خودرو

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لاستیک خودرو در سرمای پاییز و زمستان

همان قدر که استفاده و رانندگی درست با خودرو مهم است، نگهداری مناسب و خوب از خودرو و قطعات آن هم اهمیت دارد. به‌خصوص اگر قرار باشد از قطعه‌ای مثل لاستیک صحبت کنیم که مراقبت مناسب می‌تواند عمر مفید آن را افزایش دهد. اما چه راهکارهایی برای افزایش طول عمر لاستیک خودرو وجود دارد؟ این راهکارها برای فصل‌های متفاوت مثل پاییز و زمستان چه تغییری می‌کنند؟ آیا کاری هست که مستقیماً روی افزایش عمر تایر اثر داشته باشید یا فقط مراقبت‌های بیشتر کمک‌کننده هستند؟ این مطلب از رینگو قرار است درباره روش‌های مراقبت از طول عمر لاستیک خودرو بگوییم. تا پایان همراه ما بمانید.

اهمیت مراقبت از لاستیک‌های خودرو در فصل‌های سرد

لاستیک‌های تمام وسایل نقلیه به‌شدت تحت تأثیر فصول مختلف قرار می‌گیرند، به‌ویژه وقتی که بیرون از محوطه پارکینگ، انبار و در هوای سرد نگه‌داشته می‌شوند. نگه‌داشتن خودرو و تایر آن در پارکینگ باعث می‌شود میزان خسارت و آسیب‌هایی که در هوای سرد به لاستیک وارد می‌شود، کم شود اما کنترل نخواهد شد. از طرفی، همه افراد امکان استفاده از پارکینگ را ندارند. به همین دلیل مهم است که از روش‌های نگه‌داری مراقبت و افزایش طول عمر لاستیک خودرو اطلاع کسب کنید. ما در ادامه تعدادی از بهترین راهکارهای مؤثر برای افزایش عمر مفید لاستیک را مرور خواهیم کرد:

افزایش طول عمر لاستیک خودرو
افزایش طول عمر لاستیک خودرو در فصل زمستان

فشار و باد لاستیک خودرو را مرتب چک کنید

دمای سرد و یخ‌زدگی هوا باعث می‌شود فشار لاستیک‌های خودرو کاهش پیدا کنید. این اتفاق بسیار خطرناک است زیرا باعث فرسودگی و سایش ناهموار لاستیک‌ها خواهد شد و می‌تواند منجر به آسیب به خودرو و حتی آسیب به جان سرنشینان شود. همچنین هنگامی که سطح تایر ساییدگی و فرسایش یکسان نداشته باشد، احتمال انفجار تایر در زمان رانندگی بسیار بالا است. وقتی در زمان کم باد بودن لاستیک ترمزها را فشار می‌دهید، خودرو ممکن است رفتاری کاملاً غیر قابل پیش‌بینی‌شده از خود نشان دهد که کنترل و مدیریت آن سخت است و باعث تصادف می‌شود.

وقتی دمای ۱۵ درجه کاهش پیدا می‌کند، لاستیک‌‌‌ها تا ده درصد باد خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین بسیار مهم است که فشار و باد لاستیک را در طول زمستان کنترل کنید. اگر متوجه کاهش شدید باد خودرو شدید، دراسرع‌وقت تنظیم باد تایر خودرو را انجام دهید و از رانندگی زیاد با لاستیک‌ها کم باد خودداری کنید.

لاستیک‌های فصلی مناسب استفاده کنید

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که میزان بارندگی، کاهش دما و احتمال یخ‌زدن در منطقه زیاد است، بهترین کار استفاده از لاستیک‌های فصلی و مناسب خودرو است. لاستیک‌های زمستانی دارای الگوی آج عمیق‌‌تر و محکم‌تری هستند که لغزش را کاهش می‌دهند و حتی برخی از آنها هم قطعات فلزی کوچکی دارند که در شرایط نامناسب جاده باعث می‌شوند راننده کنترل بهتری برای راندن خودرو داشته باشد. نکته مهم دیگر درباره لاستیک‌های زمستانی نو لاستیک استفاده شده در آنها است. این تایرها از لاستیک‌هایی ساخته شده‌اند که در دماهای پایین سفت‌‌تر می‌مانند درحالی‌که لاستیک‌های تابستانی یا حتی تمام فصل با گرم‌شدن هوا، نرم‌تر می‌شوند. به‌این‌ترتیب، استفاده از لاستیک‌های زمستانی در ماه‌ها و روزهای سرد سال باعث می‌شود هم عمر لاستیک تابستانی یا فصلی خودرو بیشتر شود و هم یک رانندگی امن و مطمئن در شرایط و جاده‌های لغزنده داشته باشید. خود این موضوع اهمیت بسیار زیادی در رانندگی ایمن و تضمین حفظ سلامت سرنشینان است.

نشانه‌های آسیب‌دیدگی و مشکلات روی تایر را بررسی کنید

چک کردن لاستیک‌ها بعد از هر بار رانندگی طولانی و در هوای سرد و زمستانی بسیار، بسیار مهم است! بله با همین تاکید درباره اهمیت این راهکار با شما صحبت می‌کنیم! اگر بعد از هر بار رانندگی طولانی و در شرایط زمستانی تنها چند دقیقه برای بررسی و کنترل سلامت و آسیب ندیدن لاستیک‌ها زمان بگذارید، می‌توانید از مشکلات بزرگ‌تری که در آینده ممکن است شما را غافل‌گیر کنند جلوگیری کنید. در جاده‌‌های برفی احتمال سنگ‌ریزه، میخ یا هر وسیله کوچکی که بتواند به تایر لاستیک آسیب بزند بسیار زیاد است و درصد پنچری، پارگی و سوراخ شدن سطح لاستیک را بالا می‌برد.

طول عمر لاستیک خودرو
طول عمر لاستیک خودرو

آج لاستیک‌ها را بررسی کنید

برخی از رانندگان از لاستیک‌های فصلی زمستانی یا تابستانی استفاده نمی‌کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید که شرایط محیطی و منطقه به شما اجازه می‌دهد از لاستیک چهارفصل استفاده کنید و لازم نیست ریسک این کار را به جان بخرید، باید آج تایرها را بررسی کنید. بسیار مهم است که قبل از سرد شدن هوا، آج لاستیک‌‌‌های خود را بررسی کنید. اگر این کار را انجام ندهید و با یک تغییر آب‌وهوای غیرمنتظره، مجبور به رانندگی در جاده‌های برفی یا طوفانی باشید، متوجه خواهید شد که لاستیک فرسوده خودرو شما باعث لغزش و سرخوردن ماشین می‌شود. چنین شرایطی ممکن است تماماً کنترل روی خودرو را از دست راننده خارج کند و هم برای شما و هم برای سایر رانندگان و اطرافیان بسیار خطرناک است. بنابراین توصیه می‌کنم در ابتدای هر فصل، از سلامت آج‌ها و فرسودگی بیش از حد آنها مطمئن شوید.

بررسی آج لاستیک ها
بررسی آج لاستیک ها

از لاستیک‌های باکیفیت و برند خوب استفاده کنید

استفاده از یک برند خوب و باکیفیت باعث می‌شود به‌طورکلی تایرهای خودرو شما عمر مفید بیشتری داشته باشند. با یک سال، دو سال استفاده ازرده‌خارج نمی‌‌شوند و می‌توان تا بیشترین حد زمان عمر مفید از آن استفاده کرد. این لاستیک‌ها معمولاً ضمانت دار هستند و در صورت وجود مشکل راحت‌تر می‌توانید از ضمانت آن استفاده کرده مشکلات ایجاد شده را رفع کنید.

لاستیک‌ها را به‌صورت ضرب‌دری تعویض کنید

یکی از راه‌هایی که باعث افزایش طول عمر لاستیک خودرو می‌شود، تعویض ضرب‌دری لاستیک‌ها است. معمولاً لاستیک‌هایی که در جلو خودرو قرار دارند بیشتر در معرض آسیب و ساییدگی هستند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از سایش کامل لاستیک‌های خودرو، هرازگاهی لاستیک‌های جلو را با لاستیک‌های عقب و لاستیک‌های هم محور را به‌صورت ضرب‌دری با یکدیگر تعویض کنید.

لاستیک‌های فصلی را در شرایط خوبی نگه‌داری کنید

اگر از لاستیک تابستانی یا زمستانی استفاده می‌کنید، در طول فصل‌هایی که آنها را از روی خودرو باز می‌کنید، تایر را در موقعیت مناسبی نگه دارید. بعد از پایان فصل سرد، لاستیک‌ها را از خودرو خارج کنید و باد آنها را خالی کنید و در جایی دور از نور مستقیم آفتاب و نفوذ رطوبت نگه دارید.

عمر مفید لاستیک‌های زمستانی به‌خاطر استفاده از مواد نرم‌تری که در ساخت آنها به کار می‌رود، کمتر از لاستیک‌های چهارفصل است. لاستیک‌های زمستانی می‌توانند از ۴۰ هزار تا ۷۰ هزار کیلومتر استفاده شوند. این عدد در لاستیک‌های چهارفصل بیشتر است و عمر طولانی‌تری دارند. اگر در بررسی‌های مربوط به تایر خودرو در سرمای پاییز و زمستان متوجه شدید که عمق sipe لاستیک به کمتر از ۲.۵ میلیمتر رسیده است، باید برای خرید یک لاستیک جدید آماده شوید.

باد نیتروژن برای تایرها در فصل زمستان استفاده کنید

بزرگ‌تر بودن اتم نیتروژن باعث شده خروج و نشتی آن نسبت به اکسیژن یک چهار باشد. همین موضوع می‌تواند دلیل مناسبی برای استفاده از باد نیتروژن در زمستان باشد. زیرا لاستیک‌ها دیرتر کم باد می‌شوند و می‌توانند مدت‌زمان بیشتری باد را در لاستیک نگه دارد. اما نکته‌ای که در مورداستفاده از باد نیتروژن وجود دارد مربوط به عدم دسترسی آسان و قیمت بالای آن است. همین ویژگی‌ها ممکن است باعث شود تا همه افراد نتوانند به نیتروژن دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند. نکته مهم دیگر درباره باد نیتروژن که باید به آن اشاره کنیم اندازه‌گیری دقیق آن است. باید فشار باد داخل لاستیک همیشه متناسب با اندازه لاستیک باشد و برقرار کردن این تناسب کار دشواری است که باعث می‌شود برخی رانندگان درباره آن به مشکل بر بخورند.

دو نکته دیگر که کمک می‌کنند رانندگی کم‌خطر‌تری در سرمای پاییز و زمستان داشته باشید این دو مورد است:

  • هنگام برفی بودن هوا از دنده دو استفاده کنید تا احتمال چرخش لاستیک پایین کم شود.
  • هنگام رانندگی به‌آرامی ترمز بگیرید تا چرخ‌ها قفل نشود و قبل از فشار آوردن به پدال، آن را آزاد کنید.

جمع‌بندی

درباره راهکارهای افزایش طول عمر لاستیک خودرو صحبت کردیم، سعی کردیم بهترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی که می‌توانند برای این کار نتیجه‌بخش باشند را معرفی کنیم. اما واقعیت این است که هرچقدر هم این اقدامات را انجام دهید و به تک‌تک این راه‌حل‌ها پایبند بمانید، خطر تصادف و مشکلات رانندگی در فصل زمستان حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت. درواقع این اقدامات و راهکارها عاملی است که بتوانید میزان خطر را کم کنید و تا جایی که امکان دارد، از مواجه شدن با اتفاق‌های غیرمنتظره حین رانندگی غافلگیر نشوید.

اگر دنبال یک لاستیک خوب و باکیفیت هستید که بتوانید از برندی مناسب و حرفه‌ای تهیه و استفاده کنید، رینگو پیشنهادهای جذابی برای شما دارد. در فروشگاه اینترنتی رینگو هم می‌توانید لاستیک‌های باکیفیت و خوب را از برندهای داخلی و برندهای خارجی استفاده کنید. علاوه بر این، حذف واسطه‌های مختلف موجود در بازار که باعث می‌شوند محصول و قطعه در بازار با افزایش قیمت چندین برابری به دست مشتری برسد، باعث شده تا رینگو قیمت‌های مناسب و به‌صرفه‌تری در فروشگاه خود برای مشتریان داشته باشد. همین حالا وارد فروشگاه رینگو شوید و تایر یا قطعه موردنظر خود را در این سایت جست‌وجو و بررسی کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا