بارزدانلوپسی ات / سیاتفالکن | Falkenکویر

لاستیک مناسب برای خودرو مزدا 3 | انتخابی ایمن برای یک خودروی محبوب

لاستیک خوب بخرید تا در جاده ایمن بمانید! لاستیک و رینگ از بخش‌های مهم خودرو هستند که ارتباط مستقیم با امنیت سرنشینان و کنترل بهتر خودرو در زمان لغزش دارند. با خرید لاستیک‌های ارزان و بی‌کیفیت خود را به دردسر می‌اندازید، بنابراین در زمان خرید لاستیک مناسب برای خودرو مزدا 3 خود خساست به خرج ندهید. البته همه خوب می‌دانیم که گرانی لاستیک نشان از کیفیت بالای آن ندارد و آشنایی با رند‌های خوب ایرانی و خارجی خیال ما را در زمان خرید لاستیک راحت می‌کند. اگر برای خودرو مزدا 3 خود به دنبال خرید یک لاستیک مناسب هستید، خواندن این مقاله از رینگو را از دست ندهید.

اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو

نکته‌هایی وجود دارد که فروشندگان در زمان خرید به شما نمی‌گویند! مثلاً اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو چیزی نیست که فروشنده مانور خاصی روی آن بدهد، اما ایمنی بیشترین اهمیت را برای خریداران دارد. به‌ویژه خریدارانی که به فکر حفظ ایمنی خانواده و بچه‌هایشان در صندلی‌های عقب خودرو هستند. حالا چرا لاستیک‌های خودرو نقش مهمی در افزایش ایمنی خودرو دارند و نباید از خرید یک لاستیک خوب غفلت کنید؟

لاستیک‌ها تنها اجزایی از خودرو هستند که جاده را لمس می‌کنند! آیا همین دلیل خیلی واضح اهمیت لاستیک در ایمنی خودرو را نشان نمی‌دهد؟ شاید این‌طور به نظر برسد که سایز بزرگ لاستیک توانایی حفظ ایمنی خودرو را در همه حال دارد، اما فراموش نکنید که با هر بار چرخش لاستیک فقط بخش کوچکی از آن جاده را لمس می‌کند. این تماس کوچک تعیین می‌کند که چقدر خوب رانندگی می‌کنید، شتاب می‌گیرید، ترمز می‌کنید و کنترل خودرو را به دست دارید. به همین دلیل است که باید از حال لاستیک‌های خود باخبر باشید، بعد به دل جاده بزنید.

برخی از عواقبی که ممکن است ناشی از بی‌توجهی به خرید لاستیک مناسب برای خودرو مزدا 3 باشند، عبارت‌اند از:

 • ازدست‌دادن کنترل خودرو
 • افزایش فاصله ترمز تا توقف کامل
 • افزایش پدیده آب سواری در روز‌های بارانی

اطمینان از سلامت لاستیک، سریع‌ترین راه برای کاهش خطرات ناشی از عدم کنترل خودرو در زمان رانندگی است. خواندن مقاله تفاوت لاستیک های تابستانی و زمستانی اطلاعت بیشتری در میزان اهمیت لاستیک در ایمنی و توان خودرو به شما می‌دهد.

سایز لاستیک مزدا 3

قبل از بررسی سایز لاستیک مزدا 3 و خرید لاستیک مناسب برای این خودرو بازارپسند، بهتر است خلاصه‌ای از روند تولید و محبوبیت این خودرو بدانید. مزدا موتور، کمپانی ژاپنی، در سال ۲۰۰۳ مزدا 3 را روانه بازار جهانی خودرو کرد، اما در ایران خودروسازی بهمن بود که مونتاژ این مدل را انجام داد. مونتاژ مزدا 3 از سال ۱۳۸۶ توسط خودروسازی بهمن شروع شد و در سال ۱۳۸۹ خاتمه یافت. بعد از آن بود که نسل دوم این خودرو با نام مزدا 3 نیو به‌واسطه خودروسازی بهمن دوباره مونتاژ و روانه بازار خودرو ایران شد.

یکی از دغدغه‌های صاحبان مزدا 3 خرید یک لاستیک مناسب برای این خودرو و حفظ امنیت سرنشینان است، بنابراین خیلی مهم است که سایز لاستیک مزدا 3 را به طور دقیق بدانید. تنوع در سایز و مدل‌های موجود در بازار ممکن است افراد را در انتخاب یک لاستیک مناسب سردرگم کند. لاستیک استاندارد مزدا 3 در سایز 205/55R16 است و در زمان خرید از فروشگاه‌های معتبر حتماً بخواهید شما را دقیق‌تر راهنمایی کنند.

زمان تعویض لاستیک مزدا 3

فرسوده شدن و طول عمر لاستیک به عوامل زیادی بستگی دارد. شرایط آب‌وهوایی، میزان استفاده از لاستیک و کیفیت لاستیک خریداری شده از عوامل مهم در افزایش یا کاهش طول عمر یک لاستیک به شمار می‌روند. فقط با نگاه‌کردن به ضخامت رویه سالم لاستیک نمی‌توان از میزان فرسودگی آن مطلع شد و باید فاکتور‌های دیگری را نیز در نظر داشته باشید. به‌هرحال مواد سازنده لاستیک طول عمر مشخصی دارند و همه آسیب‌های آن به چشم افراد غیرمتخصص نمی‎آیند. هرکدام از فاکتور‌های زیر در لاستیک خودرو مشاهده شد، زمان تعویض لاستیک مزدا 3 شما رسیده است.

 • وجود ترک در دیواره لاستیک
 • مشاهده پوسیدگی و برآمدی در ظاهر لاستیک
 • کاهش عمق آج لاستیک
 • عدم کنترل خودرو و لرزش آن در زمان رانندگی

افراد غیرمتخصص نیز در صورت مشاهده هرکدام از این هشدار‌ها قادر به تشخیص زمان تعویض لاستیک هستند، اما اگر از خرید لاستیک‌های شما مدت‌زمان زیادی گذشته و اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید با یک کارشناس مشورت کنید. آگاهی از دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو طول عمر لاستیک‌های مزدا 3 را افزایش می‌دهد.

راهکارهای افزایش طول عمر لاستیک خودرو

لاستیک نقش مهمی در افزایش ایمنی شما و اطرافیانتان دارد، تعویض آن را پشت‌گوش‌انداختن عواقب خوبی نخواهد داشت! راهکارهای افزایش طول عمر لاستیک خودرو را جدی بگیرید تا لاستیک بهترین عملکرد و بیشترین طول عمر را داشته باشد.

 • تنظیم باد لاستیک: باد لاستیک خودرو را مرتب چک کنید. این مسئله وقت زیادی از شما نخواهد گرفت اما در افزایش طول عمر لاستیک و جلوگیری از هزینه‌های بیشتر تأثیر دارد. تنظیم باد لاستیک را متناسب با گرما و سرما چک کنید.
 • تراز چرخ خودرو: چرخ خودرو باید در زمان رانندگی هم تراز باشند. رانندگی با چرخ‌هایی غیر تراز شما را به چپ و راست جاده منحرف می‌کنند. با مراجعه سالانه به تعمیرگاه و کمک‌گرفتن از افراد متخصص این مسئله را چک کنید.
 • کنترل سایش لاستیک: آج لاستیک‌ها را چک کنید تا از میزان ایمنی آن‌ها در جاده مطمئن شوید. کنترل ماشین با آج فرسوده در جاده کار سختی است و خطر آب سواری افزایش می‌یابد.
 • رانندگی صحیح: ویراژ دادن در خیابان و ترمز گرفتن‌های ناگهانی، نه‌تنها در محیط‌های شهری پسندیده نیست بلکه فشار جدی به لاستیک خودرو وارد می‌کند.

اگر لاستیک مزدا 3 شما در شرایط مناسبی نیست این مسئله را جدی بگیرید. شاید پرداخت هزینه برای شما سخت باشد، اما فراموش نکنید که لاستیک ارتباط مستقیم با امنیت جانی شما دارد.

خرید لاستیک مناسب مزدا 3

نقش یک لاستیک خوب در یک رانندگی ایمن و عملکرد صحیح ترمز خودرو غیرقابل‌انکار است. باتوجه‌به تنوع تولید در بازار لاستیک و وجود نمونه‌های ایرانی و خارجی، بهتر است از افراد متخصص و آگاه در زمینه خرید لاستیک کمک بگیرید.

بهترین لاستیک ایرانی برای مزدا 3

بارز یکی از مطرح‌ترین برند‌های ایرانی است و در کنار کویر تایر لاستیک‌هایی قابل‌رقابت با لاستیک‌های خارجی تولید می‌کنند. این دو شرکت با بهره‌گیری از به‌روزترین تکنولوژی‌های روز، لاستیک‌هایی ایمن و با قیمت مناسب نسبت به نمونه‌های خارجی برای مصرف‌کنندگان ایرانی تولید می‌کنند. در زمان خرید بهترین لاستیک ایرانی برای مزدا 3 نام لاستیک بارز و کویر تایر را به یاد داشته باشید.

بهترین لاستیک خارجی برای مزدا 3

باتوجه‌به تبلیغات متعدد در زمینه حمایت از کالاهای ایرانی، هنوز تعداد زیادی از افراد استفاده از لاستیک خارجی را ترجیح می‌دهند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید دنبال بهترین لاستیک خارجی برای مزدا 3 می‌گردید، برند‌های سی ات، دانلوپ، فالکن و اتسو را فراموش نکنید.

جمع‌بندی

مهم‌ترین دلیل خرید لاستیک جدید افزایش ایمنی راننده و سرنشینان خودرو است. لاستیک‌ها به دلیل استفاده زیاد و تغییر دمای فصول مختلف فرسوده می‌شوند و باتوجه‌به طول عمر محدود آن‌ها باید هشدار‌های نیاز به تعویض لاستیک را جدی بگیرید. ازیک‌طرف وجود تحریم‌ها و افزایش لاستیک‌های بی‌کیفیت در بازار و از طرف دیگر هزینه زیاد لاستیک باعث شده که افراد به دنبال مشورت با افراد متخصص در زمان خرید لاستیک مناسب برای خودرو مزدا 3 خود باشند.

مشاوران فروشگاه رینگو برای انتخاب یک لاستیک مطمئن و متناسب با بودجه در کنار شما هستند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا