خودرو

تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان | راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها

با نزدیک‌شدن فصل زمستان، باید بیشتر از ماشین و بخش‌های مختلف آن مراقبت کنید. برف‌ پاک کن ماشین در این فصل به تعمیر و نگهداری بیشتری احتیاج دارد. هوای سرد زمستان باعث ترک‌خوردن و شکاف در برف پاک کن می‌شود.

برای اینکه بتوانید با امنیت کامل در زمستان رانندگی کنید، باید قبل از هربار رانندگی برف پاک کن را بررسی کنید و مطمئن شوید که تیغه‌های برف پاک کن به درستی کار می‌کنند. در این مطلب از وب‌سایت رینگو می‌خواهیم در مورد تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان صحبت کنیم. درصورتی که طبق نکات زیر پیش بروید، طول عمر برف پاک کن ماشین بیشتر می‌شود و از هزینه‌های اضافی پیشگیری می‌کنید.

آیا تیغه‌های برف پاک کن به درستی کار می‌کنند؟

تیغه‌های برف پاک کن نقش مهمی در تعمیر و نگهداری برف پاک کن در زمستان دارند؛ بنابراین بهتر است قبل از هربار رانندگی برف پاک کن ماشین را چک کنید تا به دردسر نیفتید. بعضی از تیغه‌ها کهنه شده‌اند یا یک شکاف روی تیغه ایجاد شده است؛ در چنین مواقعی، برف پاک کن به خوبی کار نمی‌کند و جای لکه یا خط روی شیشه به جا می‌گذارد.

تیغه‌های برف پاک کن عمر مشخصی دارند. درصورتی که تیغه‌های برف پاک کن نتوانند گرد و غبار یا دانه‌های برف و باران را از روی شیشه پاک کنند یا لاستیک آنها از بین رفته باشد، باید آنها را عوض کنید. بهترین زمان تعویض تیغه‌های برف پاک کن شش ماه یک بار است.

چگونه تیغه‌های برف پاک کن را عوض کنید؟

هرگاه متوجه شدید که تیغه برف پاک کن خاصیت ارتجاعی‌اش را از دست داده است یا یک رسوب سیاه‌رنگ گوشه شیشه وجود دارد، وقت آن رسیده است که تیغه برف پاک کن را عوض کنید. همچنین تیغه‌های فرسوده به راحتی از برف پاک کن جدا می‌شوند.

تعویض تیغه‌های برف پاک کن کار سختی نیست و می‌توانید خودتان به تنهایی انجام دهید. برای تعویض تیغه‌های برف پاک کن اول از همه باید برف پاک کن را اندازه بگیرید. از شیشه جلو، بازوهای تیغه را بالا بگیرید و تیغه‌های قدیمی را از انتها جدا کنید. حالا می‌توانید تیغه‌های جدید را وارد لاستیک‌ها کنید.

برای اینکه تیغه‌های جدید، نرم و روان روی شیشه حرکت کنند، کمی از مایع برف پاک کن را روی شیشه بریزید و برف پاک کن را روشن کنید. بعد از گذاشتن تیغه‌های جدید، به شکل قرارگیری برف پاک کن و زاویه آن با شیشه دقت کنید. اگر برف پاک کن به خوبی جا نیفتاده باشد، نمی‌تواند به خوبی کار کند. زاویه مناسب برف پاک کن با شیشه باید ۹۰ درجه باشد.

تیغه‌های برف پاک کن را تمیز کنید

یکی از کارهایی که باعث افزایش طول عمر برف پاک کن می‌شود، تمیزکردن آن است. طبیعی است که تیغه‌ها و لاستیک برف پاک کن بعد از پاک‌کردن شیشه‌ها از باران و برف کثیف می‌شوند و گردوغبار روی آنها می‌شیند. بهتر است هرچندوقت یک‌بار تیغه‌ها را با یک دستمال بدون پرز تمیز کنید. با این کار ماندگاری تیغه‌ها بیشتر می‌شود و دیگر لازم نیست خیلی زود تیغه‌ها را عوض کنید.

تیغه‌های برف پاک کن را تمیز کنید
تیغه‌های برف پاک کن را تمیز کنید

همچنین در زمستان، روی جاده‌ها نمک و شن و ماسه می‌ریزند تا آسفالت یخ و لغزنده نشود. نمک و شن و ماسه روی آسفالت به برف پاک کن‌ برخورد کرده و آنها را کثیف می‌کند؛ بنابراین اگر در روزهای بارانی و برفی زمستان به دل جاده می‌زنید، با یک پارچه گرم و خیس برف پاک کن را تمیز کنید. درصورتی برف پاک کن‌ها را تمیز نکنید، تیغه‌ها ترک می‌خورند و خراب می‌شوند.

تیغه‌های برف پاک کن را بالا نگه دارید

اگر در یک روز بارانی و برفی می‌خواهید ماشینتان را در فضای آزاد پارک کنید و بروید، تیغه‌های برف پاک کن را بالا نگه دارید. با این کار تیغه‌ها به شیشه ماشین نمی‌چسبند و یخ نمی‌زنند. نگران نباشید، بالا نگه داشتن تیغه‌ها به برف پاک کن آسیبی نمی‌زند، بلکه طول عمرش را بیشتر می‌کند. همچنین می‌توانید تیغه‌ها را با پارچه یا جوراب بپوشانید. این کار از یخ‌زدن تیغه و لاستیک برف پاک کن جلوگیری می‌کند.

تیغه‌های برف پاک کن را بالا نگه دارید
تیغه‌های برف پاک کن را بالا نگه دارید

برف‌ و یخ را از روی ماشین پاک کنید

بعد از بالا نگه داشتن برف پاک کن، بهتر است برف‌ها را از روی شیشه پاک کنید. قبل از راه‌افتادن هم شیشه و کل ماشین را از برف پاک کنید. چون اگر ماشینتان پارک باشد، ممکن است برف روی سقف روی شیشه بریزد. بهتر است قبل از رانندگی برف روی سقف و کاپوت را پاک کنید.

بعضی از راننده‌ها برای پاک‌کردن شیشه‌ها از آب جوش استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود که آب روی شیشه یخ بزند. هیچ‌وقت از آب جوش برای پاک‌کردن شیشه‌ها استفاده نکنید. فراموش نکنید که برف و یخ روی شیشه ماشین را با برف پاک کن پاک نکنید. این کار به تیغه برف پاک کن آسیب می‌زند و ممکن لاستیک آن را پاره کند.

هوای سرد دشمن برف پاک کن

هوای سرد لاستیک‌ها و تیغه‌های برف پاک کن را خشک و شکننده می‌کنند. درصورتی که ذرات منجمد و سخت روی شیشه ماشین باشد، لاستیک‌های برف پاک کن خراب می‌شوند. برای اینکه از خراب‌شدن لاستیک‌های برف پاک کن جلوگیری کنید، شیشه خشک را با مایع شیشه شوی تمیز کنید.

روغن‌کاری تیغه‌ها هم به افزایش طول عمر آنها کمک می‌کند. می‌توانید برای جلوگیری از یخ‌زدن برف پاک‌ کن از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. هرگاه در هوای سرد زمستان، صدای ناخوشایندی از برف پاک کن‌ها شنیدید، یعنی برف پاک کن ماشین دچار مشکل شده است و به خوبی کار نمی‌کند. در چنین مواقعی، لاستیک و تیغه‌ها را بررسی کنید.

دسته راهنمای برف پاک کن را خاموش کنید

بسیاری از راننده‌ها در فصل زمستان فراموش می‌کنند که بعد از پارک‌کردن ماشین برف پاک کن را خاموش کنند. اگر این کار را نکنید، با روشن‌شدن ماشین برف پاک‌ کن هم خودبه‌خود روشن می‌شود. روشن‌شدن سریع برف پاک کن به تیغه‌ها و لاستیک آسیب می‌زند. برای اینکه این مشکل پیش نیاید و بتوانید مدت‌زمان بیشتری از برف پاک کن ماشین استفاده کنید، بعد از پارک‌کردن ماشین راهنمای برف پاک کن را خاموش کنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب گفتیم، هوای زمستانی و سرد دشمن برف پاک کن است. با تمیزکردن برف‌ها و مراقبت از برف پاک کن‌‌ها طول عمر برف پاک کن بیشتر می‌شود و می‌توانید بیشتر از آن استفاده کنید. همچنین برخی از تولیدکنندگان وسایل جانبی خودرو برف پاک‌ کن‌های مخصوص زمستان تولید کرده‌اند، این برف پاک‌ کن‌ها مقاوم‌تر هستند و شکنندگی کمتری در مقابل برف و یخ دارند.

تیم رینگو همراه همیشگی شما است تا بهترین‌ها را برای خودرویتان انتخاب کنید. اگر در هر کدام از مراحل خرید سردرگم شدید، کافی است از تیم پشتیبانی و فروش ما کمک بگیرید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا