مشخصات فنی خودرو

آشنایی با استپر موتور | راهنمای عیب یابی در استپر ماشین

در یک روز معمولی مثل همیشه سوار ماشین شده‌اید، اما بعد از استارت، از موتور ماشین صداهای عجیب‌وغریبی می‌آید. بعد از راه‌افتادن از مقابل خانه همه چیز عادی به نظر می‌رسد، اما به‌محض ورود به جاده اصلی چراغ چک ماشین هنوز روشن است؛ خب چه خبر است؟ شاید مشکل از استپر موتور خودرو شما باشد.

اطلاع از اصول اولیه تعمیرات و قطعات خودرو خیال شما را از شب ماندن کنار جاده راحت می­کند. ایستادن کنار جاده‌های برون‌شهری و انتظار کمک‌رسانی خودرو امداد، تجربه ناخوشایندی است. تعداد افراد زیادی به دلیل نقص فنی خودرو خود روزانه از خودروهای امداد درخواست کمک دارند. خواندن این مقاله از رینگو اطلاعات کاملی از استپر موتور، نحوه عملکرد آن تا روش‌های تمیز‌کردن و تعویض آن به شما می‌دهد.

استپر موتور به دلیل ساختار ساده، گشتاور بالا در سرعت‌های پایین و ضریب اطمینان بالا، کاربرد وسیعی در صنعت دارد. این قطعه الکترونیکی عضو مهمی از قطعات موتور انژکتوری خودرو است و وظیفه تنظیم دور آرام موتور و جلوگیری از خاموشی آن را به عهده دارد. با سنجش چند پارامتر میزان جریان هوا به موتور را کنترل کرده و از پایین آمدن تعداد دور موتور به زیر حداقل جلوگیری می‌کند. دما‌های مختلف و فشار هوا بر میزان کارایی موتور تأثیر می‌گذارند.

نحوه عملکرد استپر موتور و وظایف آن

بسیاری از مردم پس از سال­ها رانندگی و استفاده از خودرو، درباره نحوه عملکرد استپر موتور و وظایف آن اطلاعات چندانی ندارند. در یک تعریف ساده، استپر موتور یک دستگاه الکترومکانیکی است که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند و وظیفه اصلی آن ممانعت از خاموشی موتور در سرعت‌های آرام است. وقتی از نحوه عملکرد یک سیستم اطلاعات کافی ندارید، چه‌طور انتظار می‌رود در زمان بروز مشکل آن را تشخیص دهید؟

استپر موتور یک حسگر است که با سایر حسگر‌های موتور خودرو به طور پیوسته کار می‌کند. واحد کنترل الکتریکی خودرو (ECU) اطلاعات را از تمام حسگر‌های موتور دریافت کرده و هوای موردنیاز برای ماندن موتور در یک محدوده مشخص را تنظیم می‌کند. استپر موتور به ECU اطلاعاتی درباره مقدار هوای دریافتی موتور می‌دهد و با آنالیز اطلاعات، ECU نیاز به باز یا بسته‌شدن دریچه گاز را تعیین می‌کند.

کنترل گشتاور موتور در سرعت‌های کم بر عهده استپر موتور است، اهمیت عملکرد صحیح این قطعه در زمان ترافیک، چراغ قرمز، استارت زدن خودرو و تعویض دنده‌ها خود را نشان می‌دهد. وظیفه دیگر این قطعه در زمان استفاده از کولر در فصول گرم سال است. روشن‌کردن کولر به موتور خودرو بار اضافه وارد می‌کند. در این لحظه استپر موتور با اثر‌گذاری بر ژیگلور دستور افزایش گاز می‌دهد و در آخر این قطعه عملکرد ساسات را در روز‌های سرد را به عهده دارد و خودرو با اولین استارت روشن می‌شود.

استپر موتور
استپر موتور

اجزاء تشکیل‌دهنده استپر موتور

هدف از تولید یک قطعه الکترونیکی را جمعی از اجزاء تشکیل‌دهنده آن محقق می‌کنند. استپر موتور نیز برای عملکردی که در موتور خودرو دارد از اجزاء مختلفی تشکیل شده است. از اجزاء تشکیل‌دهنده استپر موتور خودرو می‌توان به کلاهک، موتور الکتریکی، فنر نگهدارنده، بوش جدا‌کننده و شافت استپر اشاره کرد. ترکیب این اجزاء در کنار هم تشکیل یک مجموعه منظم برای حفظ برقراری تعادل در حرکت موتور را داده است. آشنایی با این اجزاء تشکیل‌دهنده به شما کمک می‎‌کند برای تمیز‌کردن یا تعمیر استپر دقت عمل بالاتری داشته باشید.

آموزش تمیزکردن استپر موتور

تجمع آلودگی و رسوبات در اطراف تجهیزات الکترونیکی قدرت عملکرد آن‌ها را کاهش می‌دهد. یادگیری تمیزکردن استپر موتور در خانه، شما را از رفتن به تعمیر‌گاه و صرف هزینه‌های غیر‌ضروری بی‌نیاز می‌کند. رسوب گرده‌های ناشی از آلودگی هوا و روغن بر استپر موتور، عملکرد آن را دچار اختلال می­کنند. این کاهش عملکرد صحیح در فصل­های سرد سال، با تغییر در کیفیت دور موتور، گاز و ترمز خود را نشان می­دهد.

با رعایت چند مرحله و خرید یک اسپری مناسب شست‌وشوی موتور، استپر موتور خود را در هر مکانی تمیز کنید. عدم آگاهی کافی در زمینه تأثیر تمیزی استپر موتور بر عملکرد صحیح آن، گاهی فکر تعمیر یا تعویض این قطعه را در فکر افراد می‌اندازد. اما رینگو تمیزکردن استپر موتور را در اولین قدم را به شما پیشنهاد می‌کند. مراحل زیر را به ترتیب با یک محلول شست‌وشوی مناسب انجام دهید.

 1. پوشیدن دستکش ایمنی
 2. شناسایی محل استپر در زمان اطمینان از خنکی موتور
 3. باز‌کردن آرام سوکت متصل به استپر
 4. بازکردن پیچ‌های اتصال‌دهنده به استپر
 5. برداشتن استپر بدون چرخاندن نوک آن (احتمال خرابی پین درون استپر را افزایش می‌دهد)
 6. اسپری انژکتور یا هر محلول مناسبی برای جدا‌کردن رسوبات
 7. لمس آرام نوک آن با دستمال کاغذی
 8. اسپری محفظه قرار‌گیری استپر موتور و خشک‌کردن آن با دستمال نخی
 9. بستن دوباره پیچ و سایر اتصالات به موتور

رعایت یک نکته مهم بعد از تمیزکردن استپر موتور واجب است. بعد از انجام کامل مراحل، سه بار سوئیچ را به مدت ۱۰ ثانیه باز‌و‌بسته کنید. در مرحله ۱۰ ثانیه سوم موتور را روشن کنید، اما به پدال گاز فشاری وارد نکنید. استپر به دلیل شست‌وشو به زمانی کوتاه برای روشن شدن نیاز دارد.

یادگیری آموزش تمیزکردن استپر موتور شما را از تعمیر‌کار بی‌نیاز می‌کند، اما باید رعایت نکات ایمنی را جدی بگیرید. اسپری انژکتور در برخورد با پوست دست یا چشم برای گروهی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند. تمیزکردن استپر موتور را در پارکینگ خانه و فضای بسته انجام ندهید، چرا‌که احتمال ایجاد حساسیت و سوزش چشم را بیشتر است.

علائم خرابی استپر موتور

یک راننده هوشیار باید علاوه بر رانندگی صحیح و رعایت قوانین رانندگی به صدا‌های خودرو نیز توجه کند. صدا‌های نا‌آشنا یا اختلال در عملکرد گاز، ترمز یا سرعت موتور خبر از مشکل یا خرابی قطعه‌ای دارد. استپر موتور نقش مهمی در کنترل خودرو در سرعت‌های پایین دارد و باید نسبت به علائم خرابی آن هوشیار بود. بروز علائم زیر ممکن است ناشی از خرابی استپر موتور باشد و در صورت عدم توجه، به موتور خودرو آسیب جدی بزند.

 • خاموش شدن موتور در فشار گاز پایین
 • خاموش شدن خود‌به‌خودی موتور
 • خاموش شدن موتور در زمان روشن‌کردن کولر یا بخاری
 • لرزش شدید خودرو در زمان استارت خودرو با دور کم
 • تغییر غیر‌عادی سرعت در دور آرام خودرو
 • روشن‌شدن چراغ چک خودرو
 • کاهش و افزایش خود‌به‌خودی دور موتور

نقش استپر تأثیر مستقیم بر عملکرد موتور در سرعت‌های کم دارد. تشخیص به‌موقع خرابی استپر موتور و تعمیر یا تعویض آن، از ایجاد هزینه و آسیب‌های بیشتر به موتور خودرو جلوگیری می‌کند.

آموزش تعویض استپر موتور

یادگیری علائم خرابی استپر موتور به ما در تشخیص تعویض یا تمیز‌کردن این قطعه کمک می‌کند. گاهی علائم خرابی ناشی از استپر موتور ارتباط مستقیم با کثیفی آن دارد. در اولین اقدام باتوجه‌به نکاتی که در بخش آموزش تمیزکردن استپر موتور گفته شد آن را تمیز کنید. بعد از تمیزکردن و استارت ماشین اگر علائم خرابی مشاهده شد، تعویض آن پیشنهاد می‌شود.

گفته شد که دیدن علائم خرابی استپر ممکن است ناشی از تجمع رسوبات و آلودگی اطراف استپر باشد، اما مشکل زمانی جدی می‌شود که تمیز‌کردن آن باعث رفع اختلالات موتور نشود. نگران خرید و تعویض استپر موتور نباشید. قیمت این قطعه نسبت به خرابی موتور خودرو ارزان است، و پیشنهاد می‌شود فوری آن را تعویض کنید. گاهی ممکن است مشکل ناشی از قطعات الکتریکی استپر باشد و تعمیر آن به‌صرفه و تضمین‌کننده نباشد. با رجوع به بخش آموزش تمیزکردن استپر موتور، طریقه باز‌و‌بسته کردن و جای‌گذاری آن را یاد می‌گیرید. رعایت این نکات تعویض استپر را به‌راحتی امکان‌پذیر می‌کند.

نکته مهم پایانی، رعایت استارت زدن موتور بعد از تعویض استپر را فراموش نکنید. عدم توجه به این اقدام به استپر و موتور فشار و آسیب وارد می‌کند.

جمع‌بندی

یک خودرو از قطعات مختلفی تشکیل‌شده و آشنایی دقیق با عملکرد و ویژگی‎‌های آن‌ها رانندگی را برای افراد با آرامش بیشتری همراه می‌کند. استپر موتور که وظیفه اصلی آن جلوگیری از خاموش شدن موتور در سرعت‌های آرام است، کاربرد‌های دیگری هم دارد. آشنایی با علائم خرابی استپر موتور و راه‌های تعویض آن، از تحمیل هزینه‌های بیشتر به موتور ماشین جلوگیری می‌کند.

ما کنار شما هستیم تا بتوانید بهترین لاستیک خودرو را برای ماشین خود انتخاب کنید. رینگو با عرضه باکیفیت‌ترین برندهای موجود در بازار جهانی شما را اهز فروشگاه دیگری بی‌نیاز می‌کند.

مشاوران فروشگاه رینگو منتظر نقطه‌نظرات شما هستند و از هر نوع پیشنهادی در این زمینه استقبال می‌کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا