آموزشی

تذکراتی در مورد باطری به باطری کردن ماشین

ماشین‌ها و قطعات برای حرکت و انجام وظایف به انرژی نیاز دارند. انرژی ماشین نیز از ۲ راه تأمین می‌شود. اولین منبع بنزین است که یک سوخت شیمیایی محسوب می‌شود. بنزین تأمین‌کننده انرژی برای حرکت ماشین است. دومین منبع باطری ماشین است که در تأمین انرژی برای قطعات، حرکت و استارت ماشین یک نقش اصلی دارد. در فصل‌های سرد سال بیشتر از هر زمان نیاز به تأمین انرژی از باطری وجود دارد زیرا در فصل سرما هوای سرد باعث می‌شود که روغن ماشین و روان کارها سفت شده و نیاز به نیروی بیشتری برای استارت زدن ماشین ایجاد شود. اگر باطری ماشین ضعیف شده باشد ماشین استارت نمی‌خورد و روشن نشدن ماشین می‌تواند در مواقع اضطراری به‌شدت کلافه‌کننده باشد. برای روشن‌شدن ماشین معمولاً در این مواقع آن را هول می‌دهند که این مورد برای ماشین‌های امروزی روش مناسبی نیست زیرا پاره شدن تسمه تایم یکی از عواقب آن است. یکی دیگر از راه برای تأمین انرژی ماشین مانده در راه، روش باطری به باطری کردن است.

برای انجام این روش آموزش و مراحل خاصی را باید انجام دهید، اما در این مطلب از مجله رینگو قصد داریم تذکراتی در مورد باطری به باطری کردن ماشین را برای شما ذکر کنیم تا از وقوع حوادث خطرناک و ورود خسارت به شما و ماشین جلوگیری شود. پس لطفاً تا پایان این مطلب از رینگو با ما همراه باشید.

نکات مهم پیش از باطری به باطری کردن ماشین

یکی از نکات مهمی که پیش از استفاده از روش باطری به باطری کردن باید مدنظر داشته باشید این است که مطمئن شوید روشن نشدن ماشین به دلیل ضعف باطری است. از علائمی که می‌تواند به شما کمک کند که متوجه شوید مشکل از ضعف باطری ماشین است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چراغ‌های ماشین را روشن کنید. کم‌نور بودن چراغ‌ها از علائم ضعف باطری است.

کلید باز و قفل شدن درهای ماشین را امتحان کنید. درصورتی‌که به‌درستی عمل نکند ممکن است ایراد از ضعف باطری ماشین شما باشد.

اگر بعد از استارت زدن، ماشین در تلاش است که روشن شود، اما روشن نمی‌شود یعنی باطری ضعیف است.

نکته مهم در باطری به باطری کردن این است که قطب‌های مثبت و منفی را به‌درستی تشخیص داده و اتصال درستی را برقرار کنید. اشتباه در این مرحله باعث می‌شود دینام ماشین، بخش‌های برقی، الکترونیکی و ecu به‌شدت آسیب ببینند و یا حتی آتش‌سوزی در پی داشته باشد.

اندازه کابل‌ها را به‌درستی انتخاب کنید و از کابل کوتاه استفاده نکنید.

بعد از این‌که کابل‌ها را به‌درستی متصل گردید بعد از ۵ دقیقه استارت بزنید. استارت زدن بلافاصله بعد از اتصال کابل روشن نشدن خودرو، داغ شدن کابل‌ها، و حتی آسیب و خسارت به هر دو ماشین را در پی خواهد داشت.

نکته دیگر این‌که باید بدانید ماشینی که باطری آن خالی‌شده چه مقدار شارژ نیاز دارد. زمان لازم را به طور دقیق در نظر بگیرید تا از دشارژ شدن باطری جلوگیری کنید.

برای انجام باطری به باطری دقت کنید که خودرویی با باطری سالم، ولتاژ یکسان و برابر با ماشین خود را برای این کار انتخاب کنید.

باطری به باطری کردن ماشین
باطری به باطری کردن ماشین

۲ خودرو را کاملاً نزدیک به هم قرار دهید، اما تذکر مهم اینجاست که ماشین‌ها به‌هیچ‌وجه نباید با هم در تماس باشند.

قبل از این‌که ماشین خاموش شده را استارت بزنید اجازه دهید توسط کابل اتصال شارژ شود. این کار باید توسط خودرویی که می‌خواهید از باطری آن استفاده کنید و البته باید روشن باشد انجام شود. انجام این مرحله باعث می‌شود بار ناگهانی روی دینام خودرو ایجاد نشود و به آن آسیبی نرسد. دقت کنید که قطب‌های باطری‌ها به‌درستی متصل شده باشد. زمان لازم برای این کار حدوداً بیست دقیقه است.

بعد از گذشت بیست دقیقه استارت ماشین خراب را بزنید و سریعاً کابل‌ها را جدا کنید.

نکته دیگر این‌که وقتی ماشین خراب روشن شد از گاز دادن اضافی برای این‌که باتری ماشین زودتر شارژ شود خودداری کنید.

گاز دادن در طول باطری به باطری کردن باعث می‌شود فشار زیادی به دینام وارد شود، همچنین باعث سوختن آفتامات، دیودها، و بالشتک می‌شود.

سخن پایانی

یکی از مشکلاتی که برای اکثر رانندگان و ماشین‌ها ایجاد می‌شود تخلیه شارژ باطری است. در بعضی مواقع خالی شدن باطری در میانه راه یا یک موقعیت اضطراری پیش می‌آید که تنها راه در آن زمان فقط استفاده از روش باطری به باطری کردن ماشین است تا بتوان دوباره به حرکت ادامه داد. در این مطلب از مجله رینگو تذکراتی در مورد باطری به باطری کردن ماشین را برای شما خواننده محترم ذکر کردیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در مورد این روش برای ما و دیگر خوانندگان ذکر کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید : 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا