معرفی خودرو

خودرو الکتریکی و باورهای نادرست درباره آن

شما چه اطلاعاتی درباره خودرو الکتریکی دارید؟ برای بیشتر مصرف‌کنندگان، خودروهای برقی هنوز همان خودروهایی هستند که قرار است در آینده به زندگی انسان‌ها اضافه شوند. اما باتوجه‌به اینکه در سال‌های اخیر بسیاری از برندهای تولیدکننده خودرو در تلاش‌اند تا باتری‌های لیتیومی را تولیدات جدید خود اضافه کنند، احتمالاً این آینده آن‌قدرها هم دور نباشد. کسانی که اطلاعات درستی درباره خودرو الکترونیکی ندارد اغلب با نگاه نادرست و باورهای غیرواقعی درباره خودرو برقی نظر می‌‌‌دهند. این مطلب از رینگو قرار است ۱۰ باور نادرست درباره خودرو الکترونیکی را به شما بگوید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما باشید.

باور یک

خودرو برقی شعاع حرکتی مناسب و کافی ندارند و قبل از تمام شدن برق خودرو نمی‌توان با آن مسافت‌های زیادی را سفر کرد.

به گفته وزارت حمل‌ونقل ایالات متحده، مردم کشور آمریکا به طور متوسط روزانه ۴۰ مایل (۶۴ کیلومتر) رانندگی می‌کنند. حتی کوتاه‌ترین برد خودروهای برقی قبل از نیاز شارژ و دریافت برق مجدد، می‌تواند بیش از دوبرابر این مسافت را طی کند. بین خودروهای برقی مقرون‌به‌صرفه، نیسان لیف از جمله ماشین‌هایی است که می‌تواند به طور متوسط ۱۵۰ مایل (۲۴۱ کیلومتر) را با یک‌بار شارژ برود. درحالی‌که شورلت بولت الکترونیکی بیشتر از ۳۲۰ مایل (۳۸۳) و نسخه برقی هیوندا دارای برد عملیاتی ۲۵۸ (۴۱۵) مایل است.

اما افرادی که می‌توانند هزینه بیشتری برای خرید یک خودرو برقی صرف کنند، احتمالاً گزینه‌های بهتری مثل تسلا مدل ۳ با شعاع حرکتی ۳۳۵ مایل (۵۰۰ کیلومتر) به آنها پیشنهاد می‌شود. از طرفی، تسلا در سال‌های اخیر با یک ادعا جدید به بازار آمد و می‌گوید رودستر که سال ۲۰۲۰ تولید و عرضه شده است با یک‌بار شارژ می‌تواند مسافتی حدود ۶۲۰ مایل (۱۰۰۰ کیلومتر) را پشت سر بگذارد.

شارژ خودرو برقی
شارژ خودرو برقی

باور دو

خودروهای برقی نسبت به دیگر خودروهای معمولی و بنزینی کندتر هستند.

برخلاف باور نادرستی که از سرعت خودرو برقی وجود دارد، خودرو الکترونیکی نسبت به خودروهای بنزینی سریع‌تر است. این به‌خاطر گشتاوری است که موتور خودرو الکترونیکی تولید می‌کنند. یک موتور الکتریکی می‌تواند تا ۱۰۰ درصد گشتاور موجود خود را فوراً تولید و تأمین کند. هنگامی‌که راننده یک ماشین برقی روی پدال گاز فشار می‌آورد، انتقال از حالت ثابت به حالت سریع تقریباً آنی است. نسخه پیشرفته تسلا s زمانی که در حالت حداکثر توان قرار دارد یکی از سریع‌ترین خودروهای تولیدشدة جهان است. این خودرو می‌تواند تنها در ۲.۵ ثانیه سرعت صفر تا صد را پرکرده و به‌سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد.

باور سه

ماشین‌های برقی بسیار گران هستند.

طبق برنامه‌ها و پیش‌بینی‌هایی که دربار خودرو الکتریکی شده است، انتظار می‌رود هزینه‌های باتری به طور چشم‌گیری ارزان داشته باشد. اگرچه در حال حاضر اکثر خودروهای برقی قیمت گران‌تری نسبت به مدل‌های بنزینی دارند اما هنوز هم این قیمت در آینده ثابت نخواهند ماند و به‌زودی تبدیل به قیمتی مناسب‌تر می‌شود. حتی اگر مدل‌های کنونی خودرو برقی را با مدل‌های بنزینی مقایسه کنیم؛ اکثر آنها همچنان واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی فدرال هستند که باعث می‌شود قیمت آنها کمتر و منطقی‌تر شود. اگر قصد دارید خودروهای برقی را جایگزین خودرو بنزینی کنید احتمالاً برای خرید در چنین شرایطی، مدل‌های دست‌دوم و کارکرده انتخاب بهتری است. با خرید مدل‌های دست‌دوم بدون شک می‌توانید گزینه‌های ارزان‌تری پیدا کنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

باور چهار

خودروهای برقی ایمن نیستند.

قاعدتاً تا امروز خودروهای برقی آن‌قدر تولید گسترده‌ای نداشتند که اداره ملی ایمنی ترافیک و بزرگ‌راه‌های آمریکا بخواهد سلامت این خودروها را بررسی کند. با‌این‌حال هر آزمایشی که درباره سلامت و ایمنی این خودروها تابه‌حال انجام شده است، نمره قابل قبولی از آن گرفته‌اند. نگرانی‌های زیادی درباره باتری خودروهای برقی وجود دارد و شایعه انفجار و آتش‌سوزی باتری این خودروها از همان سال‌های اول قوت گرفت. اما واقعیتی که وجود دارد این است که اگرچه نمی‌توان با اطمینان این ادعا را رد کرد؛ هنوز هم سندی مبنی بر اثبات قطعی آن ارائه نشده است. درنتیجه بهترین عکس‌العمل درباره این ادعا این است که با دقت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد. طبق تحقیقاتی که اخیراً صورت‌گرفته فراوانی و شدت آتش‌سوزی و انفجار سیستم باتری لیتیوم یون در مقایسه با مدل‌های بنزینی یا دیزلی بسیار کمتر است.

مزایا و معایب خودروهای برقی
مزایا و معایب خودروهای برقی

باور پنج

خودروهای برقی از نوع خودروهای سبز (مناسب برای محیط‌زیست) نیستند.

خودروهای الکتریکی ۷۵ درصد انرژی شیمیایی را از باتری‌ها گرفته و برای تغذیه چرخ‌ها تبدیل و منتقل می‌کنند. این میزان در مقایسه با موتورهای احتراق داخلی (ICE) تنها ۲۰ درصد از انرژی ذخیره شده در بنزین است و عددی بسیار قابل‌توجه محسوب می‌شود. علاوه بر این ماشین برقی هیچ آلاینده مستقیمی از لوله‌های خروجی آن وارد محیط‌زیست نمی‌شد. بااین‌وجود هنوز هم برخی از افراد ادعا دارند که خودروهای برقی به طور غیرمستقیم جو زمین را آلوده می‌کند. زیرا برق لازم برای شارژ باتری خودرو الکتریکی از طریق نیروگاه‌هایی تأمین می‌شود که مشغول آلوده کردن محیط‌زیست هستند.
مطالعه اخیری که Union of Concerned Scientists نتیجه می‌گیرد که خودروهای برقی به‌طورکلی سهم کمتری در مقایسه با خودروهای بنزینی در آلودگی محیط‌زیست دارند. تمام ایالت‌هایی که می‌توان ردپای این خودروها را در آنها پیدا کرد کم‌ترین آلودگی‌های محیط زیستی را داشته‌اند.

باور شش

باتوجه‌به قیمت بنزین، رانندگی با خودرو الکتریکی به‌صرفه نیست.

حتی اگر هزینه نگه‌داشتن یک گالن بنزین به‌صرفه باشد، هنوز هم در رقابت با خودرو برقی هزینه‌بر و پرخرج محسوب می‌شود! به‌عنوان‌مثال آژانس حفاظت از محیط‌زیست (EPA) می‌گوید که هیوندای یونیک برقی با طی‌کردن مسافتی در حدود ۲۴ هزار کیلومتر، بر اساس نرخ متوسط برق فقط ۵۰۰ دلار برای مالک خودرو هزینه به دنبال خواهد داشت.

باور هفت

هزینه تعمیر و نگه‌داری خودرو الکتریکی بالاست.

هزینه استفاده از خودروهای برقی نسبت به خودروهای مجهز به ICE کمتر است. ماشین‌های برقی نیازی به تعویض روغن یا تنظیم مجدد روغن ندارند و قطعات متحرک بسیار کمتری وجود دارد که در نهایت خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند. خودروهای برقی از یک گیربکس ساده یک سرعتی استفاده می‌کنند و به مواردی مثل شمع، سوپاپ، مخزن سوخت و… نیازی ندارند؛ بنابراین قطعات تعویضی و تعمیری آن بسیار کم است. به دنبال این موضوع؛ این خودروها هزینه تعمیر و نگه‌داری کمتری هم خواهند داشت.

باور هشت

بدون داشت زیرساخت‌های کامل ایستگاه‌های شارژ عمومی، استفاده از خودروهای برقی امکان‌پذیر نخواهد بود.

بیشتر خودروهای برقی را می‌توان در خانه یا محل کار شارژ کرد. تا زمان نوشتن این مقاله حدود ۲۰۰۰ ایستگاه شارژ در ایالات متحده راه‌اندازی شده است. معمولاً آنها را در پارکینگ‌های خرده‌فروشی، پارکینگ‌های عمومی و نمایندگی‌های خودروهای جدید در مناطقی که ماشین برقی زیاد است پیدا خواهید کرد. اکثر ایستگاه‌های شارژ عمومی شارژر ۲۲۰ ولتی دارند و شارژ کامل باتری خودرو برقی حدود چهار ساعت زمان می‌برد. ایستگاه‌های عمومی سطح سه یا همان شارژ سریع dc می‌توانند باتری خودرو برقی را در سی دقیقه تا ۸۰ درصد ظرفیت شارژ کنند.

باور نه

باتری خودرو الکتریکی دوام زیادی ندارد و در نهایت از بین می‌رود

خودروهای برقی فدرال موظف‌اند برای بسته‌‌های باتری خود حداقل هشت سال یا ۱۶۰ هزار کیلومتر ضمانت جداگانه داشته باشند. گزارش‌های منتشر شده می‌گوید مدل‌های نیسان لیف که تاکسی است ۷۵ درصد ظرفیت باتری خود را بعد از ۱۹۳ هزار کیلومتر در جاده حفظ کرده‌اند. گفته می‌شود صاحبان خودروهای برقی تسلا می‌توانند ۹۰ درصد عمر باتری را حتی بعد از ۳۲۰ هزار کیلومتر رانندگی داشته باشند. مثل باتری‌های موجود در خودروهای دیزلی یا بنزینی، زمانی که باتری لیتیوم یون خودرو برقی تخلیه شود می‌توان آن را بازیافت کرد. برای مثال از سلول‌های قدرت الکتریکی استفاده شده می‌توان برای ذخیره انرژی خورشیدی و باد استفاده کرد یا با استفاده مجدد از عناصر ارزشمند آنها، باتری این خودرو‌ها را تجزیه و مجدد به کار گرفت.

باور ده

شبکه برق قادر نخواهد بود صدها هزار خودرو برقی که در جاده وجود دارد را اداره کند.

بر اساس گزارشی که توسط Navigant Research منتشر شده است ایالات متحده آمریکا می‌تواند میلیون‌‌ها خودرو الکتریکی را به سیستم برق فعلی اضافه کند. بیشتر این موارد به این واقعیت مربوط می‌شود که اکثر خودروهای برقی در شب و در ساعات غیر پیک شارژ می‌شوند و این زمانی است که تقاضای برق به کمترین میزان خود می‌رسد و مشکل‌ساز نیست.

جمع‌بندی

هنوز افراد زیادی وجود دارند که باورهای نادرست و بی‌اساسی از کارکرد مناسب خودرو برقی دارند. اما این خودروها در سال‌های اخیر و در آینده بسیار نزدیک، سهم بزرگی از زندگی عادی انسان‌ها را به خود اختصاص خواهد داد. صرفه‌جویی بیشتر این خودرو الکتریکی ، هزینه منطقی‌تر آنها، آلودگی کمتر و از همه مهم‌تر، ایمنی بیشتر خودروهای الکتریکی نقطه قوت آنها است. به‌زودی شاهد حضور گسترده‌تری از خودروهای برقی در دیگر کشورهای جهان و زندگی عادی مردم خواهیم بود. این مطلب از رینگو تلاش کردیم ده باور نادرست درباره خودرو الکتریکی را با شما به اشتراک بگذاریم و از دلایل رد و غیرمنطقی بودن هر یک از این ده باور حرف بزنیم. شما هم نکته‌ای برای افزودن به این مطلب دارید؟ دیدگاه‌ها و سؤال‌های خود را می‌توانید با ما در رینگو به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا