مشخصات فنی خودرو

مکان یابی و تعمیر فیوزهای سوخته در خودرو

فیوزهای خودرو قهرمانان گمنام در سیستم الکتریکی خودروی شما هستند. هر یک از مدارهای خودروی شما را با قربانی کردن خود در هنگام خطای الکتریکی محافظت می کند و قطعات الکتریکی را ایمن نگه می دارد. هر زمان که فیوز منفجر یا سوخت، باید فورا آن را تعویض کنید.

همه فیوزها در داخل جعبه فیوز اصلی خودروی شما قرار دارند، جایی که نموداری را برای کمک به شناسایی سریع هر فیوز پیدا خواهید کرد. فیوزی را که فکر می کنید منفجر شده است بردارید و بررسی کنید. اگر فیوز سوخته یا ذوب شده است، و المنت سیم داخل آن شکسته است، به این معنی است که منفجر شده و باید تعویض شود.

اگر بدانید فیوزها ارزان هستند و به راحتی قابل تعویض هستند. با این راهنما، با مکان یابی و تعمیر فیوزهای سوخته در وسیله نقلیه خود آشنا خواهید شد. با مجله رینگو همراه باشید .

هدف فیوز خودرو چیست؟

در ابتدا، بیایید یک جمع بندی سریع در مورد هدف فیوز خودرو انجام دهیم. فیوزها برای ایمن نگه داشتن خودروی شما حیاتی هستند. آن‌ها کوچک هستند، به راحتی فراموش می شوند، و در جعبه فیوز پنهان می شوند، که به شما دلیل بیشتری برای یادگیری آن‌ها می دهد.

هدف فیوز خودرو چیست؟
هدف فیوز خودرو چیست؟

درست مانند فیوزهای الکتریکی که در اطراف خانه خود دارید، فیوزهای موجود در ماشین شما از سیستم الکتریکی محافظت می کنند. به طور خاص، هر مدار الکتریکی توسط یک فیوز محافظت می شود، و به همین دلیل است که وسیله نقلیه شما بسیاری از آنها را به طور همزمان دارد.

این وسایل حفاظتی زمانی که ولتاژ بیش از حد از مدار عبور می کند خود را از بین می برند. یک فیوز منفجر می شود تا جریان الکتریسیته را متوقف کند و از آسیب به هر قطعه ای که از آن مدار برق می گیرد جلوگیری کند.

به عبارت دیگر، پیدا کردن یک فیوز ماشین سوخته به این معنی است که یک خطای الکتریکی (احتمالاً افزایش ولتاژ) وجود داشته است، و فیوز هدف خود را برای محافظت از مدار آسیب دیده انجام داده است.

بنابراین، جدای از تعویض فیوز با فیوز جدید، باید وسیله نقلیه خود را برای علت اصلی آن خطای الکتریکی نیز عیب یابی کنید. در غیر این صورت دوباره همان مشکل برای فیوز جایگزینی که در آن قرار داده اید پیش می آید.

چرا فیوز ماشین منفجر می شود؟

فیوز برای محافظت از مدار الکتریکی منفجر می شود، اما چه چیزی باعث آن می شود؟

اولاً، اگر فیوز به درستی نصب نشده باشد، ممکن است منفجر شود. به عنوان مثال، ممکن است فیوزی با آمپراژ بالاتر از فیوز قبلی نصب کرده باشید. این می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که باعث می شود فیوز جدید منفجر شود.

علاوه بر این، اتصال کوتاه شایع ترین دلیل سوختن فیوز در خودرو است. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک اتصال ضعیف بین دو هادی وجود داشته باشد که باعث بارگذاری بیش از حد مدار الکتریکی می‌شود.

چرا فیوز ماشین منفجر می شود؟
چرا فیوز ماشین منفجر می شود؟

اتصال کوتاه در اتومبیل ها معمولاً به دلایل زیر اتفاق می افتد:

سیم کشی فرسوده: همه خودروهای مدرن دارای سیم های فوق العاده بلندی هستند که مانند رگ های بدن انسان از خودرو عبور می کنند. عایق روی آن سیم ها می تواند پس از سال ها از بین برود. سیم‌های در معرض دید می‌توانند با فریم فلزی خودرو تماس بگیرند و باعث اتصال کوتاه شوند که فیوزها را منفجر می‌کند.

خرابی قطعه: اتصال کوتاه همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که اجزای الکتریکی شما خراب شوند. به عنوان مثال، یک مشکل الکتریکی در رادیو ماشین شما می تواند مدار آن را بیش از حد بارگذاری کند و فیوز آن را منفجر کند.

هادی در معرض: سیم کشی یا سایر موادی که الکتریسیته را هدایت می کنند، در صورت قرار گرفتن در معرض آب باران یا نشت مایعات خودرو، دچار اتصال کوتاه می شوند.

باز هم، فیوزها اجزای فداکاری هستند که عمداً برای محافظت از خودرو و سرنشینان آن وجود دارند.

چگونه یک فیوز سوخته را پیدا کنید؟

لازم نیست در سرتاسر ماشین خود به دنبال فیوز سوخته بگردید زیرا تمام فیوزها در جعبه فیوز اصلی نگهداری می شوند.

مرحله 1: به دنبال لوازم جانبی یا قطعات نادرست باشید

ابتدا به داخل وسیله نقلیه خود نگاه کنید تا هر قطعه الکتریکی را که به درستی کار نمی کند پیدا کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که یک قطعه خراب می شود، اما یکی از آنها سوختن فیوز است.

مرحله 2: جعبه فیوز اصلی را جستجو کنید

سپس، باید جعبه فیوز اصلی خودروی خود را پیدا کنید. معمولاً جایی زیر داشبورد یا داخل محفظه موتور است. برای یافتن آن جعبه می توانید به دفترچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید.

همچنین یک نمودار در داخل جعبه فیوز پیدا خواهید کرد که به شما کمک می کند هر فیوز را شناسایی کنید. موردی را پیدا کنید که مربوط به جزء یا لوازم جانبی معیوب است که قبلاً شناسایی کرده اید.

مرحله 3: فیوز را بردارید و بررسی کنید

اگر می‌خواهید چگونه فیوز ماشین را بردارید، این کار ساده است. شما فقط باید آن را مستقیماً بیرون بکشید. می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، اگرچه بهتر است با انبردست یا کش‌کش‌هایی که برای استفاده با فیوز طراحی شده‌اند، انجام دهید.

سپس فیوز را از نزدیک بررسی کنید. فیوز سوخته دارای یک عنصر سیم سوخته یا ذوب شده در داخل آن است، به این معنی که دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که بیش از یک فیوز می تواند به طور همزمان منفجر شود. بنابراین، ارزش آن را دارد که برخی از فیوزهای دیگر را در حالی که در جعبه فیوز اصلی هستید، بررسی کنید.

آیا می توانید فیوز سوخته را تعمیر کنید؟

فیوزهای برق یکبار مصرف هستند. به عبارت دیگر، آنها قابل تعمیر یا تعمیر نیستند، اما می توانید آنها را تعویض کنید.

بخش آسان این است که فیوز را داخل آن قرار دهید، زیرا فقط باید آن را به همان روش قدیمی به داخل نگهدارنده فشار دهید.

با این حال، بخش چالش برانگیزتر شناسایی فیوز مناسب برای استفاده است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک جایگزین مشابه با سطح آمپر یکسان خریداری کنید تا از هر گونه مشکلی جلوگیری کنید.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا