خودرو

آیا مکمل های سوخت برای خودرو مفید است؟

مکمل های سوخت چیست؟ دلیل اضافه‌کردن مکمل سوخت به خودرو چیست؟ اگر صاحب خودرویی ترجیح دهد هیچ‌وقت از این مکمل‌های سوختی استفاده نکند چه اتفاقی می‌افتد؟ تابه‌حال به این سؤال‌ها فکر کرده‌اید؟ مکمل‌های سوختی یک وسیله جانبی بسیار راحت و مؤثر برای افزایش حداکثر بازده سوخت در خودروهای گازسوز و بنزینی است. اما آیا استفاده از این مکمل‌های سوختی ضرورت دارند یا می‌توان بدون استفاده از آن هم عملکرد درستی از خودرو انتظار داشت؟ این سؤالی است که قرار است در این مطلب از رینگو به جواب آن برسیم. همراه ما تا پایان باشید.

مکمل سوخت خودرو چیست؟

دو نوع اصلی افزودنی‌های سوخت وجود دارد که یکی به نام تقویت‌کننده عملکرد سوخت شناخته می‌شود و دیگری تثبیت‌کننده‌های سوختی است. تقویت‌کننده عملکرد سوخت را به‌منظور بهبود عملکرد قابلیت‌های موتور خودرو در زمان رانندگی یا استفاده از خودرو به بنزین اضافه می‌کنند. تثبیت‌کننده‌های سوخت طوری طراحی شده‌اند تا درصورتی‌که خودرو تا مدت زیادی بدون استفاده بود و بنزین و مواد سوختنی در باک آن باقی ماند، هنوز هم سوخت را در وضعیت عملکردی نگه دارد. این موضوع باعث افزایش عملکرد سوخت می‌شود که اکثراً هنگامی که قرار باشد از فواید استفاده از مکمل های سوختی حرف بزنیم، به آن اشاره می‌شود.

آیا مکمل های سوخت ارزش خرید دارند؟

مکمل‌های سوخت خودرو اغلب با این ادعا وارد میدان می‌شوند که «می‌توانند عملکرد موتور خودرو شما را بهبود بخشند و مصرف سوخت را تا ۲۰ درصد صرفه‌جویی کنند.» این ادعا، ادعای بزرگی است که قرار است به حقیقی بودن یا نبودن آن در این مطلب برسیم. سوختی که امروز از سال ۱۹۲۰ به‌عنوان بنزین می‌شناسیم و از آن در خودرو استفاده می‌کنیم، مواد افزودنی زیادی دارد. به نظر شما مکمل های سوخت برای ماشین ضروری است؟ پاسخ کوتاه این سؤال این است: «ضروری بودن مکمل های سوخت برای خودرو بستگی به هدفی استفاده از آن دارد.». برای درک بهتر این موضوع و انتخاب بهترین مکمل بنزین، انواع مواد افزودنی سوخت در خودرو را بخش بعدی مرور خواهیم کرد.

انواع مواد افزودنی سوخت

اگر می‌خواهید خودرو شما لغزش، شتاب ضعیف و توقف‌های پی‌درپی نداشته باشد، یک افزودنی سوخت باکیفیت، عملکرد خودرو را بهتر می‌کند. مواد افزودنی نقش مهمی در بهبود عملکرد و حفظ طول عمر کلی موتور دارند اما ارزش خرید آنها، قابلیت اطمینان و دوام یا تنوع بالا انواع مواد افزودنی بسته به هدفی است که برای رسیدن به آن‌ها مکمل می‌خرید. به همین دلیل لازم است نگاهی به انواع مواد افزودنی سوخت داشته باشیم:

پاک‌کننده سیستم سوخت

رایج‌ترین نوع مکملی که به خودرو اضافه می‌شود تمیزکننده‌‌های سیستم سوخت است. این مکمل‌ها ادعا می‌کنند با داشتن فرمولاسیون لازم برای حل کربن و سایر مواد مختلفی که در بنزین وجود دارد و باعث آلودگی موتور شده، سیستم سوخت را تمیز می‌کنند. همچنین گاهی به‌عنوان ماده ضدخوردگی سیستم سوخت تبلیغ می‌شود. خوردگی مشکلی است که برای خودروهای خاصی که از اتانول استفاده می‌کنند به وجود می‌آید. درهرصورت؛ مکمل‌های پاک‌کننده سوختی مهم‌ترین اثر را روی موتور، ازبین‌بردن آلودگی‌های جمع شده داخل موتور و استفاده بهتر از بنزین دارند.

مکمل‌های انژکتور

نوع خاصی از مکمل‌های پاک‌کننده سیستم سوخت خودرو هستند که کربن موجود در انژکتورهای سوخت را پاک می‌کنند. می‌توانند روی میزان گازی یا سوختی که برای حرکت خودرو استفاده می‌شود تأثیر بگذارند و میزان آن را کم کنند. خودروهای خاصی که با موتورهای پیشرفته رایج ساخته می‌شوند، به‌شدت با تجمع کربن در انژکتور خودرو روبه‌رو هستند. مکمل پاک‌کننده انژکتوری این کربن‌های جمع شده در موتور خودرو را پاک می‌کنند و باعث می‌شوند عملکرد خودرو دچار مشکل نشود. اگر در بزرگراه‌ها زیاد رانندگی نمی‌کنید، اگر سفرهای کوتاه زیادی انجام می‌دهید و موتور آن‌قدر داغ نمی‌شود که بتواند خود را تمیز کند، ممکن است بخواهید یک مکمل سوخت انژکتور مناسب و خوب مصرف کنید تا در عملکرد موتور اختلالی ایجاد به وجود نیاید.

تثبیت‌کننده سوخت

ضدیخ‌ها هم از جمله مکمل‌‌‌های سوخت پرکاربردی است که در خودرو استفاده می‌شود. ضدیخ یکی از مهم‌ترین موادی است که در فصل‌های سرد و خشکی مثل زمستان باید مورداستفاده قرار بگیرد. خنک‌کننده‌های موتور علاوه بر ایجاد محافظت در برابر یخ‌زدگی و باعث عملکرد بهتر موتور هم می‌شود. یک ماده خنک‌کننده مناسب می‌تواند موتور را در شرایط رانندگی بهینه‌تر و بهتر قرار دهد. مایع خنک‌کننده از افزودنی‌های دیگری است که سعی می‌کند موتور را در برابر خوردگی حفظ کند.

افزاینده کیفیت سوخت

تصفیه گاز با پلی ایزو بوتن فرموله شده است و به همین دلیل ارزان و در دسترس است. مکمل‌های افزاینده کیفیت سوخت با ازبین‌بردن رسوبات مضر کربن برای انتشارهای تمیزتر و تجزیه ذرات با که می‌توانند سوخت را رقیق کنند به بهبود کیفیت گاز کمک می‌کنند.

مزایای اضافه‌کردن مکمل های سوخت

تا اینجا از مکمل سوخت خودرو و نقشی که هر یک از انواع این مکمل‌ها روی کارکرد خودرو دارند صحبت کردیم. صحبت درباره مزایای مواد افزودنی سوخت کمک می‌کند تا دیدگاه بهتری درباره ضرورت استفاده از مکمل خودرو داشته باشیم. این مزایا به شرح زیر است:

بهبود عملکرد موتور

حذف رسوبات در سوخت منجر به جریان بهتر سیال در سیستم موتور می‌شود. این به این معنی است که موتور خودرو سایش کمتری را تجربه می‌کند و در عین حفظ مصرف سوخت یکسان، حداکثر عملکرد خود را دارد.

حفظ کیفیت سوخت

سوخت وقتی معمولاً از قسمت‌های مختلف سیستم سوخت و موتور عبور می‌کند، شروع به تجزیه شدن کرده و کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند. این موضوع باعث تخریب سوخت می‌شود که به نوبه خود منجر به تشکیل رسوبات خورنده مثل صمغ، لاک و کربن می‌شود و دریچه‌های ورودی و جت‌‌های کاربراتور را مسدود می‌کند. استفاده از افزودنی سوخت می‌تواند سوخت را تثبیت کرده و از تخریب زودرس جلوگیری کند.

جلوگیری از خرابی

بهترین مکمل بنزین می‌تواند یک عامل مؤثر به‌عنوان بازدارنده خوردگی باشد که سایش و خرابی زودرس قطعات فلزی را کاهش می‌دهد. این به شما کمک می‌کند موتور خودرو خود را حتی بدون بررسی‌های مکرر، تعمیر و نگه‌داری‌های دوره‌ای در وضعیت مناسبی حفظ کنید.

کاهش انتشار کربن

اکثر مکمل های سوخت می‌تواند رسوبات کربن موجود در سوخت را حذف کنند که این امر به معنی احتراق بهتر سوخت و انتشار کربن کمتر در محیط است.

جمع‌بندی

ای مطلب از رینگو از اهمیت استفاده از مکمل های سوخت حرف زدیم. اینکه مکمل سوختی را به‌منظور چه هدفی تهیه می‌کنید، بسیار مهم است. می‌تواند حتی شما را دررابطه‌با ضروری بودن یا نبودن خرید مکمل راهنمایی کند. به‌طورکلی مکمل‌ها تلاش می‌کنند تا عملکرد خودرو را بهبود ببخشند و از مواد مضر و آسیب‌زننده‌ای که در بنزین چه برای موتور خودرو و چه برای محیط‌زیست دارند، کم کنند. همچنین در نظر داشته باشید که مکمل سوخت برای خودروهای صفر یا کم کارکرد توصیه نمی‌شود. شما چه نکته‌ای برای اضافه‌کردن به این مطلب دارید؟ می‌توانید سؤال‌ها یا دیدگاه‌‌های خود را با در رینگو به اشتراک بگذارید. علاوه بر این دیدن از فروشگاه اینترنتی رینگو را هم فراموش نکنید. در اولین فروشگاه تخصصی لاستیک رینگو می‌توانید بهترین و باکیفیت‌ترین تایرها را برای استفاده در خودرو خود تهیه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا