آموزشی

نحوه شناسایی خودروهای آسیب دیده در سیل

با طوفان های بزرگ مانند طوفان ها و سایر بلایای طبیعی، مهم است که هنگام خرید خودروی دست دوم از وسایل نقلیه احتمالی آسیب دیده در سیل آگاه باشید. خودروهای آسیب دیده سیل می‌توانند برای مقابله با آن‌ها دردسر ایجاد کنند و اثرات طولانی‌مدتی بر عملکرد، ایمنی و ارزش خودرو داشته باشند. دانستن اینکه به چه چیزی باید توجه کرد و از آن اجتناب کرد بسیار مهم است.

چه در یک منطقه مستعد سیل زندگی کنید یا بخواهید از مشکلات پنهان در خودروی بعدی خود جلوگیری کنید، این مقاله توصیه هایی در مورد چگونگی تشخیص خودروهای آسیب دیده در سیل ارائه می دهد تا به شما کمک کند با اطمینان سواری جدید خود را انتخاب کنید.

خسارت سیل چیست؟

خسارت سیل زمانی اتفاق می افتد که وسیله نقلیه در معرض مقدار قابل توجهی آب قرار می گیرد، چه از طریق بارندگی شدید، طوفان، طوفان، یا سایر حوادث مرتبط با آب. هنگامی که یک وسیله نقلیه به طور جزئی یا کامل در آب فرو می‌رود، آب می‌تواند به قسمت‌های مختلف خودرو مانند درها، پنجره‌ها، دریچه‌های هوا، سانروف‌ها، درزگیرها و ترک‌ها نفوذ کند و منجر به آسیب‌های پایدار شود. هنگامی که آب داخل آن می شود، می تواند بر سیستم های حیاتی، از جمله موتور، گیربکس، برق، ترمزها و اجزای داخلی تاثیر بگذارد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب همچنین می تواند منجر به خوردگی، زنگ زدگی، رشد قالب و مشکلات مربوط به سیستم سیم کشی، قطعات الکترونیکی و مکانیکی شود. شدت آسیب به چند عامل مانند عمق آب، مدت زمان قرار گرفتن در معرض و نوع آب بستگی دارد. به عنوان مثال، آب شیرین دریاچه‌ها، رودخانه‌ها یا بارندگی شدید به سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی خودرو آسیب می‌رساند، اما آب شور بسیار خورنده است و همچنین می‌تواند بر روی اجزای فلزی مانند موتور، گیربکس و فریم ویران کند.

آیا خودروهای آسیب دیده از سیل در مناطق خاصی رایج تر هستند؟

خودروهای آسیب دیده در اثر سیل در مناطقی با طوفان، بارندگی شدید، یا سیل ساحلی و رودخانه‌ای رایج‌تر هستند.

تکلیف خودروهای سیل زده چه می شود؟

خودروهای آسیب دیده سیل – به ویژه خودروهایی که سیل شدید دارند – ممکن است توسط شرکت های بیمه به دلیل گران بودن و سختی ترمیم آنها به عنوان خسارت کلی اعلام شود. زمانی که وسیله نقلیه بیمه شده خسارت کلی اعلام می شود، معمولاً ارزش فعلی خودرو منهای کسورات به مالک پرداخت می شود، شرکت بیمه خودرو را در اختیار می گیرد و عنوان نجات، سیل نجات یا خسارت کلی برای آن صادر می شود و مجدداً فروخته شد.

عنوان نجات به خریداران احتمالی هشدار می دهد که خودرو آسیب قابل توجهی دارد و برای رانندگی مناسب نیست. خسارت ناشی از سیل تنها یکی از مواردی است که ممکن است یک خودرو عنوان نجات دریافت کند. موارد دیگر عبارتند از تصادف بزرگ، خسارت دود یا تگرگ، سرقت، سایر بلایای طبیعی و موارد دیگر.

نحوه شناسایی خسارت سیل

آیا نمی دانید که چگونه می توان تشخیص داد که یک ماشین آب گرفته است؟ در اینجا پنج مرحله کلیدی وجود دارد که به شما کمک می کند تا علائم یک وسیله نقلیه آسیب دیده از سیل را تشخیص دهید.

توجه: وسایل نقلیه با آسیب سیل معمولاً دارای چندین پرچم قرمز مربوط به این نکات کلیدی هستند. فقط یکی ممکن است نشانه ای از مسائل دیگر غیر مرتبط با خسارت سیل باشد.

از ما بخرید

1-بازرسی بصری 

 • اطمینان حاصل کنید که خطوط آب، لکه ها یا گل و لای در داخل خودرو را بررسی کنید – شامل فرش، صندلی و حتی صندوق عقب.
 • مراقب مواردی مانند فرش‌ها و اثاثه یا لوازم داخلی کاملاً جدید باشید، زیرا ممکن است به این معنی باشد که تعمیرات آسیب آب انجام شده است.
 • چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب و سایر چراغ‌های خارجی را برای هرگونه نشانه‌ای از تجمع آب در صورت عدم وجود ترک آشکار بررسی کنید.
 • به کنسول، نقاط لنگر صندلی ها، پیچ و مهره ها و پیچ ها برای هرگونه زنگ زدگی یا خوردگی نگاه کنید.
 • به دریچه‌های هوا و داشبورد توجه کنید—بقایای آب یا لکه را بررسی کنید.
 • به دنبال خاک یا شن در مناطق مخفی مانند زیر داشبورد یا کفپوش باشید.
 • هر گونه واترمارکی را در نمای بیرونی خودرو، به خصوص پشت پانل ها جستجو کنید.
 • Mold growing inside a car flooded during Hurricane Harvey

2- تشخیص بو 

 • به بوهای کپک زده یا کپک زده توجه کنید که می تواند نشان دهنده آسیب آب یا رطوبت پنهان باشد.
 • سیستم تهویه مطبوع و گرمایش را از نظر بوهای غیرعادی که ممکن است نشان دهنده آبگرفتگی ماشین باشد، آزمایش کنید.

3-ارزیابی مکانیکی 

 • هر چیزی الکتریکی مانند شیشه برقی، آینه، تهویه مطبوع، سیستم صوتی و موارد دیگر را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که کار می کنند.
 • به صدای غیرعادی موتور گوش دهید زیرا قرار گرفتن در معرض آب می تواند باعث آسیب داخلی شود.
 • روغن موتور و روغن گیربکس را از نظر رنگ شیری یا قهوه ای روشن بررسی کنید، که ممکن است نشان دهنده آسیب سیل یا مشکلات داخلی موتور نامربوط باشد.
 • فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر قاب مقوایی خیس است یا آب آسیب دیده است، ممکن است به این معنی باشد که خودرو زیر آب رفته است.

4- بازرسی زیرانداز 

 • به دنبال زنگ زدگی یا تجمع آب در اطراف پدال‌های گاز و ترمز باشید، زیرا این نواحی در خودروهای سیل‌زده مستعد آسیب هستند.
 • شمع های لاستیکی تخلیه در پایین درها و زیر خودرو را بررسی کنید. اگر به نظر می رسد که آنها اخیراً برداشته شده اند، می تواند به این معنی باشد که آب از وسیله نقلیه تخلیه شده است.
 • لاستیک زاپاس را خوب چک کنید. حتی اگر ماشین لاستیک زاپاس نداشته باشد، معمولا آب در آنجا جمع می شود.

5-اسناد و تاریخچه خودرو 

 • گزارش جامع تاریخچه خودرو شخص ثالث را دریافت کنید. این ممکن است در صورت گزارش هرگونه حادثه، تعمیرات یا سایر اطلاعات مربوط به خسارت سیل، مانند عنوان نجات، نشان دهد. دفتر جرائم بیمه ملی یکVINCcheck رایگان ارائه می دهد که نشان می دهد آیا یک وسیله نقلیه تا به حال به عنوان وسیله نقلیه نجات توسط شرکت های بیمه عضو NICB گزارش شده است یا خیر.
 • در صورت امکان، با مالک قبلی خودرو تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه و قرار گرفتن در معرض آب بالقوه آن بیابید.

شناسایی خودروهای آسیب دیده در سیل هنگام خرید یک وسیله نقلیه دست دوم ضروری است، چه در یک منطقه مستعد سیل زندگی می کنید یا می خواهید از غافلگیری های پرهزینه در جاده جلوگیری کنید. با درک اینکه هنگام خرید یک ماشین از قبل به دنبال چه چیزی باشید، می توانید از خود (و کیف پول خود) در برابر سردردهای احتمالی و هزینه های ناخواسته محافظت کنید. مهمتر از همه، شما یک سواری جدید پیدا خواهید کرد که نیازهای شما را برآورده می کند و یک تجربه مالکیت مثبت را تضمین می کند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا