آموزشی

تایر هوشمند | استفاده از تکنولوژی جدید در دل جاده‌ها

تایر هوشمند چیست؟ تایرهای هوشمند مفهوم نسبتاً جدیدی در بازار لاستیک‌های خودرو هستند، اما سؤال اینجاست که این تایرها چه‌کاری انجام می‌دهند و هوشمند بودن چه کمکی به عملکرد آنها می‌کند. در این مقاله از رینگو قصد داریم تا با تایرهای هوشمند آشنا شده و عملکرد آنها را بررسی کنیم.

تایر هوشمند یعنی چه؟

لاستیک‌ها به‌عنوان قطعه‌ای مصرفی در خودروها وظایف مختلفی را در ماشین انجام می‌دهند. لاستیک به‌عنوان تنها قسمتی از ماشین که با جاده و آسفالت تماس دارد، نقش بسیار مهمی را در هندلینگ و ثبات ماشین ایفا می‌کند. تایرهای هوشمند تلاش می‌کنند تا با بهینه‌کردن این تماس فیزیکی بهترین کارایی را ارائه داده و اصطکاک کافی را با سطح جاده برقرار کنند.

لاستیک‌های هوشمند با دارابودن چیپ‌هایی که گاهی به اینترنت هم متصل می‌شوند، می‌توانند میزان این اصطکاک را تنظیم کنند. فرض کنید که در یک سفر جاده‌ای هستید و قصد دارید مسافت زیادی را بین چندین شهر طی کنید. حالا اگر در این مسافرت در آب‌وهوای متغیر قرار گیرید شرایط رانندگی نیز متغیر خواهد بود. برای مثال رانندگی در یک گردنه برف‌گیر و لغزنده با رانندگی در شهرهای کویری تفاوت زیادی دارد. تایرهای هوشمند وظیفه دارند خود را با شرایط آب‌وهوایی و مکانیکی مختلف تطبیق داده و با تغییراتی در خود، تجربه رانندگی در هر شرایط جوی را بهبود بخشیده و به حفظ سلامت سرنشینان خودرو کمک کنند.

کاهش فشار، کنترل انحراف و حفظ و اصطکاک کافی با سطح جاده از وظایف اصلی تایرهای هوشمند است. این ویژگی‌های منحصربه‌فرد باعث تمایز این لاستیک‌ها از تایرهای موجود در بازار می‌شوند. در حال حاضر تعداد زیادی از کارخانه‌های تولیدکننده لاستیک در حال تحقیق و توسعه این‌گونه تایرها بوده و موفق شده‌اند که نمونه‌هایی از آن را وارد بازار لاستیک کنند.


در مجله رینگو بخوانید : ده کمپانی برتر لاستیک دنیا


ساختار تایر هوشمند چگونه است؟

ساختار تایرهای هوشمند بی‌شباهت به لاستیک‌های معمولی نیست، اما تفاوت‌های عمده‌ای نیز با لاستیک‌های سنتی دارد. در ساخت تایرهای هوشمند علاوه بر قسمت‌هایی که در ساخت لاستیک‌های سنتی استفاده می‌شد، تعدادی سنسور و حسگر نیز به‌کاررفته است. هرکدام از این حسگرها وظیفه کنترل بخشی از اتفاقات حرکت را خواهد داشت.

این سنسورها معمولاً در پشت لایه بیرونی لاستیک تعبیه می‌شوند. البته در تایرهای هوشمند جدیدتر تلاش شده تا سنسورها را در درون لایه بیرونی تعبیه کرده تا عملکرد بهتری از خود ارائه دهند. در ادامه با انواع سنسورهایی که در تایرهای هوشمند استفاده می‌شوند، بیشتر آشنا خواهیم شد.

ساختار تایر هوشمند
ساختار تایر هوشمند

سنسور فشار تایر

فشار باد نامناسب موضوعی مهم برای ایمنی خودرو است، به‌طوری‌که ضروری است برای جلوگیری از تصادفات جبران‌ناپذیر، راننده در هر لحظه از فشار باد تایر آگاه باشد. سیستم نمایش فشار باد تایر نخستین محصولی بود که تجاری شد و در سال ٢٠٠٢ میلادی به بازار آمد. دو روش برای به‌دست‌آوردن فشار باد تایر وجود دارد: اندازه‌گیری غیرمستقیم و اندازه‌گیری مستقیم. در اندازه‌گیری غیرمستقیم معمولاً با استفاده از حسگرهای به‌کاررفته قبل، مانند حسگر سرعت چرخ ABS فشار باد تایر را بر اساس یک الگوریتم خاص تخمین می‌زند. در اندازه‌گیری مستقیم اما یک حسگر روی رینگ داخل تایر یا روی والو نصب می‌شود و فشار باد را اندازه می‌گیرد.

سنسور تایر دارمستد

از دیگر اقدامات در زمینه فناوری تایرهای هوشمند، سیستم حسگری است که توسط محققان دانشگاه دارمستد آلمان به ثبت رسیده است. در این اختراع یک آهنربا در داخل آج تایر قرار دارد که حرکت آن توسط یک حسگر هال نمایش داده می‌شود.

حسگر اولتراسونیک

حسگر اولتراسونیک روی رینگ و داخل تایر نصب می‌شود و بار چرخ و خمیدگی عمودی تایر را تشخیص می‌دهد. حسگر به طور پیوسته فاصله تا دیواره داخلی تایر را اندازه می‌گیرد و اطلاعاتی درباره پارامترهای تماس تایر و دما از سیگنال خروجی آن می‌توان استخراج کرد. این سنسور مشخصه مناسب برای اندازه‌گیری بار چرخ، خمیدگی عمودی تایر از مرکز آج تایر است.

حسگر خازنی

سنسور یا حسگر خازنی از تغییرات خازن فلزی بین انگشتی اطلاعات مربوط به کرنش تایر را به دست می‌آورد. برای نصب این حسگر از دولایه الکترود شانه‌دار مسی و پلی‌آمید متصل‌به‌هم تشکیل شده، فضای بین شانه‌ها را با مواد رزین اپوکسی می‌پوشانند.

حسگر نوری

هسته اصلی حسگر نوری تایر، شناساگر حساس موقعیت دوبعدی است که از مقاومت سطحی و دیودهای حساس به نور استفاده می‌کنند. شناساگر حساس موقعیت در داخل تایر روی رینگ نصب می‌شود و می‌تواند حرکت نور ساطع شده از دیود LED را تشخیص دهد. این دیودها در زیرلایه زیرین تایر قرار دارند. باید توجه داشت که شدت نور LED در برابر جابه‌جایی زاویه‌ای ثابت نیست. برخی از کارخانه‌های لاستیک‌سازی از دوربین و لیزر هم به‌عنوان حسگر نوری بهره می‌برند.

حسگر موج صوتی سطحی

کارخانه‌های تولید لاستیک هوشمند از یک حسگر SAW برای تخمین اصطکاک استفاده کرده‌اند. این حسگر درون تایر قرار می‌گیرد و برای نصب آن از یک پین به‌عنوان اهرم استفاده می‌شود.

شتاب‌سنج

برای اندازه‌گیری طول سطح تماس و اصطکاک لاستیک و جاده از یک سنسور شتاب‌سنج استفاده می‌شود.


در مجله رینگو بخوانید : آشنایی با بهترین لاستیک ایرانی


جنس تایرهای هوشمند چیست؟

بیشتر کارخانه‌های لاستیک‌سازی تلاش می‌کنند تا محصولاتی به بازار عرضه کنند که سازگاری بیشتری با محیط‌زیست داشته و آسیب کمتری به آن بزند. در بسیاری از تایرهای هوشمند از پلاستیک گیاهی و ابریشم مصنوعی استفاده می‌شود. البته این مورد باتوجه‌به برند لاستیک ممکن است متفاوت بوده و تمام تایرهای هوشمند یک فرمول ساخت ندارند. برای مثال در برخی از کارخانجات، تایرها را با استفاده از ابریشم مصنوعی عنکبوت ساخته می‌شوند، اما برخی از آنها همچنان از فراورده‌های پلیمری نفت خامی برای ساخت لاستیک استفاده می‌کنند.

جنس تایرهای هوشمند
جنس تایرهای هوشمند

از کجا می‌توان تایر هوشمند خرید؟

باتوجه‌به استفاده همه‌گیر از اینترنت بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا خریدهای خود را به‌صورت اینترنتی انجام دهند. برخی از مردم نیز به دلیل محدودیت‌هایی در زمان فرصت مراجعه به فروشگاه‌های فیزیکی را ندارند؛ بنابراین استفاده از فروشگاه‌های اینترنتی یکی از برترین راه‌های دستیابی به محصولات از جمله لاستیک ماشین است. یکی از فروشگاه‌های خوش‌نام و مطمئن برای خرید تایر فروشگاه اینترنتی رینگو است. شما با مراجعه به رینگو می‌توانید باتوجه‌به مدل خودرو خودتان به بازه گسترده و متنوعی از انواع لاستیک‌های ایرانی و خارجی دست پیدا کنید. فقط کافی است تا وارد صفحه اصلی فروشگاه شده و مدل خودرو خودتان را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در یکی دیگر از مقاله‌های رینگو با تایرهای هوشمند و نحوه کار آنها آشنا شدیم. پیشرفت تکنولوژی بشر را همواره به سمت استفاده صحیح و بهینه از تمام وسایل سوق می‌دهد. تایر ماشین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و پیشرفت‌های متعددی در راستای بهبود عملکرد آن اتفاق افتاده است. اگر قصد خرید لاستیک‌های باکیفیت و مطمئن را برای خودروی خود دارید، می‌توانید وارد فروشگاه رینگو شده و پس از مشاهده محصولات و انتخاب مدل و برند موردنظر خود، تنها با چند کلیک اقدام به خرید لاستیک کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا