مشخصات فنی خودرو

رینگ اسپرت | عملکرد آن و مزایا و معایب

تغییر رینگ به رینگ اسپرت جزو اولین مواردی است که برای اسپرت کردن ماشین‌ها انجام می‌شود. جوانان زیادی در سراسر دنیا از جمله ایران گروه بزرگی را شکل داده‌اند که به اسپرت کردن خودرو علاقه‌ی بسیاری دارند. اسپرت کردن خودروها به جوان‌پسندتر شدن آن‌ها و زیبایی ظاهری بیشتر خودرو کمک می‌کند. علاوه بر زیبایی، اسپرت کردن ماشین مزایایی دیگری را هم به همراه خود دارد. بهبود فرمان پذیری، افزایش قدرت مانور و افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت که در نتیجه باعث کاهش خط ترمز می‌شود، از جمله مزایایی است که برای رینگ‌های اسپرت می‌توان درنظر گرفت. اما در کنار این مزایا نکاتی هم وجود دارند که باید در مورد استفاده و نحوه کارکرد رینگ اسپورت بدانید تا از معایب آن تا حد جلوگیری کنید. در این مطلب از وبلاگ رینگو قصد داریم تا این نکات را با شما به اشتراک بگذاریم تا اگر قصد اسپرت کردن رینگ ماشین خود را دارید یا همین الان هم ماشینتان رینگ اسپرت دارد، استفاده‌ی بهتری از آن کنید.  تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

جنس رینگ اسپرت چیست؟

رینگ‌های اسپرت معمولا از جنس فلز آلومینیوم تولید می‌شوند. فلز آلومینیوم به دلیل وزن کم و سبک بودن، شکل‌پذیری بهتر و نمای خاصی که دارد، در تنوع دادن به رینگ‌های اسپرت کمک زیادی می‌کند. کارخانه‌های خودروسازی معمولا از رینگ‌های فولادی در ماشین‌ها استفاده می‌کنند که ساده‌ترین نوع رینگ است و سال‌هاست که توسط شرکت‌های معتبر خودروسازی استفاده نمی‌شود.

کارخانجات خودروسازی بزرگ دنیا هم امروزه از جنس آلومینیوم و گاهی از جنس‌های باکیفیت‌تر مثل رینگ‌های کربنی و رینگ‌های منیزیمی استفاده می‌کنند که به نسبت سایر مدل‌ها قیمت بالاتری هم دارند. اما در ایران به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، فقط دو نوع آلومینیومی و فولادی را می‌توان مشاهده کرد.

جنس آلومینیومی که در رینگ‌های اسپرت به کار گرفته می‌شود، در دو نوع آلیاژی و غیرآلیاژی است. انواع رینگ‌های اسپرت آلومنیومی آلیاژی از استحکام، دوام و مقاومت خوبی در برابر تنش‌هایی که به رینگ وارد می‌شوند، دارند. بنابراین رینگ‌های آلیاژی انتخاب بهتری هستند. کار دیگری که برخی از رانندگان می‌کنند، این است که با الیاف کربن، رینگ‌های خود را از لحاظ استحکام تقویت می‌کنند.

مدل‌های مختلفی از رینگ‌ها وجود دارند که در انواع یک تکه و چند تکه تقسیم می‌شوند. معمولا بین مدل‌های مختلفی که تولید یک برند هستند، تفاوت خاصی دیده نمی‌شود. تنها موردی که ممکن است برای شما خطرساز باشد، رینگ‌های چند تکه‌ای هستند که خوب مونتاژ نشدند. بنابراین در انتخاب رینگ خود حتما از برند و استانداردهای لازمی که باید داشته باشد، مطمئن شوید تا دچار خسارت نشوید.

راهنمای انتخاب رینگ

برای انتخاب رینگ، باید فاکتورهای مختلفی را درنظر بگیرید تا رینگی که انتخاب می‌کنید به خودروی شما آسیب نزند. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید، اندازه‌ی رینگی است که می‌خواهید استفاده کنید. اندازه استاندارد رینگ برای خودرو، همان اندازه‌ای است که کارخانه درنظر گرفته و انتخاب رینگی بیش از یک یا نهایت دو سایز را فروشندگان پیشنهاد نمی‌کنند؛ چرا که ممکن است به جلوبندی خودرو آسیب برساند.

اگر نمی‌دانید که سایز رینگ خودروی شما چیست، می‌توانید به دفترچه راهنما مراجعه کنید و اندازه آن را متوجه شوید. اگر هم به دفترچه راهنما دسترسی ندارید، از روی تایر خودروی خود می‌توانید اطلاعات مربوط به رینگ و پهنای لاستیک را بیابید. روی تایر خودروی خود احتمالا اعدادی به این شکل (R13 55-175) می‌بینید. عددی که بعد از R آمده است، نشانگر سایز رینگ خودرو و عدد 175 نشانگر پهنای لاستیکی است که دارید.

شتاب و سرعت

عده‌ی زیادی از مردم تصور می‌کنند که رینگ و تایر با ابعاد بزرگتر از حد استاندارد خودرو باعث افزایش سرعت و شتاب خودرو می‌شود. اما این تصور غلط است؛ چرا که رینگ و لاستیک پهن‌تر، سطح اصطکاک با زمین را افزایش داده و تاثیر معکوس دارد. اگر با تایرهای پهن و کم ارتفاع داخل خیابان‌های پر از دست‌انداز و چاله حرکت کنید، شتاب کمتر از حد معمول را هم به احتمال زیاد تجربه خواهید کرد.

البته با افزایش قدرت موتور می‌توان این کاستی را جبران کرد، اما هزینه‌های خاص خود را دارد. علاوه بر تاثیر روی شتاب و سرعت، مصرف سوخت ماشین‌هایی که رینگ اسپرت بزرگتر از سایز استاندارد دارند هم افزایش می‌یابد. کارشناسان و متخصصان خودرو، استفاده از رینگ‌های اسپرت با شرایط بالا را تنها مختص استفاده‌های کوتاه مدت مثل مسابقات می‌دانند و استفاده‌های طولانی مدت را به دلیل فشاری که به اجزای خودرو وارد می‌شود، توصیه نمی‌کنند.

آیا رینگ‌های بزرگ‌تر سواری خودرو را خشک‌تر می‌کنند؟

همانطور که رینگ اسپرت در عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد، در کیفیت سواری آن هم اثرگذار است. استانداردهایی که برای خودروهای مختلف درنظر گرفته می‌شود با هدف داشتن بهترین کیفیت سواری است. به همین خاطر خارج کردن ماشین از شکل استاندارد خود که اصطلاحا به آن فابریک می‌گویند و نصب لوازم اسپرت، مثل رینگ اسپرت، می‌تواند اثرات منفی خود را داشته باشد.

اثرات منفی رینگ اسپرت در صورتی است که رینگ انتخابی شما، بزرگتر، کوچکتر، پهن‌تر یا باریک‌تر از حد استاندارد باشد. در غیر اینصورت اگر رینگ انتخابی با سایز استاندارد آن منافاتی نداشته باشد، شاهد چنین تاثیراتی نخواهید بود. استفاده از رینگ‌های اسپرت خارج از استاندارد، می‌تواند باعث خشک شدن سواری و افزایش استهلاک آن شود.

اگر تجربه رانندگی داشته باشید، می‌دانید که نرمی و راحتی که در سواری باید وجود داشته باشد، چیزی نیست که به این سادگی‌ها بتوان از آن گذشت. به علاوه در جاده‌ها و خیابان‌های ناصاف و ناهمواری که به وفور در ایران وجود دارند، خودروی خود را دائم باید برای موارد مختلف به تعمیرگاه ببرید.

معایب رینگ اسپرت

اگر بخواهیم به صورت خلاصه برخی از معایب و محدودیت‌های رینگ اسپرت را ذکر کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قیمت بالای نصب و تعمیرات رینگ اسپرت در مقایسه با رینگ معمولی
  • آسیب دیدن کمک فنرها و در نهایت سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو در طولانی‌مدت
  • سفت شدن فرمان
  • افزایش مصرف سوخت
  • گیر کردن لاستیک‌ها به لبه‌ی گل‌گیر در صورت استفاده از رینگ و لاستیک بزرگ

کلام آخر

استفاده از رینگ اسپرت به جای رینگ معمولی در وهله اول نیازمند عشق و علاقه به این کار است. افراد زیادی هستند که زیبایی و جلوه خودرو برایشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین خاطر تمامی تبعات استفاده از رینگ‌های اسپرت را به جان می‌خرند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اما به صورت کلی اگر قصد استفاده از رینگ‌های اسپرت را دارید، حتما خودروی خود را به دست یک شرکت یا مکانیک کار بلد بسپارید و از جنسی که قرار است در ماشین شما استفاده شود، اطمینان خاطر پیدا کنید. در کنار این موارد، سایز استاندارد رینگ خودروی شماست که در قسمت‌های بالا در مورد تاثیرات آن صحبت کردیم. بنابراین با اطمینان داشتن از این سه مورد، رینگ اسپرت را انتخاب و روی خودروی خود نصب کنید.

در این مطلب سعی کردیم تا راهنمای کاملی در مورد استفاده از رینگ اسپرت به شما ارائه دهیم تا در هنگام انتخاب، راحت‌تر بتوانید تصمیم خود را بگیرید. امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و با استفاده از رینگ اسپرت مناسب، به زیبایی ماشین خود بیافزایید. اگر نکته‌ یا تجربه‌ای در مورد استفاده و خرید رینگ اسپرت دارید هم خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا