معرفی خودرو

معرفی و بررسی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

روزگاری خودروی پژو ۲۰۶ به‌عنوان یک هاچ‌بک پرطرفدار در بازار ایران پادشاهی می‌کرد و هر جوانی که قصد خرید خودرو داشت، سراغ خودروی پژو ۲۰۶ هاچ‌بک می‌رفت، به همین سبب پژو ۲۰۶ به خودروی جوانان نیز معروف شد. اما به‌مرور پژو ۲۰۶ کیفیت خود را از دست داد و با فاصله‌گرفتن از ذات فرانسوی‌اش طرفداران خود را نیز از دست داد. بااین‌حال بعد از مدتی یک رقیب قدر چینی به اسم ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک وارد بازار شد و باتوجه‌به مزیت‌ها و کیفیت بالایی که داشت، توانست تا حدی جای پژو ۲۰۶ باکیفیت فرانسوی را پر کند. از جمله مزایای خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک عبارت‌اند از: طراحی زیبای کابین و بدنه، فضای اتاق و صندوق عقب مقداری بزرگ‌تر از پژو ۲۰۶، کیفیت سواری قابل‌قبول و برخی از معایب آن نیز عبارت‌اند از: توانایی‌های حرکتی ضعیف، کیفیت فنی و متریال متوسط، بازار دست‌دوم نه‌چندان مناسب. بااین‌وجود، ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به معرفی و بررسی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات ظاهری و بدنه خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک یک خودروی چینی است که از سیستم یکپارچه بهره می‌برد و در دسته خودروهای هاچ‌بک کوچک قرار می‌گیرد. طول این خودرو برابر با ۴۱۸۸ میلی‌متر، عرض آن برابر با ۱۶۸۶ میلی‌متر، ارتفاع آن برابر با ۱۴۸۰ میلی‌متر و در نهایت فاصله بین محورهای عقب و جلوی آن برابر با ۲۵۲۷ میلی‌متر است. وزن این خودروی هاچ‌بک چینی در حدود ۱۲۱۰ کیلوگرم است و باک آن ظرفیت ۵۰ لیتر بنزین را دارد. سایز رینگ‌های چرخ‌های عقب و جلو نیز برابر 15R60/185   است.

یکی از دلایل مهم استقبال از خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک ظاهر جذاب و جوان‌پسند آن است و این در حالی است که همچنان در میان این قشر طرفداران زیادی دارد. نسل جدید خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک نسبت به نسل گذشته آن بسیار جذاب‌تر است و طبیعی است که طرفداران بیشتری به خود اختصاص دهد. شکل بدنه این خودرو مانند یک تخم‌مرغ است و این جلوه از قسمت جلویی قابل‌مشاهده است. چراغ‌های جلوی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک حالت کشیده‌ای دارند و در وسط جلوپنجره لوگوی شرکت سازنده تعبیه شده است و نمای اسپرت و مدرنی ارائه می‌دهد. در قسمت سپر، ما با فضای ورودی هوا و در دو طرف آن با چراغ‌های مه‌شکن مواجهیم که با چراغ‌های جلو، هارمونی بسیار خوبی دارند.

در نمای کناری خودرو می‌توانیم شاهد زاویه و انحنای رکاب باشیم که از عقب تا جلوی خودرو کشیده شده است. دو عدد چراغ راهنما نیز در نمای کناری بدنه تعبیه شده که می‌تواند کمک زیادی به هدایت خودرو کند. خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک با سقف کوتاهی که دارد، به‌خوبی حس هاچ‌بک و تخم‌مرغی بودن را فراهم می‌کند.

در قسمت عقب خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک شاهد یک خودرو با طراحی شهری و کوچک هستیم. چراغ‌های عقب گرچه مانند چرا‌غ‌‌های جلو کشیده نیستند، اما با بدنه و ساختار خودرو سازگاری بالایی دارد. سپر عقب نیز شکل مدرنی دارد و قسمت اعظم عقب خودرو را دربرگرفته است.

مشخصات فنی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک
مشخصات فنی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

نمای داخلی و کابین خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

از مهم‌ترین نکاتی که زیبایی این خودرو را تداعی می‌کند، تریم دورنگ مشکی و کرمی داخل خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک است. شکل داشبورد این خودروی هاچ‌بک با سایر خودروها متفاوت بوده و به‌نوعی عجیب‌وغریب محسوب می‌شود. دریچه‌های کولر در قسمت بالایی سیستم صوتی قرار گرفته و در کناره‌های داشبورد نیز با سایز بزرگ‌تری شاهد آنها هستیم. دسته دنده این خودرو حالت معمولی دارد، اما شکل فرمان اسپرت است و در صفحه کیلومتر آن نیز از آمپرها استفاده شده است. متریال صندلی‌های خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک چندان کیفیت بالایی ندارند و به علت خشک بودن، چندان راحت نیستند. در فضای سرنشینان عقب که اندکی تنگ است، بعید است بتوان ۳ انسان بالغ را جا داد.

امکانات رفاهی و آپشن‌های خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

امکانات رفاهی و آپشن‌های خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک عبارت‌اند از: چراغ مه‌شکن جلو و عقب، چراغ بدرقه، چراغ‌های جلویی هالوژنی، سیستم صوتی Vifa با ۶ اسپیکر و قابلیت پشتیبانی از USB, SD Card, Bluetooth، مانیتور ۷ اینچی لمسی، سیستم نویگیشن، دوربین عقب، ایربگ راننده و سرنشین جلو، سیستم تهویه دستی، صندلی با تنظیم ۴حالته دستی، صندلی‌های عقب تاشو، روکش پارچه‌ای و چرم (سفارشی)، آینه جانبی برقی، سنسور عقب، چراغ خوش آمد گویی، چراغ بدرقه، سیستم تهویه دستی، تزئینات کرومی بدنه، کیت اسپرت مشکی و باربند.

مشخصات فنی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک

روی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک یک پیشرانه ۱۴۹۷ سیسی ۴ سیلندر (۱۶ سوپاپ) سوار شده است. تنفس این موتور از نوع تنفس طبیعی است و نیرو را به دیفرانسیل جلو منتقل می‌کند. حداکثر قدرت این موتور برابر با ۱۰۹ اسب بخار و حداکثر گشتاور آن ۱۴۰ نیوتن متر است. خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک از یک جعبه‌دنده ۵سرعته دستی استفاده می‌شود و سرعت آن در یازده ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این خودرو به‌صورت ترکیبی، ۶/۴ لیتر بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند. استاندارد آلایندگی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک از نوع یورو ۴ است.

برخی دیگر از مشخصات فنی و ایمنی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک نیز عبارت‌اند از: توزیع نیروی ترمز، ترمز ضد قفل، ترمز عقب کاسه‌ای، سیستم ترمز ABS، سیستم ترمز دیسکی برای چرخ‌های جلو، سیستم فرمان هیدرولیکی، دکمه‌های کنترلی تعبیه شده در فرمان و رینگ‌های  آلومینیومی.

رقبای خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک در بازار ایران

امروزه مهم‌ترین رقیب خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک در بازار ایران، خودروی پژو ۲۰۷ دنده‌ای است. خودروی پژو ۲۰۷ از لحاظ هندلینگ، شتاب، بازار دست‌دوم و دردسترس‌بودن قطعات، وضعیت بهتری دارد؛ اما از سوی دیگر، خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک، کیفیت سواری بیشتری دارد، صندوق بزرگ‌تری دارد و طراحی بدنه آن متفاوت و به‌روزتر است. این هاچ‌بک چینی برای خانواده‌ها مناسب‌تر است و خودروی پژو ۲۰۷ برای جوانان گزینه مناسبی محسوب می‌شد. رقیب دیگر خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک، خودروی برلیانس اچ ۲۲۰ است که از جهات بسیاری نسبت به این خودرو برتری دارد.

قیمت نمایندگی خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک در حدود ۳۳۵ میلیون تومان بوده و این در حالی است که قیمت نسخه صفرکیلومتر آن در بازار به ۴۶۲ میلیون تومان نیز می‌رسد.

این مقاله در آبان ماه 1401 نوشته شده است.

کلام آخر

در مقاله حاضر از مجله رینگو به بررسی خودروی چینی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک پرداختیم. ما این خودرو را از لحاظ ظاهری و فنی مورد واکاوی قرار دادیم و ویژگی‌های آن را معرفی کردیم. در کل می‌توان گفت خودروی ام وی ام ۳۱۵ هاچ‌بک برای یک خانواده ۴ نفره یا دو و یا ۳ نفره گزینه بسیار خوبی است. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا