مشخصات فنی خودرو

چرا نباید باک بنزین را کامل پر کرد؟

بنزین زدن عملی است که هر راننده معمولاً دو سه روز یا هفته‌ای یکبار آن را انجام می‌دهد. بااین‌حال عمده افراد اطلاع درستی از نحوه بنزین زدن و کیفیت آن ندارند و تأکید بالایی بر پرکردن باک دارند. نازل‌های سالم معمولاً پس از این که باک خودرو پر شود، عمل بنزین زدن را متوقف می‌کنند. در واقع این کار برای افزایش ایمنی خودرو و سلامت قطعه‌ای به کنیستر استفاده می‌شود و رعایت این کار ضروری است. ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی دلایلی که چرا نباید باک بنزین را پر کرد؟ بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که چرا نباید باک بنزین را کامل پر کرد؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آسیب‌هایی که با پرکردن باک بنزین ممکن است به خودرو وارد شود

مایع بنزین باعث ایجاد بخاری می‌شود که بسیار سمی است و باعث رخ‌دادن انفجار می‌شود. در باک خودروهایی که در گذشته تولید می‌شدند، باک‌های بنزین به شکلی طراحی می‌شدند که بخار بنزین از آنها خارج می‌شد، اما از آن جایی که خروج گاز بنزین موجب آلودگی شهری و آب‌وهوای روستایی می‌شود، استفاده از این باک‌ها متوقف شد. راه‌حل رفع این مشکل در خودروهای امروزی، استفاده از کنیستر یا همان فیلتر بخار بنزین است. کنیستر به شکل مداوم وجود بخار را بررسی می‌کند و در نهایت با کربن پر می‌شود. این قطعه، بخار موجود در بنزین را به سیستم سوخت‌رسانی خودرو برمی‌گرداند تا به درون موتور برود و بسوزد. بنزین مایع باعث ایجاد آثار مخرب در فیلتر بخار بنزین می‌شود، به‌طوری‌که پس از گذشت مدت زمانی این قطعه غیرقابل‌استفاده می‌شود و باید به فکر تعمیر آن باشید. برای پیشگیری از خراب‌شدن کنیستر بنزین، بهتر است هنگام قطع جریان بنزین توسط نازل، دست از بنزین زدن بردارید و به پرکردن باک ادامه ندهید.

نحوه پرکردن کامل باک

افراد معمولاً به دو شکل باک را کاملاً پر می‌کنند: برخی از راننده‌ها پس از این که نازل اجازه پرشدن نداد، مجدداً دستگیره آن را فشار می‌دهند تا بنزین وارد باک شده و پاک پر شود.

بعضی دیگر نیز نازل بنزین را تا گردنه فیلتر از باک بیرون می‌کشند تا نازل نتواند جریان ورود بنزین را متوقف کند. این روش‌ها بسیار مضر هستند و ممکن است بنزین به کنیستر وارد شده و روی زمین بریزد. علاوه بر صدمه به خودرو یا فیلتر بخار بنزین، ریخته‌شدن بنزین بر روی زمین خطرات زیادی دارد و ممکن است اتفاقات ناگواری را رقم بزند.

خطر پرکردن باک بنزین به طور کامل

کمترین مشکل و خطری که پرکردن باک بنزین و سرریزشدن آن دارد، ریختن بنزین روی لباس راننده و بوی بد گرفتن لباس است. ریختن بنزین روی لباس، می‌تواند خطرات جدی بسیاری به همراه داشته باشد و باعث آتش‌سوزی شود. به همین دلیل بهتر است باک بنزین را بیش از حد مجاز پر نکنید و پس از آن که نازل بنزین جریان بنزین را قطع کرد، باعث می‌شود جریان بنزین قطع شود.

خطر پرکردن باک بنزین به طور کامل
خطر پرکردن باک بنزین به طور کامل

چگونه عمل بنزین زدن را به‌درستی انجام دهیم؟

بنزین زدن درست نیز سازوکار خاص خود را دارد که فرایند آن در ادامه آمده است.

۱. پیش‌ازاین که باک بنزین به طور کامل تخلیه شود یا به ته برسد، بنزین بزنید:

سعی کنید زمانی به جایگاه سوخت مراجعه کنید که هنوز باک بنزین شما به طور کامل خالی نشده باشد. زمان مناسب برای بنزین زدن، موقعی است که باک بنزین خودروی شما در حالت یک‌سوم یا نصفه قرار دارد. این کار دو دلیل دارد: اول این که وقتی باک خالی است آلودگی‌های بنزین ته‌نشین می‌شود و اگر وارد موتور شود به آن آسیب وارد می‌کند. دو این که هرچقدر باک خالی‌تر باشد، گرمای بیشتری وارد باک می‌شود و باعث می‌شود بنزین باقی‌مانده زودتر تبخیر شود.

۲. زمانی که کامیون سوخت بنزین را به جایگاه تزریق می‌کند، بنزین نزنید:

احتمالاً مشاهده کرده‌اید که گهگاه تانکرهای سوخت‌رسان در جایگاه‌ها اقدام به تزریق سوخت می‌کنند. در این مواقع نباید بنزین بزنید، چرا که داخل مخازن جایگاه آلودگی‌هایی ته‌نشین شده است که در هنگام تزریق بنزین جدید بالا می‌آیند و با سوخت ترکیب می‌شوند. در این مواقع، بنزین زدن می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای خودروی شما و واردشدن آسیب به موتور شود.

۳. در مواقعی که هوا سرد است، سعی کنید بنزین بزنید:

بهتر است صبح‌ها یا شب‌ها که هوا خنک‌تر است اقدام به بنزین زدن کنید، چرا که در هوای سرد، بنزین منقبض می‌شود و این موضوع موجب خواهد شد که بنزین کمتر بخار شود. در مواقعی که هوا گرم است، اقدام به زدن بنزین باعث می‌شود که بنزین به بخار تبدیل شود.

کلام آخر

شاید فرایند بنزین زدن در وهله اول کار ساده و بی‌اهمیتی به نظر برسد، اما مطابق با آنچه که ما در این مقاله از مجله رینگو شرح دادیم، اگر در انجام این کار ساده اشتباهی رخ بدهد، ممکن است صدمات جدی برای شما یا خودروی‌تان رخ دهد. به همین دلیل ما در این نوشته راهنمای کاملی از بنزین زدن و دلیل پر نکردن باک بنزین به طور کامل شرح دادیم که به شما کمک می‌کند رانندگی و زندگی ایمنی داشته باشید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید: 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا