مشخصات فنی خودرو

گرمکن صندلی خودرو چیست؟ چگونه از این وسیله کاربردی استفاده کنیم؟

برخی از خودروها دارای گرمکن صندلی خودرو هستند که با فشاردادن یک دکمه صندلی را گرم می‌کنند. به طور معمول دکمه گرمکن صندلی خودرو در کنار درب راننده و سرنشین قرار دارند. در برخی از وسایل نقلیه، فقط قسمت پایینی صندلی گرم می‌شود، در برخی دیگر هم قسمت پایین و هم پشتی گرم می‌شود. گرمکن صندلی خودرو برای اولین‌بار توسط کادیلاک در سال ۱۹۶۶ برای کمک به کمردرد ساخته و به بازار خودرو عرضه شد. آیا گرمکن صندلی خودرو یک ویژگی مشترک در اکثر خودروها است؟ آیا نصب آن ارزش هزینه اضافی را دارند؟ اساساً گرمکن صندلی خودرو چگونه کار می‌کنند؟ ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم به معرفی گرمکن صندلی خودرو و اینکه گرمکن صندلی خودرو چگونه کار می‌کند؟ بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با گرمکن صندلی خودرو و مزایا و مشکلات استفاده از آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گرمکن صندلی خودرو چیست؟

گرمکن‌های صندلی خودرو کویل‌های گرم شده در زیر بالشتک صندلی خودرو هستند که گرما و راحتی را از طریق صندلی فراهم می‌کنند. گرمکن صندلی خودرو، یک ویژگی تخصصی در برخی خودروها است که شامل یک المنت گرم‌کننده در داخل صندلی خودرو می‌شود. این عنصر گرمایشی را می‌توان برای تولید گرما فعال کرد؛ بنابراین خود صندلی گرم می‌شود. این گرما در مناطق شمالی که زمستان‌های سختی دارند بسیار مفید است.

گرمکن صندلی خودرو تاریخچه شگفت‌انگیزی طولانی دارد. در واقع، یک واحد گرمایشی در داخل یک وسیله نقلیه قبل از اینکه خودرو به خیابان‌ها بیاید شروع به کارکرده و از موتور خودرو سرچشمه می‌گیرد.

برخی از مورخان خودرو معتقدند که بخاری خودرو الهام‌بخش اصلی گرمکن صندلی خودروها بوده است. درست مانند اینکه این گرمکن‌ها در درجه اول فقط برای ثروتمندان در دسترس بودند، گرمکن‌های صندلی خودروها به‌عنوان یک وسیله لوکس در خودروها شروع به کار کردند.

گرمکن صندلی خودرو چیست؟
گرمکن صندلی خودرو چیست؟

همان‌طور که بالاتر گفتیم، گرمکن صندلی خودرو در کادیلاک دیویل ۱۹۶۶ وارد بازار خودرو شد. این خودروی لوکس مطمئناً یک خودروی معمولی نبود و گرمکن صندلی‌های خودرو برای دهه‌های بعد نیز یک ویژگی لوکس باقی ماند. اگرچه امروزه این ویژگی‌های خودرو بیشتر در دسترس هستند. آنها به‌هیچ‌وجه یک ویژگی استاندارد نیستند، اما در خودروهای روزمره مانند SUVها و خودروهای سدان بیشتر به چشم می‌خورند.

چگونه می‌دانید خودروی شما گرمکن صندلی خودرو دارد؟

بهترین راه برای اینکه بدانید خودروی شما گرمکن صندلی دارد یا خیر، بررسی دفترچه راهنما است. اگر می‌خواهید خودروی شما گرمکن صندلی داشته باشد، قبل از خرید حتماً با سؤال از فروشنده خودرو اطمینان حاصل کنید. روش دیگر برای تعیین اینکه آیا خودروی شما گرمکن صندلی دارد، بررسی بالشتک صندلی برای بخاری است.

همیشه بهتر است قبل از خرید ماشین خود تعیین کنید که چه چیزی دارد. کتابچه راهنمای خودرو یکی دیگر از ابزارهای مهم برای تعیین ویژگی‌های خودرو و نحوه استفاده از آنها است.

بین مدل‌های مختلف خودروها تفاوت‌هایی وجود دارد، اما شما می‌توانید از تنظیمات کنترل آب‌وهوای کنسول برای فعال‌کردن گرمکن صندلی خودروی خود استفاده کنید.

اگر خودروی دست‌دوم خریداری می‌کنید، تشخیص اینکه آیا وسیله نقلیه شما صندلی‌های گرمکن خودرو دارد یا خیر، ممکن است چالش‌برانگیز باشد. یکی از عوامل کلیدی که باید به‌خاطر بسپارید این است که صندلی‌های گرم‌کن قبل از سال ۲۰۱۰ یک ویژگی معمولی نبودند. حتی امروزه نیز رایج نیستند، اما بیشتر در وسایل نقلیه روزمره گنجانده می‌شوند. اگر شخصی که خودرو را از او خریداری کرده‌اید، گرمکن صندلی‌های خودرو را خودش اضافه کرده است، احتمالاً به شما می‌گوید. اضافه‌کردن گرمکن صندلی خودرو یک راه عالی برای افزایش ارزش فروش مجدد یک خودرو است. اگر فروشنده به شما نگوید، تنها چند راه برای تعیین اینکه آیا خودروی شما گرمکن صندلی دارد، وجود دارد. می‌توانید بالشتک‌های صندلی را بردارید، اما ما این را توصیه نمی‌کنیم. اگر ندانید چه‌کار می‌کنید، می‌تواند به‌شدت به صندلی‌ها و عنصر گرمایش آسیب برساند.

اگر می‌توانید سیمی را که در داخل بالشتک صندلی منتهی به سیستم گرمایش می‌شود پیدا کنید، نشانگر خوبی است که صندلی شما گرم شده است. بااین‌حال، این سیم می‌تواند برای یک تکیه‌گاه اتوماتیک نیز استفاده شود. اگر سیمی در داخل صندلی می‌بینید، به دنبال دکمه‌ها یا گیج‌هایی برای روشن و خاموش‌کردن آن بگردید.

آیا همه خودروها گرمکن صندلی خودرو دارند؟

دکمه گرمکن صندلی ماشین باقدرت کامل روشن می‌شود. البته همه خودروها گرمکن صندلی ندارند. حتی اگر اتومبیل شما دارای گرمکن صندلی خودرو در جلو باشد، به این معنی نیست که همه صندلی‌های اتومبیل گرم می‌شوند. ماشین‌های مدرن بیشتر از ماشین‌های قدیمی‌تر دارای صندلی‌های دارای گرم‌کن هستند، زیرا این ویژگی به طور سنتی یک ویژگی لوکس است.

دکمه گرمکن صندلی ماشین
دکمه گرمکن صندلی ماشین

تا به امروز، اتومبیل‌ها معمولاً گرمکن صندلی ندارند. برخی از برندهای خودرویی که به‌احتمال زیاد صندلی‌های گرم‌کن دارند شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. آئودی

۲. هیوندای

۳. فولکس‌واگن

۴. نیسان

۵. بی ام و BMW

۶. مرسدس‌بنز

اگرچه به دلیل کمبود تراشه‌های رایانه‌ای، بسیاری از برندهای خودرو تصمیم گرفتند این ویژگی را حذف کنند. مهم‌تر از همه، جنرال موتورز (GM) تصمیم گرفته است که نصب گرمکن‌های صندلی را در نسخه‌های جدید متوقف کند. در آلمان، BMW یک مانور جالب برای تطبیق کسب‌وکار خود با کمبودهای بازار انجام داد. بی ام و برای فعال‌کردن و نصب گرمکن‌های صندلی در خودروهای خود، خدمات اشتراک ماهانه ۱۸ دلاری ارائه می‌دهد. این سرویس اشتراک نیز به‌صورت سالانه یا مستمر با هزینه بالاتر در دسترس است. بااین‌حال، این پیشنهاد فقط در بخش‌هایی از اروپا، بریتانیا و نیوزلند موجود است. آنها در حال کار بر روی‌آوردن این ویژگی به مناطق بیشتری از جمله ایالات متحده هستند. بیشتر خودروهایی که گرم‌کن صندلی دارند، با چرم ساخته می‌شوند. استفاده از چرم به این دلیل نیست که این ماده ضروری است، بلکه به این دلیل است که چرم به آب‌وهوای شدید واکنش چشمگیری نشان می‌دهد و از گرمای شدید و سرمای شدید در فصول خاص جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که اکثر صندلی‌های دارای گرم‌کن به طور سنتی با چرم ساخته می‌شوند.

گرمکن صندلی خودرو چگونه کار می‌کند؟

گرمکن صندلی خودرو با استفاده از یک کویل بخاری که در زیر بالشتک صندلی قرار دارد کار می‌کند. این کویل به بخاری خودرو متصل است و معمولاً می‌توان آن را با کنسول روشن و خاموش کرد. گرما از طریق دریچه‌های موجود در صندلی منتقل می‌شود و سطح و فرد نشسته را گرم می‌کند. گرمکن صندلی خودرو مشابه بخاری ماشین‌کار می‌کند. موتور در حین کار گرما تولید می‌کند. این گرما به‌جای بیرون رانده‌شدن به داخل وسیله نقلیه منتقل و جمع‌آوری می‌شود؛ بنابراین گرمکن‌های صندلی خودرو برق و گرما را مشابه بخاری مرکزی ماشین دریافت می‌کنند. باتری خودرو فن‌های بخاری را تأمین می‌کند که گرما را از موتور به داخل خودرو می‌کشد. گرمکن‌های صندلی خودرو برق را از باتری ماشین دریافت می‌کنند و این گرما به کویل گرمایشی منتقل می‌شود. کویل بخاری گرم می‌شود، گرما را از طریق دریچه‌های صندلی عبور می‌دهد و بدن را گرم می‌کند.

آیا استفاده از گرمکن صندلی خودرو بی‌خطر است؟

استفاده از گرمکن صندلی خودرو بی‌خطر است. بااین‌حال، باید مراقب باشید که بخاری‌ها چقدر کار می‌کنند و چقدر گرم می‌شوند. اگر کویل بخاری بیش از حد داغ شود، می‌تواند بدن شما را به‌شدت بسوزاند. مانند هر بخاری دیگری، کویل‌های بخاری داخل بخاری صندلی ماشین می‌توانند بسیار داغ شوند. اگر سیم گرمکن را لمس کنید یا خیلی به آن نزدیک شوید، ممکن است خود را بسوزانید؛ بنابراین برای جلوگیری از سوختن بخاری، کنترل آب‌وهوای خودرو را روشن کنید. اگر گرمکن صندلی خودروی شما کنترل آب‌وهوا ندارد، ممکن است بخواهید یک تایمر تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که آن را خاموش کنید. بااین‌حال بعید است که گرمکن‌های صندلی خودرو بدون اینکه متوجه شوید شما را به‌طورجدی بسوزانند. خطرات تا حدودی حداقلی است. اما، همچنان باید مراقب باشید که از سوختن خود یا آتش‌گرفتن صندلی جلوگیری کنید.

در آخر، علی‌رغم اینکه یک فکر غلط مبنی بر اینکه گرمکن صندلی خودرو باعث ابتلا به هموروئید می‌شود، گرمکن صندلی خودرو به‌هیچ‌وجه موجب هموروئید نمی‌شود. مگر اینکه مشکلی در صندلی خودروی شما وجود داشته باشد که چیزی آن ناحیه از بدن شما را تحریک کند. به جز برخی از علل خارجی یا مسائل بهداشتی، گرما و کویل باعث ایجاد هموروئید نمی‌شود.

هدف از ساخت و نصب گرمکن صندلی خودرو چیست؟

هدف از ساخت و نصب گرمکن صندلی خودرو افزایش راحتی برای سرنشینان است. اگرچه در بسیاری از مناطق جنوبی غیرضروری است، اما مردم ساکن در شمال از گرمکن صندلی خودرو استقبال می‌کنند. گرمکن صندلی خودرو نه‌تنها راحتی را افزایش می‌دهد، بلکه از هیپوترمی در روزهای سرد جلوگیری می‌کند. گرمکن صندلی خودرو برای جلوگیری از ناراحتی هنگام رانندگی است. هنگامی که به طور هماهنگ با گرمکن مرکزی خودرو و روکش فرمان از گرمکن صندلی خودرو استفاده می‌شود، تفاوت بیشتری ایجاد می‌کند. حتی اگر برخی ممکن است این موارد را به‌عنوان اقلام لوکس ببینند، اما وجود آن‌ها برای بسیاری از مسافران ضروری است. گرمکن‌های صندلی خودرو به‌ویژه برای افرادی که برای امرارمعاش رانندگی می‌کنند، مانند رانندگان اتوبوس و رانندگان تاکسی‌های شهری و بین‌شهری، مهم هستند.

مزایای گرمکن صندلی

گرمکن صندلی‌های خودرو می‌توانند اتومبیل‌ها را در زمستان یا برای کسانی که اغلب حتی در تابستان سردشان می‌شود، بسیار راحت‌تر کنند. بخاری در اکثر وسایل نقلیه به‌خوبی کار می‌کند، اما گرمکن صندلی ماشین به بدن شما نزدیک است و به شما امکان می‌دهد سریع‌تر گرم شوید. در برخی موارد، گرمکن صندلی قبل از اینکه بقیه وسایل نقلیه گرم شوند، گرم می‌شود.

مزایای گرمکن صندلی
مزایای گرمکن صندلی

مشکلات احتمالی گرمکن صندلی

افرادی بوده‌اند که توسط گرمکن صندلی خودرو سوخته‌اند، اما این مورد خیلی اتفاق نیفتاده است. بیشتر اوقات وقتی احساس می‌کنید صندلی خیلی داغ شده است، می‌توانید آن را به همان روشی که روشن کرده‌اید، ببندید. دکمه را فشار دهید تا چراغ خاموش شود که نشان می‌دهد گرم‌کن صندلی خودرو دیگر روشن نیست. هنگام استفاده از گرمکن صندلی به طور منظم باید از آن آگاه بود.

تعمیرات گرمکن صندلی خودرو

تعمیرات گرمکن صندلی خودرو در انواع مختلف خودروها متفاوت است. گاهی اوقات المنت حرارتی می‌سوزد؛ بنابراین کل سیستم نیاز به تعویض دارد. المنت گرمایشی به اثاث یا لوازم داخلی وصل شده است، بنابراین کار بسیار مهم و بزرگی است که باید توسط یک متخصص انجام شود. قبل از سوارشدن خودرو، بررسی کنید که آیا هر یک از فیوزها سوخته است یا خیر. اگر فیوزها وجود دارند، مشکل ممکن است هزینه کمتری داشته باشد، اما همچنان باید توسط یک مکانیک حرفه‌ای بررسی و تعمیر شوند؛ زیرا شما با برق سروکار دارید.

گرمکن صندلی خودرو در زمستان و در شب‌های خنک تابستان بسیار مناسب است. با گرمای نزدیک به بدن، سریع‌تر گرم می‌شوید و در رانندگی‌های طولانی‌تر احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

کلام آخر

گرمکن صندلی خودرو ممکن است یک مورد کاملاً غیرضروری به نظر برسد. اما همان‌طور که رانندگان تاکسی اسب در قرن نوزدهم آموختند، گرما در یک عصر سرد تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

اگر در نواحی سردسیر زندگی می‌کنید و نگران این هستید که چگونه می‌توانید با سرما مقابله کنید، ممکن است گرمکن صندلی خودرو بخواهید. اگر خودروی شما از قبل گرمکن صندلی ماشین ندارد، ممکن است بتوانید برخی از آن‌ها را نصب کنید! با مکانیک خود چک کنید و ببینید چه کاری می‌توان انجام داد. اگر در فصل سرما از سرما رنج می‌برید، نصب گرمکن خودرو یک سرمایه‌گذاری عالی خواهد بود!

ما در این مقاله به معرفی و نحوه کارکردن گرمکن صندلی خودرو را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به مزایا و مشکلات احتمالی گرمکن صندلی خودرو اشاره کردیم و نهایتاً مسائل مربوط به تعمیرات آن را نیز بررسی کردیم. امیدواریم از این مقاله نهایتاً استفاده را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا