آموزشی

راهنمای خرید تایر خودرو ، اولین چیزهایی که باید بدانید | بخش اول

اگر چه پیشرفت‌ها و رشد سریع فناوری، هیچ صنعت و گروهی را از قلم نینداخته اما هنوز هم عمر محدود و مشخصی برای کارکرد مفید یک تایر خودرو وجود دارد. بسته به نوع اتومبیل، نوع تایر (مثل تایرهایی که طراحی و ساخت آنها برای یک فصل یا چهار فصول است) سرعت و شتاب رانندگی و حتی شرایط آب‌وهوا و جاده، عمر مفید تایر تغییر می‌کند. معمولا باید هر چندسال یک‌بار لاستیک‌های خودرو را تعویض کرد. هیچ چیزی برای همیشه دوام ندارد! به همین دلیل لازم است قبل از خرید و تهیه یک لاستیک خوب و کارآمد برای خودرو، راهنمای خرید تایر خودرو را بخوانید و به نکات طلایی در هنگام خرید لاستیک خودرو آگاه باشید. همراه ما در این مطلب از رینگو بمانید تا فاکتورهای مهم هنگام خرید تایر را برایتان بگوییم.

نکات طلایی در هنگام خرید لاستیک خودرو

نگهداری مناسب از ماشین و رانندگی درست می‌تواند میزان آسیب و مشکلاتی که برای تایر خودرو به وجود می‌آید را کم کند. یکی از مواردی که زنگ هشدار تعویض لاستیک‌ها را به صدا در می‌آورد، آج خودرو است. بازرسی‌های ماهانه آج نشان خواهد داد که لاستیک‌ها چه موقع باید جایگزین شوند یا چقدر از عمر آنها باقی مانده است.

قبل از خرید تایرهای جدید، فروشگاه و محلی که قصد دارید از آن تایر تهیه کنید را بررسی کنید. اگر قصد دارید از یک فروشگاه اینترنتی خریدتان را انجام دهید، کار شما راحت‌تر خواهد بود. می‌توانید به بخش نظرات و بازخورد مشتریان قبلی مراجعه کنید و با خواندن و بررسی میزان رضایت مشتریان قبلی، از انتخاب فروشگاه و یا تایر مورد نظر خود مطمئن شوید یا حتی در صورت لزوم تجدیدنظر کنید.

انواع تایر

وقتی زمان تعویض لاستیک خودرو می‌رسد، دانستن و کسب درباره‌ی تایری که درحال حاضر روی وسیله‌ی نقلیه‌ی شماست و اطلاع از گزینه‌های جایگزین و راهنمای خرید تایر خودرو بسیار مهم است. اکثر موارد بهتر است به سراغ انتخاب گزینه‌های مشابهی بروید که مطابق با اندازه‌ و درجه‌بندی تایر قبلی خودرو است. می‌توانید بر اساس این مشخصات و مقایسه‌ی آنها با نمونه‌های مشابه موجود، مدل‌هایی را پیدا کنید که در منطقه‌ی زندگی شما بیشترین استفاده را داشته باشد. معیارهای دیگری مثل ترمز، راحتی سواری، سروصدا و کنترل خودرو تحت تاثیر تایر است که بهتر است آنها را هم درنظر داشته باشید.
این بخش از راهنمای خرید تایر خودرو قرار است شما را با انواع تایر و ویژگی‌ هریک از آنها آشنا کند:

لاستیک چهارفصل

لاستیک‌های چهارفصل متناسب با شرایط معقول بارانی، برفی و گرمای متوسط روزهای تابستان است. اندازه‌ و آج این لاستیک‌ها طوری طراحی شده‌اند که متناسب با هر فصلی از سال باشند. رانندگان و صاحبان خودرویی که اولویت آنها در خرید و استفاده سواری راحت، آج‌ مناسب و عملکرد خوب در تمام طول سال است به سراغ خرید لاستیک‌های چهارفصل می‌روند. اما این لاستیک‌ها برای مناطقی که زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌های استوایی و گرم دارند مناسب نیست. همچنین این لاستیک‌ها به طور معمول کنترل و چسبندگی لاستیک‌های تابستانه را ندارند.

لاستیک‌های تابستانه (به اصطلاح اسپرت)

چسبندگی بالا، حفظ پایداری، ترمزگیری مناسب و کنترل بیشتر جزء ویژگی‌های اصلی است که کارخانه‌ها و برندهای تولید‌کننده در طراحی لاستیک‌های تابستانه در نظر می‌گیرند. همه‌ی این ویژگی‌های مهم را که کنار بگذاریم، عملکرد خوب در سرعت‌های بالا باعث شده تا در خودروهای لوکس با قدرت موتور بالا از این نوع تایر استفاده شود. نرمی و انعطاف زیاد این لاستیک‌ها عامل افزایش چسبندگی آن در سرعت بالا و سر پیچ‌هاست.

لاستیک زمستانی

لاستیک‌های زمستانی یا یخ‌شکن برای مناطقی که آب‌وهوای سرد، خشک و برفی دارند طراحی شده است. این لاستیک‌ها با چسبندگی بهتر و قدرت یخ‌شکنی بیشتری که دارند برای حرکت، توقف و کنترل در معابر و جاده‌های یخ‌زده مناسب‌اند. آنها به طور معمول قدرت بیشتری نسبت به لاستیک‌های چهارفصلی دارند زیرا آج طراحی شده روی این تایرها به هدف پایداری و ضدلغزش بودن است. اکثر تایرهای زمستانه روی بلوک‌‌های آج آن سوراخ کوچکی تعبیه شده که نصب میخ یخ‌شکن روی تایر را برای راننده آسان‌تر کند. از آنجا که تایرهای یخ‌شکن برای استفاده در روزهای برفی و شرایط یخ‌بندان است، رانندگی با آنها در شرایط معمولی جاده و سرعت بسیار بالا سخت و حتی گاهی امکان‌ناپذیر است.


در مجله رینگو بخوانید: اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی


معنای عدد و حروف روی تایر | راهنمای خرید تایر خودرو

اطلاعات زیادی روی دیواره‌ی کناری لاستیک‌ها ثبت می‌شود که همگی این اطلاعات می‌تواند راهنمای خرید تایر خودرو باشد. راهنمایی که قدم‌به‌قدم شما را به خرید یک لاستیک خوب و مناسب نزدیک می‌کند. توصیه می‌کنیم هنگام تعویض لاستیک و خرید تایر نو به این اطلاعات توجه کنید. این اطلاعات جزء فاکتورهای مهم هنگام خرید تایر است که باید آن را متناسب با اندازه‌ و درجه‌بندی تایر قبلی و خود خودرو انتخاب کنید.

راهنمای خرید تایر خودرو | معنای عدد و حروف روی تایرها
راهنمای خرید تایر خودرو | معنای عدد و حروف روی تایرها

حرف اول روی تایر

اولین مولفه‌ای که روی بدنه‌ی کناری تایر حک می‌شود نشان‌دهنده‌ی کلاس خودرویی است که این تایر برای آن طراحی شده است. حرف P مخصوص خودروهای سواری است، LT نشانه‌ی تایر مناسب برای وانت‌ها و خودروی‌های SUV است و تایرهای یدکی و لاستیک‌های زاپاس با نشان T مشخص می‌شوند.

اندازه (Size)

اعدادی که بلافاصله بعد از کلاس خودرویی لاستیک حک می‌شوند اطلاعات مهمی درباره‌ی اندازه و طول و عرض این تایر می‌دهند. این عدد اندازه‌ی مقطع عرضی بر حسب میلی‌متر است. اندازه‌ی عرض با استفاده از یک خط مورب از میزان درصد نسبت ارتفاع دیوار جانبی به عرض جدا شده و R ساختار شعاعی تایر است. آخرین عدد در اطلاعات اندازه‌ی تایر درباره‌ی قطر لبه چرخ در مقایس اینچ است.

شاخص بار (Load Index)

بلافاصله بعد از اندازه‌ی هر لاستیک، یک ترکیب دورقمی ثبت شده که نشان‌دهنده‌ی شاخص بار تایر است. شاخص بار یعنی هر تایر به تنهایی توانایی تحمل چه میزان بار و وزنی را دارد.


در مجله رینگو بخوانید: راهنمای خرید لاستیک، کلیدی برای باز کردن قفل خرید لاستیک | بخش دوم


رده‌بندی سرعت (Speed Rating)

درنهایت، یک حرف انگلیسی در کنار عدد شاخص بار دیده ‌می‌شود که درباره‌ی رده‌بندی سرعت تایر اطلاعات می‌دهد. حروف ثبت‌شده در این بخش مشخص می‌کنند که حداکثر سرعتی که یک تایر پیشتیبانی می‌‌کند چقدر است. حروف H، T، S، W و Y رایج‌ترین حروف مورد استفاده در راهنمای خرید تایر خودرو است.

 

H= 210 (حداکثر سرعت قابل تحمل – کیلومتر بر ساعت)

S= 180 (حداکثر سرعت قابل تحمل – کیلومتر بر ساعت یا مایل در ساعت)

T= 190 (حداکثر سرعت قابل تحمل – کیلومتر بر ساعت)

W= 270  (حداکثر سرعت قابل تحمل – کیلومتر بر ساعت)

Y= 300 (حداکثر سرعت قابل تحمل – کیلومتر بر ساعت)

درجه سایش آج (Treadwear grade)

این عددی است که درجه سایش و عمر مفید آج روی لاستیک را نشان می‌دهد. واحد شمارش مشخصی ندارد. هرچه عدد بیشتری روی لاستیک ثبت شده باشد، عمر مفید آج بیشتر است. تایری که درجه‌ی آج آن ۳۰۰ است، میزان سایش آج‌ش سه برابر بیشتر از تایری با درجه‌ی ۱۰۰ است.

چسبندگی و مقاومت حرارتی (Traction & Teprature)

چسبندگی و مقاومت حرارتی یک تایر یعنی میزان توانایی و قابلیت نگه‌داری خودرو در جاده‌های لغزنده و شرایط آب‌وهوایی مرطوب و بارانی. چسبندگی بالا به معنی مدت زمان کمتر و مسافت کوتاه‌تر برای توقف در جاده‌های خیس است. AA بهترین درجه و C بدترین درجه چسبندگی تایر است.


در مجله رینگو بخوانید : هر آنچه باید درباره ی قیمت و خرید لاستیک کویر تایر بدانید


کد سایز و نوع تاریخ ساخت | راهنمای خرید لاستیک خودرو

هر لاستیک بعد از حروف و نشانه‌هایی که از آنها صحبت کردیم، کد سایز و تاریخ تولید دارد. کد سایز در اصل بر اساس استانداردهای آمریکا تعیین و مشخص می‌شود. یکی از نکات طلایی که در هنگام خرید لاستیک خودرو باید حتما آن را بررسی کرد تاریخ تولید تایر است. دو عدد اول نشان‌‌دهنده هفته (ماه) و دو عدد بعدی از سال تولید تایر خبر می‌دهد. مثال: ارقامی مثل ۲۳۲۱ نشان می‌دهد که تایر در ۲۳‌مین هفته‌ی سال ۲۰۲۱ (ژوئن ۲۰۲۱) تولید شده است.

سخن‌آخر، فاکتورهای مهم هنگام خرید تایر

این مطلب از رینگو را با صحبت درباره‌ی راهنمای خرید تایر خودرو آغاز کردیم. نکات طلایی در هنگام خرید لاستیک خودرو که برای داشتن یک خرید خوب و مناسب باید از آنها آگاه باشید. شناخت درباره‌ی انواع تایر و معنای عدد و حروف روی تایر به شما کمک می‌کند لاستیک کارآمدی انتخاب و جایگزین تایرهای خودروی خود کنید.

خرید از یک مرجع مطمئن و امن می‌تواند کار را برایتان آسان‌تر کند. فروشگاه رینگو با چندین سال تجربه در زمینه‌ی تایر و با بهره‌گیری از پرسنل مجرب و متخصص خود، مرجعی خوب و کامل برای مشتریان و صاحبان‌ خودرو است. در رینگو می‌توانید از بهترین برندهای تایر در جهان خرید خود را با قیمتی مناسب همراه با ضمانت پنج ساله انجام دهید. رینگو به ارائه‌ بهترین خدمات و محصولات به مشتریان خود مفتخر است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا