خودرو

راه‌حل لیز خوردن در باران هنگام رانندگی چیست؟ راهکار مواجه با آب سواری خودرو

رانندگی در باران و جاده خیس یکی از سخت‌ترین شرایطی است که راننده با آن مواجه می‌شود. فرقی نمی‌کند باران نم‌نم یا شدید باشد، نرخ بالای تصادفات در روز‌های بارانی خبر از سختی رانندگی در این شرایط دارد. مهم نیست در کجای کشور زندگی می‌کنید، قطعاً روزی مجبور به رانندگی در باران و برف خواهید شد. باران‌های ناگهانی به‌اندازه جاده‌های یخ‌زده خطرناک هستند. بارندگی شدید باعث کاهش دید راننده شده و رانندگی در دید کم به مهارت خوبی نیاز دارد. آشنایی با رانندگی در جاده خیس و نحوه کنترل خودرو به راننده در کنترل اوضاع و حفظ ایمنی خود کمک می‌کند. بسیاری از رانندگان در زمان بارش باران فقط به فکر کاهش سرعت خود هستند، اما کاهش سرعت ابتدایی‌ترین اقدام برای رانندگی در سفرهای درون‌شهری و جاده‌ای است. رانندگان باید به ملاحظات دیگری در شرایط بارانی و مرطوب نیز توجه کنند.

آیا تابه‌حال در حین رانندگی در یک جاده خیس لغزیده‌اید؟ حتی اگر کنترل کامل خود را از دست نداده باشید، به‌احتمال زیاد پدیده آب سواری (Hydroplaning) را تجربه کرده‌اید.

پدیده آب سواری چیست یا چرا اتفاق می‌افتد؟ در این شرایط باید چه‌کار کرد؟ با ما همراه شوید؛ این مقاله از رینگو به این سؤال کامل پاسخ داده است.

چرا پدیده آب سواری رخ می‌دهد؟

به لغزش لاستیک خودرو روی سطح خیس جاده پدیده آب سواری گفته می‌شود. با افزایش قدرت فشار آب نسب به قدرت تایر خودرو در پخش‌کردن فشار آب وارده، پدیده آب سواری رخ می‌دهد. فشار آب به لاستیک‌های جلویی باعث قرارگرفتن آب بین لاستیک و جاده شده و خودرو لیز می‌خورد. نتیجه جداشدن جاده و لاستیک به‌واسطه فشار آب، ازدست‌دادن کنترل راننده و افزایش احتمال تصادف است. استفاده از لاستیک‌های آج‌دار باعث افزایش اصطکاک با جاده شده و آب را راحت‌تر عبور می‌دهند. لاستیک آج‌دار در روز‌های بارانی باعث به‌حداقل‌رساندن آب سواری می‌شود.

پس حتماً در انتخاب لاستیک مناسب دقت کنید؛ رینگو بهترین‌ها را برای شما برنامه‌ریزی کرده است.

اگر برای آب سواری آماده نباشید، این لغزیدن یا چرخیدن ماشین به‌دور خود وحشتناک است. اغلب افراد در هنگام چرخش وحشت‌زده تعادل خود را ازدست‌داده و کنترل فرمان را از دست می‌دهند. رخ‌دادن پدیده آب سواری در هر جاده خیسی امکان‌‌پذیر است، اما اولین دقایق از یک بارش ملایم خطرناک‌ترین لحظات برای وقوع این پدیده است.

حالا که دانستید چرا پدیده آب سواری رخ می‌دهد، در ادامه بخوانید چه‌طور خود و دیگران را در موقعیت مشابه نجات دهید.

راه‌های جلوگیری از لیز خوردن در باران
راه‌های جلوگیری از لیز خوردن در باران

راه‌های جلوگیری از لیز خوردن در باران

فکر می‌کنید کدام شرایط آب‌وهوایی در سال بیشترین تعداد تصادفات را به خود اختصاص می‌دهد؟ جاده‌های مرطوب در طول یک سال باعث نزدیک به چهارصد هزار جراحت و پنج هزار مرگ می‌شوند. در شرایط جوی نامناسبی مثل مه، برف و یخ‌بندان احتمال تصادف زیاد است. با‌این‌حال، معمولاً لغزش راننده‌ها زمانی است که انتظار آن را ندارند. نکات زیر برای جلوگیری از آب سواری خودرو مهم هستند:

 • لاستیک‌ها را پرباد کنید
 • لاستیک‌ها را در صورت لزوم تعویض کنید
 • وقتی جاده خیس است سرعت را کاهش دهید: سرعت زیاد باعث کاهش قدرت تایر در پخش آب می‌شود
 • از گودال‌های پر آب دوری کنید
 • از رانندگی در خارج از خطوط خود‌داری کنید
 • در مسیر لاستیک ماشین‌های جلویی رانندگی کنید
 • با دنده پایین رانندگی کنید
 • از ترمز شدید خود‌داری کنید
 • چرخش تند یا سریع انجام ندهید

توجه به نکات راه‌های جلوگیری از لیز خوردن در باران تا حد زیادی به شما برای رانندگی در جاده‌های لغزنده در هنگام آب سواری خودرو کمک می‌کند.

کارهای مهم در زمان آب سواری خودرو

گاهی زمان رانندگی در جاده‌های لغزنده سرعت خود را کاهش می‌دهیم، از ورود به گودال آب اجتناب می‌کنیم و بااحتیاط رانندگی می‌کنیم، اما باز آب سواری خودرو رخ می‌دهد. اگر متوجه آب سواری خودرو شدید کارهای زیر را انجام دهید:

 • پدال گاز را رها کنید: افراد در این لحظه کنترل خود را ازدست‌داده و میل به ترمز دارند. کوبیدن ترمز در زمان آب سواری باعث ازدست‌رفتن کامل کنترل خودرو می‌شود. پدال گاز را آرام رها کنید تا سرعت چرخ‌های در حال چرخش کند شود.
 • کنترل فرمان: شاید عجیب باشد، اما برای کنترل خودرو در این شرایط باید فرمان را در جهت لغزش خودرو هدایت کنید و کم‌کم کنترل دوباره آن را به دست بگیرید.
 • سرعت خود را کم کنید و در صورت لزوم در کنار جاده پارک کنید: زمانی که خودرو در کنترل شما است، از ترمز برای کاهش سرعت استفاده کنید و برای ریکاوری و آرامش در گوشه‌ای مناسب ماشین را پارک کنید.

هرچند که در زمان وقوع آب سواری به تمرکز بالایی برای اجرای این نکات نیاز است، اما آموختن کارهای مهم در زمان آب سواری خودرو امکان انجام عکس‌العمل منطقی را در جاده‌های لغزنده بیشتر می‌کند.

دلایل اصلی وقوع پدیده آب سواری

سه عامل مهم در وقوع پدیده آب سواری و لیز خوردن در باران مؤثر هستند:

جاده‌های خیس: جاده‌های مرطوب با گودال‌های پر آب بزرگ احتمال وقوع آب سواری خودرو را افزایش می‌‌دهند.

میزان عمق گودال و حجم آب با احتمال آب سواری رابطه مستقیم دارد.

سرعت وسیله نقلیه: سرعت زیاد از شاخص‌ترین فاکتور‌های آب سواری خودرو است. با افزایش سرعت، احتمال وقوع آب سواری افزایش می‌یابد. به طور معمول، لاستیک‌های خودرو در سرعت 45-۵۹ مایل بر ساعت شروع به لغزیدن می‌کنند.

لاستیک‌ها: لاستیک‌های فرسوده و ساییده شده به‌راحتی باعث لیز خوردن در باران می‌شوند. لاستیک کم باد و بدون آج نیز در ایجاد آب سواری خودرو مؤثر است.

ترکیبی از جاده‌های خیس، سرعت زیاد و لاستیک‌های بی‌کیفیت از دلایل اصلی وقوع پدیده آب سواری هستند. نکته اصلی اینجاست که طوفان‌های شدید و باران‌های تند تنها دلیل آب سواری خودرو نیستند، بلکه در ابتدای باران‌های خفیف، زمانی که باران با مشتقات نفتی کف جاده مخلوط می‌شود، سطح جاده پتانسیل آب سواری بیشتری دارد. خواندن مقاله رانندگی در هوای بارانی و جاده لغزنده | راهنمای رانندگی ایمن در فصل سرد سال از سایت رینگو اطلاعات کامل‌تری برای رانندگی در جاده‌های باران‌خورده و جلوگیری از لیز خوردن در باران به شما خواهد داد.

جمع‌بندی

آشنایی با پدیده آب سواری خودرو و علت وقوع آن، از حوادث بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند. آب سواری در زمان عدم اصطکاک خودرو با سطح زمین و لغزیدن به روی آب رخ می‌دهد. حفظ کنترل ماشین در جهت لغزش، عدم ترمز ناگهانی ماشین و کاهش سرعت از موارد مهمی هستند که در زمان لیز خوردن در باران باید به آن توجه داشت. نوع لاستیک و آج‌دار بودن آن نیز در کاهش وقوع آب سواری نقش دارد و باید همیشه باد لاستیک‌های خود را قبل از سفر چک کنیم.

فروشگاه اینترنتی رینگو به طور تخصصی در زمینه فروش انواع لاستیک فعالیت دارد. کارشناسان رینگو هر نوع مشاوره و سؤالی در زمینه خرید لاستیک مناسب با شرایط آب‌وهوایی و نوع ماشین شما را پاسخ‌گو هستند. پس برای ثبت سؤالات و پیشنهادات خود در قسمت نظرات تردید نکنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا