مشخصات فنی خودرو

پنج علامت اصلی که رله پمپ بنزین شما معیوب است

برق پمپ بنزین توسط رله پمپ بنزین روشن و خاموش می شود. اما چگونه می توان تشخیص داد که رله پمپ بنزین به درستی کار نمی کند؟ برای آشنایی با رایج ترین شاخص ها به خواندن ادامه دهید!

رله پمپ بنزین یکی از اجزای حیاتی سیستم سوخت خودرو شما است.

رله پمپ بنزین وقتی زمان افزایش فشار سوخت در ریل فرا می رسد، برق پمپ بنزین را روشن می کند. هر بار که جرقه خودرو را روشن می کنید، رله پمپ بنزین درگیر می شود.

اگر ماشین شما روشن نشود یا به قطع کردن ادامه دهد، تستر MOT نمی‌تواند تمام تست‌های لازم را انجام دهد.

موتوری که از کار می افتد یا خاموش می شود، معمولی ترین علامت خرابی رله پمپ بنزین است. داشبورد شما احتمالاً این هشدارها را علاوه بر چراغ چک موتور نمایش می دهد.

رله پمپ بنزین ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود. علائم خرابی رله سوخت شما و مکان آن را بررسی خواهیم کرد. بیایید با ارائه خلاصه ای از شاخص های هشدار شروع کنیم.

وضعیت رله پمپ سوخت می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله گرد و غبار و نوسانات برق باشد.

رله پمپ سوخت
رله پمپ سوخت
از ما بخرید

معمولی ترین علائم خرابی رله پمپ سوخت

این‌ها معمولی ترین نشانه های خرابی رله پمپ سوخت هستند که با جزئیات بیشتر ذکر شده است:

  1. چراغ مدیریت موتور

هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود، ماژول کنترل موتور که به نام ECU نیز شناخته می شود، به طور مداوم تمام سنسورهای موتور را بررسی می کند تا مطمئن شود که اطلاعات نادرست ارسال نمی کنند. اگر ECU متوجه قرائت نادرست از هر سنسوری شود، چراغ مدیریت موتور روشن می شود. چراغ مدیریت موتور یکی دیگر از نشانگرهای رایج خرابی پمپ بنزین است. تاریخچه MOT را به صورت آنلاین برای وسیله نقلیه خود بررسی کنید تا ببینید آیا این اتفاق برای آن افتاده است و منجر به شکست تست MOT شده است. ECU فشار سوخت را از طریق سنسور فشار سوخت کنترل می کند. اگر رله پمپ بنزین به طور غیرمنتظره خراب شود، چراغ چک موتور روشن می شود و کد مشکل مربوط به فشار سوخت ثبت می شود.

  1. شتاب دشوار

خرابی رله پمپ سوخت می تواند قدرت پمپ بنزین را کاهش دهد و میزان سوخت تحویلی به موتور را کاهش دهد. درست مثل قلب یک انسان که روی خون و اکسیژن می تپد، موتور هم همینطور. بنابراین، هر گونه مشکل در رله پمپ بنزین ممکن است بر جریان سوخت به محفظه احتراق تأثیر بگذارد که ممکن است منجر به مشکلات استارت خودرو شما شود. اگرچه، دلایل دیگری نیز برای این امر وجود دارد، مانند گرفتگی فیلتر بنزین، معمولاً باید از مکانیک خودرو خود بخواهید قبل از انجام هر گونه تعمیری، خودروی شما را به طور کامل بازرسی کند.

  1. توقف موتور

رله پمپ بنزین ممکن است به طور ناگهانی اتصال رله را بشکند و در صورت داشتن لحیم کاری معیوب، پمپ بنزین را متوقف کند. اگر سوخت یا فشار در محفظه احتراق کافی نباشد، موتور خاموش می شود. پمپ بنزین قطعه ای است که اطمینان حاصل می کند که هیچ یک از این موارد رخ نمی دهد و اگر رله پمپ بنزین با مشکلی مواجه شود، آنطور که در نظر گرفته شده است کار نمی کند.

  1. موتور کاملاً از کار افتاده است

خرابی رله پمپ بنزین ممکن است موتور را کاملاً مرده و روشن کند. اگر فشار سوخت وجود نداشته باشد، موتور شما روشن نمی‌شود و اگر رله پمپ بنزین از کار بیفتد، نیرویی به پمپ بنزین برای تامین فشار سوخت نخواهد رسید.

  1. بدون صدا از پمپ سوخت

هنگامی که احتراق در قفل احتراق روشن می شود، پمپ بنزین باید صدای چرخش بدهد، اما صدایی از پمپ بنزین نمی آید. این نشان می دهد که پمپ بنزین شروع به افزایش فشار سوخت ریل سوخت کرده است. اگر نمی توانید این را بشنوید، ممکن است رله پمپ بنزین دچار مشکل شده باشد. پس از روشن كردن اشتعال، چند ثانيه به اطراف مخزن بنزين توجه كافي داشته باشيد تا هر گونه سر و صداي ايجاد شود.

رله پمپ سوخت کجا قرار دارد؟

در بیشتر انواع خودروها، جعبه فیوز زیر داشبورد یا جعبه فیوز در محفظه موتور، رله پمپ بنزین را در خود جای داده است.

رله پمپ سوخت کجا قرار دارد؟
رله پمپ سوخت کجا قرار دارد؟

یک جعبه سیاه طولانی با چندین فیوز و رله، از جمله یکی برای پمپ بنزین، معمولا جعبه فیوز برای موتور یا داشبورد است. برای خودروهای مختلف، رله‌های پمپ سوخت را می‌توان در مکان‌های مختلف نصب کرد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا