مشخصات فنی خودرو

صدای سیال فرمان برقی: چه چیزی باعث آن می شود و چگونه آن را برطرف کنیم

صداهای بلند و غیرمعمول برخی از اولین نشانه های مشکل در بسیاری از سیستم های خودروی شما هستند. این شامل سیستم فرمان برقی و مایع هیدرولیکی است که برای عملکرد به آن متکی است. اما چه چیزی باعث این صداها می شود و چگونه می توانید آنها را برطرف کنید؟

صداهای سیال فرمان برق، مانند جیغ، ساییدن، و سایر صداها، معمولاً با مایع داخل آن ارتباط دارند. ممکن است به دلیل کمبود مایعات یا آلودگی باشد. دلایل دیگر هوای حبس شده در سیستم و خرابی پمپ است.

این راهنما هر یک از علل احتمالی و راه حل های هر یک از آن علل ریشه ای را توضیح می دهد.

مایع فرمان برقی چگونه کار می کند؟

بهترین راه برای عیب یابی هر گونه صدای مایع فرمان برقی این است که ابتدا بفهمید چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند.

سیال فرمان فرمان نوعی سیال هیدرولیک است که نیرو را از قسمتی از سیستم فرمان برق منتقل می کند.

به طور خاص، مایع قدرتی را که برای چرخاندن فرمان استفاده می‌کنید به چرخ‌های جلوی خودرو منتقل می‌کند.

این سیستم همچنین شامل یک پمپ فرمان برقی است که مایع را حتی بیشتر تحت فشار قرار می دهد و قدرتی را که برای چرخاندن فرمان استفاده می کنید، افزایش می دهد.

به عبارت دیگر، به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اعمال نیروی زیادی به فرمان، چرخ‌های جلوی خودرو خود را بچرخانید.

در حین رانندگی از دست زدن به فرمان کمتر احساس خستگی خواهید کرد، به خصوص اگر برای مدت طولانی در مسافت های طولانی حرکت کنید.

علاوه بر انتقال نیرو همانطور که در بالا توضیح داده شد، مایع فرمان برقی با روانکاری و جلوگیری از خوردگی و گرمای بیش از حد، از قطعات متحرک سیستم فرمان محافظت می کند.

سیستم فرمان برقی در وسیله نقلیه شما به شدت به آن مایع متکی است. هر گونه مشکل با آن مایع باعث ایجاد مشکل برای سیستم فرمان برق و ایجاد صداهای بلند/غیر معمول می شود.

چرا ماشین من صدای مایع فرمان فرمان می دهد؟

هنگامی که سیستم فرمان برقی شما به اندازه کافی مایع تمیز دارد، اصلاً نباید سر و صدا داشته باشد. هنگامی که مشکلی در مایع، پمپ یا کل سیستم وجود دارد، صداهایی مانند ناله و جیغ ایجاد می شود.

علل احتمالی صداهای سیال فرمان فرمان و نحوه رفع آنها

  1. مایعات کم

اولین و رایج ترین دلیل برای سر و صدای سیستم فرمان برقی شما کمبود مایع است.

به یاد داشته باشید که این یک سیال هیدرولیکی است که با فشرده شدن از یک نقطه به نقطه دیگر نیرو را منتقل می کند. سیستم نمی تواند به درستی کار کند وقتی که مایع فرمان برق کافی برای کار وجود ندارد.

وقتی مایع کافی وجود نداشته باشد، فضای باقیمانده با هوایی پر می شود که به همان صورت فشرده نمی شود. در نتیجه، صدای جیغ و صداهای دیگری که مستقیماً از پمپ فرمان برق می آید، وجود خواهد داشت.

کمبود مایعات می تواند به دو دلیل باشد. اولاً، در آخرین باری که پر شد، مایع تازه به اندازه کافی ریخته نشد. ثانیاً، ممکن است نشت مایع فرمان برقی وجود داشته باشد که باعث شود این سطوح بدون توجه به مقداری که در آن ریخته اید به تدریج کاهش یابد.

نحوه رفع آن: می توانید این مشکل را با پر کردن مخزن سیستم با مایع تازه کافی برطرف کنید. در عین حال، باید کل سیستم را نیز بررسی کنید تا در هیچ کجا نشت نداشته باشید.

اگر نشتی وجود دارد، ابتدا باید آن مشکل را حل کنید. در غیر این صورت، هر مایع تازه ای که در مخزن می ریزید به بیرون از سیستم نشت می کند.

از ما بخرید
  1. هوای به دام افتاده

حتی با وجود مایع کافی در سیستم فرمان برقی، جیب های هوا همچنان می توانند در داخل آن گیر کنند. این همچنین باعث ایجاد سر و صدا می شود زیرا پمپ برای فشرده سازی صحیح سیال تلاش می کند.

اولین راهی که هوا در سیستم به دام می افتد به دلیل ترک یا نشت در شیلنگ های سیستم یا مخزنی است که مایع را ذخیره می کند.

متأسفانه، به دلیل خطای انسانی نیز ممکن است همین اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، هنگام تعمیر سیستم فرمان برقی و اجزای آن ممکن است اشتباهاتی رخ دهد که باعث می شود هوا در داخل محبوس شود.

نحوه رفع آن: راه حل این مشکل خشک کردن کل سیستم فرمان برقی است. این بدان معنی است که شما باید تمام مایعات را از داخل سیستم تخلیه کنید و فرمان را به پهلو بچرخانید.

انجام این کار به رفع هر گونه حباب هوای محبوس شده در داخل سیستم کمک می کند. هنگامی که این کار به درستی انجام شد، می توانید سیستم را با مایع تازه پر کنید و همانطور که باید کار می کند.

  1. پمپ فرسوده

پمپ فرمان به وضوح قلب کل سیستم است. هنگام چرخاندن فرمان، مایع هیدرولیک را تحت فشار قرار می دهد تا قدرت شما را افزایش دهد. به لطف آن، بازوهای شما از رانندگی طولانی مدت و چرخاندن مکرر چرخ خسته نمی شوند.

متأسفانه پمپ و اجزای داخلی آن با گذشت زمان ممکن است فرسوده شوند. یک پمپ فرسوده می تواند باعث ایجاد صداهای بلندی شود که می شنوید.

در این مورد، صداها به خودی خود از مایع فرمان برقی نیست. در عوض، آنها از پمپی می آیند که با آن مایع کار می کند.

چگونه آن را تعمیر کنید: با پمپ فرمان فرسوده کاری نمی توانید انجام دهید جز اینکه آن را با واحد کارکرده دیگری، اعم از نو یا دست دوم، مانند پمپ فرمان Cherokee 2015 جایگزین کنید. انجام این کار باعث می شود که سیستم بدون ایجاد صدای بلند و غیرعادی به درستی کار کند.

اگر در مورد تعویض خودتان مطمئن نیستید، بهتر است به یک تکنسین مجرب اجازه دهید این کار را برای شما انجام دهد.

به این ترتیب، احتمال کمتری برای اشتباهاتی مانند گیر افتادن هوا در سیستم در طول تعمیر وجود دارد.

  1. مایع آلوده

در نهایت، صدای مایع فرمان برقی که می شنوید می تواند ناشی از مایع آلوده باشد.

این مایع می تواند به دلایل مختلفی کثیف شود، به خصوص اگر مدت زیادی است که آن را عوض نکرده باشید. به طور متوسط ​​پس از هر 5000 کیلومتر رانندگی باید آن را تعویض کنید.

علاوه بر این، سیال همچنین می تواند به دلیل نشت رطوبت خارجی به داخل یا خراب شدن و خرابی قطعات داخلی پمپ آلوده شود.

شیلنگ های فرسوده همچنین می توانند مایع فرمان برقی را که در آنها جریان دارد آلوده کند.

نحوه رفع آن: راه حلی که برای مایع فرمان برقی آلوده وجود دارد، مشابه روشی است که برای مقابله با هوای به دام افتاده است.

ابتدا باید تمام مایعات داخل سیستم را تخلیه کرده و آن را بشویید تا بقایای انباشته شده از بین برود.

هنگامی که مطمئن شدید سیستم تمیز است، مایع تازه را در مخزن بریزید.

نتیجه گیری

به طور کلی، شما در اینجا دیده اید که دلایل مختلفی پشت صدای مایع فرمان برقی که در ماشین خود می شنوید وجود دارد. ممکن است کمبود مایع در سیستم وجود داشته باشد یا آنچه داخل آن است آلوده شده باشد.

علاوه بر این، صدا همچنین می تواند به دلیل خرابی پمپ سیال فرمان یا هوای محبوس شده در گردش در داخل سیستم باشد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا