مشخصات فنی خودرو

افزایش طول عمر گیربکس خودرو

راه­‌های بسیاری برای افزایش طول عمر و بهبود عملکرد جعبه‌دنده خودرو شما وجود دارد که در صورت لحاظ‌کردن آن­ها، شما را از صرف هزینه­‌های تعمیر و نگهداری هنگفت باز می­دارد. گیربکس یکی از گران­ترین قطعات هر خودرو است و به همین دلیل تعمیر یا جایگزینی آن، مستلزم صرف هزینه­‌های بسیاری است. با روش­‌هایی که در این جا ذکر می­‌شود علاوه بر کاهش هزینه ­های مرتبط با جعبه‌دنده، می­توانید از ایجاد مشکل برای سایر قسمت­‌های خودرو و هزینه­‌های سنگین­تر سایر قطعات نیز پیشگیری کنید. همان‌طور که بیان شد، در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی راه­‌هایی برای افزایش طول عمر و بهبود عملکرد جعبه‌دنده خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

گیربکس و ضرورت استفاده از آن چیست؟

جعبه‌دنده وسیل ه­ای مکانیکی است که برای افزایش گشتاور خروجی یا تغییر سرعت موتور استفاده می ­شود. شفت موتور به یک سمت گیربکس متصل شده و از طریق پیکربندی داخلی چرخ‌دنده‌های گیربکس، گشتاور خروجی و سرعت مشخص­ شده توسط هر دنده را فراهم می­ کند.

برای حفظ و ثبات سرعت خودرو در تمام شرایط و موقعیت­ هایی با میزان بار و سرعت مختلف، از سیستمی برای حفظ سرعت موتور استفاده می­ شود. به‌منظور فعال‌کردن موتور برای حرکت سریع چرخ­ ها در جاده و همچنین افزایش گشتاور خودرو، وجود یک جعبه‌دنده ضروری است.

پدال‌ها از اصلی‌ترین اجزا و سیستم ماشین هستند که حرکت و توقف ماشین توسط آن‌ها کنترل می‌شود و به طور طبیعی مثل قطعات دیگر دچار خرابی و ایرادهایی می‌شوند، تشخیص دادن ایرادها و تعمیر به‌موقع آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به حفظ سلامتی سرنشینان و بهبود کیفیت رانندگی کند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی کامل با این جزء اصلی خودرو و شرایط استفاده و ایرادهای آن، می‌توانید مقاله انواع پدال خودرو، شرایط استفاده و ایرادهای رایج گاز و ترمز و کلاچ را مطالعه کنید.

جعبه‌دنده و وظیفه انتقال مناسب

در خودروهای دستی یا اتوماتیک، گیربکس وظیفه انتقال نیرو از موتور به چرخ­ها را دارد. فرایند انتقال نیرو موجب می­شود که دنده خودرو عوض شود و همچنین خودرو در جهت دلخواه حرکت کند. بااین‌حال اگر جعبه‌دنده شما ضعیف و خراب است، بایستی حتماً تعمیر شده و یا به طور کامل تعویض شود. گرچه این اتفاق قطعاً به مذاق شما خوش نمی­آید، اما ما در ادامه نکاتی را مطرح خواهیم کرد که با لحاظ‌کردنشان می­توانید از ایجاد برخی مشکلات پیشگیری کنید.

چگونه می­توان عمر جعبه‌دنده را افزایش داد

با انجام موارد زیر می­توانید عمر جعبه‌دنده و سیستم انتقال خود را افزایش دهید:

۱. روغن گیربکس را به طور منظم بررسی کنید

روغن گیربکس به خنک و روان شدن آن کمک کرده و نیرو و فشار منتقل می­کند و همچنین مانع خشکی و گیرکردن سیستم جعبه‌دنده می­شود؛ بنابراین یکی از راه­ های اصلی افزایش طول عمر گیربکس این است که روغن جعبه‌دنده را به طور منظم بررسی کنید. روغن گیربکس ممکن است با گذر زمان کم شده یا حاوی مقداری ناخالصی باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، مشکلات رایجی از جمله گرمای بیش­ از حد، ممکن است رخ دهند. بااین‌وجود، درصورتی‌که زمان مناسب برای تعویض روغن یا افزایش آن را بدانید، می­توانید از گرمای بیش از حد پیشگیری کنید.

حال ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که چند وقت یکبار بایستی روغن گیربکس را چک کنید؟ بهتر است هر ماه یک‌بار روغن را بررسی کنید تا از سطح و وضعیت آن مطمئن شوید. میله اندازه­ گیری را بردارید و سطح روغن جعبه‌دنده را بررسی کنید، و اگر به‌جای قرمز شفاف رنگ مات داشت، پس روغن خراب است و بایستی تعویض شود. با این تفاسیر اگر بوی روغن نیز بد شده باشید، ممکن است نشانه خراب بودن آن و لزوم تعویضش باشد.

سنسور دمای خنک‌کننده نقشی حیاتی در حفظ دمای موتور و عملکرد بهینه آن دارد؛ بنابراین باید خرابی آن را جدی گرفت و پیش از آنکه خرابی سنسور مشکلاتی جدی برای خودمان یا خودرومان ایجاد کنند، نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. برای اینکه بدانید خرابی سنسور دمای خنک‌کننده خودرو چه علائمی دارد، مقاله علائم خرابی سنسور دمای خنک‌کننده چیست؟ را مطالعه کنید.

۲. از روغن سینتتیک (مصنوعی) استفاده کنید

روغن گیربکس سینتتیک به دلایل بسیاری نسبت به یک روغن معمولی ارجحیت دارد. برای آغاز، یک روغن مصنوعی برای مقاومت در برابر سرما، گرما، اکسیداسیون و برش­زنی بهتر است. همچنین گرما ممکن است ترکیبات آلی یک روغن معمولی را تجزیه کند و از مقدار آن بکاهد. فلذا اگر می­ خواهید که جعبه‌دنده شما عمر طولانی­ تری داشته باشد، روغن مصنوعی بهترین انتخاب است. روغن مصنوعی مقاوم در برابر حرارت به فرایند به تأخیر انداختن کهنگی کمک می­کند تا همچنان عملکرد بهتری از جعبه‌دنده را در طول زمان شاهد باشید.

تعداد زیادی از تولیدکنندگان در حال حاضر روغن ­های معمولی را با روغن­ های سینتتیک جایگزین می­ کنند تا اطمینان حاصل کنند که خودرو تحت‌تأثیر عناصر خاصی قرار نمی ­گیرد. در همین راستا، شایان‌ذکر است که روغن بی­ کیفیت می ­تواند آسیب جدی به جعبه‌دنده و سایر قطعات خودروی شما وارد کند.

۳. هر ۳۰۰۰۰ مایل (هر مایل به تقریب ۶/۱ کیلومتر است) روغن گیربکس را چک کنید

اگر گیربکس خودروی خود را به طور منظم چک کنید، می­تواند تا ۳۰۰۰۰۰ مایل دوام بیاورد. دلیل آن با این واقعیت مرتبط است که سیستم انتقال آن تا حدود ۱۰۰۰۰۰ مایل خراب نمی ­شود. این بدان معنی است که اگر شما تمایل دارید سالانه در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار مایل رانندگی کنید، سیستم ممکن است ۷ سال دوام بیاورد. با این مقدمه بایستی اشاره کنیم که راه دیگر برای افزایش طول عمر سیستم انتقال این است که آن را هر دو سال یا ۳۰۰۰۰ مایل یکبار سرویس کنید. در طول فرایند سرویس، مؤثرترین کار این است که روغن گیربکس را تعویض کنید. براین‌اساس مایع قدیمی از گیربکس خارج شده و کفه روغن تمیز می ­شود. همچنین بهتر است فیلتر روغن را پیش از اضافه‌کردن روغن جدید تعویض کنید، چرا که با این کار آلودگی ­ها کمتر وارد روغن می ­شوند و عملکرد آن بهبود می­ یابد.

۴. از یک فیلتر خارجی استفاده کنید

ممکن است با تعویض فیلتر روغن گام اصلی را برداشته باشید، اما با اضافه‌کردن یک فیلتر بیرونی به خطوط خنک­ کننده نیز می­توان میزان کثیفی و آلودگی روغن را کمتر و کمتر کرد. این فرایند به این دلیل است که فیلتر داخل ممکن است نتواند تمام ذرات را دفع کند، بنابراین وجود یک فیلتر خارجی کمک بسیاری به بهبود عملکرد گیربکس می­ کند. در نهایت با این کار آلودگی ­های بیشتری به دام می­ افتند و روغن سیستم انتقال نیز تاحدامکان تمیز می ­ماند و روغن گیربکس نسبت به حالتی که تنها یک فیلتر از آن محافظت می­ کند، به‌مراتب بیشتر عمر می­ کند.

مبدل کاتالیستی وظیفه بی‌اثر کردن گازهای سمی که ناشی مصرف سوخت خودرو هستند را دارد. ازاین‌رو این وسیله نقش به سزایی در پاکیزگی هوا و محیط‌زیست موجودات زنده دارد. اگر می‌خواهید بدانید که کاتالیزور خودروی شما سالم است یا خراب، مقاله چگونه تشخیص دهیم که کاتالیزور خودرویمان سالم است؟ را مطالعه کنید.

۵. سیستم خنک ­کننده را به‌درستی نگهداری کنید

رادیاتور ماشین شما که وظیفه خنک‌کردن ماشین را دارد، می­تواند از واردشدن آسیب به گیربکس پیشگیری کند. درصورتی‌که رادیاتور شما در خودرو کار می­کند، بهتر است هر دو سال یکبار آن را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. این بررسی­ های نگهداری شامل بازرسی سطوح روغن خنک­­ کننده، تعویض به‌موقع ضد یخ و بازرسی شیلنگ ­ها و تسمه ­ها می­شود. همچنین بررسی­ های دیگری نیز وجود دارد که شامل افزایش فشار درپوش رادیاتور و بررسی ترموستات می­ شود. اگر شما در مکان­ های گرم رانندگی می ­کنید و یا خودروی شما به طور مداوم بارهای سنگین حمل می­ کند، استفاده از یک کولر در سیستم انتقال می­تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

۶. خوب رانندگی کردن را تمرین کنید

بسیار مهم­ است که خودروی خود را با آرامش هدایت کنید؛ به‌ویژه پس از استارت زدن در یک‌هوای سرد، چرا که روغن گیربکس در سرما غلیظ تر است و اگر به‌خوبی از بالابه‌پایین حرکت نکند، می­تواند اصطکاک ایجاد کند و به سیستم گیربکس شما آسیب بزند. علاوه بر این، سیستم انتقال نیاز دارد تا گرم شود و درصورتی‌که به‌خوبی گرم نشود، فشار زیادی به آن وارد می­آید؛ بنابراین نکته مهم این است که حتماً پیش از گرم‌شدن گیربکس، خودروی خود را حرکت ندهید. اگر در هوای سرد قرار دارید، ماشین را در حالت خلاص قرار دهید. هنگامی که دور موتور کاهش یافت (و معمولاً به یک رسید)، می­ توانید خودرو را حرکت دهید. علاوه بر رانندگی آرام، می­توانید هنگام پارک کردن در مسیرهای شیب‌دار از ترمز اضطراری استفاده کنید و در هنگام رانندگی از تکیه دادن دست خود به دسته دنده خودداری کنید.

۷. در هنگام تعویض دنده مراقب باشید

گیربکس خودرو بسیار ظریف است و در صورتی به‌درستی دنده را تعویض نکنید، ممکن است آسیب ببیند. برای مثال، اگر هنگام رانندگی تصادفاً ماشین را به عقب برگردانید و یا قبل از توقف کامل خودروی خود را پارک کنید، به گیربکس آسیب وارد می­شود. با گذشت زمان، این نوع رفتارها می ­تواند باعث فرسودگی و شکستگی گیربکس شما شود و خرابی مکانیکی را در بر خواهد داشت. همچنین زمانی که اتومبیل شما در حال حرکت است، هرگز به دنده پارک یا دنده عقب نروید و منتظر بمانید تا خودرو کامل متوقف شود.

مضاف بر این، هنگام پارک کردن در مسیرهای شیب‌دار، باید از ترمز دستی خود استفاده کنید. با این که اکثر خودروهای اتوماتیک دارای یک پال (نوعی پین) هستند که از حرکت آن­ها به سمت عقب در سطوح شیب‌دار جلوگیری می­کند، این پین چندان محکم نیست و درصورتی‌که از ترمز دستی خود استفاده نکنید، ممکن است فرسوده شود و در نهایت بشکند؛ بنابراین اگر هنگام ایستادن در سطوح شیب‌دار از ترمز دستی خود استفاده کنید، گیربکس شما تا حد زیادی از فرسایش و نابودی در امان می­ماند.

جابه‌جایی لاستیک خودرو باید به‌صورت منظم و معمولاً پس از پیمودن ۸۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ کیلومتر انجام شود. برای این جابه‌جایی دلایل مهمی وجود دارد. مقاله جابه‌جایی لاستیک | چرا باید لاستیک‌ها را جابه‌جا کنیم، درباره این‌که بهتر است لاستیک‌های جدید یا سالم‌تر را در جلو یا عقب خودرو قرار دهید و دلایل جابه‌جایی لاستیک و نقش آن‌ها در ایمنی خودرو صحبت می‌کنیم.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله رینگو تلاش کردیم راه­های مختلفی برای نگهداری گیربکس و پیشگیری از خرابی آن معرفی کنیم. به همین منظور در ابتدا چیستی گیربکس و دلیل ضرورت وجود آن شرح دادیم تا مخاطبان گرامی با شیوه کار این قطعه مهم از خودرو آشنایی پیدا کنند. سپس چند روش نگهداری گیربکس و سیستم انتقال را به‌تفصیل شرح دادیم که در صورت دقت و عمل به آن­ها، می­توانید از واردشدن هزینه­ های هنگفت به گیربکس و خرابی سایر قطعات خودرو پیشگیری کنید. امیدواریم از مطالعه این نوشته نهایت بهره را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا