مشخصات فنی خودرو

چه چیزی باعث کوبیدن موتور می شود و چگونه آن را برطرف کنیم

مردم به ندرت در مورد کوبش موتور سوال می کنند تا زمانی که آن را به صورت دست اول تجربه کنند، اما این چیزی است که قبل از وقوع آن باید بدانید. این یک مسئله جدی است که می خواهید آن را حل کنید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

ضربه موتور می تواند یک مشکل مربوط به سوخت یا احتراق باشد که ناشی از استفاده از سوخت با اکتان پایین، داشتن شمع های کثیف یا سوزاندن مخلوط سوخت و هوای بدون چربی است. قطعات داخلی مشکل دار، مانند یاتاقان فرسوده یا میل لنگ آسیب دیده، نیز باعث ایجاد صدای تق تق می شوند. با مجله رینگو همراه باشید.

کوبیدن موتور چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟

همه دارندگان خودرو باید حداقل درک اولیه ای از آنچه باعث کوبش موتور می شود داشته باشند. دلیلش این است که موتور شما قلب وسیله نقلیه شماست و آن صداهای تق تق هرگز نشانه خوبی نیستند. بدتر از آن، آنها می توانند بعداً منجر به آسیب بیشتر و تعمیرات گران تر شوند.

کوبیدن موتور چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟
کوبیدن موتور چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟

در اینجا دلایل احتمالی ضربه زدن موتور شما و کارهایی که می توانید برای تعمیر آن در اسرع وقت انجام دهید آورده شده است:

  1. سوخت با کیفیت پایین

پر کردن مخزن شما با سوخت کم کیفیت (یعنی سوختی با درجه اکتان کمتر از نیاز موتور شما) شایع ترین علت کوبش موتور است.

استفاده از سوخت با اکتان پایین در موتورهای با تراکم بالا منجر به مشتعل شدن زودهنگام مخلوط هوا/سوخت قبل از اینکه شمع کار خود را انجام دهد، می شود. این باعث می شود صدای تق تق که هنگام کار کردن موتور شما می شنوید.

از آنجایی که این نوع کوبش موتور به دلیل تامین سوخت شماست، صدای تق تق موتور را در حالت آرام و در هنگام شتاب گیری و حرکت خواهید شنید.

نحوه رفع آن: مهمترین کاری که می توانید برای رفع این مشکل و جلوگیری از تکرار آن انجام دهید این است که فقط از سوخت مناسب برای مدل خودروی خود استفاده کنید.

شما می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در کتابچه راهنمای مالک خودرو بیابید، که توصیه های سازنده سوخت را به شما نشان می دهد.

به استفاده از سوخت فقط با سطوح اکتان توصیه شده توسط سازندگان خودرو پایبند باشید و از تکرار مجدد موتور جلوگیری کنید.

  1. مشکلات شمع

صدای تق تق موتور که می شنوید نیز می تواند به دلیل مشکلات شمع باشد.

شمع‌ها جرقه‌ای با ولتاژ بالا ایجاد می‌کنند که مخلوط سوخت و هوای فشرده در موتور را مشتعل می‌کند، مخلوط را می‌سوزاند و باعث تولید نیرو در موتور می‌شود. فرآیند احتراق به طور مداوم در حالی که موتور کار می کند اتفاق می افتد.

با این حال، ممکن است همه چیز برای شمع ها نیز اشتباه باشد. وقتی شمع‌ها فرسوده یا کثیف هستند، کارشان خراب می‌شود. بدون این جرقه یا جرقه، مخلوط سوخت-هوای فشرده به شکلی ناپایدار منفجر می شود و باعث ایجاد صدای تق تق شدیدی می شود که از زیر کاپوت می شنوید.

چگونه آن را تعمیر کنیم: شمع ها اجزای کوچکی هستند، اما همانطور که می بینید، نقش مهمی در عملکرد موتور دارند. خوشبختانه، وقتی مشکل ساز می شوند، مقابله با آنها نیز بسیار آسان است.

اگر مدتی از تعویض شمع‌ها می‌گذرد و متوجه می‌شوید که شمع‌ها از کار می‌افتند، فوراً آن‌ها را تعویض کنید. تعویض آن ها با شمع های کاملا جدید هزینه زیادی ندارد و به سرعت صدای تق تق و مشکلات مربوط به آن را حذف می کنید.

  1. مخلوط هوا/سوخت بدون چربی

حالا بیایید خود مخلوط هوا/سوخت را در نظر بگیریم. وسایل نقلیه مدرن می توانند به طور خودکار مقدار هوا و سوخت را برای عملکرد مطلوب محاسبه کنند. سنسورهای مختلف داده‌ها را به رایانه داخلی خودرو می‌رسانند، که تصمیم می‌گیرد چگونه آن مخلوط را مدیریت کند.

علیرغم اینکه رایانه داخلی یک مخلوط ایده آل تولید می کند، مشکلات در جاهای دیگر می تواند باعث شود که مخلوط بیش از حد کم شود. این زمانی است که به دلیل نشتی خلاء موتور، کثیف شدن انژکتورهای سوخت یا حتی فشار کم سوخت، هوا بیش از حد وجود دارد و سوخت کافی وجود ندارد.

یک مخلوط بدون چربی به اندازه کافی سریع مشتعل نمی شود و منجر به انفجارهای متعددی می شود که به صورت صدای کوبیدن از موتور خواهید شنید.

نحوه رفع آن: راه حل این مشکل به علت اصلی آن بستگی دارد. بنابراین، تعمیر آن با یک بازرسی کامل موتور شروع می شود تا مشخص شود چه چیزی باعث هوای بیش از حد در مخلوط سوخت می شود.

به عنوان مثال، ممکن است شامل تمیز کردن انژکتورهای سوخت یا مسدود کردن هرگونه نشتی باشد.

رسیدگی به علت اصلی، ترکیب صحیح سوخت/هوا را بازیابی می کند و ضربه موتوری را که تجربه کرده اید متوقف می کند.

از ما بخرید
  1. بلبرینگ های فرسوده

تا کنون، سه دلیل برای ضربه زدن موتور مربوط به سوخت و احتراق دیده‌اید، اما این همه ماجرا نیست.

قطعات داخلی فرسوده و آسیب دیده نیز می تواند باعث کوبیدن موتور شود. همانطور که می توانید تصور کنید، اگر به دلیل قطعات آسیب دیده باشد، مشکل فوق العاده شدید است.

اولین دلیل احتمالی فرسوده بودن بلبرینگ هاست. یاتاقان ها به قطعات اجازه می دهند تا به آرامی و بی صدا و با کمترین اصطکاک ممکن بچرخند.

هنگامی که یاتاقان‌های موتور فرسوده می‌شوند، باعث می‌شوند پیستون‌ها در برابر میل لنگ به صدا درآیند. این لرزش باعث ایجاد صدای تق تق می شود که در حین کار کردن موتور خواهید شنید.

چگونه آن را تعمیر کنیم: تنها راه حل عملی در اینجا تعویض بلبرینگ های فرسوده در موتور است. متأسفانه، با توجه به اینکه آنها اجزای داخلی هستند، برای انجام کار باید موتور را از هم جدا کنید.

بازسازی موتور شما پرهزینه است، اما انجام ندادن آن تنها باعث آسیب بیشتر به داخل موتور شما می شود.

کوبیدن موتور چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟
کوبیدن موتور چیست و چگونه آن را برطرف کنم؟
  1. میل لنگ آسیب دیده

آخرین اما نه کم‌اهمیت، میل لنگ آسیب‌دیده نیز می‌تواند باعث ایجاد صدای تق تق در موتور شود که هنگام رانندگی می‌شنوید. میل لنگ به ندرت در اثر سایش بیش از حد آسیب می بیند، زیرا برای مدت زمان بسیار طولانی و تحمل استفاده سنگین طراحی شده اند.، علت احتمالی آسیب به میل لنگ اضافه بار مکانیکی است. مسئله این است که یافتن علت اصلی آن بار اضافی، چالش دیگری است.

چگونه آن را تعمیر کنیم: مانند آخرین تعمیر، این تعمیر نیاز به جدا کردن موتور دارد. با این حال، به سادگی تعویض میل لنگ کافی نیست.

قبل از انجام این کار، ابتدا باید بفهمید که چه چیزی به آن آسیب زده است. به این ترتیب، مشکل با میل لنگ جدید تکرار نخواهد شد.

تعمیرات سنگین موتوری مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد توسط متخصصان بهتر انجام می شود. ممکن است پس در هنگام مواجه با چنین مواردی به یک متخصص خبره کار را بسپارید، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا