مشخصات فنی خودرو

5 علامت هشدار دهنده دمیدن واشر سر و نحوه جلوگیری از آن

می توانید مطمئن باشید که یک واشر سر دمیده روز شما را خراب می کند. اگر حتی مشکوک هستید که مال شما در حال خروج است، فوراً اقدام کنید. از آنجایی که هفت راه متفاوت وجود دارد که یک واشر سر می تواند از کار بیفتد، که در اینجا به آنها اشاره می کنیم، هر یک از آنها می توانند برای موتور فاجعه بار باشند. ابر سفید معطر پشت سر شما اما یکی از نشانه های دمیده شدن واشر سر است. به محض اینکه متوجه شدید که چیزی در حال رخ دادن است، موتور را خاموش کنید.

خرابی واشر سر
خرابی واشر سر

هنگامی که موتور در حال گرم شدن است، سرسیلندر و بلوک موتور معمولاً با سرعت‌های متفاوتی منبسط می‌شوند و واشر سر معمولاً زمانی که نتواند شکاف تازه ایجاد شده را ببندد از کار می‌افتد. برخی موتورها با بلوک سیلندر آهنی و سر آلومینیومی این مشکل را بدتر می کنند. علاوه بر این، موتورهای خاصی به دلیل خرابی شناخته می شوند و دارای سرهایی هستند که مستعد تاب برداشتن یا فشار ضعیف از سر پیچ ها هستند.

علائم آسیب دیدگی واشر سر :

  1. گرم شدن بیش از حد

واشر سر منفجر شده همچنین می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود که در صورت وقوع زیاد (به دلیل گرفتگی رادیاتور، نشت مایع خنک کننده، خرابی فن و غیره) می تواند منجر به خرابی واشر سر شود. یک موتور بیش از حد گرم شده ممکن است ناشی از نشت گازهای داغ خروجی به سیستم خنک کننده یا نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندرها و سوختن آن به صورت بخار باشد. ممکن است سرسیلندر آلیاژی در صورتی که خودرو رانده شود در حالی که بیش از حد گرم شده است دچار اعوجاج شود و آسیب بخار به مبدل کاتالیزوری می تواند هزینه تعمیر را تا حد زیادی افزایش دهد.

  1. از دست دادن برق

هنگامی که هوای فشرده یا سوخت از سیلندر به دلیل خرابی واشر سر خارج می شود، فشرده سازی آن سیلندر کاهش می یابد. عملکرد سخت موتور و کاهش محسوس در قدرت موتور نتایج این عدم فشرده سازی است. معمولاً صدایی شبیه نشتی اگزوز همراه با این نوع خرابی رخ می دهد.

  1. آلودگی روغن

لجن های شیری رنگ در داخل درپوش پرکننده روغن یا میله آب، که اغلب به عنوان “میلک شیک” یا “مایونز” نامیده می شود، یکی از بارزترین علائم خرابی واشر سر است. این امر با مخلوط شدن مایع خنک کننده و روغن با هم ایجاد می شود. این معمولاً یک نشانگر خوب و یک نشانه مطمئن است که موتور شما باید از هم جدا شود تا منبع آلودگی شناسایی شود، حتی اگر دلیل قطعی خرابی واشر سر نباشد. علاوه بر این، از آنجایی که روغن اکنون با ضد یخ آلوده می شود، هر حرکتی به سرعت یاتاقان های موتور را از بین می برد. تعمیر نیازمند حداقل شستشوی روغن موتور، فیلتر روغن جدید و جداسازی کامل قسمت انتهایی موتور برای بررسی شکستگی یاتاقان ها و حذف تمام روغن های آلوده است.

  1. دود سفید

معمولی ترین علامت واشر سر آسیب دیده، ابرهای متورم دود سفید معطر است که از اگزوز خارج می شود. ضد یخ که از پشت واشر نشت می کند و به داخل سیلندرها می ریزد، جایی که در طی احتراق به بخار تبدیل می شود، عامل ایجاد دود است. دود مایل به آبی ممکن است ناشی از نشت کمتر، اما هنوز قابل تصور، از کانال روغن به سیلندر باشد. این همچنین می تواند منجر به شکست تست آلایندگی در طول MOT بعدی شما شود.  هر دوی این خرابی واشر باعث می شود فشار احتراق به سیستم خنک کننده یا سیستم تنفس روغن وارد شود. این می تواند علتی باشد که میله اندازه گیری در جای خود باقی نمی ماند یا شلنگ رادیاتور به طور ناگهانی خروجی آب خود را از دست می دهد.

از ما بخرید
  1. نشت خارجی

یک مایع خنک کننده یا نشت روغن مستقیم ممکن است از واشر سرسیلندر که در جهت مسیر آب یا روغن و قسمت بیرونی موتور می وزد بیرون بیاید. اگرچه به اندازه یک واشر سر آسیب دیده بد نیست، اما این وضعیت جدی است. اگر سطح مایع خنک‌کننده مجاز باشد بیش از حد برود، نشت بیرونی می‌تواند باعث مشکلات بزرگ موتور شود، حتی اگر بلافاصله خود را به عنوان یک مشکل (غیر از ایجاد آشفتگی) نشان ندهد. اگزوز داغ می تواند با نشت روغن آلوده شود و باعث ایجاد دود مضر و حتی آتش سوزی شود.

جلوگیری از خرابی واشر سر

صرف چند پوند اضافی در حال حاضر به جای چند صد پوند بعد برای تعمیر واشر سر دمیده به طور قابل توجهی ترجیح داده می شود. بله، واشر جایگزین ارزان است، اما ماهیت کار فشرده کل فرآیند جداسازی و مونتاژ مجدد، هزینه تعمیر را به‌ویژه برای وسایل نقلیه مدرن بسیار بالا می‌برد.

ساده ترین روش برای جلوگیری از خرابی واشر سر این است که مطمئن شوید سیستم خنک کننده شما در وضعیت خوبی قرار دارد. واشر سر اغلب پس از گرم شدن بیش از حد مکرر یا اگر بعد از داغ شدن بیش از حد ماشین رانندگی می کنید، از کار می افتد. اگر ماشین شما شروع به جوشیدن کرد، آن را متوقف کنید، بگذارید حداقل یک ساعت خنک شود و سپس آن را با مایع رادیاتور تازه راه اندازی کنید.

سیستم خنک کننده را می توان به راحتی بررسی کرد که خبر خوبی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید رادیاتور به خوبی کار می کند، ترموستات به درستی باز می شود و مایع خنک کننده به میزان مناسب پر شده است. اگر نشتی وجود داشته باشد، می توانید از رطوبت موجود در لوله ها و اتصالات تشخیص دهید. علاوه بر این، بررسی کنید که فن – چه مکانیکی و چه الکتریکی – عملکردی داشته باشد، تمام پره‌های آن را داشته باشد و برای به حداکثر رساندن کارایی، پوشانده شده باشد.

خرابی واشر سر
خرابی واشر سر

منبع معتبر این است که اگر مشکوک به خرابی واشر سر هستید، به دنبال دود احتراق در سیستم خنک کننده باشید. این آزمایش نشان می دهد که آیا سیستم خنک کننده تحت تأثیر نشت فشرده سازی قرار گرفته است یا خیر، که نشان می دهد واشر سر منفجر شده است یا خیر. نکته یک مکانیک قدیمی این است که ماشین را روشن کنید، درپوش رادیاتور را بردارید (فقط زمانی که سیستم خنک کننده سرد است)، و سپس مایع خنک کننده را برای حباب های هوا بررسی کنید.

فقدان گازها در سیستم خنک‌کننده واقعاً یک واشر سر خوب را تضمین نمی‌کند، زیرا این موارد نشان نمی‌دهند که آیا مکان‌های خرابی دیگری در واشر سر وجود دارد یا خیر.

به دلیل طراحی ضعیف، استحکام ناکافی یا ترکیبی از این دو، چندین واشر سر قدیمی‌تر شکسته می‌شوند. قبلاً مشکل بزرگ‌تری در مورد واشرهای فلزی قبلی بود، زیرا آنها فقط قبل از اینکه از گرما به سردی تبدیل شوند، مدت زیادی زنده می‌ماندند. اکثر برنامه ها اکنون می توانند از واشرهای جایگزین MLS (فولاد چند لایه) که قابل اعتمادتر هستند بهره مند شوند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا