مقایسه

مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ ؛ انتخاب بین دو مدل پرطرفدار پژو

تورم و افزایش نرخ دلار نتیجه­‌ای جز فرازوفرود قیمت بازار خودرو نداشته است. مردم به دلیل هزینه گزافی که برای خرید یک خودرو می­‌پردازند، با وسواس بیشتری ویژگی­‌ها و مشخصات برند­های مختلف را باهم مقایسه می­‌کنند. امروزه برند فرانسوی محبوب پژو برای کمتر کسی نا­آشنا است و از برند­های پر­طرفدار اروپایی محسوب می­‌شود. خواندن این مقاله از وب­سایت رینگو اطلاعات کامل و جامعی درباره مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در زمان خرید به شما می­‌دهد.

برند پژو از سال ۲۰۰۱ وارد ایران شد و از آن زمان توجه نسل جوان را به دلیل طراحی مدرن پژو ۲۰۶ به خود جلب کرده و از خریداران اصلی این مدل هستند. اگر­چه مدل هاچ­بک ۲۰۶ محبوبیت بیشتری دارد، اما مدل صندوق­دار آن به خانواده­‌ها پیشنهاد می‌شود. شرکت ایران­‌خودرو با مونتاژ پژو ۲۰۶ تیپ­‌های مختلفی از این خودرو را در طول ۲۰ سال تولید کرده است. به دلیل هزینه بالای خرید خودرو صفر و یا کارکرده از تیپ­‌های مختلف، بهتر است با هوشیاری بیشتری مشخصات خودروها را در نظر بگیرید.

دو تفاوت قابل‌توجه در مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ میزان ضعف پیشرانه تیپ ۲ و امکانات رفاهی کمتر آن در مقایسه با تیپ ۵ است. دقت کنید که برای انتخاب بین این دو نوع تیپ باید به نکاتی مثل مصرف سوخت، تفاوت موتور، ویژگی­‌های ظاهری توجه کنید. این تفاوت­‌ها در این مقاله با جزئیات بیشتری بررسی شده است.


در مجله رینگو بخوانید : اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی


مقایسه مشخصات فنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵

کمپانی­‌های خودروسازی در کنار تلاش برای ساخت خودروهایی با طراحی­ های مدرن و پرطرفدار، از اهمیت ارتقاء مشخصات فنی خودروهای جدید خود غافل نیستند. کمتر کسی پیدا می­‌شود که بدون توجه به مسائل فنی و باتکیه‌بر یک طراحی زیبا خودرویی را خریداری کند. مشخصات فنی یک خودرو در میزان مصرف سوخت، قدرت موتور و خرابی­‌های احتمالی خودرو در آینده نقش مهمی دارد. باتوجه‌به جدید بودن پژو ۲۰۶ تیپ ۵، انتظار داریم این مدل از لحاظ فنی برتری چشمگیرتری داشته باشد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ دارای موتور TU3 است که این موتور ۱٫۴ لیتری دارای یک پیشرانه ۴ سیلندر با ۸ سوپاپ است، قدرتی به میزان ۷۵ اسب بخار و گشتاوری ۱۱۸ نیوتن­متر دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ دارای موتور TU5 است که این موتور ۱٫۶ لیتری با دو میل سوپاپ و ۴ سوپاپ برای هر سیلندر در مجموع ۱۶ سوپاپ باقدرت ۱۰۵ اسب بخار و گشتاوری ۱۴۲ نیوتن­متر دارد.

مقایسه مشخصات فنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ نشان از قدرت بیشتر پیشرانه تیپ ۵ و شتاب و کشش بالاتر در مقایسه با مصرف سوخت آن دارد. رانندگی با این تیپ از ۲۰۶ با درنظر­گرفتن تغییرات صورت‌گرفته در موتور تجربه راحت‌­تری است و ارزش خرید بیشتری دارد.

مقایسه ایمنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵

یک شرکت خودروسازی باید با تمهیداتی که در ارتباط با افزایش ایمنی سرنشینان می‌اندیشد، نه‌تنها اهمیت به حفظ سلامت آن­ها را نشان دهد، بلکه خودروهای خود را به دلیل ایمنی بالا در رقابت نگه دارد. تجهیزاتی مثل کیسه هوا، ترمز مناسب، کمربند ایمنی، نوع فرمان و صندلی­‌های راحت، ایمنی سرنشینان را تأمین می­‌کند. فاکتورهای زیر برای مقایسه ایمنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ اهمیت دارند.

 • کیسه هوا: در هر دو تیپ کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو فعال است.
 • ترمز جلو: نوع ترمز جلو در تیپ ۲ دیسکی و در تیپ ۵ دیسکی با سیستم خنک‌شونده است.
 • ترمز عقب: نوع ترمز عقب در تیپ ۲ کاسه­‌ای و در تیپ ۵ دیسکی است.
 • نوع فرمان: در هر دو تیپ فرمان هیدرولیک استفاده شده است.
 • قفل مرکزی: در هر دو تیپ قفل مرکزی با ریموت ایموبیلایز وجود دارد.
 • صندلی: در هر دو تیپ تنظیم ارتفاع آن دستی است و تفاوت خاصی دیده نمی‌­شود.

مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در بخش ایمنی تفاوت چشمگیری ندارد. اما لازم به ذکر است ترمز­های کاسه­‌ای که در بخش عقب ۲۰۶ تیپ ۲ استفاده می­‍‌شود در سرعت­‌های بالا داغ‌کرده و سرعت عمل نامناسب‌­تری دارند. به همین دلیل ترمز دیسکی عقب ۲۰۶ تیپ ۵ ایمنی بیشتری به خودرو می­‌دهد.

مقایسه ایمنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲
مقایسه ایمنی پژو ۲۰۶ تیپ ۲

مقایسه طراحی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵

مهم‌ترین دلیل محبوبیت پژو ۲۰۶ در بین جوانان طراحی مدرن و امروزی این مدل است. هرچند استقامت و پایداری بدنه آن جای صحبت دارد، اما طراحی این مدل بعد از گذشت سال­ ها از عرضه به بازار هنوز توان رقابت با مدل­‌های به­‌روز را دارد. اگر­چه تمرکز اصلی در تفاوت بین تیپ‌­های مختلف در زمینه فنی است، اما با نگاهی دقیق به‌ظاهر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ متوجه تفاوت­های این دو مدل در طراحی ظاهری می‌­شویم. چند تفاوت عمده این دو مدل در ظاهر به شرح زیر است:

 • تغییر چراغ­‌های عقب خودرو
 • تغییر قالپاق­
 • انتهای گلگیر (تیپ ۲ عدد ۱٫۴ به نشانه موتور ۱۴۰۰ سی‌سی و تیپ ۵ عدد ۱٫۶ برای موتور ۱۶۰۰ سی‌سی)
 • قاب آیینه‌­های جانبی (معمولاً در تیپ ۲ مشکی و در تیپ ۵ هم­رنگ بدنه)

این تفاوت­‌های ظاهری اندک در زمان مقایسه طراحی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ دیده می‌­شود. همان‌طور که متوجه شدید، سرمایه­‌گذاری عمده در ایجاد تمایز بین تیپ­‌های مختلف ۲۰۶ در زمینه فنی است.

مقایسه استهلاک پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵

هزینه بالای سوخت به‌­ویژه در سفر­های طولانی، اهمیت خرید یک خودرو با استهلاک پایین‌­تر را نشان می­‌دهد. میزان مصرف بنزین پایین پارامتر مهمی برای انتخاب یک خودرو است. به همین دلیل مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در زمینه مصرف سوخت بخش مورد توجهی است.

مصرف میزان سوخت در سفر­های درون‌شهری و جاده­ای متناسب با نوع خودرو فرق می‌­کند. مصرف سوخت درون‌شهری برای هر دو تیپ برابر ۸٫۹ لیتر به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است. اما در سفر­های برون‌شهری در شرایط استاندارد مصرف تیپ ۵ به میزان ۰٫۲ لیتر بیشتر است. مصرف جاده­ای تیپ ۲ را در شرایط استاندارد ۵ لیتر و تیپ ۵ را ۵٫۲ لیتر سنجیده‌­اند.

اما نکته مهم! توضیح داده شد که این مصرف سوخت در شرایط استاندارد سنجیده شده است، اما در شرایطی که جاده از حالت استاندارد خود خارج شده و فشار موتور بیشتری نیاز است کدام تیپ به­‌صرفه­‌تر هستند؟ خودرویی که قدرت موتور و گشتاوری بالاتری دارد. قدرت پایین موتور و گشتاوری تیپ ۲ در جاده­‌های سربالایی نیاز به فشار و مصرف سوخت بیشتری دارد.

باتوجه‌به اهمیت مصرف میزان سوخت برای راننده­‌ها باید به قطعاتی که در صورت خرابی باعث افزایش مصرف سوخت می‌­شوند نیز توجه شود. برای مثال سنسور دور موتور و سنسور دمای آب در صورت خرابی مصرف بنزین را افزایش می­‌دهند. اگر قصد خرید ماشین کارکرده دارید باید به سالم بودن این قطعات دقت کنید و فقط به مقایسه استهلاک پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در زمینه مصرف بنزین بسنده نکنید.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک خارجی را از چه برندی بخریم؟


مقایسه امکانات رفاهی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵

توجه به امکانات رفاهی در زمان خرید برای افرادی که برای سفر­های درون‌شهری و برون‌شهری به طور پیوسته از خودرو شخصی استفاده می‌­کنند نکته حائز اهمیتی است. شرکت ایران­‌خودرو با ایجاد تغییرات نسبی در تیپ­‌های مختلف، این مدل­‌ها را از لحاظ راحتی و رفاه نسبت به هم متمایز کرده است. انتظار می‌­رود تیپ ۵ در مقایسه با تیپ ۲ امکانات رفاهی بیشتری برای سرنشینان در نظر گرفته باشد. موارد زیر مقایسه امکانات رفاهی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ هستند.

 • سیستم تهویه مطبوع: این سیستم در تیپ ۲ دستی و در تیپ ۵ اتوماتیک است.
 • تنظیم آینه ­های جانبی: تنظیم آینه­ ها در تیپ ۲ دستی و در تیپ ۵ برقی است.
 • شیشه بالابر: شیشه بالابر برقی در قسمت جلو و دستی در قسمت عقب برای تیپ ۲ ، اما در تیپ ۵ هر دو برقی است.
 • دماسنج: طراحی دماسنج با تغییری که در داشبورد تیپ ۵ ایجاد شده روی داشبورد است.

مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ نشان از تفاوت زیادی در امکانات رفاهی ندارد. به عبارتی تغییر چشمگیر امکانات رفاهی در برنامه طراحی شرکت ایران­‌خودرو نمود چندانی ندارد.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک ها برای پژو 206 کدام است؟


جمع‌بندی

شاخص‌­ترین تفاوت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در قسمت موتور این خودرو دیده می­‌شود، هرچند که تفاوت­‌های دیگری در بخش طراحی، امکانات رفاهی و ایمنی نیز وجود دارد. باتوجه‌به تفاوت قیمت این دو تیپ و مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ در این مقاله، تصمیم خرید تیپ ۲ یا تیپ ۵ بستگی به انتظارات شما از یک .خودرو سواری دارد

بازدید از فروشگاه رینگو دامنه اطلاعات شما را در زمینه خودرو و شرایط بهتر نگهداری از آن وسیع می­‌کند. همچنین این فروشگاه اینترنتی مرجعی معتبر برای خرید لاستیک­‌هایی مطمئن برای خودرو شما است.

تیم رینگو از ثبت سؤالات و پیشنهادات شما در بخش دیدگاه­‌ها استقبال می‌­کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا