آموزشی

لاستیک تیوبلس چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

فناوری لاستیک بدون تیوب برای دوچرخه ها دقیقاً همان چیزی است که از نام آن تصور می کنید  لوله های داخلی را از بین می برد و تقریباً مانند لاستیک و رینگ یک ماشین مدرن کار می کند.

Tubeless اکنون گزینه پیش‌فرض برای دوچرخه‌های کوهستانی میان‌رده تا سطح بالا و دوچرخه‌های سنگ‌ریزه است و برای دوچرخه‌های جاده‌ای نیز به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شود.

این راهنما اصول اولیه تیوبلس را پوشش می‌دهد، و ما توصیه‌های جداگانه‌ای در مورد راه‌اندازی بدون تیوب برای دوچرخه‌های جاده‌ای و راه‌اندازی بدون لوله برای دوچرخه‌های کوهستانی دریافت کرده‌ایم.

راهنمای ما در مورد بهترین لاستیک‌های جاده بدون تیوب، بهترین لاستیک‌های دوچرخه کوهستان و بهترین تایرهای سنگ‌ریزه‌ای را از دست ندهید.

لاستیک تیوبلس چیست؟ لاستیک تیوبلس چگونه کار می کند؟

لاستیک تیوبلس چگونه کار می کند؟
لاستیک تیوبلس چگونه کار می کند؟

یک تایر بدون تیوب شبیه یک تایر کلینچر نوع لوله استاندارد است، اما نیازی به لوله داخلی ندارد و پس از “نشستن” (نشستن فرآیند به هم زدن مهره ها در موقعیت خود است)، یک مهر و موم هواگیر با رینگ ایجاد می کند.

دریچه ای درست مانند شیری که در یک لوله داخلی پیدا می کنید، مستقیماً روی لبه نصب می شود.

برای اینکه سیستم کار کند، نه رینگ و نه لاستیک نمی توانند هوا نشت کنند، بنابراین تایر باید محکم به رینگ بچسبد.

درزگیر، که در لاستیک ریخته می شود یا از طریق شیر تزریق می شود، به مسدود کردن هرگونه نشتی کمک می کند. این درزگیر در داخل لاستیک مایع باقی می‌ماند و سوراخ‌های کوچکی را که در هنگام سواری متحمل می‌شوید التیام می‌بخشد.

لاستیک های تیوبلس را نباید با تایرهای لوله ای اشتباه گرفت. لوله‌ها (همچنین به عنوان “وان” یا “دوخت” نیز شناخته می‌شوند) نوعی تایر سنتی هستند که به یک لبه لوله‌ای خاص چسبانده یا چسبانده می‌شوند. آنها هنوز به طور گسترده در مسابقات جاده ای و سیکلکراس استفاده می شوند، اما در غیر این صورت تا حد زیادی با کلینچرهای با عملکرد بالا جایگزین شده اند.

لاستیک تیوبلس

لاستیک تیوبلس
لاستیک تیوبلس

در لاستیک های تیوبلس، خوب، لوله وجود ندارد و هوا بین رینگ و لاستیک پر می شود. بین این دو مهر و موم هوا وجود دارد که اجازه عبور هوا را نمی دهد. این لاستیک‌های مهندسی مدرن عمدتاً با چرخ‌های آلیاژی عرضه می‌شوند. این اجازه می دهد تا هوا را در یک دوره طولانی نگه دارید. رادیال و بایاس پلی دو نوع تایرهای موجود در این دسته هستند.

اکنون که تفاوت بین لاستیک تیوبلس را می دانیم، بیایید به مزایای لاستیک دوچرخه تیوبلس نگاه کنیم:

  • در برابر سوراخ شدن مقاوم است

← هیچ لاستیک، حتی با بهترین کیفیت، نمی تواند در جاده های سخت هند بدون پنچر باشد. اما، لاستیک دوچرخه تیوبلس ساختار بدنه ای محکم و ترکیبی پیشرفته دارد که باعث می شود اشیاء تیز به سختی سوراخ شوند.

بنابراین در مقایسه با لاستیک‌های تیوبی که می‌توانند حتی با یک ضربه زدن هوا نشت کنند، لاستیک‌های دوچرخه بدون تیوب مقاومت قابل توجهی در برابر آسیب‌های کوچک‌تر دارند.

  • عمل سریع توسط درزگیر مایع

← بهترین تایرهای بدون تیوب امروزی مجهز به درزگیر مایع برای کمک به خود لاستیک هستند. فرض کنید یک شی لاستیک شما را سوراخ می کند. درزگیر به طور خودکار در سوراخ آزاد می شود، خشک می شود و قسمت آسیب دیده به خودی خود مهر و موم می شود. با این کار زمان بافر مورد نیاز برای رسیدن به لاستیک‌فروشی در نزدیکی شما برای تعمیر آن می‌خرد. مانند یک ابرقهرمان که بلافاصله پس از جراحت گلوله خود را بهبود می‌بخشد، به آن فکر کنید.

← در صورت بریدگی جزئی، ممکن است حتی نیازی به تعمیر نداشته باشید.

  • با فشار کمتر کار می کند

← حتی پس از پنچری، لاستیک تیوبلس با فشار کم تایر به کار خود ادامه می دهد.

  • خروج تدریجی هوا

یک لاستیک تیوبی درست مانند یک بادکنک باد شده است. یک ضربه کوچک می تواند آن را در یک لحظه کاملا صاف کند. از طرف دیگر لاستیک دوچرخه بدون تیوب به تدریج هوا را از دست می دهد. از این رو، در صورت پنچری، به راکب زمان کافی می دهد تا به محل امن برود یا برای کمک حرفه ای به مغازه لاستیک فروشی در نزدیکی خود برسد.

  • تعمیر آسان

→ بعید است که لاستیک تیوبلس شما آسیب جدی ببیند. با این حال، در مواقع اضطراری، می توانید لاستیک دوچرخه بدون تیوب پنچر شده را خودتان تعمیر کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیت تعمیر پنچر است که می توانید آن را به صورت آنلاین خریداری کرده و در مواقع اضطراری در خودرو نگهداری کنید.

  • صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت

← لاستیک دوچرخه بدون تیوب از یک مجموعه تشکیل شده است. این به این معنی است که وزن آن کمتر از تنظیم اجزای جفتی یک تایر نوع لوله است.

← کاهش بار و در نتیجه کاهش فشار وارد بر موتور، شما را قادر می‌سازد تا مایل‌های بیشتری با همان مقدار سوخت داشته باشید.

  • دویدن خنک تر، عمر بیشتر

← هیچ اصطکاک بین تیوب و سطح داخلی لاستیک در راه اندازی تیوبلس وجود ندارد. این بدان معنی است که تایر شما گرمای زیادی تولید نمی کند که به نوبه خود نگرانی های ایمنی را افزایش می دهد. چگونه؟ زیرا با تولید حرارت محدود، احتمال ترکیدن لاستیک تا حد زیادی کاهش می یابد.

← اصطکاک همچنین علت اصلی سایش زودرس تایرهای تیوب است. اما از آنجایی که هیچ اصطکاک در لاستیک دوچرخه تیوبلس وجود ندارد، از عمر بسیار طولانی تری برخوردار هستند.

  • ثبات بهتر

← لاستیک تیوبلس هوا را بین رینگ و لاستیک نگه می دارد. این باعث پایداری بهتر در سرعت بالا می شود و احتمال تاب خوردن را کاهش می دهد.

و از نظر قیمت، با وجود اینکه پسر عموی بهتر و باهوش‌تری است، قیمت لاستیک‌های تیوبلس هیچ سوراخی در جیب شما نمی‌سوزاند. مزایای طولانی مدت لاستیک های تیوبلس باعث می شود که آنها کاملاً ارزش قیمت های کمی بالاتر را داشته باشند.

مزایای تایرهای تیوبلس چیست؟

مزیت شماره یک لاستیک‌های بدون تیوب در مقایسه با کلینچرهای استاندارد با لوله داخلی این است که می‌توان آنها را در فشارهای پایین‌تری بدون خطر افتادن فشار وارد کرد.

وقتی لاستیک شما به مانعی (مانند سنگ یا لبه چاله) برخورد می‌کند و به حدی تغییر شکل می‌دهد که لوله داخلی را روی لبه له می‌کند، ضربه‌ای به هم می‌خورد. این منجر به یک سوراخ دوگانه به سبک «مار نیش زدن» می شود.

بدون لوله داخلی برای به دام انداختن، و درزگیر در لاستیک برای التیام پنچری های کوچک، نصب تیوبلس به طور کلی کمتر مستعد صاف شدن است و بنابراین شما را قادر می سازد از مزایای فشار کمتر تایر بهره مند شوید.

اینها شامل راحتی بیشتر، و به طور بالقوه چسبندگی و سرعت بیشتر نیز می شود، اگرچه رابطه بین فشار تایر و عملکرد پیچیده است، بنابراین تعمیم آن دشوار است.

تایرهای بدون تیوب نیز ممکن است مقاومت غلتشی کمتری داشته باشند و بنابراین سریع‌تر از راه‌اندازی لوله‌ای معادل هستند، اما باز هم تعمیم آن دشوار است زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد. دقیقاً بستگی دارد که شما چه چیزی را مقایسه سیب به سیب در نظر بگیرید.

یک اتفاق نظر کلی وجود دارد که لاستیک‌های تیوبلس سریع‌تر از تیوبول‌ها می‌چرخند، و این امر باعث پذیرش تدریجی لاستیک‌های تیوبلس توسط مسابقات جاده‌ای حرفه‌ای می‌شود.

مزایای تیوبلس برای دوچرخه‌های کوهستانی و سنگ‌ریزه کاملاً واضح است، اما تصویر برای استفاده در جاده‌ها ظریف‌تر است بسیاری از سوارکاران احساس می‌کنند پیچیدگی اضافه ارزش مزایا را ندارد.

از ما بخرید

معایب لاستیک های تیوبلس چیست؟

راه‌اندازی و نگهداری بدون تیوب ذاتاً سخت‌تر از استفاده از لوله‌های داخلی است، لاستیک‌های بدون تیوب بیشتر از لاستیک‌های بدون تیوبلس هزینه دارند و شما باید به خرید درزگیر ادامه دهید.

برخی از تایرهای تیوبلس به راحتی سوار می شوند و با استفاده از پمپ معمولی روی رینگ قرار می گیرند. با این حال، اغلب اینطور نیست و برخی از لاستیک‌ها برای نصب مشکل هستند و/یا به یک بادکننده بدون تیوب یا کمپرسور هوا برای نشستن نیاز دارند.

درزگیر ممکن است نامرتب باشد و نیاز به تجدید دوره ای دارد – معمولاً هر چند ماه یکبار – زیرا به تدریج خشک می شود.

لاستیک‌های بدون تیوب نیز باید بیشتر از لاستیک‌های لوله‌دار پمپ شوند توصیه می‌شود قبل از هر سواری فشار خود را بررسی کنید.

آیا برای تیوبلس شدن به لاستیک و رینگ خاصی نیاز دارم؟

برای بهترین و ایمن ترین نتایج، تیوبلس به لاستیک ها و رینگ هایی نیاز دارد که به طور خاص برای این کار طراحی شده اند. لاستیک های تیوبلس دارای مهره های مقاوم در برابر کشش برای جلوگیری از ضربه زدن تحت فشار و پوشش هایی هستند که برای جلوگیری از اتلاف هوا آب بندی شده اند.

رینگ‌ها از نظر طراحی متفاوت هستند، اما معمولاً دارای یک کانال مرکزی برای آسان‌تر کردن نصب تایر و برآمدگی‌هایی هستند که مهره‌های لاستیک را در موقعیت قفل نگه می‌دارند. اکثریت آنها دارای قلاب های مهره ای برای کمک به حفظ لاستیک هستند، اما طرح های رینگ بدون قلاب نیز رایج است و برخی از مارک ها ادعا می کنند که این مزیت دارند.

مزایای بدون قلاب می تواند ساخت رینگ قوی تر، کاهش وزن، افزایش عملکرد آیرودینامیکی و هزینه های تولید کمتر باشد. با این حال، انتخاب تایر با رینگ‌های بدون قلاب در مقایسه با رینگ‌های معمولی با قلاب مهره‌ای محدود است.

برخی از مارک ها در رینگ های قلاب دار یا بدون قلاب تغییراتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، Campagnolo از استاندارد “Mini-Hook” در چرخ شنی لوانته خود استفاده می کند. ادعا می‌شود که این ویژگی مزایای رینگ‌های بدون قلاب و قلاب‌دار را ترکیب می‌کند در حالی که به طور کامل با استانداردهای ایمنی تایرهای ETRTO و کلینچر مطابقت دارد.

استفاده از تایرهای کلینچر نوع لوله استاندارد و/یا رینگ های کلینچر استاندارد بدون تیوب در دنیای دوچرخه های کوهستان رایج بود و تا حدودی سیکلوکراس/گرول.

با این حال، با انتخاب لاستیک‌ها و رینگ‌های تیوبلس مناسب در حال حاضر در بازار، انگیزه زیادی برای انجام این کار وجود ندارد. نتایج با تنظیمات هوم‌برو بسیار متفاوت است و مطمئناً ساده‌ترین یا امن‌ترین گزینه نیست.

با دوچرخه جاده، هرگز نباید یک لاستیک بدون تیوب بدون تیوب اجرا کنید یا سعی کنید یک رینگ تیوب استاندارد را تبدیل کنید. فشارهای بالاتری که در جاده استفاده می شود این را خطرناک می کند و عواقب خرابی می تواند جدی باشد.

بدون لوله در مقابل بدون لوله سازگار

این اصطلاحات گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند و تعاریف استانداردی ندارند.

برای برخی از برندها، رینگ آماده بدون تیوب دقیقاً همین است، و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سوپاپ (که ممکن است همراه چرخ ها باشد یا نباشد)، یک لاستیک مناسب را در آن قرار دهید و درزگیر اضافه کنید.

اگر چرخی به‌عنوان سازگار با لوله‌های بدون لوله توصیف می‌شود، احتمالاً برای مهر و موم کردن لبه، باید نوار بدون تیوب نیز نصب کنید.

در دنیای جاده‌ها، حمل دوچرخه‌ها با چرخ‌های سازگار با تیوب‌لس، اما تایرهای بدون تیوب، غیرمعمول نیست.

این بدان معناست که اگر می‌خواهید لوله‌های داخلی خود را از بین ببرید، باید مجموعه‌ای از لاستیک‌های جدید را علاوه بر قطعات دیگر بخرید – هزینه اضافی قابل توجهی.

رینگ های بدون قلاب فقط برای لاستیک های مخصوص تیوبلس مناسب هستند. در صورت نیاز، معمولاً می‌توانید یک لوله داخلی نصب کنید (به عنوان مثال، به عنوان یک اقدام برای رسیدن به خانه – البته ابتدا باید دریچه بدون لوله را بردارید)، اما نمی‌توانید یک لوله استاندارد را نصب کنید. لاستیک چون این خطر وجود دارد که رینگ منفجر شود.

استانداردهای تیوبلس کمی آشفته هستند

برای دوچرخه های کوهستان، سازگاری بدون تیوب بیشتر ساده است، اما طراحی تایرها متفاوت است و برخی از آنها متخلخل تر هستند (و از این رو به درزگیر بیشتری برای نگهداری هوا نیاز دارند) نسبت به بقیه.

در اواخر دهه نود، Mavic استاندارد UST (Universal System Tubeless) را ایجاد کرد و این فقط برای کار با لاستیک ها و رینگ های منطبق با UST طراحی شده است.

این لاستیک‌ها با مشخصات دقیق ساخته شده‌اند و نسبت به بسیاری از لاستیک‌های بدون تیوب، سنگین‌تر و هوابندتر هستند.

در غیر این صورت، باید انتظار داشته باشید که هر لاستیک دوچرخه کوهستان آماده تیوبلس با هر رینگ دوچرخه کوهستان آماده تیوبلس کار کند، مگر اینکه سازنده مربوطه صراحتاً آن را ممنوع کرده باشد.

برای دوچرخه های جاده ای و شن، اوضاع کمی آشفته تر است. شیمانو و هاچینسون در سال 2006 یک استاندارد بدون لوله جاده را معرفی کردند، اما برخلاف استاندارد دوچرخه کوهستان UST، این استاندارد به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفت.

این منجر به یک دوره طولانی شد که بسیاری از سیستم‌های مختلف به بازار عرضه شدند و باعث سردرد بسیاری از افرادی شد که می‌خواستند از این فناوری استفاده کنند.

با این حال، همه چیز در سال های اخیر تغییر کرده است. در سال 2017، Mavic استاندارد «Road UST» را راه‌اندازی کرد که الزامات ابعادی و فشاری را مشخص می‌کرد.

این استاندارد سپس توسط ETRTO برای توسعه استانداردهای بدون لوله جاده ای که در سال 2019 اجرا شد، مورد استفاده قرار گرفت.

خود Mavic این استاندارد را در سال 2020 به چرخ ها و لاستیک های خود معرفی کرد.

استانداردهای جدید جاده بدون لوله، قطر صندلی مهره ای لازم رینگ، ارتفاع دیواره جانبی و شکل کانال مرکزی رینگ را تعیین می کند. قلاب بافی بدون لوله (TC) رینگ‌های قلاب‌دار سنتی را پوشش می‌دهد و سمت راست لوله بدون لوله (TSS) به طرح‌های بدون قلاب اشاره دارد.

این استانداردها به عنوان یک دستورالعمل برای تولیدکنندگان رینگ و لاستیک عمل می کنند، اما قانونی وجود ندارد که تولیدکنندگان را مجبور به رعایت این استانداردها کند. بنابراین، در حالی که همه چیز کمی واضح تر است، هنوز هم سطحی از سردرگمی در مورد اینکه تایرها می توانند با کدام رینگ استفاده شوند وجود دارد.

آیا می توانم هر لاستیک تیوبلس را با هر رینگ تیوبلس اجرا کنم؟

وقتی صحبت از دوچرخه های کوهستانی به میان می آید، اکثراً می توانید از هر ترکیب لاستیک و رینگ بدون تیوب استفاده کنید. با این حال، هنوز باید کمی احتیاط کنید زیرا ممکن است تغییراتی در اندازه تایر و عرض رینگ داخلی وجود داشته باشد که خارج از استانداردهای ETRTO باشد.

برای جاده و شن، باید سازگاری رینگ و لاستیک را بررسی کنید. برخی از برندها مانند Zipp و ENVE جدول هایی را ارائه می دهند که تایرها با چرخ های آنها سازگار است.

این امر به ویژه هنگام استفاده از لبه بدون قلاب بسیار مهم است. اگر از لاستیک ناسازگار با رینگ بدون قلاب استفاده می کنید، در معرض خطر غلتیدن لاستیک از روی رینگ قرار می گیرید که به طور بالقوه باعث آسیب یا حتی مرگ می شود.

آیا می توانم تایرها و رینگ های تیوبلس را با لوله داخلی اجرا کنم؟

بله، شما می توانید لاستیک ها و رینگ های تیوبلس را با لوله داخلی بدون مشکل اجرا کنید.

بسیاری از رینگ های سازگار با لوله بدون لوله برای استفاده با لوله داخلی طراحی شده اند، بنابراین می توانید سوراخی را که درزگیر به تنهایی رفع نمی کند، تعمیر کنید.

تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر رینگ شما بدون قلاب است، باید از تایرهای سازگار و مخصوص بدون تیوب استفاده کنید.

نحوه قرار دادن لاستیک تیوبلس

نوار لبه بدون لوله مناسب را مطابق دستورالعمل سازنده نصب کنید.

شیرهای بدون لوله را از طریق نوار لبه وارد کنید و مهره نگهدارنده را محکم کنید.

لاستیک را هر بار یک مهره روی رینگ کار کنید. اگر به جای تزریق لاستیک از طریق سوپاپ، درزگیر می‌ریزید، قبل از فشار دادن مهره دوم در جای خود، این کار را انجام دهید. اگر آن را از طریق شیر تزریق می کنید، ابتدا هسته شیر را بردارید.

لاستیک را باد کنید. بسته به ترکیب رینگ و لاستیک، سطح انرژی و هم ترازی سیارات، این ممکن است با پمپاژ شدید یک پمپ مسیر کار کند. در غیر این صورت، به یک بادکننده لوله یا کمپرسور نیاز دارید.

چرخ را تکان دهید تا درزگیر بتواند داخل لاستیک را بپوشاند یا بهتر است برای یک چرخش کوتاه در اطراف بلوک به بیرون بروید.

وقتی لاستیک تیوبلس را پنچر می کنم چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی، شما باید سوراخ های کمتری را با تیوبلس تجربه کنید. زیبایی این فناوری این است که سوراخ‌های کوچک در حین سوار شدن توسط درزگیر بهبود می‌یابند، حتی گاهی اوقات بدون اینکه متوجه شوید.

سوراخ‌ها یا بریدگی‌های بزرگ‌تر نیاز به مداخله بیشتری دارند. گزینه های شما عبارتند از:

سعی کنید با کیت فیش تایر بدون تیوب تعمیر کنید

شیر بدون لوله را از لبه خارج کرده و یک لوله داخلی استاندارد نصب کنید

ما یک راهنمای جداگانه در مورد نحوه تعمیر لاستیک تیوبلس داریم.

آیا تیوبلس ارزش این زحمت را دارد؟

بستگی دارد. برای دوچرخه های کوهستان، این یک بله صریح است. برای دوچرخه‌های سنگ‌ریزه، بله، با فرض اینکه می‌خواهید بهترین استفاده را از دوچرخه خود ببرید و در واقع آن را از آسفالت خارج می‌کنید، بله است.

برای دوچرخه‌های جاده‌ای، اگر می‌خواهید مزایای عملکردی داشته باشید یا از پنچری‌های زیادی رنج می‌برید، بله است، اما تفاوت‌ها کمتر است.

واژه نامه فناوری تایر بدون لوله

مهره: لبه بیرونی لاستیک که روی لبه آن قرار می گیرد (لاستیک دارای دو مهره است). مهره های بدون لوله از مواد قوی مانند کولار ساخته می شوند تا در برابر کشش مقاومت کنند

قلاب مهره ای: لبه بیرون زده در قسمت داخلی بالای دیواره های رینگ که به نگه داشتن مهره لاستیک در جای خود کمک می کند (رینگ قلاب دار دارای دو قلاب مهره است)

کلینچر: طراحی استاندارد تایر دوچرخه با سطح مقطع نعل اسبی و مهره هایی که تحت فشار به داخل رینگ فشار می آورند. تایرهای تیوب و تیوبلس هر دو نوع کلینچر هستند

لبه بدون قلاب (یا سمت مستقیم بدون لوله (TSS)): طراحی رینگ که قلاب های مهره ای را حذف می کند

درزگیر: مایعی که در لاستیک ریخته می شود یا از طریق دریچه تزریق می شود که به آب بندی کمک می کند و سوراخ های کوچک را بهبود می بخشد.

قلاب بافی بدون لوله (TC): استاندارد ETRTO / ISO برای لبه قلاب‌دار

بادکننده تیوبلس: وسیله ای برای کمک به نشستن تایرهای بدون تیوب. می تواند در یک پمپ یا یک واحد کاملاً مجزا به سبک قوطی ادغام شود

Tubeless-ready: اجزای مناسب برای تیوبلس را مشخص می کند اما برای برندهای مختلف معنای متفاوتی دارد. “Tubeless-compatible” مشابه است

نوار بدون لوله / نوار لبه: نواری که در داخل لبه اعمال می شود تا سوراخ های پره و اتصالات لبه را ببندد.

شیر بدون لوله: دریچه ای که از طریق سوراخ شیر در لبه قرار می گیرد و با مهره ای محکم می شود تا آب بندی ایجاد کند. معمولاً از نوع Presta، اما Schrader نیز موجود است

نوع لوله: تایرهایی را مشخص می کند که برای استفاده با لوله های داخلی طراحی شده اند و بدون تیوب کار نمی کنند

لوله ای: طراحی لاستیک سنتی که به یک نوع رینگ اختصاصی چسبانده یا چسبانده شده است

UST: استاندارد Universal System Mavic’s Tubeless. تعدادی از سازندگان لاستیک تایرهای UST را تولید می کنند، اما تنها دارندگان مجوز Mavic و Mavic رینگ های UST را تولید می کنند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا