مشخصات فنی خودرو

مشکلات بخاری در هوای سرد و راهنمای کامل حل آنها برای روزهای سرد و یخبندان

رانندگی و معطلی در هوای سرد را تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما بدترین اتفاقی که می‌تواند در چنین آب‌وهوایی بیفتد چیست؟ سرمای استخوان‌سوز جاده‌های برفی و هم‌زمان خرابی بخاری ماشین یا تولید باد سرد را چطور؟ هرکدام از این‌ها می‌تواند یک تجربه تلخ و فراموش‌نشدنی باشد.

تفریحات در فصل سرما کم نیستند و می‌شود با وجود امکانات کافی از زمستان هم لذت برد. مثلاً سفر در جاده‌های برفی یا هوای بارانی و سرد را تصور کنید یا حتی یک ترافیک طولانی‌مدت که حسابی خسته‌کننده است. سرمای هوا در هر حالتی می‌تواند آزاردهنده باشد، خصوصاً در جاده‌ها که سرما تا مغز استخوان می‌رسد. بخاری ماشین از دسته امکاناتی است که اگر به‌درستی کار کند می‌تواند لذت سفر را دوچندان کرده و کلافگی ترافیک و رفت‌وآمدهای ضروری را قابل‌تحمل‌تر کند.

این بخش از مجله رینگو به بررسی مشکلات بخاری و این‌که چرا در سرما به‌خوبی کار نمی‌کند اختصاص دارد. معرفی این روش‌ها در کنار بررسی تجهیزات ماشین قبل از شروع تردد در سرما می‌تواند لحظات بهتری را برای راننده و سرنشینان رقم بزند.

بررسی مراحل تولید گرما بخاری ماشین

بعد از روشن‌شدن موتور از پیشرانه ماشین حرارت زیادی تولید می‌شود. در این قسمت از قطعات، آب و ضد یخ موجود این حرارت بالا را به خود جذب می‌کنند. آب و ضد یخ که به‌عنوان خنک‌کننده عمل می‌کنند در هنگام عبور از دریچه رادیاتور اصلی از قسمت رادیاتور بخاری نیز عبور می‌کنند. رادیاتور بخاری حرارت آب را جذب کرده و آن را تبدیل به گرما می‌کند. در واقع می‌توان گفت از اتلاف انرژی و گرمای آب جلوگیری می‌کند. فرایند تولید گرما با کولر کاملاً متفاوت است. در تولید گرما ماشین اصلاً نیازی به منبع انرژی دیگری ندارد و تنها درصد کمی از انرژی باتری استفاده می‌شود.

بررسی مشکلات بخاری ماشین و تولید هوای سرد

هر وقفه یا ایرادی در عملکرد بخاری ماشین می‌تواند حسابی کلافه‌کننده باشد. تصور کنید صبح‌های زود که قرار است مسیری طولانی رانندگی کنید، یا سفرهای جاده‌ای در فصول سرد سال را با خرابی بخاری ماشین سر کنید، تا چه حد آزاردهنده است؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم تمام مشکلاتی که ممکن است برای بخاری پیش بیاید را بررسی کنیم:

گرفتگی لوله‌ها و مجرایی که آب را به بخاری می‌رساند

اکثر سیستم‌های بخاری اتومبیل دارای قسمتی هستند که مایع خنک‌کننده یعنی آب و ضد یخ در آن قرار دارد. مایعات که وظیفه خنک‌کردن پیشرانه را بر عهده دارند اگر در هنگام عبور از لوله‌ها و رادیاتور بخاری مسیر آب مسدود شده باشد آب داغ از آن عبور نخواهد کرد و یا شدت عبور کم است که در نتیجه گرمایش تولید نخواهد شد.

خنک‌کننده کافی در موتور وجود ندارد

خنک‌کننده ماشین از پنجاه‌درصد آب و پنجاه‌درصد ضد یخ تشکیل‌شده که کار آن خنک‌کردن موتور ماشین است. مایع خنک‌کننده از موتور به رادیاتور بخاری منتقل می‌شود و سپس هوای گرم تولید می‌کند. در لحظات اولیه روشن‌کردن بخاری امکان دارد که باد سرد را حس کنید اما به این حالت بعد از چند دقیقه به باد گرم تغییر می‌کند. اگر هوای خنک همچنان ادامه داشت اولین چیزی که باید بررسی کنید میزان و حجم خنک‌کننده شماست. در مواقعی که حجم خنک‌کننده پایین است هیچ چیزی به رادیاتور بخاری فرستاده نمی‌شود و هوای گرمی تولید نخواهد شد.

روش اضافه‌کردن ضد یخ به طور خلاصه به این طریق است:

  1. اجازه دهید ماشین خنک شود.
  2. درپوش رادیاتور را برداشته و قیف را در دهانه قرار دهید.
  3. مایع خنک‌کننده جدید را تا زمان پرشدن مخزن بریزید. سپس درپوش رادیاتور را تعویض کنید.
  4. بعد ماشین را روشن کرده و بررسی کنید که هوای گرم تولید می‌شود یا خیر.
  • دقت داشته باشید که تولید گرمای بیش از حد نیز نشانه ضرورت تعویض ضد یخ است.
  • دقت کنید که مقدار مناسبی ضد یخ را با آب مخلوط کنید.

ترموستات معیوب

ترموستات باید به خودرو سیگنال ارسال کند که موتور گرم است و اگر این فرایند انجام نشود مایع خنک کننده برای تأمین گرما به رادیاتور بخاری شما ارسال نمی‌شود و هوای سرد تولید می‌شود.

در ترموستات یک ماده وجود دارد که به حرارت حساس است و باعث می‌شود آب داغ از موتور به سمت رادیاتور بخاری هدایت شود. حالا تصور کنید این قسمت آسیب ببیند. دمای آب هیچ‌وقت به حدی که باعث تولید گرما شود نخواهد رسید. تعویض به‌موقع ترموستات و بررسی آن قبل از فصل سرما می‌تواند از بروز مشکلات برای بخاری جلوگیری کند.

دقت داشته باشید که ترموستات معیوب هم در تولید گرما برای تابستان به سیستم سرمایشی مشکل جدی ایجاد خواهد کرد.

مشکلات بخاری در هوای سرد
مشکلات بخاری در هوای سرد

عملکرد پمپ آب

واتر پمپ یکی از اصلی‌ترین قطعات ماشین برای هدایت جریان مدام آب و مایع ضد یخ و ضد جوش است که تنظیم دما موتور را نیز به عهده دارد. پمپ آب دمای ناشی از احتراق بنزین در موتور را که حدود ۲۵۰۰ درجه است به ۹۰ تا ۹۵ درجه می‌رساند و سالم بودن موتور را تضمین می‌کند. ضعف در کارایی واتر پمپ می‌تواند در زمانی مشخص شود که هرچه دور موتور بالاتر می‌رود گرمای بخاری بیشتر است اما هرچه ماشین آهسته‌تر حرکت می‌کند بخاری نیز از شدت تولید گرما کم می‌کند. این مشکل نشانه رسوب در پمپ آب و پره‌های آن است.

رادیاتور بخاری

سوراخ شدن رادیاتور بخاری گرفتگی آن و از رایج‌ترین مشکلاتی است که تأثیر زیادی روی تولید گرمای کافی دارد اگر تمیزکردن رادیاتور در تولید گرما اثری نداشت باید آن را تعویض کنید.

نشت آب

از مشکلات رایج در بخاری‌های خودرو نشت آب است. قطعات مختلفی وجود دارد که ممکن است دچار نشتی شوند. قبل از سرد شدن هوا حتماً رادیاتور و واتر پمپ را از این نظر بررسی کنید تا در هوای سرد شما را در شرایط اضطراری قرار ندهند.

سیم‌کشی معیوب

فیوزهای سوخت سیم‌کشی ماشین خود را جدی بگیرید خرابی آن‌ها باعث می‌شود که بخاری در مواقع لزوم روشن نشود.

دکمه‌های کنترل بخاری

گاهی پس از چند سال استفاده از دکمه‌ها ممکن است دیگر آن‌ها به کیفیت قبل کار نکنند اگر سطح و حجم خنک‌کننده کافی است و انسداد در لوله‌های رادیاتور وجود ندارد ممکن است بعضی از دکمه‌های کنترل نیاز به تعویض داشته باشند.

فن و دمنده‌ها

اگر تمامی مراحل قبلی را طی کردید و بخش‌های مختلف نیز صحیح کار کنند سالم نبودن دمنده می‌تواند باعث سردی اتاقک ماشین شود پس اصل دمنده بخاری غافل نشوید زیرا باید حجم مناسبی از گرما به اتاقک ماشین وارد شود

علت سرعت بیشتر گرم‌شدن ماشین

سرعت گرم‌شدن آب توسط پیشرانه هرچه بالاتر باشد قطعاً اتاقک ماشین زودتر گرم می‌شود. ماشین‌های قدیمی به‌صورت کاربراتوری هستند و حدود پانزده دقیقه زمان لازم است تا آب گرم شود و بتواند توسط دمنده گرما تولید کند اما در ماشین‌های جدید این فرایند به‌طورکلی حدود ۳ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد. جنس بدنه رادیاتورها و فلز آن‌ها معمولاً مثل برنج و یا آلومینیوم است رادیاتورهایی با بدنه مس و برنج فرایند گرم‌شدن آب آن‌ها طولانی‌تر است. اما رادیاتورهای آلومینیومی که در ماشین‌های جدید طراحی شده‌اند آب را زودتر گرم کرده و وارد سیستم تولید گرما می‌کنند.

علت سرعت بیشتر گرم‌شدن ماشین
علت سرعت بیشتر گرم‌شدن ماشین

جمع‌بندی

این بخش از مجله رینگو با بررسی مشکلات بخاری ماشین در هوای سرد از جمله خرابی رادیاتور، ترموستات، گرفتگی لوله‌ها به پایان رسید. رعایت نکات ذکر شده پیش از شروع فصل سرما و تردد در جاده‌ها می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکل در بخاری جلوگیری کرده و یک رانندگی راحت و لذت‌بخش را در زمستان به شما هدیه کند. شما نیز می‌توانید تجربیات و نظرات خود را برای ما و دیگر خوانندگان بنویسید.

تیم پشتیبانی و فروش رینگو به شما کمک می‌کند تا محصولاتی باکیفیت از بهترین برندهای ایرانی و خارجی را خریدار کنید. کافی است وارد فروشگاه اینترنتی شوید و گزینه‌های مختلف را بررسی کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا