مشخصات فنی خودرو

مشکلات ترموستات خودرو | نحوه تشخیص و رفع آن ها

موتورهای احتراق داخلی گرمای زیادی تولید می‌کنند، اما به لطف سیستم خنک‌کننده خود بیش از حد گرم نمی‌شوند. ترموستات یک جزء حیاتی در این سیستم است، بنابراین بسیار مهم است که بدانیم چگونه آن ها از کار می افتند، چه علائمی دارند و چگونه آن ها را برطرف کنیم.

ترموستات خودرو در صورت نیاز برای کنترل جریان مایع خنک کننده باز و بسته می شود. آنها تنها زمانی می توانند شکست بخورند که در حالت باز یا بسته گیر کنند. هنگامی که موتور بیش از حد گرم می شود یا به اندازه کافی گرم نمی شود، می توانید آن را تشخیص دهید. همچنین ممکن است متوجه تغییرات نامنظم بین دماهای شدید شوید. بهترین راه حل تعویض ترموستات با ترموستات جدید است.

ترموستات بد می تواند منجر به آسیب دیدن موتور و تعمیرات گران قیمت شود. با استفاده از این راهنما، تشخیص مشکل ترموستات و حل سریع مشکل برای شما آسان تر خواهد بود، اما اول، اصول اولیه.

ترموستات خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از عیب یابی هر قطعه خودرو، ابتدا باید نحوه عملکرد آن را درک کنید. بنابراین، بیایید نگاهی گذرا به ترموستات و نحوه عملکرد آن بیندازیم.

ترموستات یک سوپاپ قابل جابجایی است که به سیستم خنک کننده موتور شما متصل است و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد در موتور بسیار مهم است.

یک تصور غلط رایج در بین رانندگان این است که در حین کار موتور، مایع خنک‌کننده به طور مداوم در سیستم خنک‌کننده جریان می‌یابد  و این اصلاً درست نیست.

ترموستات خودرو چیست و چگونه کار می کند؟
ترموستات خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

اتفاقی که می افتد این است که مایع خنک کننده تنها زمانی جریان می یابد که موتور به اندازه کافی داغ شود و به دمای خاصی برسد. این زمانی است که ترموستات باز می شود و اجازه می دهد خنک کننده از طریق سیستم خنک کننده جریان یابد.

این تا زمانی که لازم باشد برای کارکرد موتور در دمای مطلوب ادامه خواهد داشت.

موتورهای خودرو نمی توانند در زمان بسیار سرد عملکرد مطلوبی داشته باشند. بنابراین، هنگامی که دمای موتور به زیر دمای عملیاتی مطلوب می‌رسد، ترموستات بسته می‌شود و جریان مایع خنک‌کننده را متوقف می‌کند و به موتور اجازه می‌دهد گرمای مورد نیاز برای کار را حفظ کند.

ترموستات خودرو هر دفعه که لازم باشد باز و بسته می شود تا دما در محدوده ایمن حفظ شود.

علائم ترموستات خراب چیست؟

همانطور که گفته شد، عملکرد ترموستات خودرو به روشی ساده کار می کند. دو کار را انجام می دهد: در صورت نیاز باز و بسته می شود تا از گرم شدن بیش از حد و خنک شدن بیش از حد جلوگیری شود.

تنها دو راه برای شکست وجود دارد، گیر کردن در حالت باز یا بسته.

برای هر دو مورد، بهترین راه حل تعویض ترموستات با ترموستات جدید است. خوشبختانه، آن ها اغلب خراب نمی شوند، بنابراین شما فقط یک بار آن ها را جایگزین خواهید کرد.

علائم ترموستات خراب چیست؟
علائم ترموستات خراب چیست؟

بخش مشکل این است که هنگام بررسی محفظه موتور، ترموستات دقیقاً در خط دید شما قرار ندارد. معنی آن این است که فقط با بررسی دقیق ترموستات متوجه خرابی ترموستات خواهید شد.

خوشبختانه، چندین علامت دیگر وجود دارد که می توانید برای تشخیص ترموستات بد به آن ها تکیه کنید.

از ما بخرید

این ها آن علائم هستند:

  1. گرم شدن بیش از حد

اگر ترموستات شما در حالت بسته گیر کند، مایع خنک کننده از سیستم خنک کننده عبور نمی کند حتی زمانی که موتور شما خیلی داغ شود. در نتیجه موتور شما به سرعت بیش از حد گرم می شود.

چراغ قرمز (نشانگر دمای موتور) روی صفحه ابزار اولین سرنخ شما از این مشکل است. اگر اجازه دهید مشکل بدون خاموش کردن موتور ادامه یابد، به سرعت بخار و صداهای بلند موتور را تجربه خواهید کرد، بنابراین این هشدار را نادیده نگیرید.

  1. بیش از حد خنک کردن

ترموستات خودرو همچنین می تواند در حالت باز گیر کند و باعث شود مایع خنک کننده به طور مداوم جریان داشته باشد و موتور شما بیش از حد خنک شود. به طور خلاصه، موتور هرگز فرصتی برای رسیدن به محدوده دمایی مطلوب خود نخواهد داشت.

چراغ آبی دمای موتور روی پانل ابزار شما نشانگر اصلی شما از وقوع این مشکل خواهد بود. به طور معمول، چند دقیقه پس از روشن شدن وسیله نقلیه، چراغ خاموش می شود.

اما اگر بعد از مدتی رانندگی هرگز خاموش نشد یا چراغ به طور ناگهانی روشن شد، موتور شما بیش از حد خنک شده است. باز هم ترموستات خودرو احتمالا مقصر است.

  1. دماهای متناوب

همانطور که در بالا خواندید، ترموستات خودروی شما ممکن است به یکی از دو روش از کار بیفتد: باز ماندن یا بسته شدن. با این حال، یک ترموستات معیوب نیز می تواند بین این دو جایگزین شود.

به عبارت دیگر، تغییرات متناوب دما نیز از علائم ترموستات بد است. به عنوان مثال، موتور شما ممکن است یک لحظه بیش از حد گرم شود و بعداً بیش از حد خنک شود.

مشکلات ترموستات
مشکلات ترموستات

موتور به طور متناوب بین دو دمای شدید تغییر می کند زیرا ترموستات نمی تواند آن را در محدوده دمایی بهینه نگه دارد.

  1. مسائل بخاری

همچنین می توانید با مشاهده بخاری خودرو، به خصوص در هوای خنک، متوجه خرابی ترموستات خودرو خود شوید.

بخاری ماشین گرما را از سیستم خنک کننده موتور جمع آوری می کند. اگر ترموستات در حالت باز گیر کرده و باعث خنک شدن بیش از حد شود، هوای گرم از دریچه ها دریافت نخواهید کرد.

  1. صداهای غیر معمول

افزایش دما تنها علائم یک ترموستات بد نیست. همچنین می توانید با گوش دادن به صداهای غیرعادی مانند:

غریدن

در زدن

صداهای جوش

این صداها به دلیل گرمای بیش از حد سیستم خنک کننده است که باعث انبساط قطعات فلزی و جوشاندن مایع خنک کننده محبوس شده می شود.

چگونه یک ترموستات بد را آزمایش می کنید؟

وقتی مشکوک هستید که ترموستات شما خراب شده است، می توانید آن را با استفاده از اجاق گاز آشپزخانه خود تست کنید.

ابتدا قبل از برداشتن ترموستات، صبر کنید تا ماشین شما کاملاً خنک شود.

چگونه یک ترموستات بد را آزمایش می کنید؟
چگونه یک ترموستات بد را آزمایش می کنید؟

هنگامی که ترموستات را خارج می کنید، باید در دمای اتاق بسته بماند. سپس با قرار دادن آن در یک قابلمه آب در حال جوش، ظرف 10 تا 15 ثانیه در آن باز می شود.

اگر ترموستات به درستی باز یا بسته نشود، خراب شده است. شما می خواهید از شر آن خلاص شوید و یک جایگزین برای وسیله نقلیه خود بخرید.

آیا رانندگی با ترموستات معیوب ایمن است؟

خیر، رانندگی با ترموستات بد، صرف نظر از موقعیتی (باز یا بسته) که ترموستات در آن گیر کرده است، ناامن است.

اولاً، ترموستات بد بسته شده باعث می شود موتور به سرعت بیش از حد گرم شود. رانندگی در آن شرایط باعث می شود که موتور از داخل به خود و سایر قطعات آسیب برساند و منجر به تعمیرات گران قیمت و تعویض قطعات شود.

از طرفی ترموستات بدی که باعث خنک شدن بیش از حد می شود نیز برای موتور مضر است. اجزای موتور، مایعات و روان کننده ها همگی برای کارکرد در دمای بالا طراحی شده اند.

هنگامی که موتور به دلیل ترموستات معیوب خیلی سرد است، اجزای موتور به سرعت سایش بیش از حد را تجربه خواهند کرد. رانندگی با ماشین ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد آن نشود، اما همچنان به موتور و اجزای آن آسیب می‌رسانید.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا