خودرو

۱۷ عادت بد رانندگی که باید کنار بگذارید

تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که در جاده از طرز رانندگی شخصی هراس داشته باشید؟ از خود بپرسید اصلاً سالم به مقصد می‌رسم یا نه؟ عادت‌های بد رانندگی در اکثر راننده‌ها دیده می‌شود بعضی کمتر و بعضی خیلی بیشتر.

رانندگی از فعالیت‌های روتین خیلی از افراد است. دانستن آداب و اصول مهم رانندگی می‌تواند تا حد زیادی باعث ایجاد آسایش در شما و دیگر ماشین‌ها و عابران شود. تصور کنید همه راننده‌ها نکات مهم رانندگی را می‌دانند، تردد در آن شهر خصوصاً برای عابران پیاده چقدر ایمن‌تر می‌شود؟

در این بخش از مجله رینگو عادت‌های بد رانندگی را مطرح می‌کنیم که برای هر راننده‌ای کاربردی است و از بروز حوادث به طور چشمگیری می‌کاهد.

نبستن کمربند ایمنی

از این‌که وقتی در معرض دید دوربین‌ها و پلیس‌های راهنمایی رانندگی قرار بگیرید و سپس کمربند ببندید جدا خودداری کنید. بستن کمربند از این‌که شما در لحظه تصادف صدمات غیر قابل جبرانی ببینید بسیار جلوگیری می‌کند. سعی کنید استفاده از کمربند برای خودتان و دیگر سرنشینان را یک عادت همیشگی و حتی اجبار قرار دهید.

استفاده از گوشی همراه در حین رانندگی

اولین عادت بد رانندگی همین است. این را در نظر داشته باشید که یکی از علت‌های رایج تصادف استفاده از گوشی همراه است. پیام و تماس‌ها هرچه قدر هم مهم باشند واقعیت این است که شخص آن طرف خط می‌تواند دقایقی بیشتر صبر کند تا شما یک مکان مناسب برای توقف پیدا کنید. حفظ سلامتی خودتان و دیگران بسیار مهم‌تر از عجله در پاسخ‌گویی است.

در هنگام رانندگی از هدفون استفاده نکنید

استفاده از هدفون خطرآفرین است. هدفون در گوش شما باعث می‌شود صداهای مهم اطراف مثل بوق ماشین یا آژیرهای اضطراری خودروها را نشنوید.

ترمزگیری مدام در سراشیبی

حتماً شما هم متوجه شده‌اید که بعضی از راننده‌ها در سراشیبی به خاطره این‌که بتوانند سریع‌تر ترمز کنند پای خود را دائماً روی پدال ترمز قرار می‌دهند. گرچه امکان ترمزگیری به‌موقع را فراهم می‌کند، اما واقعیت این است که این عمل باعث آسیب جدی به لنت، دیسک و ترمزها می‌شود و در دسته عادت‌های بد رانندگی قرار دارد. اگر شما در سراشیبی قرار گرفتید بهترین کار برای کنترل راحت ماشین قراردادن دنده روی حالت سنگین یا دنده کمتر است. در این حالت ممکن است پیشرانه ماشین صدای زیادی تولید کند، اما این صدا دلیلی برای نگرانی نیست.

قبل از گرم‌شدن پیشرانه دور موتور را بالا نبرید

در زمان روشن‌کردن ماشین حتماً اجازه دهید قبل از حرکت ماشین حدود یک تا دو دقیقه روشن باشد. رعایت این نکته باعث می‌شود چرخه روغن‌کاری به‌خوبی انجام شود. اما دقت کنید در طول این زمان فشار روی پدال گاز وارد نکنید. در فصول سرد سال بیشتر از هر زمان دیگری رعایت این نکته لازم است.

استفاده‌نکردن از ترمز دستی

سعی کنید عادت استفاده‌نکردن از ترمز دستی را کنار بگذارید. استفاده از ترمز دستی در مواقعی که پارک می‌کنید یک موضوع مهم است که باعث می‌شود خصوصاً در سطوح شیب‌دار فشاری روی گیر بوکس ماشین وارد نشود.

صداهای غیرعادی ماشین یک هشداردهنده است

شاید بی‌معنی به نظر برسد اما واقعیت این است که صداهای غیرطبیعی ماشین یعنی مشکل در یک قطعه و نیاز ماشین به بررسی و رسیدگی توسط یک متخصص. اهمیت ندادن به این صداها احتمال این‌که ماشین شما را در یک روز مهم در شرایط نامطلوب قرار دهد بالا می‌برد. پس این عادت بد رانندگی را زودتر حذف کنید!

قراردادن دست روی دنده

بعضی از راننده‌ها کنترل فرمان را با یک‌ دست انجام داده و دست دیگر را ناخودآگاه روی دنده قرار می‌دهند. این عادت بد غیر از این‌که باعث می‌شود کنترل ماشین سخت شود، ممکن است فشار دست به سیستم گیربکس و دنده آسیب وارد کند و باعث خرابی در سیستم‌های هماهنگ‌کننده شود.

تغییر مسیر بدون علامت و چراغ راهنما

لطفاً هنگامی‌که می‌خواهید از دوربرگردان یا تغییر لاین استفاده کنید احتیاط کنید. استفاده از چراغ راهنما از خیلی از حوادث و تصادفات رانندگی جلوگیری کرده و باعث می‌شود راننده ماشین پشتی سرعت خود را بهتر تنظیم کند. در ترافیک سنگین استفاده از راهنما ضروری است. بدون استفاده از آن راننده‌های دیگر از قصد شما برای تغییر مسیر بی‌خبر هستند و این باعث تصادف می‌شود. همچنین از این‌که در مسیرهای خلوت از راهنما استفاده نکنید نیز خودداری کنید و اجازه دهید چراغ راهنما به یک عادت خوب در شما تبدیل شود.

افزایش سرعت غیرمجاز

سرعت غیرمجاز را حتی در جاده‌ها و خیابان‌های خلوت از آن عادت‌های بد رانندگی است که باید کنار بگذارید. این موضوع را در نظر داشته باشید که امکان دارد در همان لحظه که پدال گاز را فشار داده تا از خلوت بودن خیابان‌ها استفاده کنید و از زودتر به مقصد برسید، یک عابر، یک کودک و یا یک ماشین دیگر با سرعت بالا سر راه شما بیاید و اتفاقی غیرقابل‌جبران را رقم بزند. سرعت مطمئن و ایمن حتی اگر باعث شود دقایقی دیرتر به مقصد برسید خیلی ارزشمندتر از حوادث ناگوار برای شما و دیگران است.

افزایش سرعت غیر مجاز
افزایش سرعت غیر مجاز

پارک کردن در مکان‌های غیرقانونی

از پارک دوبل دوری کنید. این عمل باعث می‌شود خیابان‌ها باریک‌تر شده و کنترل ماشین برای دیگران سخت شود و حتی به ماشین شما آسیب وارد شود. استفاده از پارکینگ‌های اختصاصی که در مکان‌های شلوغ فراهم‌شده نیز یک عادت خوب است. لطفاً به تابلوهای پارک ممنوع دقت کنید و از پارک کردن جلوی مسیرهای مخصوص عبور معلولان جداً خودداری کنید.

افزایش سرعت با مشاهده چراغ زرد راهنمایی

این مورد از عادت بد رانندگی فقط روی شما تاثیر نمی‌گذارد. این‌که معنی رنگ هر چراغ را بدانیم جزء اولویت‌های دریافت گواهینامه و حتی اولین آموزش‌ها برای هر کودک است. چراغ زرد به معنی توقف کامل پشت خط در تقاطع‌های شهری است و اگر در تقاطع قرار داشتید می‌توانید از آن خارج شوید. رعایت این نکته یکی از راه‌های تضمین سلامتی شما و دیگران است.

روشن نکردن چراغ‌های خودرو

استفاده از چراغ‌ها در شب یک موضوع طبیعی است، اما نکته مهم‌تر این است که در هوای بارانی و ابری نیز این را حتماً رعایت کنید. در هوای بارانی دید ماشین‌ها و عابران کم می‌شود. روشن‌کردن چراغ با نور پائین هم به شما دید بهتری می‌دهد هم به دیگران که متوجه حضور ماشین بشوند.

ترمزگیری پی‌درپی

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که فاصله ماشین خود با دیگر ماشین‌ها را به حد ایمن و مطمئن نگه دارید. درصورتی‌که عادت دارید به ماشین‌های دیگران نزدیک شوید نیاز دارید که مدام ترمز بگیرید و احتمال خرابی لنت و ترمز در ماشین شما و بروز تصادفات بیشتر از دیگران خواهد بود.

حمل بار اضافی

فضای صندوق عقب در هنگام خرید، سفر و یا حتی تجهیزات اصلی ماشین مثل لاستیک کاملاً کاربردی و مفید است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که وسایل اضافه در میزان مصرف سوخت تأثیر چشمگیری دارد.

خالی گذاشتن بخش زیادی از مخزن سوخت

از این‌که باک را به مقدار کافی پر نکرده و یا وقتی کاملاً خالی شد آن را پر کنید جدا خودداری کنید.

استفاده نادرست از کلاچ

روش‌ها و عادت‌های اشتباه استفاده از کلاچ مثل این موارد است:

  • زمان تعویض دنده فشردن و رهاکردن پدال کلاچ را طولانی نکنید. هرچه زمان کوتاه‌تر باشد عمر کلاچ بیشتر است.
  • تعویض دنده بدون فشردن کلاچ نیز به طور واضح از بدترین عادت‌هایی است که آسیب شدیدی به کلاچ وارد می‌کند.
  • به‌هیچ‌عنوان از کلاچ برای توقف ماشین در سربالایی استفاده نکنید این عادت خطرناک باعث سوختن کلاچ می‌شود.

جمع‌بندی

شما کدامیک از این عادت‌های بد رانندگی را دارید؟ به‌نظر می‌رسد برای اینکه حرفه‌ای و ایمن‌تر رانندگی کنید، باید آنها را کنار بگذارید. یکی دیگر از نکات مهم همان بررسی و چک کردن سلامت ماشین در دوره‌های زمانی خاص است. اگر پس از بررسی به تایرهای جدید نیاز پیدا کردید، فروشگاه اینترنتی رینگو کنار شما است.

کافی است محصول موردنظرتان را از سایت انتخاب کنید. اگر هم سوالاتی در این زمینه دارید یا نیازمند راهنمایی بیشتر هستید، با مشاوران ما تماس بگیرید تا به‌صورت کاملا رایگان در مسیر انتخاب درست همراه شما باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا