مشخصات فنی خودرو

علت لرزش فرمان اتومبیل هنگام ترمزگیری

علت لرزش فرمان اتومبیل را می‌دانید؟ آیا تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که هنگام ترمز گرفتن در فرمان اتومبیل احساس لرزش کنید و عصبانی شوید؟ یا احساس کنید ماشین دارد از مسیر اصلی حرکت خود در جاده خارج می‌شود؟ فرمان اتومبیل یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خودرو است که لرزش آن به هنگام ترمزگیری معمولاً نشان‌دهنده مشکل در آن است. بهتر است همیشه قبل از سفر کردن و رانندگی در جاده برای بررسی لرزش فرمان، خودرو را برای معاینه فنی به نزدیک متخصص مکانیک ببرید. مشکلات متعددی می‌تواند باعث لرزش فرمان ماشین هنگام ترمزگیری شود.

لرزش فرمان یک مشکل بالقوه جدی است و می‌تواند جان سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. مشکل لرزش فرمان اتومبیل شما به علت نقص در هرکدام از قسمت‌های خودرو باشد، این مشکل باگذشت زمان بیش‌تر می‌شود و هزینه بیش‌تری روی دست شما خواهد گذاشت؛ بنابراین توصیه می‌کنیم علت آن را پیدا کنید و دراسرع‌وقت آن را تعمیر کنید.

در این مقاله مجله رینگو دلایل رایج بروز لرزش فرمان اتومبیل به هنگام ترمز را بررسی خواهیم کرد. پس از خواندن این مقاله با علت‌های لرزش فرمان اتومبیل آشنا می‌شوید و هنگام مواجه شدن با این مشکل زودتر می‌توانید علت مشکل را تشخیص می‌دهید.

دلایل لرزش فرمان اتومبیل کدام‌اند؟

لرزش فرمان اتومبیل به هنگام ترمزگیری می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد. باید توجه کنید که نحوه لرزش فرمان ماشین چگونه است؟ بسته به نحوه لرزش فرمان اتومبیل، ممکن است سرنخ‌هایی به دست آورید که می‌تواند به تعمیرکار در حل مشکل اتومبیل شما کمک کند. وقتی مشکل را متوجه شدید دقت کنید چه زمانی لرزش فرمان اتومبیل بیش‌تر است؟

به‌عنوان‌مثال: در سرعت‌های بالا لرزش فرمان بیشتر است یا در سرعت‌های پایین؟ وقتی ترمز می‌گیرید لرزش بیش‌تر می‌شود؟ همه این اطلاعات در کنار هم می‌تواند به متخصص مکانیک در تعیین علت لرزش فرمان کمک کند.

حالا می‌خواهیم باهم این سؤال را بررسی کنیم که چه چیزی باعث لرزش فرمان اتومبیل هنگام ترمزگیری می‌شود؟ برای این سؤال چند پاسخ مختلف وجود دارد که احتمال در برخی آن‌ها بالاتر از بقیه است. در ادامه می‌خواهیم آن‌ها را در سه دسته‌بندی مختلف باهم بررسی کنیم:

اختلال در ترمز خودرو

ترمز خودرو یکی از حیاتی‌ترین قطعات خودرو است که وظیفه کنترل و متوقف کردن آن را دارد. اگر مشکلی در سیستم ترمز وجود داشته باشد می‌تواند باعث آسیب جدی به سرنشینان خودرو شود. اگر هنگام ترمز کردن خودروی شما دچار لرزش می‌شود بهتر است سیستم ترمز خودرو را بررسی کنید.

اشکال در روتور ترمز

آیا متوجه لرزش فرمان هنگام توقف یا کاهش سرعت وسیله نقلیه خود شده‌اید؟ گاهی اوقات مشکل لرزش فرمان اتومبیل به سیستم ترمز خودرو که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم ایمنی خودرو است مربوط می‌شود.

اما آیا می‌دانید ترمز چگونه کار می‌کند؟

وقتی پایتان را روی پدال ترمز خودرو فشار می‌دهید یک واکنش زنجیره‌ای در سیستم ترمز ایجاد می‌شود. روغن ترمز وارد کالیپر ترمز می‌شود، لنت‌های ترمز به دیسک‌های ترمز می‌چسبد و روی روتورهای ترمز فشار می‌آورد و اصطکاک ایجاد می‌شود.

این اصطکاک انرژی جنبشی خودرو را به‌صورت گرما تلف می‌کند و در درازمدت با دربار ترمز گرفتن ضخامت و طول عمر مفید روتورهای ترمز کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه ازآنجایی‌که روتورهای ترمز به‌صورت مکانیکی به چرخ‌ها و سیستم تعلیق خودرو متصل است، هر بار که در سرعت بالا ترمز می‌گیرید و روتورهای ترمز آسیب‌دیده باشند، این لرزش به سمت بالا و فرمان خودرو منتقل می‌شود و هنگام ترمزگیری لرزش در فرمان خودرو را احساس می‌کنید.

ساییدگی لنت ترمز

لنت ترمزهایی که دچار ساییدگی شده‌اند، زنگ‌زدگی، آلودگی توسط روغن و یا شل شده‌اند نمی‌توانند به محکمی روتور ترمز را نگه دارند. هریک از این موارد می‌تواند به‌تنهایی باعث ایجاد لرزش در فرمان اتومبیل شود. راه‌هایی برای تمیزکردن لنت ترمز وجود دارد اما چه در صورت آلودگی لنت و چه در صورت ساییدگی بهترین راهکار تعویض لنت ترمز است.

خرابی کالیپر ترمز

لنت‌های ترمز به‌وسیله کالیپر به روتورهای ترمز متصل شده‌اند. داخل کالیپر دو صفحه فلزی وجود دارد که نیروی لنت ترمز را به روتورها منتقل می‌کند و کالیپرها باعث ایجاد اصطکاک بین لنت ترمز و روتور ترمز می‌شوند. وقتی صفحه‌های کالیپر دچار مشکل شوند. فعالیت لنت ترمز و روتور دچار اختلال می‌شود و باعث ایجاد لرزش خواهد شد که هنگام رانندگی روی فرمان خودرو این لرزش را احساس خواهید کرد.

تاب داشتن دیسک ترمز

وقتی دیسک ترمز دچار تاب می‎شود اتصال بین لنت‌های ترمز و دیسک‌ها دچار اختلال می‌شود. این تاب باعث می‌شود مسیر لنت‌های ترمز از دیسک جدا شود و لنت‌های ترمز در مسیر نامشخصی بالا و پایین حرکت می‌کنند. در نهایت ماشین دچار لرزش می‌شود و هنگامی که پای خود را در روی پدال ترمز فشار می‌دهید این لرزش به فرمان خودرو منتقل می‌شود.

سفت شدن ترمز

پدال ترمز به‌گونه‌ای طراحی شده است که با کمترین فشار حرکت اتومبیل را متوقف کند. اما گاهی پیش می‌آید که به علت‌های مختلفی پدال ترمز خودرو سفت یا به‌اصطلاح چوب می‌شود که در این صورت باعث لرزش فرمان خودرو می‌شود.

اختلال در چرخ و لاستیک خودرو

چرخ و لاستیک‌های خودرو دچار مشکلاتی همچون فشار ناهموار لاستیک، شل بودن اتصالات چرخ‌های خودرو، ساییدگی لاستیک، بالانس نبودن لاستیک و پله شدن لاستیک تقسیم‌بندی می‌شود که هرکدام می‌توانند یکی از علت‌های لرزش فرمان خودرو باشند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم:

پله شدن لاستیک

گاهی ممکن است لاستیک خودرو سالم و بدون هیچ‌گونه ساییدگی باشد، اما لایه‌های درونی لاستیک جابه‌جا و به‌اصطلاح پله شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد تعادل لاستیک برهم می‌خورد و باعث ایجاد لرزش در لاستیک و فرمان می‌شود.

ساییدگی لاستیک

به علت ترمزگیری معمولاً فشار زیادی به لاستیک‌های جلوی خودرو وارد می‌شود و به‌مرورزمان ساییده می‌شوند. وقتی این ساییدگی زیاد شود به‌مرورزمان باعث ایجاد عدم تعادل در خودرو می‌شود و شما در فرمان و خودرو لرزش احساس خواهید کرد.

بالانس نبودن چرخ‌های خودرو

عدم تعادل در لاستیک‌های خودرو، کم باد بودن یکی از لاستیک‌ها و چرخش آن به این‌طرف و آن طرف در سرعت‌های بالا تعادل خودرو را برهم می‌زند و فرمان شروع به لرزیدن می‌‌کند.

فشار ناهموار لاستیک

شرکت‌های سازنده لاستیک روی برچسب اطلاعات آن میزان فشار بادی که هر لاستیک می‌تواند تحمل کند را درج کرده‌اند. لاستیک‌های خودرو و به‌خصوص لاستیک‌های جلوی خودرو به‌مرورزمان ساییده می‌شوند و این ساییدگی باعث ایجاد عدم تعادل در رانندگی با سرعت کم یا زیاد می‌شود. برای رفع این مشکل لازم است هرچند وقت یک‌بار لاستیک‌های عقب و جلوی خودرو را باهم تعویض کنید تا تراز شود و مشکل لرزش فرمان اتومبیل حل شود. اگر با جابه‌جایی لاستیک مشکل حل نشد احتمالاً نیاز باشد که همه لاستیک‌های خودرو را تعویض کنید و لاستیک جدید برای اتومبیل تهیه کنید.

شل بودن اتصالات چرخ‌های خودرو

گاهی در هنگام پنچرگیری و یا تعویض لاستیک فراموش می‌کنید که پیچ و اتصالات لاستیک را با آچار محکم کنید و آن‌ها به حالت معلق تکان می‌خورند. در صورت شل بودن اتصالات چرخ‌های خودرو فرمان خودرو شروع به لرزش می‌کند.

مشکل در جلوبندی (سیستم تعلیق) خودرو

مشکلات سیستم تعلیق خودرو می‌تواند مربوط به فرسودگی قطعات و اتصالات جلوبندی خودرو باشد:

مشکلات سیستم تعلیق خودرو

وقتی خودرو پس از افتادن در یک دست‌انداز دچار ضربه شدید نمی‌شود به دلیل وجود سیستم تعلیق خودرو است. در قسمت سیستم تعلیق خودرو بوش‌هایی وجود دارد که با آن قطعات خودرو را به هم متصل کرده‌اند. درصورتی‌که دچار ساییدگی یا خوردگی شوند باعث ایجاد سروصدا و لرزش در خودرو می‌شوند که این لرزش در فرمان خودرو نیز احساس می‎شود.

تنظیم نبودن فرمان

اتصالات میله فرمان باید در جلو و عقب چرخ‌ها باید با یکدیگر تنظیم باشد. تنظیم نبودن فرمان جدا از لرزش می‌تواند مشکلات جدی‌تر مانندی خلاصی فرمان خودرو را ایجاد کند. توصیه می‌شود حداقل سالی یک‌بار فرمان خودرو را تنظیم کنید.

مشکل در سیبک سیستم تعلیق خودرو

پیچ‌ومهره‌هایی که قطعات داخلی خودرو را به هم متصل می‌کند در طول زمان مانند هر قطعه دیگری دچار فرسودگی می‌شود و در هنگام رانندگی با خودرو ایجاد سروصدا می‌کند و پس از مدتی باعث ایجاد لرزش در فرمان خودرو می‌شود.

خطرات رانندگی با ماشینی که فرمان آن در زمان ترمز می‌لرزد

برای جواب به این سؤال ابتدا باید علت لرزش فرمان خودرو مشخص شود. اما این مورد را در نظر بگیرید که اگر علت مشکل لرزش فرمان اتومبیل شما ایراد در تاب داشتن دیسک ترمز باشد ممکن است تا مدت‌ها باعث ایجاد مشکل برای شما نشود. اما وقتی این مشکل در طولانی‌مدت حل نشود می‌تواند سبب خوردگی و ساییدگی اجزای دیگر خودرو شود و هزینه تعمیر خودرو را چندبرابر افزایش دهد.

گاهی ممکن است مشکل لرزش فرمان خودرو به علت محکم نبودن پیچ‌های لاستیک خودرو باشد که اگر حداقل دو عدد از ۵ پیچ لاستیک خودرو محکم نباشد باید سریع این مشکل را رفع کرد. زیرا می‌تواند سبب خارج شدن چرخ ماشین و انحراف آن شود.

اگر بخواهیم به‌طورکلی به این موضوع نگاه کنیم، لرزش فرمان خودرو به‌صورت مستقیم در کنترل ماشین اثرگذار است و خطرات رانندگی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از این‌که با اتومبیل لرزان راهی جاده و سفر شوید آن را به دست یک مکانیک زبردست بسپارید تا آن را بررسی کند و در صورت وجود مشکل هرچه سریع‌تر و با هزینه کم مشکل اتومبیل شما را رفع کند.

جمع‌بندی

ما در این مطلب علت‌های رایج لرزش فرمان خودرو را توضیح دادیم. باتوجه‌به این‌که مشکل لرزش فرمان اتومبیل هنگام ترمزگیری در شرایطی می‌تواند باعث ایجاد اتفاقات ناگوار شود و خطرناک باشد توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده یکی از علامت‌ها به دلیل امنیت جان خود سرنشینان اتومبیل به یک متخصص مکانیک مراجعه کنید، تا مشکل را با کم‌ترین هزینه برای شما حل کند. خوشحال می‎شویم که سؤالات خود را در خصوص لرزش فرمان هنگام ترمزگیری با متخصصان رینگو در میان بگذارید تا مشتاقانه شما را راهنمایی کنند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا