوری هستند، اما تا قبل از آن پراید کاربراتوری است. ما توصیه می‌کنیم به دلیل مصرف بالای و کیفیت پایین سراغ مدل‌های ۸۳ پایین‌تر نروید!


در مجله رینگو بخوانید : هرآنچه باید درباره‌ی خرید و قیمت لاستیک دانلوپ بدانید


میزان کارکرد پراید را در نظر داشته باشید

شما فقط برای امروزوفردا ماشین نمی‌خرید. حداقل چند سالی باید این خودرو زیر پای شما هم به‌خوبی کار کند؛ بنابراین میزان کارکرد پراید اهمیت زیادی دارد. پراید توان محدودی دارد و مصرف سالیانه آن باید کیلومتر مشخصی داشته باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید زیاد روی آن حساب کنید. معمولاً ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر در سال کارکرد مناسبی است و در نظر داشته باشید که پراید موردنظر بیشتر از ۱۵۰ هزار کیلومتر کار نکرده باشد. اگر توان خرید شما کم است و به خودرویی با کارکرد بالا برای سفر‌های درون شهری راضی هستید، به قیمت آن توجه کنید. میزان کارکرد پراید با قیمت آن رابطه عکس دارد؛ بنابراین هرچه کارکرد بالاتر باشد باید آن را به قیمت کمتری خریداری کنید.

خرید پراید دست دوم
خرید پراید دست دوم

ظاهر و بدنه را با کمک کارشناس خودرو بررسی کنید

اگر سروکار زیادی با خریدوفروش خودرو نداشته‌اید، کار سختی است که بدنه رنگ شده را از رنگ نشده تشخیص دهید. بدنه رنگ شده خبر از تصادف می‌دهد و این چیز خوبی نیست. تصادفی با شدت بالا جلوبندی پراید را داغان می‌کند، چیزی که ممکن است از چشم شما پنهان بماند. لازم نیست که بگوییم جلوبندی تا چه حد در امنیت شما تأثیر دارد؟ حواستان به صدای عجیب‌وغریب خودرو باشد. اگر در زمان رانندگی صدا‌هایی غیر از صدای معمولی موتور به گوشتان خورد، حتماً جلوبندی را بررسی کنید. بااین‌حال به خط و خش‌های معمولی روی پراید زیاد حساس نباشید و به سالم بودن موتور اهمیت بیشتری دهید. پراید دست دوم را به‌هیچ‌عنوان در شب خریداری نکنید! این کار را در نور روز انجام دهید تا مشکلات ظاهری آن از چشم شما دور نماند.

هر نوع پوسیدگی در بدنه و قطعات را جدی بگیرید

بحث امنیت خودرو شوخی‌بردار نیست. وقتی درباره امنیت پراید صحبت می‌کنیم مستقیماً به میزان امنیت جانی شما اشاره داریم. ایمنی خودرو به سالم بودن قطعات آن بستگی دارد. شاید بتوان با یک سپر پوسیده به دل جاده زد، اما رانندگی با دیسک ترمز پوسیده بازی با جان خودتان است. بررسی پوسیده را از سپر‌های جلو و عقب شروع کنید تا به قطعات داخلی خودرو برسید. پوسیدگی سپر یا کاپوت پراید چیز نگران‌کننده‌ای نیست و با بودجه پایینی قابل تعویض هستند. خرید قطعات نو پراید هنوز در مقایسه با خودروهای دیگر سر به فلک نکشیده است و این هم از دیگر دلایل بازار پسندی این خودرو است. اگر در تشخیص پوسیدگی قطعات داخلی مهارت ندارید، پراید را به نزدیکترین کارشناس خودرو یا صاف‌کار محل زندگی خود نشان دهید.

داخل اتاقک پراید و تجهیزات آن را با دقت بررسی کنید

اتاقک پراید را باید از دو جهت بررسی کرد. اول حواستان به روکش صندلی یا فنر آن باشد و میزان کارکرد آن را بسنجید. گاهی همین تعویض روکش و نو کردن اتاقک خودرو هزینه گزافی روی دست شما می‌گذارد. بااین‌حال این مشکلات با یک سرویس حل می‌شود و مشکلات مهمتری سد راه خرید شما وجود دارد. در زمان بررسی اتاقک حواستان به سالم بودن کولر، استارت ماشین، شیشه بالابر و اهرم بخواب صندلی پراید باشد. وجود مشکل در هر یک از قسمت‌ها تأثیر مستقیمی در قیمت نهایی دارد. در صورت وجود مشکل با فروشنده شرط کنید که مشکل را قبل از خرید شما بر طرف کند یا می‌توانید از قیمت نهایی خودرو هزینه‌ها را کم کنید.

سالم بودن پیشرانه پراید و مسائل فنی دیگر را بررسی کنید

سالم بودن موتور از همه چیز مهمتر است! موتور نه تنها قیمت گزافی دارد و اگر در انتخاب پراید دست‌دوم دقت نکنید هزینه زیادی به ضرر شما تمام می‌شود، بلکه امنیت جانی شما تا حد زیادی در گرو کارکرد درست موتور است. پیشنهاد می‌کنیم موتور را اول خودتان نگاهی بیندازید و حداقل به دو تعمیرکار ماهر خودرو نشان دهید.

بررسی رنگ دود خارج شده از اگزوز خودرو یکی از نکات ابتدایی است که با کمی دقت از پس آن برمی‌آیید. قبل از خرید پراید موتور را استارت بزنید و دود خارج شده از اگزوز را بادقت بررسی کنید. رنگ‌های آبی، مشکی و سفید کم رنگ خبر از حال بد پراید دارد. رنگ آبی که به منزله هشدار قرمز است و باید حتماً یک کارشناس خودرو پراید را بررسی کند. دود مشکی کم‌رنگ نشان از سوخت ناقص دارد و دود سفید کم‌رنگ ممکن است از خرابی واشر سر سیلندر باشد. توجه به این سه نکته کلیدی اطلاعات خوبی درباره پراید دست دوم به شما می‌دهد، اما قبل از پرداخت پول از درست شدن موتور مطمئن باشید.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک برای پراید کدام است؟


حالا فرض می‌کنیم همه این مراحل را با دقت پیش برده‌اید و با فروشنده سر قیمت به توافق رسیده‌اید، آیا به نظرتان در خرید پراید دست‌دوم فقط دقت به مسائل فنی خودرو کافی است؟ از مسائل حقوقی پراید موردنظر غافل نباشید. خلافی خودرو، مدارک خودرو، صحت شماره پلاک ثبت شده و دیگر موارد قانونی را حتماً قبل از خرید بررسی کنید. بعد از پرداخت پول دستتان به جایی بند نیست!

جمع بندی

خریدوفروش پراید دست دوم یکی از متداول‌ترین معاملات در بازار خودرو است. به همین دلیل افراد زیادی از ویژگی‌های فنی پراید سر در می‌آورند. ویژگی‌های ظاهری و فنی پراید را بررسی کنید و قیمت پایین یک خودرو نباید شما را در قبال خرید خودرویی بدون معاینه فنی دقیق وسوسه کند. قبل از اقدام به خرید و پرداخت پول، ویژگی‌های گفته شده در این مقاله را بررسی کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا