آموزشی

با این روش‌ها استهلاک خودرو را کم کنید

قیمت وسایل نقلیه‌ای که به‌تازگی توسط مصرف‌کننده خریداری می‌شوند، می‌تواند بسیار شوکه‌کننده باشد. به خصوص این که از زمان خارج‌شدن از بنگاه فروش، قیمت این خودروها روزبه‌روز کاهش می‌یابد. کاهش ارزش خودرو در طول زمان یک امر اجتناب‌ناپذیر است. بااین‌وجود، خریداران باهوش می‌توانند با مراقبت دقیق از خودروی خود، اجازه ندهند ارزش خودرو خیلی کاهش یابد و در زمان فروش، آن را با یک نرخ مناسب به فرش برسانند. در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که به راننده کمک می‌کند که مؤثرترین روش‌های کاهش استهلاک خودرو بداند و استهلاک خودرو را به حداقل برساند. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که مؤثرترین روش‌های کاهش استهلاک خودرو چیست؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

استهلاک خودرو به چه معناست؟

مانند سایر کالاهایی که در اثر استفاده منظم فرسوده می‌شوند، خودرو نیز هرساله به دلیل فرسودگی و استهلاک روزمره که با افزایش سن کارکرد خودرو رخ می‌دهد، مقداری از ارزش خود را از دست می‌دهد. این کاهش ارزش به‌عنوان استهلاک خودرو شناخته می‌شود. نرخ استهلاک خودرو بسته به سال، ساخت و مدل خودرو متفاوت است. سال اول با بیشترین کاهش ارزش نسبت به ارزش بازار خودرو مواجه است، به‌طوری‌که اکثر خودروها حدود ۲۰ درصد یا بیشتر از ارزش اصلی خود را از دست می‌دهند. زیان شما از خودرو در این مرحله آغاز می‌شود. در ۵ سال اول پس از خرید خودرو، قیمت آن حدود ۶۰ درصد کاهش می‌یابد. هنگامی که زمان فروش خودروی شما فرابرسد، احتمالاً متوجه خواهید شد که استهلاک خودرو، ارزش معاملاتی مورد انتظار خودروی شما را که هنوز هم عملکرد خوبی دارد، کاهش داده است. ارزش مبادله‌ای یک خودرو مقدار پولی است که یک فروشنده خودرو مایل است از قیمت خرید یک خودروی نو یا دست‌دوم در معامله برای وسیله نقلیه فعلی شما کسر کند. مبلغ معامله بر اساس معیارهای مختلفی از جمله برند و مدل خودرو، سن آن و وضعیت آن خودرو در زمان معامله است. عواملی دیگری نیز هستند که می‌توانند بر ارزش خودرو در بازار تأثیر بگذارند. به‌عنوان‌مثال، اختلالات زنجیره تأمین ناشی از همه‌گیری کرونا یا کووید ۱۹، باعث کمبود تراشه‌های کامپیوتری موردنیاز برای خودروهای جدید شد. در نتیجه، کاهش موجودی خودروهای جدید باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت برای وسایل نقلیه دست‌دوم شد.

چگونه استهلاک و کاهش ارزش خودروی خود را کاهش دهیم؟

۱. آپشن‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید: هنگام خرید خودروی جدید، گزینه‌های زیادی در دسترس است. بسیاری از این آپشن‌ها میزان راحتی و لذت رانندگی شما را بهبود می‌بخشند؛ بنابراین برای شما بسیار مطلوب هستند. اگر کاهش استهلاک اولویت اصلی شماست، درنظرگرفتن همه آپشن‌ها همیشه ایده خوبی نیست، بلکه باید آپشن‌هایی را انتخاب کنید که ارزش افزود داشته باشند، مانند چرم بودن داخل کابین.

۲. برندهایی را خریداری کنید که به دلیل کیفیت و قابل‌اطمینان بودن معروف هستند: خودروهایی که به کیفیت بالا معروف بوده و برندهایی که بسیار مطلوب هستند، ارزش خود را بهتر از خودروهای دیگر حفظ می‌کنند. BMW و MINI مانند هیوندای در این دسته قرار می‌گیرند، به‌ویژه به دلیل گارانتی‌‌هایی که با خودروهای هیوندای ارائه می‌شود. اگر خودروی خود را نسبتاً مرتب تعویض کنید، احتمالاً می‌توانید هیوندای خود را با گارانتی بفروشید که ارزش آن را افزایش داده و در نتیجه میزان استهلاک آن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، در هنگام خرید خودروی جدید باید برای درازمدت فکر کنید. نرخ استهلاک خودروهای گران‌قیمت نسبت به خودروهای ارزان‌قیمت در بلندمدت کمتر است.

۳. رنگ‌ خودروی خود را هوشمندانه انتخاب کنید: رنگ‌های عجیب یا غیرمتعارف گرچه ممکن است سلیقه شما بوده و شخصیت شما را منعکس کند، اما قطعاً فروش خودرو را در آینده سخت‌تر می‌کند. خرید خودرو با رنگ محبوب فروش را آسان‌تر می‌کند؛ بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از کاهش شدید ارزش خودرو است.

۴. ماشین خود را به‌خوبی نگهداری کنید: تمام موارد گفته شده به شما کمک می‌کند تا استهلاک یا افت ارزش خودروی خود را به حداقل برسانید، اما نگهداری از خودرو اهمیت بسیار بالاتری دارد. خودرویی که به‌خوبی از آن نگهداری می‌شود همیشه ارزش بیشتری نسبت به خودرویی دارد که از آن مراقبت نمی‌شود. برای به‌دست‌آوردن بالاترین ارزش فروش مجدد ممکن برای خودروی خود، تاریخچه خدمات (مثلاً تعویض روغن یا فیلترها) را نزد خود نگه دارید و هر موقع احساس کردید که خودروی شما دچار مشکل شده است، آن را تعمیر کنید.

۵. مسافت کمتری را طی کنید: یکی دیگر از عوامل مهمی که در نرخ استهلاک تأثیر مستقیم دارد، مسافت پیموده شده است. معادله بسیار ساده است: مسافت پیموده شده بالاتر، نرخ‌ استهلاک بالاتری را ایجاد می‌کند. به همین دلیل تاحدامکان سعی کنید تاحدامکان مسافت کمتری را با خودروی خود طی کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

۶. از فعالیت‌هایی آسیب‌زا خودداری کنید: سعی کنید خودروی خود را در مسیرهای ناهموار حرکت ندهید و آن را در مسابقات سخت و آسیب‌زا شرکت ندهید، وگرنه استهلاک خودروی شما افزایش زیادی خواهد داشت.

۷. خودروی خود را در زمان مناسب به فروش برسانید: در صورت امکان، باید زمان فروش خودروی خود را برای به حداکثر رساندن ارزش آن تعیین کنید. برخی از عوامل زمان‌بندی که می‌توانند ارزشی را که ممکن است برای خودروی خود به دست آورید کاهش دهند عبارت‌اند از: فروش خودرو در فصل نامناسب، یا فروش خودروی خود بلافاصله پس از عرضه مدل جدید توسط کمپانی، کار اشتباهی است و ممکن است ضرر کنید.

۸. این نکات رانندگی صحیح را رعایت کنید تا استهلاک خودروی‌تان کاهش یابد:

الف. قوانین راهنمایی‌ورانندگی را رعایت کرده و از تجاوز از سرعت مطمئنه یا رانندگی پرخطر خودداری کنید، چرا که آمار تصادفات و در نتیجه استهلاک را کاهش می‌دهد.

ب. در هنگام عبور از دست‌اندازها یا سرعت‌گیرها سرعت خودروی خود را کاهش دهید تا عمر جلوبندی و سیستم تعلیق افزایش یابد.

ج. پدال کلاچ را به طور مداوم نگه ندارید و آن جز در موارد ضروری، فشار ندهید (مثلاً در ترافیک ماشین را خلاص کنید و کلاچ را رها کنید، نه این که آن را نگه دارید تا مسیر باز شود).

د. به‌گونه‌ای حرکت کنید که کمترین نیاز را به ترمزکردن داشته باشید. هرچقدر بیشتر ترمز کنید، عمر لاستیک، لنت ترمز و دیسک ترمز شما زودتر تمام می‌شود.

هـ. در سربالایی‌های تند و زمان‌هایی که خودروی شما فشار زیادی را تحمل می‌کند، از کولر استفاده نکنید.

و. در مسیرهای درون‌شهری و پرترافیک کمتر تردد کنید.

ز. در مسیرهای سراشیبی و تند، از دنده سنگین استفاده کنید تا کمتر مجبور به ترمزکردن شوید.

علاوه بر این موارد، قطعات مصرفی خودرو به‌موقع و مطابق با آن چه که در کاتالوگ سازنده خودرو آمده است تعویض کنید تا هم رانندگی راحت‌تری داشته باشید و هم قسمت‌های دیگر دوام بیشتری داشته باشند.

نکته: وجود استهلاک یک واقعیت جدی داشتن خودرو است، اما میتوان با استفاده از نکات بالا، آن را به حداقل رساند.

کاهش استهلاک خودرو
کاهش استهلاک خودرو

کلام آخر

نگهداری صحیح خودرو نه‌تنها باعث می‌شود ایمنی و لذت ما از رانندگی افزایش یابد، بلکه در زمان فروش خودرو نیز کمک می‌کند تا آن را با قیمت بالاتری به فروش برسانید. با مطالعه آنچه که در این مقاله از مجله رینگو آمده است، شما می‌توانید مطالب کافی در مورد اصول صحیح نگهداری و کاهش استهلاک خودرو را یاد بگیرید و با به‌کاربستن آنها، رانندگی بهتر و کم‌خرج‌تری داشته باشید. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا