خودرو

رانندگی در برف | توصیه‌ها و نکات مهمی که نمی‌دانید

اگر شما در شهر یا منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بارش برف و جاده‌های برفی در آنجا زیاد است، احتمالاً به‌خوبی می‌دانید رانندگی در برف و رانندگی روی جاده‌های خشک و هوای معمولی چقدر تفاوت دارند. رانندگی در سرما و جاده‌های برفی نیاز به تسلط و حتی اعتمادبه‌نفس بیشتری دارد. لازم نیست سال‌ها تجربه و سابقه رانندگی داشته باشید تا بتوانید یک راننده خوب و حرفه‌ای در برف باشید، فقط کافی است چند قانون اساسی و کلی را برای داشتن یک رانندگی ایمن و درست در نظر بگیرید و به آنها عمل کنید.

این مطلب از رینگو قرار است توصیه‌های مهمی درباره رانندگی در برف به شما بیاموزیم. اگر راننده تازه‌کاری هستید یا محل زندگی‌تان سرد و پربارش است، این نکات به درد شما می‌خورد:

روان و مسلط رانندگی کنید

کلید رانندگی ایمن در روزها و جاده‌های برفی نرم بودن فرمان، گاز و ترمز است. هیچ‌چیزی به‌اندازه کنترل و تسلط روی فرمان، گاز و ترمز نمی‌توانید راه نجات از یک جاده برفی و لغزنده باشد. شرایط رانندگی در جاده و هوای برفی باعث می‌شود تا لاستیک‌ها چسبندگی کمی به جاده داشته باشند. برای هر حرکت چرخ، فشار ترمز‌ها و فشار روی پدال گاز باید عمدی ملایم و تدریجی باشد. تصور کنید یک فنجان قهوه داغ روی پای شما وجود دارد و باید طوری رانندگی کنید که این فنجان نریزد! همه چیز باید آن‌قدر کنترل‌شده و دقیق باشد.

استفاده از لاستیک های زمستانی برای رانندگی در برف
استفاده از لاستیک های زمستانی برای رانندگی در برف

به جلو نگاه کنید

هرچه جاده و مسیر لغزنده‌تر می‌شود باید دقت بیشتری به جاده داشته باشید. حتی لحظه‌ای چشمتان را از یک جاده برفی و پربارش نگیرید و در بهترین حالت، پیش‌بینی کنید که در مرحله بعد باید چه‌کار کنید. برای پیچ‌ها مسیر را به‌آرامی طی کنید. زمانی که جاده مرطوب است فاصله توقف با ماشین جلویی را دوبرابر کنید. در روزها و جاده‌های برفی و حتی یخ‌زده، فاصله را سه برابر کنید. رانندگی محتاطانه و ایمن تمرکز بیشتری می‌طلبد.

به چراغ‌های چشمک‌زن توجه کنید

هنگام رانندگی در برف به چراغ‌های چشمک‌زن توجه کنید. حتماً در تمام طول مسیر و قبل از حرکتی از چراغ‌های راهنما استفاده کنید تا رانندگان را از تصمیمی که در زمان رانندگی دارید مطلع کنید. این کار باعث می‌شود دیگر راننده‌ها و حتی خود شما بدانید در مواجهه با دیگر خودروهای حاضر در جاده چطور باید رانندگی کنید و مسیر خود را ادامه دهید.

تمام جاده و مسیر را زیر نظر داشته باشید

اگر احساس می‌کنید ماشین شما شروع به لغزش کرده است، همیشه، همیشه و همیشه به مسیر، جاده و راهی که در آن حرکت می‌کنید نگاه کنید. دید خود را فقط محدود به جلوی خودرو نکنید، بلکه اجازه دهید همه چیز در میدان دید محیطی شما قرار بگیرد و بادقت بیشتری اطراف را زیر نظر داشته باشید. بسیار مهم است که به آن افق یا مسیری که می‌خواهید به آن برسید هم توجه داشته باشید و نگاه کنید.

توصیه ها و نکات مهم برای رانندگی در برف
توصیه ها و نکات مهم برای رانندگی در برف

از ترمز‌های ضد قفل (ABS) استفاده کنید

اگر جو جاده و هوا آن‌قدر نامناسب بود که هیچ‌کدام از این راه‌ها به کمکتان نیایند، وقت آن رسیده که از سیستم ضد قفل ترمز (ABS) خودرو کمک بگیرید. امروز همه خودروهایی جدیدی که توسط برندهای مختلف تولید می‌شوند، مجهز به ترمزهای ضد قفل هستند که با استفاده از سیستم داخلی رایانه‌ای، ترمز خودرو را در شرایط ضروری و خطرناک بهینه می‌کند. اگر هنگام رانندگی، در خودرو لغزشی را تجربه کردید که از کنترل شما خارج بود یا باید از برخورد با مانع جلوگیری کنید (و اتومبیل شما دارای ABS است) پدال ترمز را به‌شدت فشار دهید و رها نکنید. کامپیوتر سیستم ماشین شرایط را تشخیص داده و بقیه کارها را انجام می‌دهد. باعث می‌شود هر چرخ تا حد ممکن باتوجه‌به کشش و نیرویی که به آن وارد می‌شود ترمز کند.

هیچ سیستم ایمنی نمی‌تواند صددرصد به شما اطمینان دهد که از تصادفات جلوگیری می‌کنید اما بدون شک ترمزهای ضد قفل رانندگان بسیاری را از اتفاق‌ها و بلایا نجات داده است.
توجه داشته باشید اکثر سیستم‌های ABS هنگام فعال‌شدن باعث می‌شود تا پدال ترمز زیر پای‌تان بلرزند و به شما اطلاع می‌دهند که سیستم ABS فعال شده‌اند. پس اگر این ارتعاش را احساس کردید، نگران نشوید و پایتان را از روی ترمز برندارید. یک اتفاق کاملاً طبیعی در سیستم خودرو است.

دائماً مراقب کشش و چسبندگی تایر خودرو باشید

تقریباً با هر بار رانندگی در جاده‌های برفی و تغییر شرایط جاده‌ای و آب‌وهوایی، درصدی از کشش و چسبندگی خودرو کم می‌شود. علاوه بر چراغ‌های هشداردهندة سیستم‌های کنترل کشش و کنترل پایداری، سیستم ترمز ABS هم می‌توانند برای ارزیابی میزان چسبندگی در جاده‌های پوشیده از برف کمک کند.

نحوه کنترل چسبندگی خودرو به‌وسیله ترمز ABS

برای کنترل چسبندگی خودرو به‌وسیله ترمز ABS ابتدا مطمئن شوید هیچ خودرویی نزدیک شما وجود ندارد، سپس هنگام رانندگی در یک خط مستقیم، ترمزها را به‌آرامی برای یک یا دو ثانیه فشار دهید. اگر احساس کردید پدال ترمز زیر پای‌تان می‌لرزد اما شتابی را تشخیص نمی‌دهید، سیستم ABS فعال شده و می‌توانید مطمئن شوید لاستیک‌ها برای رانندگی در جاده‌‌های برفی هنوز کاربرد دارند. اگر می‌توانید بدون فعال‌کردن سیستم ضد قفل سرعت خودرو را کاهش دهید و هنوز هم شتاب خودرو قابل‌کنترل است، بازهم به این معنی است که لاستیک‌ها چسبندگی لازم را دارند. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید برای تشخیص کشش و چسبندگی کم لاستیک استفاده کنید، چراغ‌های چشمک‌زنی است که هنگام فعال‌شدن سیستم ترمز ضد قفل در قسمت محفظه‌ای که روبه‌روی فرمان قرار گرفته است روشن می‌شود.

از لاستیک‌های زمستانی استفاده کنید

از نظر فنی این یک نکته رانندگی نیست بلکه یک نکته بقا است. نصب مجموعه‌ای از چهار لاستیک زمستانی یا لاستیک برفی بهترین کاری است که برای کم کردن مشکلات و اتفاق‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای که در جاده ممکن است با آنها روبه‌رو شوید،‌بهترین کار است. لاستیک‌های مناسب زمستانی کشش بسیار بیشتری را در برف، گل و باران ایجاد می‌کنند. حتی عملکرد آنها هنگام رانندگی در برف بهتر از لاستیک‌های چهارفصل است.

جاده را بررسی کنید

بد نیست اگر قبل از آغاز سفر و رانندگی در جاده، کیفیت جاده را بررسی کنید. حتی بررسی کردن شرایط کلی آب‌وهوا و موقعیتی که می‌خواهید در آن رانندگی کنید هم کنترل کنید. سطح جاده براق است یا کدر؟ آیا دمای هوا به‌اندازه کافی سرد است یا احتمال بارش وجود دارد؟ گاهی اوقات رانندگی در جاده‌های خیس کم‌خطرتر از رانندگی در جاده‌های خشک و یخ‌زده است. زیرا جاده‌های خشک ممکن است احساس امنیت کاذب ایجاد کنند اما جاده‌هایی خیس کشش و چسبندگی بهتری را بین لاستیک و جاده به وجود می‌آورند.

رانندگی در برف
رانندگی در برف

برای رانندگی خود برنامه‌ریزی کنید

اگر در جاده‌ای رانندگی می‌کنید که آن را می‌شناسید و می‌دانید خصوصیات آن چگونه است، کارتان آسان خواهد شد. می‌توانید با خیال راحت‌تری رانندگی کنید و حرکت‌های بعدی را پیش‌بینی کنید. اگر در جاده‌ای رانندگی می‌کنید که برای اولین‌بار آن را می‌بینید، لازم است بسیار محتاط‌تر از قبل باشید. حتی باید تا بیشترین حد ممکن فرصت خود را با دیگر ماشین‌‌های داخل جاده، کناره‌های جاده و حیوانات در حال عبور از جاده حفظ کنید. سعی کنید در این جاده‌های طوری رانندگی کنید که در صورت بروز هر اتفاقی، فرصت برای نشان‌دادن عکس‌العمل و برنامه‌ریزی برای حرکت بعدی را در جاده داشته باشید.

تجهیزات مناسب همراه خود داشته باشید

قبل از حرکت بهتر است همه تجهیزات مناسبی که برای رانندگی در جاده برفی نیاز دارید را همراه خود ببرید. تجهیزاتی مثل زنجیرچرخ، یک کیسه نمک، قلاب و طناب یدک‌کش و لاستیک زاپاس برای رانندگی در برف بسیار ضروری هستند. بهتر است بدون هر یک از اینها ریسک نکنید و وارد جاده برفی و خطرناک نشوید.

 جمع‌بندی

درباره رانندگی در برف، توصیه‌ها مهم و روش‌هایی که باید برای کنترل خودرو در جاده‌‌های لغزنده داشته باشید با شما صحبت کردیم. یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که حتماً باید رعایت کنید، استفاده از لاستیک‌های زمستانی برای رانندگی در جاده‌های برفی است. اگر دنبال خرید لاستیک‌های زمستانی مناسب می‌گردید، توصیه می‌کنیم نگاهی به محصولات باکیفیت و معتبر فروشگاه رینگو بیندازید. ما در رینگو چند پیشنهاد خوب و کارآمد برای خودروهای شما داریم که می‌توانید باتوجه‌به بودجه و خودرو خود یکی از آنها را انتخاب کنید. تمامی لاستیک‌ها از برندهای معتبر داخلی و خارجی هستند و به‌عنوان نماینده رسمی این برندها، کیفیت محصولات را تضمین می‌کنیم. فقط کافی است همین حالا وارد سایت رینگو شوید و از قسمت فروشگاه، لاستیک زمستانی مناسب برای خودرو خود را پیدا کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا