خودرو

فاکتورهای موثر بر صدای تایر | شناسایی مهم‌ترین‌ها و راهکارهای آن

تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده که وقتی سوار خودروی‌تان هستید، صداهای عجیب‌وغریب بشنوید؟ یا یک‌صدای ریتمیک به طور دائم تکرار شود اما ندانید منشأ آن چیست؟ گاهی اوقات این صدا نشان‌دهنده یک مشکل جدی و البته خطرناک در اتومبیل است که باید به‌سرعت رفع شود‌. گاهی هم‌صداهایی که می‌شنوید به شما می‌گوید تغییراتی را می‌توانید در اتومبیل خود انجام دهید که کارکرد آن را بالاتر می‌برد. در این مطلب از وبلاگ رینگو می‌خواهیم درباره صدای تایر و فاکتورهای موثر بر آن صحبت کنیم. اگر نگران سلامت خودروی خود هستید و دوست دارید فاکتورهای موثر بر صدای تایر را بشناسید در ادامه این مطلب با رینگو همراه باشید.

منظور از صدای تایر چیست؟

شاید این سؤال به نظرتان غیرطبیعی یا خنده‌دار برسد. اما صدای تایر انواع مختلفی دارد و راننده‌ای که در حال رانندگی با خودرو است به‌خوبی متوجه این صداها می‌شود.

صدای لاستیک در واقع همان صدای غیرطبیعی، نامتعارف و جیرجیر مانند است که در بسیاری از مواقع بسیار آزاردهنده می‌شود.

هر یک از این صداها، به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتند و عوامل مختلفی دارند. به‌هرحال صدای تایر از هر مدلی که باشد و به هر دلیلی اتفاق بیفتد، می‌تواند آزاردهنده و یا خطرآفرین باشد.

انواع صدای تایر

توجه به صداهایی که از تایر خارج می‌شود اهمیت زیادی دارد و می‌تواند به شما بگوید که مشکل دقیقاً از کجا ناشی می‌شود‌. انواع صدای تایر خودرو را می‌توان به شکل زیر دسته‌بندی کرد:

صدای جیغ یا جیرجیر لاستیک

حتماً تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که هنگام رانندگی یک نوع صدای جیرجیر یا جیغ مانند از تایرها بشنوید.

اولین چیزی که هنگام شنیدن این صدا باید به آن توجه کنید، سبک رانندگی است. زمانی که با سرعت بالا یا با شتاب رانندگی می‌کنید، لاستیک‌ها در اثر ساییدگی صدای جیرجیر می‌دهند.

اگر سرعت و شتاب نداشتید، باید به سراغ عوامل دیگر بروید:

جنس تایر: گاهی برخی از لاستیک‌های خودرو به‌خاطر برند و جنسی که دارند بیش از دیگر لاستیک‌ها صدا می‌دهند.

سطح خیابان یا جاده: سطح خیابان هم باعث بیرون آمدن صدای جیرجیر در لاستیک می‌شود. معمولاً این صداها هنگام عبور از خط‌کشی‌های سفید خیابان یا علائم رانندگی در سطح خیابان شنیده می‌شوند.

صدای زوزه لاستیک

صدای دیگری که گاهی از لاستیک‌ها به گوش می‌خورد، صدای زوزه است. امروزه اکثر لاستیک‌های موجود در بازار به لاستیک رادیال معروف هستند. این نوع لاستیک‌ها به دلیل جنس خاص، نوع ساخت و مدل آج‌های خود، نشانگرهای چرخش دارند که جهت صحیح قرارگرفتن آن‌ها را مشخص می‌کند.

در این صورت اگر لاستیک خودرو را در جهت اشتباهی نصب کنید، صدای زوزه از آن خارج می‌شود. عوامل دیگری هم در شنیده‌شدن صدای زوزه تأثیر دارند. مانند تاب داشتن رینگ لاستیک یا اندازه و سایز تایر.

چه عواملی بر صدای تایر مؤثرند؟

اگر فاکتورهای موثر بر صدای لاستیک را به‌خوبی بشناسید، هنگام شنیدن صداهای نامتعارف و عجیب هنگام رانندگی، به‌راحتی می‌توانید علت آن را پیدا کنید.

فاکتورهای موثر بر صدای تایر را می‌توان به این صورت بیان کرد:

سرعت

اولین مورد از میان فاکتورهای موثر بر صدای تایر سرعت خودرو است. به زبان ساده هر چه سرعت شما در هنگام رانندگی بیشتر باشد، صدای بیشتری از تایر خودرو می‌شنوید.

تحقیقات نشان داده در مقابل هر پنج کیلومتر افزایش سرعت خودرو، صدای تایرها به‌اندازه یک دسی‌بل افزایش می‌یابند.

دمای هوا

یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر صدای تایر دمای هوا است. اگر دقت کرده باشید، چرخ‌های ماشین در فصل تابستان بسیار کمتر از فصل زمستان صدا ایجاد می‌کنند. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که افزایش دمای محیط به‌خوبی باعث کاهش صدای تایر می‌شود.

طراحی آج

آج‌های روی تایر طرح‌های گوناگونی دارند و در بسیاری از موارد آج لاستیک باعث تولید صداهای گوناگون می‌شوند. اگرچه اثر طرح آج بر صدای کلی تایر کمتر است، اما می‌تواند بر کم یا زیاد بودن صدای آن تأثیرگذار باشد.

برای مثال، لاستیک‌هایی که آج آن‌ها شیارهای عرضی دارند، نسبت به لاستیک‌هایی با شیارهای محیطی، صدای بیشتری را هم تولید می‌کنند.

پهنای لاستیک و ارتفاع مقطع

افزایش پهنای لاستیک و ارتفاع مقطع نیز از دیگر فاکتورهای موثر بر صدای لاستیک است؛ بنابراین می‌توان گفت افزایش پهنای مقطع از حدود ۱۷۰ میلی‌متر تا ۲۵۰ میلی‌متر می‌تواند شدت صوت را هم افزایش دهد.

وزن اتومبیل

یکی دیگر از فاکتورهای موثر بر صدای تایر وزن اتومبیل است؛ بنابراین بسته به شرایط و وزن ناخالص و کلی اتومبیل، صدای تایر هم کاهش یا افزایش می‌یابد.

سطح جاده

سطح جاده نیز از دیگر فاکتورهای موثر بر صدای تایر است که می‌تواند این صدا را کم یا زیاد کند. برای مثال وجود یک‌لایه آب در سطح جاده و محل عبور اتومبیل، صدای چرخ‌ها را افزایش می‌دهد.

ساختار تایر

ساختار تایر هم بر کاهش یا افزایش صدای لاستیک خودرو تأثیرگذار است و جزو فاکتورهای موثر بر صدای لاستیک به شمار می‌رود.

تجربه ثابت کرده است که لاستیک‌های نوع رادیال، صدای بیشتری را نسبت به لاستیک‌های بایاس تولید می‌کنند.

لاستیک کم‌صدا را از کجا بخریم؟

کم بودن صدای تایر و لاستیک، به افزایش تمرکز و توجه شما حین رانندگی بسیار کمک می‌کند؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که تایر خودروی‌تان را از کجا تهیه می‌کنید.

امروزه تولید و فروش انواع لاستیک‌های کم‌صدا بسیار افزایش‌یافته و رانندگان می‌توانند این نوع لاستیک‌ها را برای خودروی خود تهیه کنند.لاستیک‌های مرغوب کم‌صدا به‌خوبی صدای آزاردهنده لاستیک را کاهش می‌دهند.

برای خرید این نوع لاستیک‌ها، ضروری است که به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری معتبر مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی رینگو با دارابودن بهترین محصولات باکیفیت بالا، آماده ارائه خدمات به شماست.

پس همین حالا با ورود به سایت رسمی فروشگاه اینترنتی رینگو و کمک‌گرفتن از مشاوران و پشتیبانان متخصص این فروشگاه، خرید خود را نهایی کنید.

سخن آخر

خارج‌شدن صداهای نامتعارف از تایر، می‌تواند موجب نگرانی شما شود و یا خبر از یک مشکل و اتفاق در اتومبیل دهد.

بنابراین آگاهی و شناخت فاکتورهای موثر بر صدای تایر می‌تواند شما را در این مسیر به جهت درست هدایت کند. برای آنکه یک خودروی بی‌نقص، سلامت و با طول عمر بالا داشته باشید، این مقاله رینگو را به‌خاطر بسپارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا