مشخصات فنی خودرو

نحوه تعویض سنسور اکسیژن | راهنمای گام‌به‌گام این کار

سنسورهای اکسیژن یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم مدیریت موتور خودروهای مدرن هستند. آنها مسئول نظارت بر مخلوط سوخت هوای موتور هستند و خوانش اطلاعات بر عملکردهای مهم موتور تأثیر می‌گذارد. این مطلب از رینگو قرار است با شما درباره سنسور اکسیژن و نحوه تعویض سنسور اکسیژن صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما بمانید:

سنسور اکسیژن چیست؟

همان‌طور که در شروع مطلب گفتیم سنسورهای اکسیژن یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم مدیریت موتور خودروهای مدرن هستند. این سنسورها مسئول نظارت بر مخلوط سوخت هوای موتور هستند و خوانش اطلاعات آنها بر عملکردهای مهم موتور مانند زمان‌بندی و مخلوط سوخت هوا تأثیر می‌گذارد. با گذشت زمان و هر چه عمر خودرو بیشتر می‌شود سنسورهای اکسیژن با تأخیر کار خود را آغاز می‌کنند و در نهایت از کار می‌افتند.

علائم معمول خرابی سنسور اکسیژن شامل کاهش عملکرد موتور، کاهش راندمان سوخت و در موارد خاص، حتی احتراق ناقص می‌شود. معمولاً یک سنسور اکسیژن خراب، چراغ چک موتور را هم روشن می‌کند و مشخص می‌کند کدام سنسور در کدام قسمت ازکارافتاده است. در بیشتر موارد، تعویض سنسور اکسیژن یک روش نسبتاً ساده است که معمولاً فقط به چند ابزار نیاز دارد. در این راهنمای گام‌به‌گام، به این خواهیم پرداخت که معمولاً برداشتن و جایگزینی سنسور اکسیژن به چه چیزهایی نیاز دارید و مراحلی که باید به ترتیب انجام دهید کدام است.

در مجله رینگو بخوانید : دیفرانسیل خودرو چیست؟

مراحل و نحوه تعویض سنسور اکسیژن

برای تعویض سنسور اکسیژن ابتدا ابزار زیر را تهیه کنید و سپس طبق مراحلی که در ادامه از آنها صحبت می‌شود، سنسور را تعویض کنید.

مواد موردنیاز:

  • مجموعه اولیه ابزار دستی
  • جک و جک استند
  • سوکت سنسور اکسیژن
  • ابزار اسکن OBD II
  • جایگزین سنسور اکسیژن
نحوه تعویض سنسور اکسیژن
نحوه تعویض سنسور اکسیژن

مرحله ۱: سنسور معیوب را شناسایی کنید

قبل از شروع، ابزار اسکن OBD II را به وسیله نقلیه وصل کنید و کدها را بخوانید تا مشخص کنید کدام سنسور اکسیژن ازکارافتاده است و باید تعویض شود. بسته به طراحی موتور، وسایل نقلیه می‌توانند چندین سنسور اکسیژن داشته باشند. گاهی اوقات در دو طرف موتور سنسور اکسیژن تعبیه شده است. خواندن کدهای روز ابزار اسکن دقیقاً به شما می‌گوید که کدام سنسور نیاز به تعویض دارد. سنسورها شامل سنسور بالادست (بالا) یا پایین‌دست (پایین) هستند و ابزار اسکن نشان می‌دهد که دقیقاً در کدام سمت موتور قرار گرفته‌‌اند.

مرحله ۲: وسیله نقلیه را بالا ببرید

پس از شناسایی سنسور معیوب، خودرو را بالا بیاورید و آن را روی پایه‌های جک محکم کنید. مطمئن شوید که وسیله نقلیه را از طرفی بالا بیاورید که به شما امکان می‌دهد به سنسور اکسیژنی که نیاز به تعویض دارد دسترسی پیدا کنید.

مرحله ۳: کانکتور سنسور اکسیژن را جدا کنید

هنگامی که وسیله نقلیه بلند شده است، سنسور اکسیژن معیوب را پیدا کرده و کانکتور دسته سیم را جدا کنید.

مرحله ۴: سنسور اکسیژن را بردارید

با استفاده از سوکت سنسور اکسیژن یا آچار با اندازه مناسب، سنسور اکسیژن را شل کرده و خارج کنید.

مرحله ۵: سنسور اکسیژن معیوب را با سنسور جایگزین مقایسه کنید

در مرحله پنجم از نحوه تعویض سنسور اکسیژن سنسور اکسیژن قدیمی خود را با جایگزین جدید مقایسه کنید تا از نصب صحیح اطمینان حاصل کنید.

مرحله ۶: سنسور جدید اکسیژن را نصب کنید

پس از تأیید اتصال، سنسور اکسیژن جدید را نصب‌کرده و مهار را وصل کنید.

مرحله ۷: کدها را پاک کنید

پس از نصب سنسور جدید، نوبت به پاک‌کردن کدها می‌رسد. ابزار اسکن OBD II را به‌وسیله نقلیه وصل و کدها را پاک کنید تا بتوانید برای دفعات بعدی از این ابزار اسکن استفاده کنید.

مرحله ۸: وسیله نقلیه را روشن کنید

ماشین را روشن کنید تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر. سنسور جدید تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. این تعویض باعث می‌شود وسیله نقلیه شما سوخت را با کارایی بیشتری بسوزاند، صدای بهتری داشته باشد، روان‌تر کار کند و سوخت کمتری مصرف کند. اگر چراغ چک موتور روشن بود به‌احتمال زیاد خاموش می‌شود.

ماشین را روشن کنید تا ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر. سنسور جدید تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود وسیله نقلیه شما سوخت را با کارایی بیشتری بسوزاند، صدای بهتری داشته باشد، روان‌تر کار کند و سوخت کمتری مصرف کند. در برخی خودروها، ممکن است لازم باشد چراغ چک موتور را به‌صورت دستی پاک کنید. موتور را خاموش کنید، سپس با استفاده از کلید استارت، برق خودرو را روشن کنید. از ویژگی حذف در اسکنر کد OBD برای تنظیم مجدد نور استفاده کنید. باتری را جدا کنید یا وسیله نقلیه را به مکانیک ببرید تا راه‌های دیگری برای خاموش‌کردن چراغ چک موتور استفاده کند. اگر چراغ چک موتور دوباره روشن شود، یا سنسور اکسیژن به‌درستی نصب نشده است یا وسیله نقلیه شما مشکل دیگری دارد.

در مجله رینگو بخوانید: مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

جمع‌بندی

درباره مراحل و نحوه تعویض سنسور اکسیژن خودرو با شما صحبت کردیم. در اکثر خودروها، تعویض سنسور اکسیژن یک روش ساده است که تنها به چند ابزار ساده نیاز دارد. بااین‌حال، اگر این کاری نیست که به‌تنهایی انجامش دهید، بهتر است برای انجام مراحل نحوه تعویض سنسور اکسیژن خود به یک مکانیک یا متخصص خودرو مراجعه کنید. فقط مطمئن شوید جایی که خودرو خود را برای تعمیر و تعویض پیش آن می‌برید جای مطمئن و حرفه‌ای است. شما چه تجربه‌ای از این کار دارید؟ چه ابزار و مراحلی را برای تعویض سنسور استفاده کرده‌اید؟ تجربیات و دانش خود را با ما در رینگو به اشتراک بگذارید.

اگر قصد خرید لاستیک خودرو دارید، فراموش نکنید ما در مجموعه رینگو بهترین پیشنهادها را برای شما داریم و می‌توانید با خیال آسوده از میان برندهای مطرح دنیای دست به انتخاب بزنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا