آموزشی

عوامل مؤثر در قیمت لاستیک خودرو

تایر مثل خرید هر محصول دیگری در بازارهای ایرانی و خارج با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. قیمت‌هایی که ممکن است عوامل زیادی روی عدد نهایی آن تأثیرگذار باشند. لاستیک ماشینی چیزی نیست که فقط یک‌بار آن را بخرید و در طول زمان استفاده از خودرو، نیازی به نو کردن یا تعویض آن پیدا نکنید. حتی اگر در بهترین حالت هم از آن مراقبت کنید و یک رانندگی بدون خطر و ایمن داشته باشید، بعد از سه تا ۵ سال عمر مفید تایر سر می‌رسد و رانندگی با تایری که فرسوده شده، کاری بسیار خطرساز است. به همین دلیل است که قیمت لاستیک و عوامل مؤثر روی افزایش و کاهش آن بسیار مهم است. این مطلب از رینگو قرار است همراه هم درباره عوامل مؤثر در قیمت لاستیک خودرو صحبت کنیم و این عوامل تأثیرگذار را نام ببریم. اگر شما هم دنبال خرید یک لاستیک نو هستید و می‌خواهید از قیمت‌های بازار آگاه شوید، این مطلب برای شماست:

لاستیک و اهمیت کیفیت آن

تقریباً هیچ‌کس نیست که نداند اهمیت یک لاستیک خوب و باکیفیت در خودرو چقدر زیاد است. هر چه تایر خودرو شما باکیفیت‌تر، ایمنی بالاتر و سواری نرم‌تری داشته باشد، تجربه رانندگی بهتری با خودرو دارید. همین توضیحات و ویژگی‌ها باعث می‌شود تا تعویض دوره‌ای آن هم مهم باشد. اینکه همیشه از یک تایر مناسب، باکیفیت و نرم استفاده کنید، می‌تواند نقش مهمی برای جلوگیری و کاهش وقوع اتفاق‌ها و تصادف‌های پیش‌بینی نشده باشد. همان‌طور که در شروع بحث هم گفتیم، علاوه بر همه اینها، قیمت تایر و عواملی که این قیمت را مشخص می‌کنند هم مهم هستند. بیایید در ادامه نگاهی به تک‌تک این عوامل داشته باشیم و از میزان تأثیر آنها روی قیمت لاستیک خودرو صحبت کنیم:


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک برای پراید کدام است؟


کارخانه و برند تولیدکننده لاستیک

نام برند و کارخانه تولیدکننده محصول به‌خودی‌خود نقش بسیار زیادی روی قیمت نهایی محصول دارد. لاستیک‌هایی که در بازار خودرو ایران وجود دارند در دو دسته‌بندی برند ایرانی و خارجی تقسیم‌بندی می‌شوند. بعضی از برندهای موجود در هر دو این دسته‌ها، به‌خاطر کیفیت و مرغوبیت بالا، معروف و شناخته‌شده‌اند و مصرف‌کنندگان استقبال بیشتری برای خرید و استفاده از آنها دارند. به همین خاطر، این برندها به‌واسطه کیفیت و تقاضا زیاد قیمت گران‌تری هم خواهند داشت.

البته این نکته را هم به یاد داشته باشید که خرید از برندهای معتبر چه تولید داخل و چه تولید خارج، بیشتر از هر چیزی وابسته به خودرو و بودجه شماست. اگر می‌توانید بودجه بیشتری برای خودرو کنار بگذارید، احتمالاً بهترین پیشنهاد این است که محصول موردنظر خود را از برندهای شناخته‌شده و درجه یک خارجی انتخاب کنید. اگر بودجه محدودتری دارید و ترجیح می‌دهید برندهای داخلی انتخاب شما باشد، بازهم گزینه‌های محبوب و مرغوبی وجود دارند که ارزش خرید آنها بالاست. برای مثال بهترین لاستیک ایرانی برای سمند گزینه‌هایی مثل برند بارز یا کویر تایر است. برندهایی که هم قیمت مناسب‌تری دارند و هم کیفیت آنها می‌تواند برابر با برندهای خارجی باشد.

فرمان‌پذیری خودرو

یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت لاستیک خودرو سواری نرمی و فرمان‌پذیری بیشتر آن است. لاستیک‌هایی که فرمان‌پذیری بیشتری دارند، قاعدتاً از کیفیت بهتر و مواد اولیه مرغوب‌تری ساخته شده‌اند. درنتیجه هر چه سواری لاستیک نرم‌تر باشد، قیمت آن هم بیشتر است.

هر دو برندهای خارجی و برندهای داخلی بین محصولات تولیدی خود گزینه‌هایی دارند که هم سواری نرم می‌دهند و هم سواری خشک‌تری نسبت به دیگر محصولات دارند و قیمت آنها هم کمتر است. بسته به نیاز شما و بودجه‌ای که در نظر دارید می‌توانید از بین این گزینه‌ها خرید کنید. بعضی از برندها هم وجود دارند که همه محصولات آنها با یک سواری نرم و فرمان‌پذیر ساخته شده است و می‌توان آنها را به‌عنوان برندهای خارجی و گران‌قیمت‌تر شناخت.

نوع و آج رویه لاستیک

ضخامت و طرح آج روی لاستیک از دیگر عواملی است که می‌تواند قیمت نهایی تایر را تحت تأثیر قرار دارد اما به چه شکل؟! لاستیک‌ها سه نوع معروف و کاربردی دارند که شامل لاستیک چهارفصل، لاستیک زمستانی و لاستیک تابستانی است. آج روی هر سه این لاستیک‌ها به شکل متفاوتی از دو مدل دیگر ساخته می‌شود. معمولاً باتوجه‌به چسبندگی لاستیک و استفاده‌ای که در فصل‌ها و شرایط مختلف سال دارد، شکل آج تغییر می‌کند و متناسب با شرایط تولید و عرضه خواهد شد. همچنین، آج و چسبندگی لاستیک روی مصرف سوخت اتومبیل هم مؤثر است. هر دو این موارد باعث می‌شود روی تعیین قیمت آخر تایر اثرگذار باشند.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ها برای پژو 206 کدام است؟


سایز تایر

اگر قصد خرید یک لاستیک جدید را دارید، باید تایر انتخابی متناسب با اندازه و ابعاد جای چرخ خودرو شما باشد. تایرها با اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و تلاش می‌شود تا سایز و مشخصات آنها متناسب با نوع خودرویی باشد که برای آن ساخته شده است. هرچه سایز تایر تغییر کند و نیاز به استفاده از محصولات بزرگ‌تری باشد، هزینه خرید آن هم بیشتر می‌شود.

خرید لاستیک سایز مناسب خودرو بسیار مهم است. اگر به بهانه اینکه می‌‌خواهید هزینه کمتری برای خرید تایر بدهید، لاستیک سایز کوچک‌تر تهیه کنید، مطمئناً آسیب‌ها و مشکلاتی که این انتخاب نامتناسب برای خودرو به وجود خواهد آورد، بیشتر از هزینه‌ای است که برای خرید یک لاستیک مناسب باید پرداخت می‌کردید. برای مثال اگر قصد دارید بهترین لاستیک ژاپنی برای سمند را بخرید، برند فالکن یکی از کارخانه‌های شناخته‌شده‌ای است که محصولات با کیفیت و اندازه مناسب برای خودروهایی مثل سمند تولید می‌کند.

تغییرات بازار و قیمت تمام شده مواد اولیه

آخرین موردی که نقش بسیار مهمی روی قیمت دارد و جزئی از عوامل مؤثر در قیمت لاستیک خودرو است، تغییرات بازار و قیمت تمام شده مواد اولیه است. اگر قیمت مواد اولیه‌ای که برای ساخت تایر استفاده می‌شود افزایش پیدا کند یا تحت تأثیر بازارهای خارجی و رشد نرخ ارز، قیمت آنها افزایش داشته باشد، طبیعتاً روی قیمت تمام‌شده لاستیک خودرو هم مؤثر خواهد بود و قیمت نهایی افزایش یا کاهش چشم‌گیری را تجربه خواهد کرد.

کلام آخر

درباره مهم‌ترین عوامل مؤثر در قیمت لاستیک خودرو صحبت کردیم و از پنج عامل مهم گفتیم. بهتر است قبل از خرید، گزینه‌های مختلفی که برای خودرو شما کاربرد دارند را بررسی کنید. قیمت‌ها را مقایسه کنید و در آخر، بهترین برند و قیمتی که می‌تواند برای نصب روی خودرو شما گزینه مناسب و کاربردی باشد را بخرید. البته این کار کمی زمان‌بر خواهد بود اگر قصد داشته باشید به فروشگاه‌های حضوری مراجعه کنید اما ما برای شما پیشنهاد بهتری داریم.

می‌توانید سری به فروشگاه رینگو بزنید، بهترین لاستیک خارجی برای سمند و توضیحات آن را بخوانید یا اگر خودرو دیگری دارید، محصولات مرتبط با آن را بررسی کنید. در آخر، با بررسی مشخصات، مقایسه قیمت‌ها، خواندن نظرات قبلی مصرف‌کنندگان خیلی سریع‌تر و بهتر به لاستیک خورد نظر خود می‌رسید. می‌توانید در فروشگاه اینترنتی رینگو بهترین لاستیک‌های برندهای داخلی مثل بارز، کویر تایر و برندهای خارجی مثل فالکن، دانلوپ و … را ببینید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر هم دارید با شماره پشتیبانی ۸۸۵۱۹۶۵۰ – ۰۲۱ در ارتباط باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا