بارز

آزمون های ترمز گیری تایر بارز و آنچه باید درباره کیفیت محصولات بارز بدانید

یک تایر برای اینکه بتواند در گروه تایرهای خوب و باکیفیت قرار بگیرد، باید ویژگی‌ها و مشخصات خاصی داشته باشد. بتواند از آزمون‌ها و بررسی‌هایی که روی آن انجام می‌شود سربلند بیرون بیاید و از همه مهم‌تر، عملکرد آن در تمام موقعیت‌ها، قابل‌قبول و حتی بی‌نقص باشد. در چنین شرایطی است که می‌توانیم بگوییم تایر تولیدی یک برند خاص، کیفیت بالایی دارد و می‌توان به‌عنوان یک تایر ایمن از آن نام برد.

یکی از این آزمون‌هایی که برای تضمین اعتبار تایرها انجام می‌شود، آزمون ترمزگیری است. اینکه یک تایر در چه موقعیت‌هایی چه میزان ترمزگیری دارد و خط ترمز آن به چه اندازه است؟! هر چه خط ترمز کوتاه‌تر باشد، نشان از کیفیت بالا و ترمزگیری صحیح تایر است. این مطلب از مجله رینگو قرار است با شما درباره آزمون های ترمز گیری تایر بارز صحبت کنیم. اگر دوست دارید اطلاعاتی درباره کیفیت این محصول ایرانی و به‌صرفه بدانید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

میدان آزمون بارز

میدان آزمون بارز اولین میدان آزمون خودرویی است که در زمینی به‌اندازه ۲۴۰ هکتار و در شمال شرقی استان کرمان واقع شده است. این میدان را با حضور متخصصین میدان آزمون کنتی درام شرکت کانتیننتال فراهم کرده‌اند و هدف آن اجرای تمام آزمون‌های عملکردی تایر است. در این میدان قابلیت اجرای تمام آزمون‌های عملکردی تایر و IDIADA خودرو طبق استاندارد‌های روز جهان وجود دارد. شرکت بارز تلاش می‌کند تا با اجرای کامل مراحل آزمون‌های مختلف سلامت تایر، گام بلند و مهمی در صنعت تولید لاستیک داخلی بردارد و کیفیت محصولات عرضه شده خود را به حد استاندارد برساند. همچنین هدف دیگر ساخت این میدان آزمون کم‌کردن وابستگی‌های علمی و فنی کشور است.
طراحی، ساخت و تجهیزات میدان در بخش‌های مختلف زیر در نظر گرفته شده است:

 • مسیر آزمون
 • تجهیزات اندازه‌گیری
 • کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌‌های فنی
 • آموزش نیروی انسانی
 • تمهیدات لازم برای توسعه و بهبود امکانات

در مجله رینگو بخوانید : طرح گل‌های لاستیک بارز | معرفی طرح گل های مختلف و بررسی ویژگی‌ها آن‌ها


اهمیت وجود میدان آزمون

امروزه نام‌های تجاری زیادی در این حوزه حضور دارند که با ارائه محصولات متنوع و باکیفیت، تلاش می‌کنند تا میدان رقابت را سخت‌تر، نزدیک‌تر و متنوع‌تر کنند. در نتیجه این اتفاق، مشتریان و مصرف‌کنندگان سراغ بهترین کارخانه‌ها و محصولاتی می‌روند که در دو فاکتور مهم کیفیت و قیمت، حرفی برای گفتن داشته باشند. استاندارد بین‌المللی ECE ۱۱۷R باعث شده تا تولید‌کنندگان توجه ویژه‌‌تری به سه اصل صدای تایر، چنگ‌زنی در جاده‌های خیس و لغزنده و مقاومت غلطشی تایر داشته باشند. بعد از تعیین عملکرد تایر در سه اصل مهم ذکر شده، کیفیت تایر و مشخصات کیفی تایر تعیین و روی آن ثبت می‌شود.

همین دلایل اهمیت وجود و استفاده از میدان آزمون تایر و فراهم‌کردن شرایط لازم توسط گروه صنعتی بارز را برای ما توجیه می‌کند. این گروه صنعتی در تلاش است تا با انجام آزمون های ترمز گیری تایر بارز محصولات خود را با استاندارد‌های بین‌المللی ECE ۱۱۷R بسازد و تایرهای باکیفیت و کاملی را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کند.

تجهیزات و آزمون های ترمز گیری تایر بارز

اهمیت و جایگاه این میدان آزمون برای بررسی و تعیین کیفیت محصولات بارز بسیار بالا است، در نتیجه جدید‌ترین و دقیق‌ترین تجهیزات را برای استفاده در این میدان در نظر گرفته‌اند. این تجهیزات شامل:

 • تجهیزات اندازه‌گیری سرعت
 • سنسورهای پدال ترمز
 • سنسورهای کنترلی
 • انتقال‌دهنده نیروها
 • تشخیص زمان شروع آزمون
 • سیستم اندازه‌گیری سوخت و نشانگرها از IDIADA
 • تجهیزات جمع‌آوری
 • انتقال داده‌ها و سایر ابزار ضروری
 • تجهیزات آزمون‌های صدا RMS آلمان
 • تجهیزات اندازه‌گیری
 • انتقال نیروها و زوایای فرمان (از شرکت KISTLER انگلستان و VBOX ایتالیا)
 • تجهیزات کنترل سرعت
 • شتاب
 • موقعیت و چرخش خودرو (از شرکت SCS)

 آموزش نیروی انسانی در آزمون های ترمز گیری تایر بارز

متخصصین، نیروهای فعال و رانندگانی که در این میدان آزمون حضور دارند، از مهم‌ترین عوامل برای انجام آزمون‌های عملکردی تایر و خودرو محسوب می‌شوند. اجرای آزمون‌های مختلف از جمله آزمون‌های حسی و عددی نیاز به تسلط کامل به رانندگی و توانایی اجرای مانورهای عملکردی و قابلیت خودرو در شرایط بحرانی دارد. همچنین تسلط در شناخت دینامیک خودرو و عکس‌العمل‌های خودرو در شرایط مختلف هم از جمله توانایی‌هایی است که نیروی انسانی فعال در آزمون های ترمز گیری تایر بارز باید از آن بهره ببرند. رانندگان و متخصصینی که در میدان آزمون بارز حضور دارند، دوره‌های مختلف آموزش رانندگی در شرایط ویژه، اجرای آزمون‌های عملکردی، نصب و کار با تجهیزات آزمون و همچنین اخذ و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را پشت سر گذاشته‌اند. همچنین اگر نیاز به به‌روزرسانی اطلاعات و برگزاری دوره‌های بیشتر در این حوزه وجود داشته باشد هم تمامی متخصصان اطلاعات جدید را می‌آموزند. نیروی انسانی حاضر در این میدان گواهینامه اجرای آزمون از میدان آزمون IDIADA کسب کرده‌اند.

کارگاه‌های میدان آزمون

میدان آزمون بارز متشکل از کارگاه‌‌های مختلفی است که به‌منظور تجهیز خودروهای آزمون به دستگاه‌ها و تجهیزات اندازه‌گیری و همچنین کنترل استاندارد‌ها و ایمنی خودرو و تایر در نظر گرفته شده‌اند. علاوه بر این، کارگاه‌ها و بخش‌هایی هم برای مشتریان و مراجعین خارج از سازمان جهت اقامت و اجرای آزمایش‌ها روی خودروها وجود دارد. آزمایشگاه‌های تخصصی متنوعی هم در این میدان وجود دارند که از تجهیزات لازم برای اندازه‌گیری ایمنی، عملکردی، طراحی و بهینه‌سازی بهره می‌برند.

خدمات آزمون‌های عملکردی که در این کارگاه‌ها برای خودروهای مختلف از جمله خودروهای سواری، کامیونت، اتوبوس و کامیون‌های سنگین قابل انجام است شامل موارد زیر است:

 • STRIGHT HANDLING
 • RIDE COMFORT
 • WET AND DRY BRAKING
 • FUEL CONSUMPTION
 • PASS BY NOISE
 • MILAGE AND FATIQUE

آزمون های ترمز گیری تایر بارز

آزمون‌هایی که در این میدان انجام می‌شود هم برای تعیین کیفیت تایر و هم برای تعیین کیفیت کلی خودرو است. در هر یک از این آزمون‌ها، عملکرد‌های مختلفی بررسی و تعیین می‌شود. برای آشنایی بیشتر، نگاه دقیق‌تری به هر یک از این آزمون‌ها خواهیم داشت.

آزمون‌های تایر

یکی از آزمون های ترمز گیری تایر بارز آزمون ترمز خشک و مرطوب (Dry Surface & Wet surface) است. هدف از انجام این آزمون ارزیابی فاصله توقف تایر روی جاده‌های خیس و خشک است. در زمان اجرای این آزمون خودرو در حالت خلاص است و نیرویی که راننده با پدال ترمز وارد می‌کند، در هر آزمون باید از ۶۰۰ نیوتن بیشتر شود.

 • در اجرای ترمزگیری خشک، سرعت اولیه ترمز در سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت فعال می‌شود و در نهایت فاصله توقف خودرو بین سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تا توقف کامل اندازه‌گیری خواهد شد.
 • در اجرای ترمزگیری سطح مرطوب هم سرعت اولیه روی ۹۰ کیلومتر بر ساعت است و فاصله توقف بین سرعت‌ها ۸۰ تا ۰ بررسی می‌شود. این اندازه‌گیری‌ها توسط سنسورهایی که روی خودرو قرار داده‌اند تعیین می‌شوند و پارامترهایی مثل سرعت، زمان، مسافت و شتاب کاهش‌دهنده را زیر نظر می‌گیرند.

آزمون‌های خودرو

علاوه بر آزمون های ترمز گیری تایر بارز ، آزمون‌هایی هم برای تعیین کیفیت خودرو انجام می‌شود. این آزمون‌ها شامل چند مورد زیر است:

 1. آزمون ترمزگیری نوع صفر
 2. آزمون سیستم ترمز دستی
 3. آزمون سیستم ترمز ثانویه
 4. آزمون عملکرد پسماند سیستم ترمز
 5. آزمون ترمزگیری نوع یک
 6. آزمون سیستم ترمز ضد قفل
 7. آزمون پرش
 8. آزمون µ Split

آزمون ترمزگیری نوع صفر (۰ Type)

مهم‌ترین رکن در این آزمون سرد بودن ترمز‌ها است. زمانی می‌گوییم ترمز سرد است که دمای اندازه‌گیری شده روی دیسک یا روی سطح بیرونی کاسه ترمز، زیر ۱۰۰ درجه سلسیوس باشد. برای این آزمون باید وسیله نقلیه را در دو حالتی که روی آن بار گذاشته شده و حالتی که بار روی آن قرار ندارد بررسی کرد. همچنین، هر دو این شرایط باید در زمان خلاص و دنده بودن ماشین سنجیده شود.

 • حالت خلاص با خودروی بدون بار (Unladen- Engine Disconnected)
 • حالت خلاص با خودروی بارگذاری شده (Laden- Engine Disconnected)
 • حالت دنده درگیر با خودروی بدون بار (Unladen- Engine Connected)
 • حالت دنده درگیر با خودروی بارگذاری شده (Laden- Engine Connected)

هر گروه از وسایط نقلیه حد مقرر تعیین شده‌ای برای حداقل عملکرد خود دارند که جهت انجام آزمون‌های وسیله نقلیه با بار و بدون بار در استاندارد مربوطه مشخص شده است.

آزمون سیستم ترمز دستی (Parking Brake)

عملکرد سیستم ترمز دستی را در دو آزمون دینامیک و استاتیک بررسی می‌کنند. در آزمون استاتیک سیستم ترمز دستی باید بتواند خودرو بارگذاری شده را در سربالایی و سرازیری با شیب ۱۸ درصد ثابت نگه دارد. در آزمون دینامیک هم باید خودرو در حالت خلاص و با سرعت اولیه ۳۰ کیلومتر بر ساعت انجام شود.


در مجله رینگو بخوانید : اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی


سیستم ترمز ثانویه (secondary system)

آزمون دیگری که در آزمون های ترمز گیری تایر بارز انجام می‌شود، آزمون سیستم ترمز ثانویه است. این سیستم درواقع باید بتواند امکان توقف کامل وسیله نقلیه را در زمانی که سیستم ترمز اصلی از کارافتاده، فراهم کند. همچنین سیستم ترمز ثانویه باید عمل ترمزگیری تدریجی را هم انجام دهد. در سیستم ترمز ثانویه، راننده باید عمل ترمز را از صندلی خود و با قراردادن حداقل یک دست روی فرمان فعال کند.

عملکرد پسماند سیستم ترمز (Booster failure)

عملکرد پسماند سیستم ترمز اصلی زمانی است که در صورت وجود خرابی در سیستم انتقال نیرو، فاصله توقف کمتر و میانگین شتاب کاهنده، بیشتر از مقادیر مشخص شده در استاندارد است. لازم است این مورد از آزمون های ترمز گیری تایر بارز تحت شرایطی بررسی شود که اعمال نیروی کنترل کمتر از ۷۰۰ نیوتن، آزمون نوع o در حالت خلاص و سرعت‌های اولیه مربوط به گروه خودرو است.

آزمون ترمزگیری نوع یک (۱ Type)

در این نوع آزمون سیستم ترمز اصلی تمام وسایط نقلیه موتوری باید با چند بار گرفتن و رها‌کردن مکرر ارزیابی شوند. علاوه بر این، عملکرد سیستم ترمزگیری در شرایط بارگذاری شده، شرایط بحرانی و زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که موقعیت خاصی فراهم شده و خودرو و تایر هم آماده‌سازی و داغ شده‌اند.

ارزیابی سیستم ترمز ضد قفل (Antilock Braking System Test)

سیستم ترمز ضد قفل یکی از موارد مهم آزمون های ترمزگیری تایر بارز و بخشی از سیستم ترمز اصلی است. به‌طورکلی این سیستم هنگام ترمزگیری، درجه لغزش در جهت دوران چرخ‌ها را به‌صورت خودکار کنترل می‌کند و میزان درست بودن این عملکرد را می‌سنجند. عملکرد سیستم ترمز ضد قفل در دو مرحله انجام می‌شود:

تعیین ضریب چسبندگی (k): ضریب چسبندگی نسبت حداکثر نیروی ترمزگیری (بدون قفل شدن چرخ‌ها) به بار دینامیکی مربوطه روی محوری که ترمز شده است. ترمزها فقط باید روی یک محور از وسیله نقلیه مورد آزمون و در سرعت اولیه ۵۰ کیلومتر بر ساعت بررسی شوند. همچنین سیستم ترمزگیری ضد قفل خودرو باید در محدوده سرعت بین ۴۰ کیلومتر بر ساعت تا ۲۰ کیلومتر بر ساعت غیرفعال یا جدا شود.

تعیین ضریب چسبندگی مفید (ε): زمانی که ۰.۷۵ ≤ ε باشد، فرض می‌شود که سیستم ترمز ضد قفل عملکرد قابل‌قبولی را از خود نشان می‌دهد. این مورد از آزمون های ترمز گیری تایر بارز باید با سرعت اولیه ۵۵ کیلومتر بر ساعت در شرایطی که ABS خودرو در محدوده سرعت بین ۴۵ تا ۱۵ کیلومتر بر ساعت فعال بوده، انجام شود.

آزمون پرش (Jump)

وقتی یک محور خودرو از سطحی با چسبندگی زیاد به سطحی با چسبندگی کم می‌رود، با اعمال نیروی کامل کنترل، چرخ‌ها نباید قفل شوند. سرعت حرکت و لحظه اعمال ترمز به همراه سیکل کامل سیستم ترمز ضد قفل روی سطحی با چسبندگی زیاد باید به‌گونه‌ای محاسبه شود که عبور از یک سطح به سطح دیگر در سرعت بالا و سرعت کم انجام شود. درواقع، وقتی که وسیله نقلیه از روی سطح با چسبندگی کم روی سطحی با چسبندگی زیاد عبور می‌کند، با اعمال نیروی کامل ترمز، وسیله نقلیه نباید از مسیر اولیه‌ای که در آن قرار داشته است، منحرف شود. سرعت حرکت و لحظه اعمال ترمز باید طوری باشد که ترمزگیری کامل خودرو روی سطح با چسبندگی کم و عبور از یک سطح به سطح دیگر در سرعت تقریباً ۵۰ کیلومتر بر ساعت رخ دهد.

آزمون µ Split

وسایل نقلیه‌ای که مجهز به سیستم ترمز ضد قفل (گروه‌های ۱ و ۲) هستند، وقتی چرخ‌های سمت راست و چپ وسیله روی سطوحی قرار می‌گیرد که ضریب چسبندگی متفاوتی دارند و نیروی کامل به طور ناگهانی اعمال می‌شود، در سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت چرخ‌های با کنترل مستقیم، نباید قفل شوند.

جمع‌بندی

درباره آزمون های ترمز گیری تایر بارز صحبت کردیم. از میدان آزمون، اهمیت وجود میدان آزمون و تجهیزات و تک‌تک آزمون‌هایی که برای تعیین کیفیت تایر و ترمزگیری آن انجام می‌شود گفتیم. گروه صنعتی بارز یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کارخانه‌های داخلی تولید‌کننده لاستیک است و سال‌ها در این عرضه حضوری موفق داشته است. اگر دنبال خرید لاستیک‌های باکیفیت، آزمایش‌شده و قیمت مناسبی هستید، تایر بارز جزء بهترین و اقتصادی‌ترین پیشنهادها است. در فروشگاه رینگو سری به بخش محصولات بزنید و با اعمال فیلتر برند بارز روی محصولات موجود، تمام گزینه‌هایی که با عنوان تایر بارز در فروشگاه وجود دارند را بررسی کنید. همچنین می‌توانید بعد از بررسی و خرید تایر مناسب خودرو خود برای اطمینان بیشتر از پشتیبانی ۲۴ ساعته و تحویل سریع فروشگاه رینگو هم استفاده کنید. رینگو قدردان اعتماد شماست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا