مشخصات فنی خودرو

عملکرد بوق خودرو و روش های عیب یابی آن

خودرو از آن دسته دستگاه‌هایی است که بخش‌های کوچک و بزرگی در ساخت و بدنه آن به‌کاررفته است. گاهی این بخش‌ها ممکن است ساده و دم دست باشند گاهی هم پیچیده و خارج از دسترس‌اند. در هرکدام از این دودسته که قرار بگیرند، بازهم در ایمنی خودرو نقش اساسی دارند. بوق هم از آن دسته سیستم‌های ساده‌ای که علی‌رغم سادگی بسیار مهم است. اگر خدایی نکرده در یک موقعیت خطرناک و حساسی قرار بگیرید؛ لازم است اطرافیان خودرو را از این موقعیت باخبر کنید. وقتی بوق خودرو از کار بیفتد، آن‌وقت می‌فهمید همین بوق در خودرو چقدر بااهمیت است. اما نباید بگذاریم کار به چنین موقعیتی برسد. زیرا که چنین موقعیتی مثال کار از کار گذشتن است و برای حفظ سلامتی افراد و سرنشینان خودرو، باید علاج واقعه پیش از وقوع کرد. این مطلب از رینگو قرار است راهنمایی برای آشنایی با عملکرد و عیب‌یابی بوق خودرو باشد. همراه ما تا پایان بمانید.

بوق خودرو چگونه کار می‌کند؟

فناوری‌های ساده‌ای برای ساخت بوق خودرو استفاده شده است و با اطمینان می‌توان گفت اصول اولیه ساخت آن سال‌هاست جز بخش‌های بدون تغییر و ثابت خودرو مانده است. بوق ماشین بر اساس یک دیافراگم فلزی ارتعاشی کار می‌کنند. کل سیستم آن یک حرکت الکتریکی است و از یک رله برقی (الکترومغناطیس) و یک دیسک فلزی نازک ساخته‌شده از فولاد فنری تشکیل می‌شود. زمانی که انرژی الکتریکی به رله وارد می‌شود، رله این انرژی را به نیروی مغناطیسی وارد می‌کند و باعث خم شدن و به ارتعاش درآوردن آن می‌شود. خم شدن دیافراگم، کنتاکت‌های الکتریکی را از هم دور می‌کند و در نتیجه انرژی برقی را از بین می‌برد و آن را تبدیل به انرژی صوتی می‌کند. وقتی دیسک به شکل اولیه خود برمی‌گردد، کنتاکت‌های الکتریکی بار دیگر بسته می‌شوند و اجازه می‌دهند جریان به داخل رله برگردد. کل این چرخه تا زمانی که دکمه بوق فشرده است تکرار می‌شود.

خم شدن و ارتعاش دیافراگم فولادی در بوق ماشین سریع‌تر از آنچه چشم می‌تواند تشخیص دهد اتفاق می‌افتد. بااین‌حال ارتعاشات ایجاد شده باعث ایجاد صدایی می‌شوند که داخل دامنه صدای قابل شنیدن توسط انسان است.

عواملی که باعث اختلال و ایجاد بوق ممتد می‌شوند

بوق خودرو باید در اختیار راننده باشد. به این معنی که هر زمان فرمان یا دکمه مربوط به بوق فشرده شد، صدا تولید کند و هروقت هم دست یا انگشت از روی دکمه بوق برداشته شد، بوق بلافاصله قطع شود. اگر بوق خودرو را به‌صورت ممتد و خارج از کنترل راننده شنیدید، نشانه‌ای از یک مشکل و اختلال در عملکرد بوق است. خرابی کلید و معیوب شدن رله دو دلیل اصلی برای ایجاد بوق ممتد است. هر یک از این دو قطعه که دچار مشکل شوند، باعث ایجاد بوق ممتد خواهند شد. البته در برخی موارد هم بعید نیست که سرچشمه مشکل و بوق ممتد از هر دو این موارد باشد.

راه‌حل رفع بوق ممتد چیست؟

شنیدن بوق ممتد اصلاً خوشایند نیست و حتی باعث آزار شنوایی زیادی خواهد شد اما اولین قدم برای آشنایی با عملکرد و عیب یابی بوق خودرو و رفع این مشکل حفظ خونسردی است. سعی کنید خودرو را به مکانی ایمن و خارج از محدوده تردد منتقل کنید تا بتوانید با کنترل بیشتر عیب‌یابی کنید. قبل از کنترل کلید بوق، بررسی کنید تا بتوانید روش صحیحی برای ازکارانداختن کیسه هوا پیدا کنید. اگر این کار را فراموش کنید و تنظیمات ایربگ تغییر کند، ممکن است به طور تصادفی باز شود و خطرآفرین باشد.

سریع‌ترین راه برای قطع بوق ممتد کشیدن رله بوق یا فیوز بوق است. سراغ فیوز خودرو بروید؛ برای اطلاع از مکان به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. اگر نتوانستید فیوز بوق را پیدا کنید، در مرحله بعد مجبورید فیوز خودرو یا اتصال کل باتری را قطع کنید. این کار کمک می‌کند تا در سکوت و کنترل بیشتر دنبال عیب اصلی بگردید.

بعد از پیداکردن جعبه فیوز، درپوش آن را باز کنید و فیوز بوق را بررسی کنید. اگر با قطع کردن و بررسی فیوز بوق ممتد خودرو از کار نیفتاد اتصال به زمین بوق را بررسی کنید. اتصال به زمین را تمیز کنید و دوباره به بوق وصل کنید. وقتی همچنان صدای بوق ممتد را می‌شنیدید دیگر چاره‌ای جز تعویض اتصال نیست.

گاهی مواقع هم مشکل را در فیوز نه، بلکه در رله بوق باید بررسی کنید. وقتی بوق باقدرت و صدای بسیار زیادی کار می‌کند قبل از اتلاف وقت برای پیداکردن سیم خراب از فیوز، رله را بررسی و عوض کنید. رله یا فیوز بوق هر دو طوری طراحی شده‌اند که بتواند به‌راحتی و با فشار دست از جا خارج شود، بعضی از جعبه‌فیوزها هم مجهز به ابزاری مثل انبردستی کوچک و بزرگ هستند که کار را راحت‌تر می‌کنند و با استفاده از آنها می‌توان فیوز یا رله بوق را از جای خود خارج کرد. اگر مشکل از این دو باشد، بلافاصله بعد از خارج کردن آنها از جای خود، صدای بوق ممتد قطع خواهد شد.

تعمیر بوق ممتد خودرو

بعد از قطع کردن صدای بوق ممتد و داشتن آرامش و تمرکز بیشتر، وقت آن رسیده تا این مشکل را تعمیر و رفع کرد. معمولاً چیزی که باعث این موضوع می‌شود خراب‌شدن سوئیچ بوق یا اتصال کوتاه داخل رله ربط است.

اگر رله بوق خودرو را مشابه رله دیگری که در موتور خودرو دیدید، می‌توان آ‌نها را تعویض و کنترل کرد تا متوجه شوید آیا صدای بوق رفع شده است یا نه. اگر رله مشابهی هم در خودرو نبود، کلید و رله بوق را می‌توان جایگزین کرد. وقتی جواب این آزمایش مثبت شد، اطمینان پیدا می‌کنید که خرابی از رله است و باید یک رله بوق جدید بخرید و به‌جای رله قدیمی و معیوب کار بگذارید.

اگر مشکل از اتصال کوتاه رله نبود، باید رله را از مدار جدا کرد و بررسی کرد که کدام دو سیم به کلید بوق می‌رسد. بعدازاین کار با استفاده از مولتی‌متر، برق و اتصال بین سیم‌ها را کنترل کنید. اگر کلید سالم باشد با فشار دادن دکمه بوق، مولتی‌متر عدد متفاوتی را نشان می‌دهد. اگر مشکل از کلید باشد، هیچ تغییری در عدد نمایش‌داده‌شده مولتی‌متر دیده نمی‌شود و نیاز به تعمیر کلید بوق است.

چرا بوق خودرو کار نمی‌‌کند

مراحل و روشی که برای تعمیر و کار نکردن بوق خودرو باید انجام داد هم مشابه روشی است که قرار است بوق زدن ممتد آن را از کار بیندازید. اما چند نکته اضافی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

اولین نکته رسیدن برق به رله بوق است. مطمئن شوید آیا برق خودرو به رله وارد می‌شود یا نه، اگر جواب نه بود به سیم‌کشی بین باتری و رله نگاه کنید تا مشکل را رفع کنید. اگر رله برق داشت، کنترل کنید ببینید فشار دادن بوق باعث رساندن برق به ترمینالی از رله که به بوق وصل است می‌شود یا نه. جواب خیر به این معنی است که مشکل در رله یا کلید است و باید به همان روشی که در بخش قبلی گفتیم، از سلامت رله یا کلید مطمئن شوید.

اتصال بین دزدگیر و بوق

یکی از مواردی که ممکن است در آشنایی با عملکرد و عیب یابی بوق خودرو کمک کند، دزدگیر است. اغلب دستگاه‌‌ها، اتصالی بین بوق خودرو و سیستم‌های دزدگیر ماشین دارند. علاوه بر این، آزمایش یا جایگزینی کلید بوق روی ماژول کیسه هوا هم اثر می‌گذارد.

اگر تعویض بوق خودرو به سیستم دزدگیر آسیب زد، بررسی کنید که علت چیست. گاهی ضعیف شدن باتری، خراب‌شدن باتری یا حتی جداکردن باتری این مشکل را برای دزدگیر ایجاد می‌کند. همچنین رطوبت و نقض سخت‌افزاری هم دلیل دیگری برای احتمال آسیب‌دیدن دزدگیر است.

جمع‌بندی

نگاهی به راهنمای آشنایی با عملکرد و عیب یابی بوق خودرو داشتیم. روش کارکردن بوق خودرو را گفتیم و در ادامه از عواملی که باعث اختلال در عملکرد بوق ماشین می‌شوند حرف زدیم. وقتی که مشکل با یک جابه‌جایی ساده و قطع برق فیوز بوق رفع نمی‌شود، چاره‌ای جز تعویض رله بوق یا قطعات مربوط به آن نیست! ما در فروشگاه رینگو برای شما بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را فراهم کرده‌ایم تا حتی یک ساعت را هم از دست ندهید. می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی قطعات یدکی رینگو بزنید و هر وسیله و قطعه‌ای که برای خودرو خود احتیاج دارید بخرید. سفارش شما در سریع‌ترین زمان و بهترین کیفیت به دستتان خواهد رسید. همچنین می‌‌توانید سؤال‌ها یا دیدگاه‌های خود را با ما در رینگو در میان بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا