آموزشیفالکن | Falken

بهترین لاستیک برای خودروهای آفرود

خودروی آفرود شما برای غلبه بر ناهموارترین و سخت‌ترین مسیرها به فاکتورهای خاص متعددی نیاز دارد. علاوه بر این که خودروی شما باید از یک موتور قوی بهره برده و ارتفاع آن از زمین زیاد باشد، تایرهای آن نیز باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند. بااین‌حال بسیاری از لاستیک‌هایی که بر روی خودروهای آفرودی در کمپانی نصب می‌شوند، برای عبور از مسیرهای سخت و ناهموار مناسب نیستند. در واقع شما باشید به دنبال لاستیک‌هایی با OEM  (او ای ام) قوی، چسبندگی عالی و دوم فوق‌العاده باشید. ما در این مقاله از مجله رینگو، باتوجه‌به دانش و تجربه‌ای که داریم، قصد داریم بهترین لاستیک برای خودروهای آفرود را معرفی کنیم. اگر شما نیز خودروی آفرود دارید یا به خودروهای آفرود علاقه‌مند هستید و می‌خواهید بدانید که بهترین لاستیک برای خودروهای آفرود کدام است؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لاستیک کوپر دیسکاوری اس تی تی پرو (Cooper Discoverer STT Pro)

لاستیک‌های آفرود محصولات مناسبی برای استفاده ما در رفت‌وآمدهای روزانه نیستند. این نوع لاستیک تنها بر عملکرد خوب تمرکز می‌کند و سایر عناصر ضروری را نادیده می‌گیرد. بااین‌حال لاستیک مدل Cooper Discoverer STT Pro یک استثنا است. این مدل لاستیک به‌راحتی می‌تواند مسیرها و مناطق شنی و جاده‌هایی با سنگ‌های تیز و سخت را به‌راحتی پشت سر بگذارد. با کمک این لاستیک شما حتی می‌تواند از مسیرهای گل‌آلود با عمق ۶ اینچ نیز عبور کنید. سطح آج در Discoverer STT Pro دارای طراحی منحصربه‌فردی است که به لاستیک کمک می‌کند تا ثبات خودرو افزایش یابد. این قابلیت به لاستیک اجازه می‌دهد تا در زمین‌های شل مانند گل‌ولای یا برف سنگین، محکم به زمین بچسبد و به‌راحتی از آنها عبور کند. این لاستیک علاوه بر مسیرهای برفی و گلی، در مسیرهای بارانی و خیس نیز عملکرد خوبی دارد و می‌تواند به بهترین شکل ترمز کند. یکی از مشکلات لاستیک Discoverer STT Pro صدای زیادی است که به کابین وارد می‌کند و این مشکل به‌خصوص در سرعت‌های بالا ملموس‌تر است.

انواع تایرهای آفرودی
انواع تایرهای آفرودی
مزایای لاستیک کوپر دیسکاوری اس تی تی پرو (Cooper Discoverer STT Pro)

هندلینگ راحت، طراحی نوآورانه، عملکرد عالی در مسیرهای آفرودی و حرکت خوب در تمام جاده‌ها.

معایب لاستیک کوپر دیسکاوری اس تی تی پرو (Cooper Discoverer STT Pro)

انتقال سروصدا به داخل خودرو.

لاستیک گودیر رانگلر ام تی/آر همراه با کولار (Goodyear Wrangler MT/R with Kevlar)

انواع مدل‌های لاستیک برای خودروهایی با وزن بین ۱۰ تا ۱۰۰ تن مناسب نیستند؛ بنابراین اگر به دنبال چنین محصولی هستید، Goodyear Wrangler MT/R with Kevlar را امتحان کنید. این لاستیک دارای ظرفیت حمل بار و عملکرد فوق‌العاده‌ای است. Wrangler MT/R with Kevlar ساختار مناسبی برای حرکت بر روی تمام سطوح دارد. بااین‌حال ویژگی اصلی این لاستیک، عبور راحت از مسیرهای گل‌آلود است. این لاستیک علاوه بر عبور راحت از مسیرهای گل‌آلود، ثبات خوبی را در خودرو فراهم می‌کند و نکته جالب این است که گل‌ولای اندکی به آن می‌چسبد. Wrangler MT/R With Kevlar یک پیشرفت ارزشمند در مدل معمولی رانگلر MT/R است. با وجود کولار که یک الیاف مصنوعی جامد است، دوام و پایداری لاستیک بیش‌ازپیش افزایش می‌یابد. این لاستیک یکی از تنها لاستیک‌هایی است که می‌تواند به‌راحتی بسیاری از موانع تیز را پشت سر بگذارد و چسبندگی و پایداری بسیار خوبی دارد.

مزایای لاستیک گودیر رانگلر ام تی/آر همراه با کولار (Goodyear Wrangler MT/R with Kevlar)

دوام بالا، مقاومت بدنه در برابر برش، چسبندگی و پایداری زیاد، عملکرد عالی در مسیرهای گل‌آلود و عملکرد عالی در شرایط خشک و مرطوب.

معایب لاستیک گودیر رانگلر ام تی/آر همراه با کولار (Goodyear Wrangler MT/R with Kevlar)

بسیار گران است.

لاستیک بی اف گودریچ مود‌‌ترین تی/ای کی ام ۳ (BFGoodrich Mud‌‌Terrain T/A KM3)

اگر به دنبال یک لاستیک مناسب برای مسیرهای گل‌آلود هستید، بهتر است سراغ BFGoodrich Mud‌‌Terrain T/A KM3 بروید. البته این تنها مزیت مثبت این لاستیک نیست، بلکه عملکرد و توانایی بسیار بالایی نیز دارد. Mud‌‌Terrain T/A KM3 توانایی کافی برای حرکت در تمام مسیرهای گل‌آلود را دارد. در واقع هیچ مسیر گلی برای این لاستیک مشکل ایجاد نمی‌کند، چه گودال کوچک و چه جاده‌های گل‌آلود. این لاستیک کشش خوبی داشته و عملکرد نرم و پایداری دارد. Mud‌‌Terrain T/A KM3 دوام بالایی داشته و به‌راحتی از موانع خطرناک عبور می‌کند. این لاستیک بر موانع خطرناک غلبه کرده و حتی حرکت طولانی‌مدت در مسیرهای گل‌آلود، برای آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند. در ساخت این لاستیک از تکنولوژی‌های نوینی استفاده شده که آنها در برابر بریدگی و پنچری بسیار مقاوم می‌کند. همچنین می‌توانید در مسیرهای عادی نیز با خیال راحت از این لاستیک‌ها سواری بگیرید و از تمام مکان‌های صاف و خشک و مرطوب عبور کنید. به نظر من تنها جنبه منفی این لاستیک‌ها سروصدای زیاد آنها است که در رانندگی طولانی‌مدت می‌تواند دردسرساز شود.

مزایای لاستیک بی اف گودریچ مود‌‌ترین تی/ای کی ام ۳ (BFGoodrich Mud‌‌Terrain T/A KM3)

دوام بالا، حرکت مطمئن، پایداری بالا، عملکرد عالی در مسیرهای گل‌آلود و حرکت در انواع مسیرها و آب و هواها.

معایب لاستیک بی اف گودریچ مود‌‌ترین تی/ای کی ام ۳ (BFGoodrich Mud‌‌Terrain T/A KM3)

سروصدای زیاد.

لاستیک ژنرال گرابر ایکس ۳ (General Grabber X3)

کمپانی سازنده، لاستیک ژنرال گرابر ایکس ۳ را به‌جای یک یا دولایه، در سه‌لایه پیچیده ادغام کرده است تا بتواند ایمنی و اطمینان لازم را ایجاد کند. همپوشانی و تراکم بسیاری از متریال‌های مختلف باعث ایجاد سطح ضخیمی شده است که به‌راحتی بریده نمی‌شود، به همین دلیل دوام و استحکام این لاستیک بسیار زیاد شده است. در مسیرهای کوهپایه‌ای و پر از سنگ‌های تیز و برنده، این لاستیک به‌راحتی حرکت کرده و تنها چند تا خراش کوچک را روی آن مشاهده خواهید کرد. این لاستیک در مسیرهای جاده‌ای نیز عملکرد خوبی دارد؛ اما ویژگی اصلی آنها عبور از مکان‌های صخره‌ای یا خاک شنی است. شما می‌توانید در این مسیرها بدون ازدست‌دادن ثبات یا کنترل عبور کنید. شیارهای عمیق روی لاستیک‌ها به General Grabber X3 کمک می‌‌کند تا مایعات و حتی گل‌ولای جاده را به‌خوبی دور کند. جلوگیری از ته‌نشین شدن گل‌ولای در شیارهای لاستیک، باعث می‌شود که بتوانید به‌راحتی مسیرهای گلی و مرطوب را طی کنید. از معایب این لاستیک‌ها سروصدای زیاد آنها است.

مزایای لاستیک ژنرال گرابر ایکس ۳ (General Grabber X3)

مقاومت بالا در برابر بریدگی، عبور راحت در مسیرهای سنگلاخی، سه‌لایه بودن لاستیک، حرکت در تمام مسیرها و عبور راحت از گل‌ولای.

معایب لاستیک ژنرال گرابر ایکس ۳ (General Grabber X3)

سروصدای زیاد.

لاستیک بی اف گودریچ آل ترین تی/ای کی او ۲ (BFGoodrich All‌‌Terrain T/A KO2)

سطح مناسب لاستیک، یکی از حیاتی‌ترین فاکتورهایی است که لاستیک‌های آفرودی به آن نیاز دارند؛ بنابراین نگهداری و بهبود این قسمت نقش به سزایی در حفظ عملکرد آفرودی هر لاستیک متناسب آفرود دارد. تعداد کمی از تولیدکنندگان ضمانت‌های پوشش آج را ارائه می‌دهند، اما  BFGoodrich, with its All‌‌terrain T/A KO2 یک استثنا است. این برند پوشش آج هر محصول T/A KO2 را تا ۵۰۰۰۰ مایل ضمانت می‌کند. این عدد در مقایسه با سایر برندهای سازنده لاستیک آفرود، بسیار بزرگ و چشمگیر است. دوام و پایداری این لاستیک بیشتر ناشی از بهبود انعطاف‌پذیری در ترکیب ساختار آن است. ترکیب لاستیک و الاستومرها برای عبور از موانع سخت، یک ترکیب جذاب و کاربردی است. این لاستیک آن‌قدر قوی است که حتی در برابر سنگ‌های تیزی که کاملاً نزدیک هستند هم مقاوم باشد. T/A KO2 چسبندگی بسیار خوبی در جاده دارد. این میزان از چسبندگی به شما کمک می‌کند حتی در مسیرهایی که روغن روی آسفالت ریخته است، خودرو ثبات خود را حفظ کند. کشش خوب این لاستیک‌ها دو مزیت دیگر دارد: کاهش خط ترمز و پیچیدن راحت. با کمک این لاستیک، خودروی شما در هنگام مواجه با موانع و اتفاقات ناگهانی، می‌تواند سریع‌تر متوقف شود و در مسیرهای پر پیچ‌وخم ثباتش را حفظ کند. یکی از معایب این لاستیک‌ها وزن سنگین آنها است.

مزایای لاستیک بی اف گودریچ آل ترین تی/ای کی او ۲ (BFGoodrich All‌‌Terrain T/A KO2)

فاصله خط ترمز کم، پیچیدن راحت، سطح تایر بادوام و انعطاف‌پذیر و گارانتی تا ۵۰۰۰۰ هزار مایل.

معایب لاستیک بی اف گودریچ آل ترین تی/ای کی او ۲ (BFGoodrich All‌‌Terrain T/A KO2)

وزن سنگین.

لاستیک فالکن وایلد پیک ای/تی ۳ دبلیو (Falken Wildpeak A/T3W)

Falken Wildpeak A/T3W یکی از بهترین لاستیک آفرودی موجود در بازار با عملکرد فوق‌العاده است. ساختار و ترکیب متریال به‌کاررفته در این لاستیک، می‌تواند به‌راحتی نیازهای رانندگان در مسیرهای خارج از جاده را برطرف کند. با وجود این لاستیک می‌توانید با خیال راحت‌تری سرعت بالا را تجربه کنید و باتوجه‌به اصطکاکی که دارد، خطر واژگونی، ناپایداری و بسیاری خطرات دیگر به حداقل می‌رسند. ساختار این لاستیک به بهبود هندلینگ خودرو کمک به سزایی می‌کند و خطر مسیرهای پر پیچ‌وخم را به حداقل می‌رساند. در صورت ترمز ناگهانی و شتاب گیری مجدد، خودرو ناپایداری و لرزش کمی خواهد داشت. با کمک این لاستیک‌ها می‌توانید از تمام مسیرها و آب و هواهای مختلف از رانندگی لذت ببرید و در مسیرهای خشک، مرطوب و برفی کوچک‌ترین انحرافی را احساس نکنید. البته این لاستیک در مسیرهای شنی ضعیف عمل می‌کند و اگر قصد حرکت مداوم در این مسیرها را دارید، سراغ یک مدل دیگر بروید.

مزایای لاستیک فالکن وایلد پیک ای/تی ۳ دبلیو (Falken Wildpeak A/T3W)

حرکت آرام و بی‌صدا، عملکرد عالی، لذت بردن از صفر، ایمنی مناسب و چسبندگی کافی در بسیاری از شرایط.

معایب لاستیک فالکن وایلد پیک ای/تی ۳ دبلیو (Falken Wildpeak A/T3W)

عدم راحتی.

لاستیک تویو اُپن کانتری ام/تی (Toyo Open Country M/T)

طراحی خوب یکی از فاکتورهای ضروری برای یک لاستیک‌های آفرود است تا بتوانند تمام پتانسیل خود را به نمایش بگذارند. به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان تازگی‌ها بر عناصر طراحی محصول تمرکز می‌‌کنند. یکی از پیش‌گامان این قضیه، لاستیک آفرود Toyo Open Country M/T است. این لاستیک آفرود از سایر لاستیک‌های آفرودی طراحی متمایز و مناسب‌تری دارد. در ساخت آن برای به حداکثر رساندن سطح تماس، بلوک تاشو باز لاستیک اهمیت بیشتری پیدا کرده است. توجه به این جزئیات باعث شده که لاستیک در مناطق شل و ناپایدار و شکننده عملکرد خوبی داشته باشد؛ مسیرهایی مانند برف و شن. اصل این بلوک‌ها در نیروی ضربه نهفته است که هرچه سطح لاستیک پهن‌تر باشد، ضربات به طور یکنواخت‌تری پخش می‌شوند. آج‌های Toyo Open Country M/T  به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که توانایی چسبندگی و چنگ زدن به جاده را به حداکثر رسانده‌اند. همین خاصیت باعث شده که خط ترمز لاستیک کاهش یافته و خودرو پس از ترمز کردن در کمترین زمان متوقف شود. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت و برجسته این لاستیک‌ها، سروصدای بسیار اندک آنها است که راننده را اصلاً اذیت نمی‌کند. اما این لاستیک نقطه‌ضعفی نیز دارد. Toyo Open Country M/T در فواصل طولانی روی سطوح مرطوبی مانند یخ و آب سر می‌خورد و کنترل کردن آن کمی سخت می‌شود.

مزایای لاستیک تویو اُپن کانتری ام/تی (Toyo Open Country M/T)

کشش خوب، ماندگاری قابل‌تحسین، عدم ایجاد سروصدای زیاد، پایداری بالا در محیط‌های مختلف و عملکرد مناسب در مسیرهای شکننده و شل.

معایب لاستیک تویو اُپن کانتری ام/تی (Toyo Open Country M/T)

تمایل به لغزش زیاد.

کلام آخر

در مقاله حاضر از مجله رینگو به بررسی لاستیک‌های مناسب مسیرهای خارج از جاده یا آفرود پرداختیم. به همین منظور به معرفی چند لاستیک معروف و باکیفیت پرداخته و اطلاعات کامل و کاربردی از آنها در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا