مشخصات فنی خودرو

دلایل خرابی ناگهانی بلندگو خودرو چیست؟

سیستم صوتی ماشین یکی از بخش‌هایی است که می‌تواند لذت رانندگی را دوچندان کند و مسیر رفت‌وآمدهای روزمره و تکراری را با گوش‌کردن به موسیقی و یا رادیو دلپذیرتر کند. بااین‌وجود بلندگوهای ماشین نیز مثل دیگر قطعات باگذشت زمان و استفاده قطعاً خراب می‌شوند خصوصاً اگر کیفیت بلندگوها نصب شده روی ماشین پایین باشد. سؤال اینجاست که دلایل خرابی ناگهانی بلندگو خودرو چیست؟ علائم خرابی بلندگو خودرو کدام است؟ در ادامه این مطلب از مجله رینگو قصد داریم به بررسی دلایل خرابی ناگهانی بلندگو خودرو بپردازیم و آن را بررسی کنیم. لطفاً تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بررسی قدم‌به‌قدم دلایل خرابی بلندگوهای ماشین

بلندگوهای ماشین در طی استفاده مداوم به‌مرور فرسوده و خراب می‌شوند. استفاده ناصحیح از بلندگوها، بلندکردن صدای سیستم صوتی از جمله دلایل اصلی خرابی ناگهانی بلندگو خودرو است. نکته اینجاست که اگر همه بلندگوها با هم ازکارافتاده باشند مشکل از قطعاتی مثل آمپلی‌فایر، هدیونیت، دستگاه پخش، و یا سیم‌کشی سیستم صوتی خواهد بود. در ادامه هرکدام از این بخش‌ها را جداگانه بررسی می‌کنیم.


در مجله رینگو بخوانید : راهنمای خرید انواع زنجیر چرخ خودرو به همراه معایب و مزایای آن


مشکل در هدیونیت خودرو

بخش هدیونیت قسمتی است که کنترل صدا و سیستم در ماشین را برای سرنشینان فراهم می‌کند. مهم این است که بدانید پخش نشدن صدا دلیل قطعی و خرابی بلندگو نیست. با بررسی موارد زیر به ترتیب می‌توانید متوجه شوید که ایراد از هدیونیت است یا خیر.

دقت کنید که امکان دارد هدیونیت روی حالت ضد سرقت تنظیم شده باشد.

تنظیمات صدای سیستم و سیم‌ها را بررسی کنید.

برای اطمینان از این‌که بلندگوها خراب هستند قبل از هر چیز ورودی‌های صوتی مثل رادیو، پخش‌کننده، پلیر cd را نیز امتحان کنید.

شل شدن یا فرسودگی سیم‌ها در بخش هدیونیت ممکن است باعث اختلال در پخش صدا باشد.

خروجی‌های هدیونیت نیز اگر دچار مشکل باشند باعث اختلال در پخش صدای ماشین می‌شوند.

خرابی آمپلی‌فایر

آمپلی‌فایر قطعه‌ای است که وظیفه آن تقویت صدای در حال پخش است. نکته اینجاست که آمپلی‌فایر باید با نوع بلندگوی مورداستفاده از نظر کیفیت هم‌سطح باشد. اگر بلندگوی سیستم شما ضعیف باشد باید آن را متناسب با آمپلی‌فایر ارتقا دهید. در غیر این صورت با استفاده از آمپلی‌فایر به بلندگوهای ماشین آسیب وارد می‌شود. نکته دیگر این‌که اگر اتصالات آمپلی‌فایر در بخش‌های ورودی و خروجی دچار اختلال باشد باعث خرابی بلندگو خواهد شد.

بررسی سالم بودن آمپلی‌فایر با مراحل زیر:

دقت کنید که آمپلی‌فایر روشن است یا خیر

بررسی کنید که آمپلی‌فایر روی حالت protect mode قرار دارد یا خیر

بررسی سیم‌های ورودی و خروجی بلندگوها را نیز در نظر داشته باشید.

از سالم بودن فیوزهای داخلی و خارجی نیز اطمینان حاصل کنید.

خرابی بلندگوها

اگر تمام نکات ذکر شده و مراحل را در مورد بررسی قطعات هدیونیت و آمپلی‌فایر را انجام دادید و مشکل از آن‌ها نبود پس قطعاً در بلندگوها خرابی ایجاد شده. بلندگوهای ماشین به ضربات، برخورد با اجسام، لغزش و عدم ثبات به‌راحتی خراب می‌شوند. بخش اصلی بلندگوها که حساسیت بیشتری دارند قسمت مرکزی آن است که اتصالات و قطعات اصلی بلندگو در آن قرار دارد. آسیب‌دیدن بخش مرکزی به معنی خراب‌شدن بلندگوها است.

خرابی بلندگوها
خرابی بلندگوها

خرابی سیم‌های مربوط به بلندگو

به قسمت‌هایی از ماشین که بلندگوها در آن جا نصب شده‌اند دقت کنید و از سالم بودن سیم‌ها و عدم پوسیدگی آن‌ها مطمئن شوید. مشکل در سیم‌ها و پوسیدگی آن‌ها خرابی بلندگوها را در پی دارد.

سیم‌کشی بلندگوها در اکثر موارد در پشت پنل‌ها و قالب‌ها، زیر صندلی‌ها و کف‌پوش قرار دارد. درصورتی‌که بلندگوهای ماشین شما در داخل درهای ماشین نصب‌شده باشد ممکن است عیب و خرابی در قسمتی باشد که سیم بلندگو بین در و پنل قرار گرفت. باز و بسته‌شدن دائم در ماشین باعث می‌شود که سیم‌کشی فرسوده شده و یا قطع شود.

نصب اشتباه بلندگوها

نصب اشتباه بلندگوها و یا حالت anti- theft در بخش‌های دیگر سیستم صوتی از دیگر دلایل اختلال بلندگو است.


در مجله رینگو بخوانید : تسمه تایم خودرو چیست و چه وظیفه‌ای برعهده دارد؟


برق‌کشی خودرو

اگر در برق‌کشی ماشین اتصالی وجود داشته باشد و یا حتی به‌درستی انجام‌نشده باشد می‌تواند صدمه جدی به بلندگوها وارد کند. عدم برق‌کشی سالم بلندگوها را نیم‌سوز کرده یا کاملاً خراب می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله دلایل خرابی ناگهانی بلندگو خودرو را به ترتیب بیان کردیم. اگر به ترتیبی که ذکر شد عمل کنید می‌توانید به‌راحتی منشأ خرابی را پیدا کنید. یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از سالم بودن بلندگو مطمئن شوید این است که هر بلندگو را جداگانه با مقداری سیم به یک هدیونیت مستقل و سالم ماشینی دیگر متصل کنید. با این تست می‌توانید از سالم بودن یا خرابی بلندگو مطمئن شوید.

از این‌که تا پایان این مطلب از مجله رینگو با ما همراه بودید از شما متشکریم. شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در مورد خرابی بلندگوهای ماشین و تشخیص دلایل آن برای ما و دیگر خوانندگان ذکر کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا