خودرو

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک ها

اگر تا چند سال پیش کسی درباره باد نیتروژن در لاستیک خودرو صحبت می‌کرد، تعجب می‌کردیم یا باور آن برایمان سخت بود. چراکه تا مدت‌ها استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو فقط برای خودروهای نظامی، شاتل‌های فضایی، ماشین‌های مسابقه و هواپیماهای تجاری رایج بود. بیشتر افراد هم لاستیک‌های خودروهای شخصی خودشان را با باد معمولی پر می‌کردند.

امروزه استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودروهای معمولی نیز رایج شده و همین اتفاق افراد زیادی را به‌سوی استفاده از آن جلب کرده است.

در این مطلب از وبلاگ رینگو قصد داریم درباره باد نیتروژن و مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو صحبت کنیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که با سرعت رانندگی می‌کنید و یا به طول عمر خودرو و تایرهای آن اهمیت می‌دهید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

باد نیتروژن چیست؟

پیش از آنکه درباره مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو صحبت کنیم، بهتر است باد نیتروژن را بشناسیم. نیتروژن یکی از گازهای مهم در طبیعت است که در گروه غیر فلزات جای می‌گیرد. این گاز به‌صورت دو اتمی و گازی شکل فراوان‌ترین عنصر در جو کره زمین است و جزو گازهای بدون رنگ، بدون بو و بدون مزه است.

از نیتروژن استفاده‌های زیادی در صنایع و … می‌شود. اما امروزه یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن استفاده در لاستیک و تایر خودروهای معمولی است.

فواید استفاده از باد نیتروژن

ازآنجایی‌که امروزه استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو طرف‌داران زیادی پیدا کرده است، بهتر است درباره فواید و مزایای این باد بیشتر بدانیم.

فشار پایدار و ثابت تایر

اولین و مهم‌ترین فایده استفاده از باد نیتروژن در تایر خودرو ثابت و پایدار ماندن فشار لاستیک است. تایرهایی که به‌وسیله نیتروژن پر می‌شوند، به‌ندرت فشار باد آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و لاستیک‌ها کم باد می‌شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که نیتروژن به‌سختی از تایر خارج می‌شود و همین ویژگی به ثابت ماندن فشار تایر کمک می‌کند.

حساسیت کم نسبت به تغییرات دمایی

از دیگر مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک می‌توان به حساسیت کم نسبت به تغییرات دمایی اشاره کرد. این ویژگی باعث می‌شود که با افزایش یا کاهش دمای تایر، تغییرات بسیار جزئی در آن اتفاق بیفتد. درحالی‌که در مورد باد معمولی افزایش یا کاهش دما باعث تغییرات عمده در تایر خودرو می‌شود.

این ویژگی مهم باعث شده که برای پرکردن لاستیک ماشین‌های مسابقه‌ای از باد نیتروژن استفاده کنند. چراکه به دلیل سرعت بالای اتومبیل، دمای اتومبیل‌ها به‌شدت بالا می‌رود.

سازگار با محیط زیست

تعداد لاستیک‌هایی که سالانه به دلیل استفاده از باد معمولی به‌عنوان زباله شناسایی می‌شوند بسیار زیاد است و می‌تواند محیط‌زیست را به خطر بیندازد. این در حالی است که تایرهای پر شده با باد نیتروژن در حدود ۳۰ درصد کمتر از تایرهایی با باد معمولی تولید زباله دارند.

از طرفی باد نیتروژن بر نحوه سوخت خودرو تأثیر مثبتی می‌گذارد و از این نظر هم میزان آلودگی حاصل از سوخت خودرو را کاهش می‌دهد.

ایمنی بالا

نیتروژن از جمله گازهای غیر قابل اشتعال است. به همین دلیل در صورت ایجاد خطر و آتش‌سوزی، شعله‌ور نمی‌شود. درحالی‌که باد معمولی در لاستیک در صورت اشتعال از اکسیژن موجود در تایر برای سوختن استفاده می‌کند.

این ویژگی در باد نیتروژن ایمنی خودرو را بالا می‎برد.

کاهش مصرف سوخت

همان‌طور که اشاره کردیم، باد نیتروژن به ثابت و پایدار ماندن فشار لاستیک‌ها کمک می‌کند. زمانی که این فشار در تایر خودرو ثابت بماند، افزایش عملکرد و کاهش مصرف سوخت خودرو را به دنبال دارد.

بالا بودن دوام رینگ و لاستیک

یکی دیگر از مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک افزایش دوام رینگ و لاستیک خودرو است. باد نیتروژن از جمله بادهای خشک است که بر خلاف باد معمولی هیچ‌گونه رطوبتی درون خود ندارد. این ویژگی علاوه بر محافظت از جنس لاستیکی تایر، از جنس فلزی رینگ‌ها هم محافظت می‌کند.

نرم شدن کمک‌فنرها

زمانی که لاستیک خودرو را از باد نیتروژن پر می‌کنید، لاستیک‌ها نرم‌تر می‌شوند و به همین دلیل استهلاک جلوبندی خودرو کاهش می‌یابد. این ویژگی به سالم ماندن اتاقک خودرو و بالانس چرخ‌ها کمک می‌کند.

عملکرد بهتر ترمزها در سرعت بالا

نرم شدن لاستیک‌هایی که از باد نیتروژن می‌شوند، تا ۳۰ درصد عملکرد ترمزهای خودرو را در سرعت‌های بالا افزایش می‌دهد؛ بنابراین اگر از آن دسته راننده‌هایی هستید که با سرعت بالا رانندگی می‌کنید، بهتر است لاستیک‌های خودرو را از باد نیتروژن پر کنید.

باد نیتروژن استفاده کنیم یا نه؟

بسیاری از رانندگان همچنان بین استفاده از باد نیتروژن و باد معمولی در لاستیک خودروها تردید دارند. باتوجه‌به مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو که درباره آن صحبت کردیم، می‌توان گفت استفاده از باد نیتروژن بسیار هوشمندانه است.

برای خرید لاستیک‌هایی با باد نیتروژن و کیفیت عالی، نیاز به فروشگاهی دارید که لاستیک‌های خودرو را در بالاترین کیفیت به شما عرضه کند. برای این کار می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی فروش لاستیک خودرو استفاده کنید تا هم خرید آسانی داشته باشید و هم جنس مرغوبی را دریافت کنید.

فروشگاه اینترنتی رینگو در زمینه فروش لاستیک‌های مرغوب با باد نیتروژن آماده ارائه خدمات به شماست. تیم رینگو با سال‌ها سابقه در فروش لاستیک و تایر خودرو، نیاز شما را برای تهیه لاستیک‌های مرغوب برطرف می‌کند.

برای خرید لاستیک مرغوب و بهره‌مندی از مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی تیم فروش و پشتیبانی رینگو استفاده کنید.

همین حالا با ورود به فروشگاه اینترنتی رینگو از مشاوره و خرید مطمئن بهره‌مند شوید.

آیا هزینه باد نیتروژن ارزش استفاده از آن را دارد؟

بسیاری از افراد به هزینه و قیمت باد نیتروژن اشاره می‌کنند و درباره ارزش داشتن یا نداشتن آن حرف می‌زنند. باید گفت اگرچه هزینه اولیه استفاده از باد نیتروژن نسبت به باد معمولی بیشتر است، اما ماندگاری لاستیک در آن بالاتر است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو ماندگاری بیشتر آن است. به همین دلیل یک‌بار پرکردن لاستیک از باد نیتروژن نسبت به باد معمولی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

هزینه باد نیتروژن
هزینه باد نیتروژن

کاربردهای باد نیتروژن

مهم‌ترین کاربردهای باد نیتروژن را می‌توان در موارد زیر جست‌وجو کرد:

  • خودروهای نظامی
  • خودروهای سنگین
  • اتومبیل‌های مسابقه‌ای
  • هواپیماهای تجاری
  • شاتل‌های فضایی

سخن آخر

آگاهی از مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو می‌تواند عمر لاستیک و عملکرد خودرو شما را افزایش دهد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به‌سلامت کارکرد خودرو اهمیت می‌دهید یا همیشه با سرعت بالا رانندگی می‌کنید، بهتر است باد نیتروژن را برای لاستیک‌های خود انتخاب کنید.

فروشگاه اینترنتی رینگو خرید انواع لاستیک خودرو را برای شما آسان می‌کند. برای خرید لاستیک با باد نیتروژن همین حالا با رینگو اقدام کنید و لذت یک خرید راحت را بچشید.

مشاوران و تیم فروش ما در کنار شما هستند تا هر لحظه بتوانید از راهنمایی آنها استفاده کنید و خرید امنی تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا