آموزشیبارز

انواع آزمون برای سنجش کیفیت تایر

تست‌ها و آزمون‌های مختلفی در صنعت تایر برای ارزیابی عملکرد و کیفیت تایرها انجام می‌شود. در این مقاله از مجله رینگو برخی از این آزمون‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم:

  1. آزمون ترمزگیری: در این آزمون، توانایی ترمزگیری تایر در شرایط خشک و مرطوب بررسی می‌شود. توقف مسافت تایر در شرایط مختلف سرعت و سطوح جاده‌ای متفاوت مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 

  1. آزمون پایداری در سطوح لغزنده: در این آزمون، عملکرد تایر در سطوح لغزنده مانند سطح مرمری، برف و یخ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. پایداری، کنترل و عملکرد تایر در شرایط آب و هوایی مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 

  1. آزمون صدا: در این آزمون، صداهای تولید شده توسط تایر در حین حرکت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. صداهای لغزش، رانش، پرتاب سنگ و… سنجیده می‌شوند.

 

  1. آزمون فرمان‌پذیری: در این آزمون، توانایی تایر در جلوگیری از لغزش و پاسخگویی به فرمان راننده در شرایط منحنی و تغییر جهت مورد سنجش قرار می‌گیرد.

 

  1. آزمون شانه‌پذیری: در این آزمون، توانایی تایر در شانه‌پذیری از موانع مختلف مانند سنگ، شیپور، قطعات فلزی و… بررسی می‌شود.

 

  1. آزمون زاویه لغزش: در این آزمون، زاویه لغزش تایر بر روی سطح خشک و مرطوب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این آزمون به تعیین ضریب اصطکاک لازم برای حفظ کنترل خودرو در سرعت‌ها و شرایط مختلف کمک می‌کند.
آزمون سنجش کیفیت تایر
آزمون سنجش کیفیت تایر

همچنین، آزمون‌هایی مانند آزمون شانه‌پذیری آب، آزمون تغییر شکل و مقاومت به سایش نیز برای بررسی ویژگی‌های فنی و کیفیت تایرها صورت می‌گیرند.

درباره مرکز آزمون بارز

ایمنی، راحتی و کیفیت سه ویژگی اصلی تایرهای بارز است که ما در گروه صنعتی بارز برای رسیدن به آن به‌روزترین دستگاه های تست تایر را در مرکز آزمون گرد هم آوردیم. مرکز آزمون بارز به عنوان پیشرفته ترین مرکز آزمون ایران و آزمایشگاه همکار اداره استاندارد کشور، تایرهای تولیدی و وارداتی را از سه منظر تطابقی، ایمنی و کیفی مورد بررسی و کیفیت سنجی قرار می دهد. اگر امروز از استانداردهای بین المللی بارز می گوییم به واسطه حضور چنین بخشی در کنار تولیدی با کیفیت است.

آزمون کارایی در سرعت زیاد

آزمون کارایی در سرعت زیاد در واقع شبیه سازی حد تحمل حرکت تایر با سرعت های بسیار بالا در سطوح جاده ای است. هر تایر دارای یکسری سرعت خاص می باشد که توسط سازنده بر روی دیواره ی تایر حک می شود و از یک حرف انگلیسی تشکیل شده است که با مراجعه به استانداردهای بین المللی می توان میزان سرعت بیشینه ی قابل تحمل تایر را توسط آن تعیین کرد.

در کلیه ی استانداردهای بین المللی مدت زمان این آزمون ۶۰ دقیقه و حداکثر سرعتی که تایر در آزمون تحمل می کند ۱۰ کیلومتر زیر سری سرعت تایر می باشد. اما در مرکز آزمون گروه صنعتی بارز استانداردهای سخت گیرانه تر اعمال می شود که شامل افزایش مدت زمان و سرعت آزمون است. کلیه ی لاستیک های SUV , CUV  بارز به خوبی در این آزمون موفق شدند.

آزمون ضریب فنریت

هدف این آزمون بررسی عملکردهای مختلف تایر است، عملکردهایی از جمله نرمی و راحتی ، ترمزگیری ، چنگ زنی و فرمان پذیری. در این آزمون ضرایب در چهار جهت شعاعی، طولی، جانبی و پیچشی اندازه گیری می شود. هرکدام از این آزمون ها به منظور سنجش یکی از خصوصیات تایر در نظر گرفته شده است. در گروه صنعتی بارز با تدابیر علمی که در مراحل تولید در نظر گرفته شده تمامی این آزمون ها در بهینه حالت ممکن قرار گرفتند. این استانداردها در محصولات CUV بارز در نقطه ی اوج خود به مرحله ی اجرا رسیدند.

آزمون ردپای تایر

در این آزمون نحوه ی قرارگیری تایر بر روی سطح جاده بررسی می شود. خروجی این آزمون اطلاعات مفیدی همچون فشار تایر به زمین به صورت نقطه به نقطه به دست می آید که تحلیل این اطلاعات در تحلیل طول عمر تایر تاثیر به سزایی دارد. با این داده ها میزان چنگ زنی تایر به سطح جاده مشخص می شود. همچنین این اطلاعات در ترمزگیری و شتاب خودرو اثرگذار است. تمامی این اطلاعات کمک میکند تا محصولی مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید شود. این آزمون بر روی تمامی تایرهای SUV , CUV  بارز انجام می شود.

آزمون مقاومت تایر

در این آزمون با اعمال بار زیاد در مدت زمان طولانی کارکرد و دوام تایر شبیه سازی می شود. منظور از بار همان اعمال وزن خودرو و سرنشینان به تایر است. حداکثر مقدار باری که توسط هر تایر قابل تحمل است بر روی دیواره ی تایر حک شده است. در آزمون دوام تایر گروه صنعتی بارز میزان بار قابل اعمال روی تایر و مدت زمان آن بیشتر از استانداردهای جهانی است. کلیه ی محصولات SUV , CUV  گروه بارز با موفقیت این آزمون را پشت سر گذاشتند.

آزمون پلانچر یا مقاومت در برابر پنچرگیری

آزمونی است برای بررسی و شبیه سازی مقاومت تایر در برخورد با ناهمواریهای جاده و اشیا خارجی. یک تایر در حال حرکت را در نظر بگیرید که به یک سنگ برخورد میکند مقدار انرژی که به خودرو وارد می شود به سرعت خودرو و جرم سنگ بستگی دارد اگر تایر قابلیت تحمل این میزان انرژی را نداشته باشد دچار ترکیدگی می شود و به سرنشینان و خودرو آسیب جدی وارد می کند. در مرکز آزمون بارز این آزمون بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ ژول بیشتر از استانداردهای ملی و بین المللی انجام می شود.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا